۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ

نوشتن کپی هایی که خواننده را جذب می کند در بازاریابی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله ۲۱ نکته برای نوشتن محتواهای تبلیغاتی جذاب را بیان خواهیم کرد.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 1بسیاری از افراد هنگام جست و جو در اینترنت، ممکن است تمامی مواردی که تبلیغات دارند را سریعا رد کنند. حتی لحظه ای هم برای دیدن این تبلیغات وقت صرف نکنند. این به این معناست که کپی رایترها نیاز به تجدیدنظر دارند. در مقابل ممکن است در هنگامی که در خیابان قدم می‌زنید، چند پوستر تبلیغاتی نظر شما را جلب کنند. در اینجا کپی رایترها درست عمل کرده اند!  نوشتن کپی هایی که مخاطب را به خرید یا یک عمل ترغیب کند، نیازمند رعایت نکاتی است که در ادامه به بررسی آن ها می‌پردازیم.

کپی رایتینگ در تبلیغات

کپی رایتینگ(Copywriting) کار سختی است. به ویژه برای کسی که ناامیدانه سعی در بهتر شدن در این موضوع دارد! کپی رایتینگ می‌تواند یک کمپین تبلیغاتی موفق برای کسب و کارها بسازد و با موجب افزایش آگاهی درباره‌ی برند این کسب وکار، افزایش فروش، کسب مشتری جدید، حفظ آن ها و… شود اما در مقابل می‌تواند یک کمپین را با شکست مواجه کند. حتی ممکن است حیات کسب و کار را نیز با مشکل روبرو کند. به همین دلیل در ادامه، ۲۱‍ نکته برای نوشتن کپی های بهتر آورده شده که شما را در بهتر شدن در امر کپی رایتینگ هدایت می‌کند.

۲۱ راه برای نوشتن محتوای تبلیغاتی (کپی های) جذاب

۱- مخاطب هدف خود را تعریف کنید

قبل از هرچیز دیگری، تصمیم بگیرید که کالا یا خدمات خود را به چه کسی می‌فروشید. اگر مشتریانی که در نظر دارید در یک حوزه وسیع و کلی هستند، باید بگوییم کمی اشتباه کرده اید. برای مثال اگر قصد دارید محصول خود را به “مردم بفروشید”، این استراتژی درستی نیست اما اگر قصد دارید محصول خود را به “قشر جوان” بفروشید، اکنون کمی بهتر عمل خواهید کرد.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 2تعریف یک مقیاس وسیع برای مشتری ها به عنوان هدف شما را با مشکل مواجه خواهد کرد بنابراین مشتری های خود را مشخص و تعریف کنید. به علاوه هر گروهی از مخاطبان و مشتریان، رفتارها و واکنش های متفاوتی دارند، به عنوان مثال دانشجویان نسبت به ساکنان حومه شهر و آن ها هم نسبت به افرادی که خانواده در اولویت آن ها قرار دارد متفاوت عمل می‌کنند و هر کدام نسخه خاص خود را نیاز دارند.

۲- یک هدف انتخاب کنید

قصد دارید کپی بازاریابی شما چه کسی را وادار به انجام چه کاری کند؟ آیا از آن ها می‌خواهید به وب سایت شما مراجعه و خرید کنند؟ آیا می‌خواهید برای اطلاعات بیشتر ثبت نام کنند؟ یا به یک مکان فیزیکی بروند؟ قبل از آن که شروع به نوشتن، طراحی، انتشار و دیگر کارهای مربوط به بازارایابی کنید، درباره هدف خود بیندیشید و مشخص کنید چه چیزی را از این کار کپی رایتینگ در نظر دارید. به مثال زیر دقت کنید که در آن از بازدید کنندگان خواسته شده برنامه مورد نظر خود را انتخاب کرده و ثبت نام کنند.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 3۳ فوریت ایجاد کنید

یک راهکار آسان برای نوشتن یک کپی قانع کننده، ایجاد فوریت است. برای مثال “فرصت را از دست ندهید!” و یا “برای برخورداری از تخفیف هرچه زودتر ثبت نام کنید” و یا “برای دریافت سفارش گل در روز مادر اکنون سفارش دهید!”. ممکن است از این چنین موارد ترغیب کننده به ویژه در رادیو و تلویزیون زیاد شنیده باشید. هم تبلیغات این چنینی و هم تبلیعاتی مثل تبلیغات ویدئویی، نیاز به کپی رایتینگ مناسب دارند.

