هدف‌گذاری

هدف‌گذاری در دیجیتال مارکتینگ- هدف گذاری SMART

هدف‌گذاری از سخت‌ترین کارهایی است که یک دیجیتال مارکتر باید انجام دهد. شما دوست دارید هدف‌های عالی و بلندمرتبه برای خود در نظر بگیرید اما باید بدانید که نباید خیلی هم دور از دسترس باشند. این احتمال هم وجود دارد که اصلاً ندانید هدف گذاری عالی چه معنایی دارد. برای دیجیتال مارکترها انجام اقدامات جدید، انتخاب اهداف درست و دنبال کردن آن‌ها، مثل یک بازی ۲۰ سوالی است. برای از بین بردن چنین فضای مبهمی به شما کمک می‌کنیم که اهداف درستی را برای تیم دیجیتال مارکتینگ خود تنظیم نمایید. برای این کار برای شما مقاله ای ترتیب دیده‌ایم که در آن هدف‌گذاری SMART و مراحل انجام آن ارائه شده است.

هدف‌گذاری SMART (اسمارت)

اهداف خیلی باارزشند. چون به ما کمک می‌کنند تا بهره‌وری خود را ثابت کنیم، متمرکز باشیم و به سمت پیشرفت و توسعه پیشروی کنیم. در حقیقت، اهداف در صورتی که خارج از واقعیت باشند بیهوده و بی‌اثر می‌شوند. به خاطر همین است که باید هدف‌گذاری بر مبنای هدف‌گذاری SMART انجام داد. هدف‌گذاری SMART (اسمارت) به صورت زیر تعریف می‌شود:

  • Specific: اعداد واقعی با ضرب‌الاجل‌های واقعی تنظیم کنید. مثلاً نگویید: من تعداد بیشتر بازدیدکننده از سایتم را خواستارم.
  • Measurable: مطمئن شوید که می‌توانید هدف خود را پیگیری و دنبال کنید. پشت کلمات و عبارات کلی پنهان نشوید: تعامل بیشتر برند با مخاطبان، تأثیرگذاری بیشتر شبکه‌های اجتماعی
  • Attainable: برای رسیدن به اهداف چالشی اما مهم تر از آن دست‌یافتنی قدم بردارید. سعی نکنید که کل دنیا را یک شبه بگیرید.
  • Realistic: با خود رو راست باشید، شما بهتر از هر کس می دانید که هستید و ظرفیتتان چقدر است. هیچ‌کدام از موانعی که سر راهتان قرار دارد را نادیده نگیرید.
  • Timely: برای کارهایتان ضرب‌الاجل قرار دهید.

حال برای تنظیم چنین هدف‌گذاری ای باید مراحلی را انجام دهید:

مرحله اول: اهداف خود را خلاصه کنید

اولین مرحله این است که خلاصه‌ای از آنچه به عنوان هدف در نظر گرفته‌اید برای خود یادداشت کنید. اهداف همیشه برای دیجیتال مارکترها روشن و بدیهی نیستند، بنابراین در همین اولین مرحله احتمالاً چالش‌های زیادی خواهید داشت، اما نوشتن آن به شما در مراحل بعدی کمک بزرگی خواهد کرد.

مرحله دوم: اهداف خود را طبقه‌بندی کنید

بررسی‌ها نشان داده‌اند که اکثر دیجیتال مارکترها به اجرای سه چیز نیازمندند: جذب بازدیدکننده بیشتر به سایت، تبدیل بیشتر بازدیدکننده‌ها به سرنخ، تبدیل بیشتر سرنخ‌ها به مشتری. اهداف خود را با محور این سه اقدام طبقه‌بندی کنید.

مرحله سوم: اعداد معینی را برای اهداف خود در نظر بگیرید

در این مرحله مسیر اهدافتان باریک‌تر و تخصصی‌تر می‌شود. حال باید به هر کدام از هدف‌هایتان ارزش بدهید. این مرحله در واقع سخت‌ترین مرحله است. دقیقاً چند نفر می‌خواهید به سایتتان وارد شوند؟ چند درصد از آنها به سرنخ تبدیل شوند؟ چند درصد از سرنخ‌ها به مشتری تبدیل شوند؟

این اعداد با روندی که در گذشته داشته‌اید قابل برآورد و تخمین زدن است.

مرحله چهارم: تاریخ رسیدن به اهدافتان را در نظر بگیرید

هدف تا موقعی که ضرب‌الاجل نداشته باشد در حد یک رویا باقی می‌ماند. مدت زمانی که لازم است تا به آن هدف دست پیدا کنید در نظر بگیرید. این تعیین تاریخ و مدت زمان به شما نشان می‌دهد که در طول زمان چقدر باید تلاش کنید تا به آن هدف دست پیدا کنید.

مرحله پنجم: به زمانی که تعیین می‌کنید متعهد باشید

حال که مصممید تا به هدف برسید، باید به زمان متعهد باشید. البته که همه‌ی انسان‌ها دوست دارند بیشترین پیشرفت را در کمترین زمان بکنند اما آیا شما به همان زمانی که تعیین کرده‌اید متعهد خواهید بود؟

تعیین زمان واقعی که برای رسیدن به یک هدف احتیاج دارید به شما کمک می‌کند که رویایتان رنگ واقعیت بگیرد.

مرحله ششم: موانع بالقوه مسیرتان را بشناسید

همیشه برای رسیدن به اهداف موانعی وجود دارند که ممکن است ما را در رسیدن به آن اهداف متوقف کنند. همه آن‌ها را همین الان شناسایی کنید و برای دور زدن آنها برنامه‌ریزی کنید. با این برنامه‌ریزی دیگر بهانه ای ندارند تا شما را از رسیدن به هدف متوقف کنند.

با اهدافی روشن و زمان بندی شده، می توانید بهترین استراتژی سال خود را شروع کنید. نکته پایانی و مهم تر اینکه پس از رسیدن به اهداف خود یادتان نرود که جشن بگیرید!

منبع: Hubspot

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما محفوظ است.*

*
*

عضویت در کانال تلگرام کلیک کنید