Top

تحلیل و آنالیز وب‌سایت چه اهمیتی دارد؟

تحلیل و آنالیز وبسایت

تحلیل و آنالیز وب‌سایت چه اهمیتی دارد؟

مدت زیادی از به‌وجود آمدن کسب‌وکارهای آنلاین نگذشته است، اما در ایران اینگونه کسب‌وکارها با کمبودهای زیادی روبه‌رو هستند. در سیستم کاری ما، تحلیل و آنالیز وب‌سایت قبل، حین و بعد از انجام کارها کمتر به چشم می‌خورد. در این مقاله به یکی از حوزه‌های مهم دیجیتال مارکتینگ با عنوان اهمیت تحلیل و آنالیز وب‌سایت پرداخته‌ایم که نقطه شروع پیشرفت یک کسب‌وکار به حساب می‌آید.

تحلیل کیفی و کمی کسب و کار شما و فعالیت سایر رقبا در جهت کسب پیشرفت مستمر یک نیاز قطعی است. این کار در نهایت به رضایت مشتریان فعلی و بالقوه شما خواهد رسید و از طرف دیگر شما را به اهداف تجاری‌تان نزدیک و نزدیک‌تر می سازد. هدف بیشتر تجارت های الکترونیکی در مرحله اول افزایش فروش است، همچنین جمع‌آوری اطلاعات مشتریان، افزایش میزان ماندن در سایت و تبدیل بازدیدکننده‌ها به مشتریان بالقوه می‌باشد.

تحلیل و آنالیز وب‌سایت چه چیز هایی را در اختیار ما قرار می دهد؟

  • منشاء ترافیک و بازدید ورودی به سایت
  • بازدیدکننده‌‌هایی که به مشتری تبدیل شده‌اند و از کجا آمدن آنها
  • بهترین زمان درج نوشته در سایت چه زمانی از روز یا هفته است. (بر اساس بازدیدکننده)
  • چه دسته‌ای از نوشته‌ها مخاطب بیشتری را به خود جذب می‌کنند.
  • کلمات‌کلیدی که مخاطبین جهت ورود به سایت شما استفاده کرده‌اند.

تحلیل و آنالیز وب‌سایت ، استراتژی آنلاین‌تان را تعریف می‌کند

آنالیز یک سایت چیزی فراتر از نصب یک اسکریپت در سایت و تنظیم آن برای دریافت گزارش تعداد بازدیدکنندگان و ترافیک است. ارقام دریافت شده از گزارش باید قبل از هر چیزی تفسیر شوند تا با مقادیر واقعی‌تر دست به تصمیم‌های آگاهانه بزنیم. بررسی داده‌های مربوط به تحلیل به ما درک بهتری از کاربران سایت می‌دهد، در واقع درک اینکه کاربران بخش حیاتی برای تشکیل استراتژی در هر وبسایتی هستند. در هر صورت هدف بهینه‌سازی سایت برای رفع نیاز کاربران است. چیزی که اهمیت دارد این است که بدانید کاربران الان چگونه از سایت استفاده می‌کنند. اینکار در آینده به بهبود استراتژی و دستیابی به هدف های شما منجر می‌شود.

 

اهداف را با استناد به تجزیه و تحلیل‌های جاری تنظیم کنید

آنالیز وب یک فرآیند چرخه‌ای است که باید همزمان با توسعه و بهینه‌سازی مستمر وبسایت انجام پذیرد. بنابراین بسیار مهم است که به طور مداوم تحلیل‌ها و اسناد مربوط به چگونگی تغییر رفتار کاربران، در هنگام انجام یک بهینه‌سازی و تغییر در سایت، بررسی شوند. با یک مثال ساده قضیه را باز می‌کنم، مثلا یک هدف در استراتژی آنلاین این است که کاربران بیشتری فایل‌های راهنما و سوالات متداول را بخوانند با این امید که تعداد کاربران کمتری به کمپانی زنگ بزنند و سوال بپرسند، زیرا جواب بیشتر سوالات در سایت موجود است. البته این هدف بسیار پیش پا افتاده‌ای است ولی می‌تواند بسیار موثر باشد زیرا به کاهش کارهای دستی توسط مشتری منجر می‌شود و ضمنا اگر مستنداتی از رفتار کاربران را در اختیار داشته باشید، محاسبه اینگونه موارد بسیار ساده می‌شود.

 

استفاده از ابزار آنالیز وبسایت بهرحال ضروری است، اگر از این دسته ابزار بهره نبرید هیچ راهی برای پی‌بردن به داده‌های حیاتی کسب‌وکارتان که وابسته به رفتار کاربران هنگام بازکردن سایت تا خروجشان است، پیش رویتان نخواهد بود حتی در صورتی که شما به برخی اهدافتان نزدیک شده‌اید.

قسمت بعدی: مقایسه چند سرویس برای جایگزینی گوگل آنالیتیکس

اشتراک
بدون دیدگاه

یک دیدگاه بفرستید

برای تماس تلفنی کلیک کنید
×

عضویت در خبرنامه

دریافت آخرین مقالات، دوره‌ها و ویدیوهای آموزشی

لطفا درستی ایمیل را چک کنید