تجارت الکترونیک

پیش‌بینی تغییر و تحولات تجارت الکترونیک در سال ۹۷

تجارت الکترونیک یا Ecommerce فرایند خرید و فروش کالای فیزیکی یا الکترونیکی به صورت آنلاین است.

در سال ۱۳۹۷، تجارت الکترونیک محبوبیت بیشتری خواهد داشت. برای بسیاری از مردم وبسایت های فروشگاهی جایگزین مناسبی برای فروشگاه های سطح شهر هستند. گوشی های موبایل به توسعه تجارت الکترونیک کمک زیادی کرده‌اند به طوری که پیش‌بینی می‌شود ترافیک موبایلی وبسایت‌های فروشگاهی یا به طور کلی تجارت الکترونیک تا پایان سال به بیش از ۷۰ درصد برسد.

شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام نیز کمک بسزایی برای افزایش محبوبیت تجارت الکترونیک داشته‌اند. وقتی که شبکه‌های اجتماعی با تجارت الکترونیک ادغام می‌شوند مردم نیز به تبع تجارت الکترونیک را به عادات خرید روزانه خود وارد می‌کنند.

تجارت الکترونیک از بین رفتنی نیست بلکه، هر لحظه در حال بزرگ شدن و توسعه است به گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۲، ۱۷ درصد از خرید/ فروش‌ها در ایالات متحده از طریق تجارت الکترونیک انجام شود.

انواع تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

۱- B2B یا Business to Business: به این صورت که کسب و کارها به همدیگر کالا می‌فروشند.

۲- B2C یا Business to Consumer: به این صورت که کسب و کارها به مصرف‌کنندگان نهایی کالا می‌فروشند.

۳- C2C یا Consumer to Consumer: به این صورت که یک مصرف‌کننده از طریق شبکه‌های اجتماعی به مصرف‌کننده دیگر کالا می‌فروشد مانند سایت دیوار.

اگرچه خرید و فروش آنلاین نمونه‌ی واضحی از تجارت الکترونیک است اما، بانکداری اینترنتی هم زیرمجموعه تجارت الکترونیک می باشد.

مزایای تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک برای کسب و کارها مزیت‌های مختلفی دارد: می‌تواند هزینه‌ها را به حد قابل توجهی کاهش دهد چرا که هزینه مغازه‌داری حذف می‌گردد. همچنین این روش بسیار سریع‌تر و راحت‌تر از روش‌های سنتی است. مزیت دیگر این است که شما از طریق تجارت الکترونیک می‌توانید به مشتریانی دسترسی پیدا کنید که موانع جغرافیایی مانع ارتباط آنها با شما به صورت فیزیکی شده است.

سرمایه‌گذاری در تجارت الکترونیک نیز می‌تواند درآمد شما را افزایش دهد: به کسب و کارها کمک می‌کند که از نظر موقعیت فیزیکی به مشتریان بیشتری دسترسی پیدا کنند.

برای مصرف‌کنندگان، تجارت الکترونیک این مزیت را دارد که با کمترین هزینه به شما بیشترین انتخاب‌ها را نشان می‌دهد. برای مثال، اگر شما وارد نمایندگی سامسونگ شوید، فقط با تلویزیون‌های سامسونگ روبه‌رو هستید اما در محیط آنلاین، شما می‌توانید برندهای مختلف تلویزیون را از هر لحاظ با هم مقایسه کنید. حتی تجارت الکترونیک به شما این امکان را می‌دهد، که قیمت‌ها را در سطح جهان مقایسه کنید نه که فقط در محدوده جغرافیایی خاص.

از آنجایی که تجارت الکترونیک در حال گسترش است، لذا، باید با روندهای به روز آن آشنا بود. حتی اگر شما یک مغازه در یک مرکز تجاری هستید می‌توانید از تجارت الکترونیک و مزایای آن بهره ببرید چرا که تجارت الکترونیک نشان‌دهنده‌ی خوبی است از انتظارات، خواسته‌ها و نیازهای مشتریان.

 

منبع: Hub Spot

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما محفوظ است.*

*
*

عضویت در کانال تلگرام کلیک کنید