تحقیق کلمات کلیدی بر اساس مثلث سئو شامل محبوبیت، رقابت و مرتبط بودن انجام می گیرد و در این راه از ابزارهایی نظیر Keyword Planner, Google Trends, Google Search console, KWfinder و ترفندهای مختلف استفاده می‌شود

آموزش کار با کیورد پلنر(keyword planner) – تحقیق کلمات کلیدیاین روز‌ها سئوکاران همه تلاش خود را برای استفاده از ابزارهایی نظیر Keyword Planner، گوگل ترندز، Ahref و Kwfinder می‌کنند تا کلمات بهتری برای مطالب خود در فرایند تحقیق کلمات کلیدی انتخاب کنند.

هر چه رقابت بین موتورهای جستجو افزایش یافت، تحولات و رقابت‌ها در این زمینه باعث پیشرفت، هوشمندی و توسعه الگوریتم‌های موتور جستجو به خصوص موتور جستجوی گوگل شد و کسب‌وکارها نیز به نوبه خود سعی کردند تا در صفحات ابتدایی مربوط به نمایشِ نتایج در موتور جستجوی گوگل، حضور یافته و در چشم مشتریان جلوه کنند.
به این ترتیب عملا حضور طبیعی در صفحات اول نمایش نتایج (سئو) به یکی از بزرگترین هدف‌ها و دستاوردهای احتمالی در دیجیتال مارکتینگ تبدیل شد و «تحقیق کلمات کلیدی» نیز اهمیت مضاعف یافت. با خواندن این مقاله به سولات شما درباره ی افزونه google keyword planner، چگونه می توانم میزان جستجوی یک کلیدواژه را در گوگل بدانم؟ آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی و … آشنا خواهیم شد

مفهوم کلمات کلیدی

کلمات کلیدی که در ابزاری مانند کیورد پلنر، مورد تحقیق قرار می‌گیرند، خلاصه خواسته‌ها و نیازهای مردم هستند که برای رسیدن به اطلاعات موجود در اینترنت از آن در موتورهای جستجو استفاده می‌شود. کلمات کلیدی رابط بین جستجو کنندگان درموتورهای جستجو و صاحبان وب‌سایت‌ها می‌باشند؛ صاحبان وب‌سایت روی کلمات کلیدی مرتبط با موضوع سایت خود تمرکز می کنند تا از این طریق بتوانند کاربران مختص و هدفمند خود را جذب نمایند.
کلمات کلیدی را می‌توان به عنوان یک ایده که توسط ذهن جستجو کنندگان در نظر گرفته می‌شود نیز بیان کرد. ایده‌ای که به واسطه نیاز آن ها به محصول، سرویس، محتوا و اطلاعات خاصی ایجاد می‌شود. پس طبیعی است که صاحبان وب‌سایت همواره در حال تلاش برای رسیدن به کلمات کلیدی باشند که کاربران بیشتر از آن‌ها در موتورهای جستجو استفاده می‌کنند.
پس با توجه به توضیحات، می‌توان اینطور گفت که کلمه کلیدی از منظر خریدار(مشتری) کلمه‌ای است که از نظر او به بهترین شکل نظرش را به موتور جستجو می‌رساند، پس یک کسب‌وکار (فروشنده) باید کلمه کلیدی را برای سرویس، محصول و یا محتوای خود انتخاب کند که بر اساس تحقیق کلمات کلیدی یا حدس، مشتری آن را انتخاب می‌کند.
در تصویر زیر نتایجی که نمایش داده شده اند، ماحصل رقابت کسب‌وکارهای مختلف روی سئوی کلمه کلیدی «تور بلغارستان تابستان» بوده که برای مشتری به نمایش درآمده‌اند.

