کمپین ایمیل مارکتینگ

چگونه یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق اجرا کنیم؟ (قسمت اول)

آیا می‌دانید چگونه می‌توانیم یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق اجرا کنیم؟ آیا می دانید چگونه استراتژی ایمیل مارکتینگ شما عمل می کند؟ با وجود ۲۶۹ میلیارد ایمیلی که روزانه ارسال می شود، قطعاً رقابت شدیدی برای جذب مخاطبانتان وجود دارد.

تعداد این ایمیل ها همچنان رو به فزونی است، به خاطر همین است که لازم است بدانید چرا باید کمپین ایمیل مارکتینگ خود را به درستی اجرا کنید تا به مخاطبان هدف خود در سریع ترین زمان دست پیدا کنید.

تا پایان این مقاله شما با مراحل اجرای موفق یک کمپین ایمیل مارکتینگ که از ابزار قدرتمند دیجیتال مارکتینگ است آشنا خواهید شد که نهایتاً منجر به جذب بیشتر، درگیرسازی بیشتر، سرنخ بیشتر و فروش بیشتر می شود.

چرا کمپین ایمیل مارکتینگ اجرا کنیم؟

در بالا به این موضوع اشاره شد که یکی از بزرگترین مزایای ایمیل مارکتینگ این است که هنوز مردم به صورت گسترده ای از آن استفاده می کنند. ۹۰ درصد بزرگسالان و ۷۴ درصد نوجوانان به طور معمول از ایمیل استفاده می کنند.

همین آمار باعث می شود که ایمیل مارکتینگ ابزاری کامل برای ساخت ارتباطی قوی با مشتریان به شمار رود. اما قبل از آنکه شما کمپین ایمیل مارکتینگ خود را اجرا کنید، باید چندین کار انجام دهید که موفقیت کمپینتان را تضمین کند:

۱- اهداف خود را شناسایی کنید

تمام فرایندهای بازاریابی با شناسایی و تعیین خوب اهداف آغاز می شوند که ایمیل مارکتینگ نیز از این مقوله مستثنی نیست. برای اجرای یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق به این فکر کنید که به چه چیزی می خواهید دست پیدا کنید. معمولاً چنین اهدافی برای کمپین های ایمیل مارکتینگ تعریف می شود:

 • ثبت نام مشترکین جدید که در مورد کسب و کارتان برایشان توضیح دهید تا بتوانید ارتباطی قوی با آن ها بسازید.
 • درگیرسازی بیشتر مخاطبان با محتوا و کسب و کارتان، چه بخواهید یکی از محصولاتتان را تبلیغ کنید، چه بخواهید فروش اولیه انجام دهید.
 • پرورش مشترکین فعلی با فراهم سازی ارزش های متنوع برایشان.
 • دوباره درگیرسازی مشترکینی که مدتی است فعالیتشان کم شده است.
 • بخش بندی مشترکین تا بتوانید کمپین ایمیل مارکتینگ هدف گذاری شده ی بهتری اجرا کنید.

۲- انواع ایمیل ها را بشناسید

خیلی مهم است که شما انواع ایمیل ها را بشناسید. مردم ایمیل ها را به طرق مختلف دسته بندی می کنند. در اینجا به سه نوع اصلی آن اشاره می شود.

همگی ما با ایمیل های تبلیغی آشنایی داریم، ایمیل هایی که پیشنهادهایی ویژه برای محصولات خود ارائه می دهند. نوع بعدی ایمیل های ارتباطی است، که به مشترکین وعده ای را که داده اند ارائه می کنند، مانند خبرنامه هفتگی. نوع دیگر ایمیل های تراکنشی است که شامل:
– تایید ثبت نام مشترک
– پیام خوشامدگویی
– تایید سفارش و خرید
– ارسال تغییر اطلاعات کاربر
است که با اقدامی که مشترک انجام می دهد این ایمیل ها برای وی ارسال می گردد. حال با شناخت انواع ایمیل ها می توانید وارد مرحله بعد برای ساخت یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق شوید.