۴- از داده استفاده کنید

یک مورد بسیار ترغیب کننده است! با یک مثال آن را روشن می‌کنیم. برای مثال فرض کنید در یک تبلیغات گفته می‌شود که ۵۷ درصد از یک گروه سنی خاص، نوعی آووکادو را دوست ندارند. همین جمله‌ی ساده بسیاری از افراد را ترغیب می‌کند. کدام نوع آووکادو؟ چرا این گروه سنی؟ چنین سوالاتی مخاطبان را به کلیک کردن ترغیب می‌کند. مثال های این چنینی زیاد هستند اما فراموش نکنید که آمار و اطلاعات نادرست، اثری به مراتب بدتر دارد.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 4سعی نکنید با هر جمله و اطلاعاتی مخاطبان را ترغیب کنید. شما در حال ساخت یک برند هستید، برندی که باید قابل اطمینان باشد. با ارائه اطلاعات مناسب، علاوه بر افزایش جذابیت محتوای خود، مخاطبان را هدف قرار داده و برای فروش محصول استفاده شده است.

۵- استفاده از نظرات مشتریان

این تکنیک نیز راهی موثر است. در این روش با استفاده از نظرات موجود در پایگاه مشتری ها، برای بهبود و افزایش تبدیل اقدام می‌کنید. بازدهی این روش نسبتا سریع است. شکل زیر نمونه ای از این موضوع است که در از مخاطبان خوسته شده با کلیک کردن، از ۵ نکته برای راهنمایی و کسب نتایج مطلوب استفاده کنند.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 5۶- متن ساده داشته باشید

هیچ شخصی از یک متن طولانی با جملات غیرقابل فهم استقبال نخواهد کرد. باید بدانید که باید منظور خود را در کوتاه ترین و موثرترین جملات بیان کنید. در روز افراد با جملات و عبارت های زیادی روبرو می‌شوند که بسیاری از آن ها نیز حاوی اطلاعات گوناگون هستند. به یاد داشتن همه این جملات سخت است و حتی افراد تمایلی به نگه داری آن ها در خاطر خود ندارند اما چیزی که شما را از بقیه متمایز می‌کند، استفاده کوتاه و موثر از کلمات است. فراموش نکنید که چشم ها جذب متن های کوتاه و منظم می‌شوند.

دوره بازاریابی محتوایی

( کارگاه نقشه راه بازاریابی محتوایی)

۷- از صدای فعال استفاده کنید

ممکن است برای شما سوال شود که منظور از این جمله چیست. برای دانستن آن به دو جمله زیر دقت کنید و آن ها را با هم مقایسه کنید.

 • الف) چیزی که اخیرا سعی دارم بیشتر درباره آن بدانم، استفاده فعال است.
 • ب) سعی می‌کنم از صدای فعال استفاده کنم.

استفاده از جمله موثرتر و قدرتمندتر است. با وجود سادگی این موضوع، در بسیاری از موارد فراموش شده و به آن توجه نمی‌شود.

۸- استفاده آگاهانه از صفت ها

مشابه مورد قبل، دو جمله زیر را در نظر بگیرید و با هم مقایسه کنید.

 • الف) فصل مدرسه رسید! همه وسایل مورد نیاز برای بازگشتن به مدرسه را در فروشگاه ما پیدا خواهید کرد.
 • ب) بوی مداد و کتاب و دفترهای نو را در فروشگاه ما حس کنید.