مفهوم کلمات کلیدی
مفهوم کلمات کلیدی

راهنمای عملی برای یافتن بهترین کلمات کلیدی:

اما توضیحات بالا برای ۲ منظور ارائه شد، یکی اینکه شما با اهمیت تحقیق کلمات کلیدی آشنا شوید و دیگر اینکه بدانید این اهمیت ناشی از فراگیری و بنیادین بودن آن است؛ بدین معنا که هم «سئو» و هم تبلیغات کلیکی ادز، موفقیتشان بستگی به کلمات کلیدی انتخاب شده و تجزیه و تحلیل و تحقیقات مربوط به آن‌ها است با این توضیح ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی  را معرفی می‌کنیم.

ابزار گوگل کیورد پلنر

از گوگل ادز به عنوان برجسته ترین مصداق از جذب ترافیک و کلیک به وسیله تبلیغات پولی نام می‌برند. در این مجال می‌خواهیم  ابزار کیورد پلنرِ گوگل ادز را به شکل کاربردی‌تری معرفی کنیم:

احتمالا شما نیز مانند بسیاری از مشتاقان سئو نام‌ بسیاری از ابزارهای رایگان یا پولی مربوط به انتخاب کلمات کلیدی را شنیده و درباره آن‌ها کنجکاوی به خرج داده‌اید. ابزارهایی نظیر keyword planner  و keyword finder به گوش بسیاری از ما آشناست. از این بین ابزار keyword planner اکنون بخشی از برنامه گوگل ادز است. ابزار کیورد پلنر که سابقا keyword tools نام داشت اکنون به عنوان یک سرویس گوگل مهمترین ابزار برای تحلیل کلمات کلیدی و فهمیدن میزان جستجوی آن‌ها در تحقیق کلمات کلیدی به شمار می‌رود. اگرچه که  ابزار keyword planner اصولا برای درک آمار تبلیغات کلیکی گوگل طراحی شده با این حال یکی از آشناترین ابزارها برای سئوکاران محسوب می‌شود.

خب! اجازه بدهید کار را به صورت عملی پی‌گیری کنیم تا موارد برای شما قابل استفاده‌تر باشد. برای شروع:

آموزش کار با کیورد پلنر(keyword planner)

اگر نمی‌خواهید با شارژ کردن حساب یک کمپین تبلیغاتی اجرا کرده و از مزایای تبلیغات کلیکی استفاده کنید. احتمالا یا به دنبال آشنایی با فضای گوگل ادز و کیورد پلنر هستید و یا می‌خواهید از امکانات نسبتا مفید google keyword planner در حالت رایگان استفاده کنید.

برای شروع در حالی که از IP غیر از ایران استفاده می‌کنید (ایران برای استفاده از این سرویس تحریم است) به این آدرس بروید: Ads.google.com برای این کار ابتدا به آدرس ads.google.com بروید و بر روی دکمه Start Now کلیک کنید.

آموزش کار با کیورد پلنر(keyword planner)
آموزش کار با کیورد پلنر(keyword planner)

 

در صفحه بعد در صورت داشتن اکانت گوگلی که به گوگل ادز  متصل نمی‌باشد، ایمیل خود را وارد کنید و Next را بزنید و در غیر اینصورت بر روی Create Account کلیک کنید تا یک اکانت برای خود بسازید و ادامه کار را انجام دهید.

آموزش کار با کیورد پلنر(keyword planner) : ورود به اکانت

پس از ورود به اکانت خود، صفحه زیر را مشاهده می‌کنید، که مهمترین مرحله می‌باشد.

آموزش کار با کیورد پلنر(keyword planner) : ساخت کمپین

دقت کنید که در این مرحله بر روی Create an account without a campaign کلیک کنید تا به مراحل مربوط به ساخت کمپین و اخذ اطلاعات کردیت کارت، وارد نشوید.

در ادامه اطلاعات مربوط به تایید اطلاعات کشور، منطقه زمانی و واحد ارزی از شما خواسته می‌شود. با مشخص کردن آن‌ها بر روی دکمه Submit کلیک کنید

آموزش کار با کیورد پلنر(keyword planner) : تائید کردن
آموزش کار با کیورد پلنر(keyword planner) : تائید کردن

 

اکنون لازم است تا روی دکمه explore your Account کلیک کنید تا به keyword planner دسترسی پیدا کنید.