۳- مخاطبان خود را بشناسید

اگر شما ایمیل مارکتینگ را برای مدتی انجام داده باشید، پس از مدتی مخاطبان خود را شناخته اید. اگر الان می خواهید شروع کنید، باید کمی برآورد تجربی در مورد محتوای مناسب خود داشته باشید. نگران نباشید؛ جمع آوری اطلاعات مشترکین از یک دقیقه بعد از شروع شدن اولین کمپین آغاز می شود. بنابراین، برای کمپین دوم شما با حجم زیادی از اطلاعات مشترکین رو به رو هستید.

در ضمن، به کمک گوگل آنالیتیکس و شبکه های اجتماعی خود می توانید اطلاعات زیادی در مورد مخاطبان خود کسب کنید. این ابزار به شما کمک می کنند که اطلاعات دموگرافی، علائق و بسیاری اطلاعات دیگر را در مورد مخاطبان خود متوجه شوید. به طور خلاصه همه ی این ها به شما می گویند که مخاطب شما کیست و به چه چیزی علاقه دارد.

۴- با درایت از تکنولوژی استفاده کنید

سرویس های ایمیل مارکتینگ ابزاری برای ساخت کمپین های موفق ایمیل مارکتینگ دارند. این ابزار ویژگی های زیر را دارند:

 • ساخت آسان کمپین و اتوماسیون، که شامل تمپلیت های مختلف است
 • تطابق با نرم افارهایی که شما استفاده می کنید مانند WordPress
 • داشتن روش هایی مختلف برای بخش بندی مخاطبان
 • آنالیزهای دقیق و عمیق بر عملکرد کمپین ایمیل مارکتینگ

سرویس و شرکت مناسب خود را برای استفاده از این سرویس ها پیدا کنید تا با سرعت بیشتری به موفقیت در کمپین ایمیل مارکتینگ دست پیدا کنید.

۵- opt-in منحصر به فردی درست کنید

شما نباید به مخاطبان خود بگویید که چقدر به ایمیل آنها نیاز دارید، در حالی که باید آن ها را جذب کنید که خودشان با اختیار خوشان ایمیلشان را در اختیار شما قرار دهند. راه های زیر روشهایی هستند که می توانید ایمیل مخاطبان خود را بگیرید:

 • خوشامدگویی: هنگامی که مخاطبان وارد سایت شما می شوند این خوشامدگویی برایشان ظاهر می شود که می توانید آن ها را به صفحه ای خاص هدایت کنید.
 • Popup: که مخاطب در هر صفحه ای از وبسایتتان که باشد می تواند برایش ظاهر شود. این مورد با ظاهر شدن روی محتوای سایت و جذب نگاه مخاطب معمولاً خیلی خوب عمل می کند.
 • Exit intent pop up: زمانی که مخاطب در حال خروج از صفحه وبسایت شما است، این popup ظاهر می شود.

برای کسب بهترین نتیجه opt-in را در چندین مکان قرار دهید و مکان، زمان و نحوه ظاهر شدنش را طراحی کنید.

در قسمت بعدی به ۵ مرحله پایانی اجرای موفق کمپین ایمیل مارکتینگ اشاره خواهد شد.

اشتراک گذاری

2 نظر برای پست چگونه یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق اجرا کنیم؟ (قسمت اول)

 • fakhri. farivarnia پاسخ

  با تشكر فراوان بنده دانشجوي ebusiness در دانشگاه ub بارسلونا هستم .از مقاله بسيار لذت بردم و استفاده كردم

  ۰۹/۰۲/۱۳۹۷ --- ۲۰:۴۶
  • ماهان موسوی
   ماهان موسوی

   نظر لطفتونه 🙂

   ۱۰/۰۲/۱۳۹۷ --- ۱۰:۴۶

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما محفوظ است.*

*
*

عضویت در کانال تلگرام کلیک کنید