جمله “الف” از برگشتن به مدرسه و سختی های آن خبر می‌دهد! اما جمله “ب” بازگشت به مدرسه را جذاب نشان داده است.

۹- بر مشتریان تمرکز کنید

در بسیاری از موارد، کپی رایترها تمرکز خود را بر برند و قابلیت های خود می‌گذارند. این که برند مورد نظر چیست و در چه حوزه ای فعالیت می‌کند و چه مزیت هایی نسبت به رقبا دارد و … همگی از این مورد(تمرکز بر برند و کسب و کار). این موضوع بد نیست اما راه دیگری نیز وجود دارد و آن هم تمرکز بر مشتری است. مشتری چه نیازی دارد؟ چه سلیقه ای دارد؟ چه چیزی را می‌پسندد؟ می‌توانید بر این موارد تمرکز کنید و به جای صحبت درباره کسب و کارتان، درباره مشتری و اینکه چه نیازی را می‌توان از او رفع کرد صحبت نمود.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 6بیلبورد تبلیغاتی بالا، بر همه دلایلی که مردم دوست دارند غذای آنلاین سفارش دهند تمرکز کرده است.

۱۰- جلب توجه کنید

روش های زیادی برای جلب توجه به ویژه از طریق طراحی وجود دارد. از این روش های برای افزایش جلب توجه استفاده کنید. برای مثال در بسیاری از بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر با تبلیغات خلاقانه و جالبی روبرو می‌شویم که توجه ما را جلب می‌کنند و یا در تبلیغات ویدئویی اینترنت.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 7 جلب توجه به هنگام کپی رایتینگ نیاز به کمی خلاقیت دارد. مثال بالا نمونه ای از این موضوع است.

۱۱- ایجاد علاقه کنید

کپی همیشه باید جالب و ساده باشد. جملات و کلمات بی استفاده و بی ارزش را به کار نبرید. استفاده از جملات مناسب ایجاد علاقه می‌کند. یکی از راه های موجود این است که چند کپی بنویسید و سپس سعی کنید کلماتی که جالب به نظر نمی‌رسند را حذف کنید. با این کار یک فیلتر ایجاد کی‌منید که پس از هر مرحله، کپی شما بهتر و جذاب تر می‌شود. نتیجه، ایجاد علاقه است. اگر نمی‌توانید مستقیما کپی هایی بنویسید که ایجاد علاقه می‌کنند، سعی کنید همانطور که گفته شد با حذف قسمت های بی استفاده، ان ها را جذاب تر کنید.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 8شکل بالا مربوط به تبلیغات کفش است. برند مورد نظر کفش های بسیاری برای فروش داشت. کپی رایتر پیشنهاد کرد به جای نمایش کفش ها، تلاش کنیم تا حس نوجوانی و جوانی را در افراد زنده کنیم، تا به سراغ محصولات ما بیایند. این روش دقیقا همان چیزی است که صحبت آن را کردیم، ایجاد علاقه. در این تبلیغات خلاقانه، به جای نمایش محصول، تلاش شده تا در ان ها ایجاد علاقه شود و آن هم علاقه به کفش هایی ات که مورد استفاده جوانان و نوجوانان هستند.

۱۰ نکته کپی رایتینگ برای افزایش خلاقیت شما

کپی رایتینگ (Copywriting) به معنای استفاده از کلمات برای جذب مخاطبین و فروش بیشتر است

۱۲- فریبکاری نکنید

همه افراد، وقتی سعی می‌شود چیزی به آن ها فروخته شود را می‌فهمند. هدف از تبلیغات و فروش فریبکاری و یا به اصطلاح قالب کردن جنس به مشتری نیست. تصور کنید فروشنده ای به سمت شما می‌آید و از سر تا پایتان بی دلیل و فریبکارانه تعریف می‌کند و در نهایت پیشنهاد خرید به شما می‌دهد. چنین روشی برای یک کپی راتینگ مناسب نیست. در کپی های خود از فریبکاری خودداری کنید.