کیورد پلنر(keyword planner)
کیورد پلنر(keyword planner)

 

حالا با کلیک کردن بر روی آیکون آچار، از بخش Planning  در سمت چپ، بر روی google keyword planner کلیک کنید.

یافتن کیورد با کیورد پلنر(keyword planner)

در ادامه باید Discover new keywords را انتخاب کنید. در صورتی که با زبان انگلیسی آشنایی دارید، می‌توانید با کلیک بر روی لینک How to use Keyword planner اطلاعات و راهنمایی بیشتری دریافت کنید. در ابتدا شما می‌توانید در همین بخش Discover new Keywords آدرس اینترنتی یک سایت احتمالا رقیب را وارد کنید تا کلمات کلیدی به کار رفته در آن سایت را شناسایی و تحلیل کنید، این از قابلیت‌های خوب کیورد پلنر محسوب می‌شود.

تحلیل و مقایسه با کیورد پلنر
تحلیل و مقایسه با کیورد پلنر
وارد کردن کیورد مورد نظر

و یا می‌توانید به جای آن، پس از آن‌که وارد بخش Discover new Keywords شدید، کلمه مدنظر خود را وارد کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید شما می‌توانید چند کلمه را برای تحلیل و مقایسه وارد کنید. نهایتا با کلیک بر روی Get Started کار به مرحله نهایی خود می‌رسد.

انتخاب کیورد های جدید در کیورد پلنر

به عنوان نتیجه کار، آنچه گوگل به شما ارائه می‌دهد، اگرچه شاید بیش از حد محدود باشد ولی به رایگان بودنش می‌ارزد و به شما در فرایند تحقیق کلمات کلیدی کمک می‌کند. نتیجه شامل یک آمار غیردقیق از کلمات کلیدی است که اصلی‌ترین آیتم آن شامل Avg.monthly searches برای کلمات کلیدی به معنای «میانگین جستجوی ماهانه» برای کلمات وارد شده است و به صورت بازه‌های گسترده و غیردقیق ارائه می‌شود.

کلمه پیشنهادی تحت عنوان Keywords ideas
کلمه پیشنهادی تحت عنوان Keywords ideas

همچنین تعدادی کلمه پیشنهادی تحت عنوان Keywords ideas به شما ارائه می‌شوند که در این تصویر «تور» و «تور آنتالیا» می‌باشد و با توجه به کلمات کلیدی مدنظر ما، چندان قابل اتکا به نظر نمی‌رسند.

به هر حال تحت ادعای گوگل، شما  برای دریافت آمار با جزئیات بیشتر و دقیق‌تر که قطعا مفید‌تر خواهند بود، باید کمپینی اجرا کرده و مبلغی هزینه کنید که انتخاب این با خود شماست. در واقع یکی دیگر از قابلیت‌های کیورد پلنر استفاده از آن برای انتخاب در تحقیق کلمات کلیدی کمپین های کلیکی ادوردز است. امکاناتی که کیورد پلنر در کمپین‌های ادوردز در اختیار شما می‌دهد، بسیار گسترده‌تر است. از آمار دقیق‌تر و سرراست‌تر درباره معیارهای مختلف کلمات کلیدی تا ارائه کلمات کلیدی مرتبط پیشنهادی بیشتر و مرتبط‌تر.

Get search volume and forecasts

همچنین در قسمت Get search volume and forecasts شما با وارد کردن یک کلمه کلیدی که مورد‌نظرتان است، پیشنهاد گوگل را برای معیارهای مختلف مشاهده کنید. چنانچه در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، گوگل برای کلمه کلیدی Uber پیش‌بینی‌ها و پیشنهادهایی را برای معیارهای Clicks, impression, cost, CTR, Avg CPC, Avg Position ارائه کرده است.

