Top

جایگزینی گوگل آنالیتیکس – معرفی و مقایسه چند سرویس

جایگزینی گوگل آنالیتیکس

جایگزینی گوگل آنالیتیکس – معرفی و مقایسه چند سرویس

تحلیل و آنالیز وب‌سایت به ابزار خاص خود نیازمند است تا داده‌هایی که در اختیار شما قرار می‌گیرد، از ارزش خوبی نیز برخوردار باشند. استفاده یک ابزار خوب هم خود بخشی از موفقیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ به حساب می‌آید. گوگل در اکثر زمینه‌ها فعالیت می‌کند که بی‌شک می‌توان آنرا شرکتی بزرگ و بی‌نظیر در بیشتر زمینه‌ها نیز دانست. سرویس گوگل آنالیتیکس از معروف‌ترین ابزار آنالیز یک وب‌سایت شناخته می‌شود. درست است که سرویس گوگل یکی از برترین‌هاست، اما محدودیت‌های اعمال شده به روی آن، دسترسی کاربران ایرانی با اختلال همراه است و این سرویس در ایران تحریم شده است، در ادامه ابزارهایی را برای جایگزینی گوگل آنالیتیکس معرفی می‌کنیم

از طرفی بدیهی است که گوگل تنها ارائه دهنده ابزار آنالیز و تحلیل یک وب‌سایت نیست، به همین علت تصمیم به معرفی چند سرویس دیگر که بتوانند جایگزینی گوگل آنالیتیکس را انجام بدهند گرفتیم.

سرویس‌های مختلف با دریافت هزینه‌های ماهیانه و سالانه نسبت به ارائه خدمات اقدام می‌کنند اما سرویس‌هایی در این میان وجود دارند که این خدمات را به رایگان در اختیار شما قرار دهند. ما اولویت را بر رایگان بودن ابزار گذاشتیم زیرا امکان تبادل راحت پول به صورت آنلاین معمولاً با سرویس‌های خارجی کمی دشواری در پی دارد.

 

ابزارهای تحلیل و آنالیز وب‌سایت برای جایگزینی گوگل آنالیتیکس

در ادامه چند نمونه از ابزارهای تحلیل و آنالیز وب‌سایت در اختیار شماست که به دلخواه می‌توانید یک نمونه را انتخاب کنید.

به مختصر از آن با نام OWA یاد می‌کنند که ابزاری متن‌باز(open source) به حساب می‌آید. این ابزار از طریق جاوا اسکریپت، پی اچ پی یا REST امکان تجزیه و تحلیل ترافیکی وب‌سایت را برای شما فراهم می‌کند. رابط کاربری این سرویس مشابه با سرویس آنالیتیکس گوگل است و با کمی زمان گذاشتن به راحتی می‌توانید به تمام بخش‌های این سرویس تسلط پیدا کنید.

ویژگی‌های خوب این سرویس بدین صورت است:

  • بدون هزینه و رایگان
  • دارای افزونه برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس
  • دارای قابلیت ردیابی کلیک‌ها و حرکات ماوس کاربران
  • امکان شخصی سازی و سفارشی کردن گزارشات

 

Piwik به ثبت ریزترین جزئیات فعالیت کاربران می‌پردازد و اطلاعات را در اختیار وب‌مسترها قرار می‌دهد. همین نکته این سرویس را یکی از پرکاربردترین‌های این زمینه تبدیل کرده است. یکی از خوبی‌های این سرویس مشابه بودن امکاناتش با آنالیتیکس گوگل است. یک تفاوت بزرگ که در آن وجود دارد این است که تنها در صورتی قادر به استفاده از Piwik هستید که آن را روی سرور خودتان سوار کرده باشید. مشکل سرویس Piwik و خیلی از سرویس‌های مشابه آن در بحث AdSense و AdWords است. متاسفانه به جز آنالیتیکس گوگل، دیگر سیستم‌های مشابه همکاری خوبی با این دو ندارند که خود باعث ایجاد برخی مشکلات برای وبسمتران حرفه‌ای است.

با همه این‌ها، پشتیبانی از زبان فارسی در Piwik یک مزیت بزرگ در ایران به حساب می‌آید.

 

نقطه قوت این ابزار در ساده بودن کار با آن است. کمی جستوجو و گشت و گذار در منوهایش سریعاً منجر به یادگیری شما و دریافت داده‌های مورد نیازتان می‌شود. ظاهر ساده‌اش، امکانات کمی را نیز در برخواهد داشت، البته در نسخه پرو با پرداخت هزینه امکانات بیشتر نیز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. باید توجه داشته باشید که این سرویس برای وب‌سایت هایی با سه هزار بازدید روزانه برای هر صفحه رایگان است.

 

بی‌شک سرویس‌های زیادی دیگری نیز در سطح وب وجود دارند که در تحلیل داده‌ها امکانات خوب و شاید ویژه خود را ارائه دهند، اما با هزینه اندک سرویس‌های نامبرده عملکرد خوبی را دارند و اطلاعات آماری خوبی را از فعالیت بازدیدکنندگان در اختیار شما قرار می‌دهند. تحلیل و آنالیز این داده‌ها را جدی بگیرید، پس از اندکی زمان خودتان متوجه رشد و موفقیت کسب‌وکارتان خواهید شد.

قسمت قبل: تحلیل و آنالیز وب‌سایت چه اهمیتی دارد؟
قسمت بعد: اصطلاحات پر کاربرد در آنالیز وب‌سایت(به زودی)

اشتراک
۲ دیدگاه‌

یک دیدگاه بفرستید

برای تماس تلفنی کلیک کنید
×

عضویت در خبرنامه

دریافت آخرین مقالات، دوره‌ها و ویدیوهای آموزشی

لطفا درستی ایمیل را چک کنید