 

استفاده از KW Finder به عنوان رقیبی برای کیورد پلنر:

آموزش کار با kwfinder

انتخاب کلمات کلیدی با keyword finder برای استفاده از این سرویس باید به آدرس kwfinder.com مراجعه کنید.

آموزش کار با kwfinder

در اینجا لازم است تا کلمه کلیدی خود را در کادر مربوطه وارد نمایید.  در قسمت Any language هم زبان فارسی برای انتخاب در دسترس است. البته برای نمایش نتایج نیاز به ساخت یک اکانت دارید، با توجه به امکان ساخت اکانت آزمایشی، برای ۱۰ روز می‌توانید به صورت رایگان از امکانات KWfinder  استفاده کنید.

نتایج برنامه برای کلمه کلیدی «تور بلغارستان» پس از عضویت آزمایشی را مشاهده می‌کنید. نتایج به طور پیش‌فرض بر اساس Related keywords  نمایش داده می‌شوند. همانطور که مشاهده می‌کنید پایین‌تر از کلمه کلیدی «تور بلغارستان» کلمات کلیدی تور بلغارستان تابستان ۹۵، تور بلغارستان ۹۵ و تور وارنا به عنوان کلمات کلیدی مرتبط تشخیص داده شده‌اند.

اگر صفحه را به پایین‌تر اسکرول کنید،  با کلیک بر روی گزینه monthly searches می‌توانید، میزان سرچ کلمه کلیدی در ماه‌های مختلف را ببینید. با کلیک بر روی گزینه Trends  نیز می‌توانید، مطابق عکس زیر روند جستجوی کلمات کلیدی را مشاهده کنید.

روند جستجوی کلمات کلیدی

در تصویر پایین نیز ملاحظه می‌کنید که کدام سایت‌ها در کلمات کلیدی مورد بحث حائز رتبه بالا شده‌اند.

سایت های رقیب

و  نهایتا اینکه با کلیک بر روی تب import در بالای صفحه می‌توانید از یک فایل متنی برای بارگذاری کلمات کلیدی و یا تایپ چند کلمه برای بررسی استفاد کنید.

مثلث کلمات کلیدی و Google Search Console:

این مثلث شامل محبوبیت، رقابت و مرتبط بودن است که به بهترین نحو در گوگل سرچ کنسول نمود می‌یابد و در تحقیق کلمات کلیدی کاربرد دارد.

مثلث کلمات کلیدی و Google Search Console

به تصویر زیر که نمایی از محیط گوگل سرچ کنسول نشان می‌دهد، دقت کنید:

نمایی از محیط گوگل سرچ کنسول

در رابط کاربری به روز‌شده این برنامه به بخش پرفورمنس بروید، تا لیستی از کلمات کلیدی که مخاطبان با آن به سایت شما راه پیدا کرده‌اند، را مشاهده کنید.

در بخش اصلی نرم‌افزار در این بخش با ۴ ترم تخصصی Query, Clicks, Impressions, CTR, Position روبرو هستید که هر یک از اهمیت بسزایی برخوردارند. همانطور که گفته شد، Query کلمات کلیدی که مخاطبان با آن به سایت شما راه پیدا کرده‌اند را نشان می‌دهد.

Impression تعداد نمایش سایت شما با آن کلمه کلیدی را نشان می‌دهد. Clicks تعداد ورودی‌ها به سایت شما به وسیله آن کلمه کلیدی را نشان می‌دهد و CTR هم نسبت و سهم کلیک‌های دریافتی شما از Impression را نشان می‌دهد. نهایتا باید گفت که Position به عنوان یکی از مهمترین گزینه‌ها، جایگاه شما با آن کلمه کلیدی در گوگل را نشان می‌دهد. توجه کنید که کارشناسان بهینه‌سازی اذعان می‌کنند، در جریان تحقیق کلمات کلیدی، اطلاعات دریافتی از معیارهای گوگل سرچ کنسول بیشتر برای کلماتی که شما در آن رتبه ۱ را دارید قابل اتکاست.

دوره گوگل ادز (ادوردز)

سهم خود را از بازار گوگل دریافت کنید

مپ کردن و تطبیق مولفه‌های مثلث سئو با آیتم‌های گوگل سرچ کنسول

محبوبیت و Impression در گوگل سرچ کنسول:

توجه کنید که محبوبیت و بنابراین معیار Impression، مخاطب و بازار محور است. در واقع میزان Impression یک کلمه نشان می‌دهد که چه میزان مخاطبان آن کلمه را جستجو کرده‌اند و خبر از چگونگی محبوبیت آن کلمه می‌دهد.

مولفه رقابت:

وضعیت این مولفه پیچیده تر است، چرا که مولفه‌ای تکنیکال نیست، در حقیقت مولفه رقابت، وضعیت صنعت و تلاش رقبا برای کسب رتبه در آن را نشان می‌دهد. در اینجا، رقیب و توان آن محور است و رقابت افزایش هزینه را به دنبال دارد. دقت کنید که می‌تواند محبوبیت یک کلمه پایین باشد ولی رقابت در آن بالا باشد.

به طور کلی هر چه سختی کسب رتبه و هزینه لازم برای گرفتن رتبه در یک کلمه بیشتر باشد، رقابت در آن نیز بالاتر است. مقایسه رقابتی بودن بین ۲ کلمه بر اساس این دو معیار صورت می گیرد.

اما ما چگونه کلمات پتانسیل‌دار را برای کار کردن بیشتر بر روی آن‌ها در جریان تحقیق کلمات کلیدی انتخاب کنیم؟

ترسیم جدول نرخ تبدیل به ازای پوزیشن:

با ترسیم چنین جدولی و فهمیدن CTR ای که کسب آن، در صورت افزایش جایگاه ممکن می‌شود، به نکات خوبی می‌رسیم. مثلا برای یک کلمه با رتبه ۱۰، تغییر CTR از مقدار فعلی به CTR به دست آمده از جدول، برای جایگاه فرضیِ مثلا ۱، به دست می‌آید. و البته تخمین کلیک نیز از ضرب CTR ایده‌آل بر تعداد نمایش فعلی کلمه به دست می‌آید.

در واقع شما میانگین وزنی CTR به ازای رتبه های مختلف در سایت‌تان را در می‌آورید، مثلا برای کلماتی که رتبه ۲ را با آن‌ها دارید، CTR‌‌ ای با میانگین ۳۰٪ به دست آمده، در عین حال شما برای کلماتی با رتبه ۱۰ میانگین CTR به میزان ۲٪، میزان نمایش ۸۸۸ که ۱۸ کلیک را نصیب شما می‌کند داشته‌اید.

سوال اینجاست که با کسب رتبه ۲، برای کلماتی با رتبه ۱۰ به CTR ای به میزان ۳۰٪ دست پیدا خواهید کرد. حالا برای تخمین کلکیک کسب شده به ازای این CTR، تعداد نمایش فعلی این کلمه، یعنی ۸۸۸ را در ۳۰٪ ضرب کنید ۲۶۶ کلیک برای شما به دست می‌آید که افزایش شدیدی نسبت به ۱۸ کلیک را نشان می‌دهد.

تخمین کلیک

معیار مرتبط بودن با کسب‌وکار:

مقایسه بین ۲ کلمه بر اساس مرتبط بودن، بینش خوبی برای درک این مفهوم در اختیار ما قرار می‌دهد و در تحقیق کلمات کلیدی هم تعیین‌کننده است. مثالِ ربات ایران سوشال و افزایش فالوئر را در نظر بگیرید، برای کسب‌وکاری مانند «ربات ایران سوشال» کدام کلمه مرتبط تر و دارای اولویت بالاتری برای انتخاب است؟

یک مثال دیگر، مثال آموزش گوگل ادز یا آموزش دیجیتال مارکتینگ برای آکادمی است. در اینجا عددی کردن میزان ارتباط اهمیت دارد و راز کار استفاده از گوگل آنالیتیکس و هدف‌گذاری در آن است. مثلا در آکادمی، هدفِ «ثبت‌نام دوره» تعیین شده است. با کدام کلمه این هدف بهتر محقق شده و نرخ تبدیل بهتری دارد؟ در اینجا در گوگل آنالیتیکس بررسی می‌کنیم که آیا نرخ تبدیل ورودی ها با کلمه «آموزش دیجیتال مارکتینگ» بالاتر است یا با کلمه «آموزش گوگل ادز». به عبارتی آیا کسانی که با کلمه اول وارد سایت من شده‌اند، ثبت نام بیشتری داشته‌اند یا برعکس؟ هر کدام ورودی و تحقق هدف بیشتری داشته‌اند، برای کسب‌وکار من مرتبط تر محسوب می‌شوند.

ابزار Google trends

ابزار Google trends

نحوه استفاده از google trends : به تصویر بالا خیلی خوب دقت کنید، چون در فرایند تحقیق کلمات کلیدی، بسیار تعیین‌کننده است. ۲ کلمه کلیدی مشابه یعنی، «گلکسی اس ۷» و «گلکسی S7» مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته‌اند؛ براساس نمودار جستجوی کلمه «گلکسی اس ۷» بسیار بیشتر از کلمه «گلکسی S7» بوده است. سوال من آن است که بدون این ابزار چگونه این تفاوت بسیار ظریف و مهم را متوجه می شدید؟ و دیگر آنکه چه راه ساده‌تری سراغ دارید که بتواند تنها با چند کلیک در یک محیط ساده و «همه‌فهم» این اطلاعات حساس و کاربردی را در اختیار شما قرار دهد؟ بله! ۲ نکته مذکور قدرت گوگل ترندز را نشان می‌دهند: کاربردی بودن و سادگی!

با ذکر این توضیحات باید گفت: واژه‌ی Trend به معنای روند است. بنابراین وقتی از ترند صحبت می‌کنیم، منظورمان این است که آمار و اطلاعات لحظه‌ای برایمان مهم نیست و روند تغییرات مد نظر ماست.

با توجه به این توضیح، از طریق این سرویس شرکت گوگل، می‌توانیم روند جستجوی واژه‌های مختلف در موتور جستجوی گوگل را مشاهده و بررسی کنیم.

بر این اساس حتی نمودار فراز و فرود جستجوی یک واژه در طی یک بازه زمانی قابل نمایش است، نمودار زیر روند جستجوی واژه «فوتبال» را طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که به صورت تناوبی کاهش و افزایش یافته است.

نمودار فراز و فرود جستجوی یک واژه

استفاده از گوگل ترندز برای تحلیل  و تحقیق کلمات کلیدی فارسی و مقایسه آن‌ها

تحلیل  و تحقیق کلمات کلیدی فارسی

نمودار بالا، میزان جستجوهای انجام شده برای واژه‌های اقتصاد و بازاریابی را نشان داده و با یکدیگر مقایسه می‌کند.

همچنین قابلیت دیگر این سرویس، اشاره به سایر ترکیب‌هایی است که در جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در تصویر زیر می‌بینیم که پس از پرسش در مورد روند جستجوی ادامه تحصیل در گوگل، سرویس Google Trends سایر ترکیب‌هایی که با ادامه تحصیل مورد توجه قرار گرفته‌اند را نیز معرفی می‌کند.

سرویس Google Trendsکسانی که در زمینه‌ی بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو فعالیت می‌کنند، با استفاده از این اطلاعات، می‌توانند در زمینه‌ی انتخاب واژه‌ها، اصطلاحات و ترکیب‌ها در نوشته‌های خود، تصمیم بهتری بگیرند و با این شیوه، در رقابت با سایر وب‌سایت‌ها، جایگاه بهتری پیدا کرده و تحلیل دقیق‌تری خواهند داشت.

نحوه استفاده از google trends

به سایت Google Trends بروید، وارد شدن به این سایت از طریق جستجوی اسم آن در گوگل به سادگی میسر است. اکنون  از طریق کلیک بر روی آیکونی به شکل ۳ خط افقی در بالای سمت چپ سایت به قسمت Explorer برنامه بروید و بر روی گزینه Add a Search Term کلیک کنید.

نحوه استفاده از google trends
نحوه استفاده از google trends

کلمه موردنظر را وارد کنید، اگر قصد مقایسه این کلمه کلیدی را با کلمه دیگری دارید در مرحله بعد و با انتخاب گزینه Compare می‌توانید دست به مقایسه کلمات بزنید.

مقایسه دو کلمه در google trends
مقایسه دو کلمه در google trends

همانطور که می‌بینید نمودار خطی ۲  کلمه به نمایش درآمده است و البته امکان مقایسه کلمات بیشتری نیز همچنان وجود دارد.

سفارشی‌سازی تنظیمات:

بهتر است جستجوی خود را با تنظیمات سفارشی انجام دهید، بدین منظور مطابق شکل زیر خواهید دید که مولفه‌های کشور، بازه زمانی، دسته بندی‌ها و دامنه جستجو برای تنظیم در اختیار شما قرار می‌گیرند.

سفارشی‌سازی تنظیمات
سفارشی‌سازی تنظیمات

برای قسمت کشورها، گزینه‌های worldwide و کشور هدف (در اینجا ایران) بهترین انتخاب هستند.

 

انتخاب کشور هدف
انتخاب کشور هدف

همچنین می‌توانید مشخص کنید که کلمات در چه دسته‌ای مشخص شوند، بدیهی است که All Categories شامل تمام دسته‌بندی‌ها می‌شود.

انتخاب دسته کلمات
انتخاب دسته کلمات

 

در بخش بازه زمانی، می‌توانید یک بازه زمانی اختصاصی ایجاد کنید و یا می‌توانید از بازه‌های زمانی مشخص شده که از ۱ ساعت تا چند سال را در بر می‌گیرد، استفاده کنید.

استفاده از بازه زمانی مشخص
استفاده از بازه زمانی مشخص

 

و نهایتا می‌توانید دامنه و شمول جستجو در وب را بررسی کرده، تمامی وب، عکسها، اخبار، خرید‌های گوگلی و یا یوتیوب را سرچ کنید.

چند ترفند کاربردی سئو به وسیله قابلیت‌های گوگل: جستجوی کلمات کلیدی در گوگل

Google suggestion

Google suggestion
Google suggestion

جستجوی کلمات کلیدی در گوگل: Google Suggestion مانند کیورد پلنر یک ابزار نیست، بلکه قابلیتی است که در نوار جستجوی گوگل وجود داشته و حین تایپ یک کلمه، کلمات دیگری را پیشنهاد می‌دهد که می‌تواند مفید باشد. با توجه به مثالمان، آژانس مسافرتی  که قصد انتخاب کلمه کلیدی را دارد، کلمه کلیدی «تور بلغارستان» را تایپ کرده و کلمات دیگری توسط گوگل به او پیشنهاد می‌شود. هنگامی که قبل از کلمه کلیدی یک space بزنید، کلماتی به شما پیشنهاد می‌شوند که شامل کلمه شما به اضافه کلماتی قبل از آن هستند و برعکس، زمانی که کلید space را بعد از کلمه بزنید، کلماتی شامل کلمه شما به اضافه کلماتی پس از آن به شما پیشنهاد می‌شوند، جزئیات ماجرا در تصویر زیر مشخص می‌شوند.

 

Google suggestion
Google suggestion

Related searches to keyword

Related searches to keywordهمانطور که در تصویر بالا می‌بینید، در قسمت پایین صفحه‌ای که کلمه موردنظر جستجو شده، سرچ‌های مرتبطی که برای این کلمه کلیدی وجود دارد، نمایش داده شده که می‌توانند برای انتخاب و تحقیق کلمات کلیدی، راهگشا باشند.

نتایج ایندکس شده
نتایج ایندکس شده

 

تعداد نتایج ایندکس شده بر حسب ثانیه:

یک امکان دیگر در خود موتور جستجوی گوگل، میزانی است که یک کلمه کلیدی  ظرف زمان مشخصی از پایگاه‌داده گوگل واکشی می‌شود. در تصاویر بالا، گوگل ظرف

۳۲ میلی ثانیه ۵ میلیون ۳۴۰ هزار نتیجه برای کلمه کلیدی «تور بلغارستان»، همچین طی ۲۹ میلی ثانیه، یک میلیون و ۲۰ هزار نتیجه برای کلمه کلیدی «تور تابستان بلغارستان» و نهایتا در مدت ۴۰ میلی ثانیه، هشت میلیون و ۹۷۰ هزار نتیجه برای کلمه کلیدی «تور بلغارستان تابستان ۹۸» از پایگاه‌داده خود واکشی کرده و از این منظر که میزان فراگیری این کلمات در نزد کاربران و در نتیجه رقابتی بودن یک کلمه را نشان می‌دهد، اهمیت می‌یابد.

رقابت در کلمات کلیدی موضوعی مهم و نسبتا پیچیده در بررسی و انتخاب کلمات کلیدی است؛ رقابت در یک کلمه کلیدی خاص به دو عامل «تعداد رقبا» و «قدرت رقبا» بازمی‌گردد. قدرت رقبا عموما وابسته به شاخص‌هایی مانند «طول عمر دامنه»، «کیفیت و تعداد Backlinkها» onpage Seo و offpage Seo وابسته است.

به طور کلی توصیه بر عدم استفاده از کلمات کلیدی بسیار رقابتی و همچنین کلمات کلیدی متروک (بسیار کم استفاده) است و به یک نگاه متعادل در این زمینه احتیاج داریم. کلمات کلیدی رقابتی معمولا تک‌کلمه‌ای و کلی هستند، با استفاده از کلمات کلیدی طولانی که ترکیبی از یک کلمه کلیدی رقابتی+کلمه کلیدی خاص است، یک کلمه کلیدی مطلوب‌ به دست می‌آید. مثلا برای این مثال تور بلغارستان+لوکس یا تور بلغارستان+ارزان یا تور بلغارستان+ ویزای تضمینی

یک ترفند مفید:

یک ویژگی دیگر که از بخش نمایش نتایج گوگل به شما می کند، استفاده از کلمات کلیدی مترادف که دیگران استفاده می‌کنند، برای کلمه کلیدی مورد تحقیق است، شاید توضیح از طریق عکس زیر روشن‌کننده‌تر باشد.

استفاده از کلمات مترادف
استفاده از کلمات مترادف

در تصویر بالا همانطور که ملاحظه می‌کنید، کلمه کلیدی مورد تحقیق «تور بلغارستان» بوده است؛ ما فرض می‌کنیم که کسب‌وکار ما یک آژانس مسافرتی با یک تیم سئو کم‌تجربه است. در نمایش نتایج به چه برمی‌خوریم؟ بله! یک رقیب برجسته و کلمات کلیدی دیگری که در کنار کلمه مورد تحقیق استفاده کرده است. کلماتی که احتمالا توسط یک تیم حرفه‌ای برگزیده شده‌اند. در این مثال کلمات کلیدی «تخفیف خرید تور وارنا»، «تور بلغارستان وارنا»، «تور وارنا»، «قیمت تور وارنا» به عنوان ایده ای برای دیگر کلمات کلیدی در اختیار ما قرار می‌گیرند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با فرایند تحقیق کلمات کلیدی و آموزش google keyword planner  آشنا شدید. با رعایت نکات گفته شده می‌توانید کلمات مناسبی انتخاب کنید. در آینده و در مقالاتی از زوایای دیگری نیز مسائل سئو را بررسی می‌کنیم.