۱۳- با همدلی کردن، تحریک کنید

برای مثال به جملات زیر توجه کنید:

بازاریابی آنلاین سخت است. WordStream این کار را آسان می کند.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 9در این مثال از سخت بودن بازاریابی آنلاین صحبت شده و به نوعی با مخاطبان و مشتریان همدلی شده اما در جمله بعد از این سختی و همدلی استفاده شده تا به استفاده از WordStream تحریک کنند. این روش نیز از روش های موثر است که هر کپی رایتر باید آن را بداند و به کار بگیرد.

ما در اینجا هستیم تا بتوانیم در تبلیغات آنلاین به شما کمک کنیم زیرا می‌دانیم که پیچیده و گیج کننده است، به خصوص برای افراد غیر بازاریاب. اگر بتوانید راه حلی در اختیار مخاطبان و مشتری های خود قرار دهید و مشکلات آن ها را حل و یا ساده تر کنید، آن وقت یک کپی رایتر موفق هستید!

۱۴- راه حل ارائه دهید

همدلی کردن خوب و موثر است، اما باید ازین فرصت استفاده کرده و نشان دهید کسب وکار شما در حل مشکلات موثر است. نیازی به زیاده گویی و استفاده از کلمات و جملات پیچیده ندارید زیرا هدف شما حل کردن مشکل است و حتی مشکلات پیچیده هم گاهی راه حل های ساده دارند. باید مشتریان خود را حمایت کنید و به نوعی حس همدلی ایجاد کنید. ارائه اره حل به آن ها خود به خود حس همدلی ایجاد می‌کند.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 10مثال بالا Hustle است که برای کسانی که ثبت نام کنند، هر روز صبح ایمیلی ارسال می‌کند که حاوی خبرهای مربوط به تکنولوژی و کسب و کار است. آگاه کردن مشتری یک خواسته و نیاز بوده که Hustle برای رفع آن راه حلی در مقابل مشتریان قرار داده است.

۱۵- از قیاس استفاده کنید

تصور کنید چیزی که قرار است درباره آن صحبت کنید فراتر از اطلاعات افراد معمولی است. اگر آن ها متوجه پیام شما نشوند هرگز علاقه ای به شما و کسب و کارتان نشان نخواهند داد. با این روش علاوه بر ساده کردن درک موضوع، می‌توانید نوعی همدلی نیز ایجاد کنید. مثال زیر نمونه ای خوب از این موضوع است.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 11در این مثال از گوجه برای نشان دادن محتویات سس استفاده شده است. این تبلیغ از خلاقیت و جذابیت که قبل تر درباره آن صحبت کرده شد نیز استفاده کرده است.

۱۶- شوخ طبع باشید

جوک ها و شوخی ها به مراتب بیشتر از دیگر کپی ها به یاد مخاطب می‌مانند. حتی اگر پیام خود را به نحوی خنده دار برسانید از این قاعده مستثنا نیست. تبلیغات تلویزیونی از این روش زیاد استفاده می‌کنند. ممکن است تبلیغات همراه شعر، خنده و … باشد. این روش ابزاری قدرتمند برای کپی رایترها می‌باشد.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 12برای مثال تبلیغات بادام زمینی زیر را در نظر بگیرید که باعث خفه شدن یک فیل شده!

۱۷- یک CTA (فراخوان عمل) انتخاب کنید

پیشتر از این صحبت کردیم که پیش از هر کاری، هدف خود را تعیین کنید و سپس دست به عمل بزنید. اکنون یک مرحله جلوتر آمده و یک CTA برای کپی خود انتخاب کنید.

مثال زیر از Spotify را در نظر بگیرید.

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 13در متن نوشته شده اگر هنرمند یا بخشی از تیم مدیریتی آنها می‌باشید، به شما کمک خواهیم کرد. این یک کپی در وب سایت Spotify است و پیام آن روشن و مشخص است: طرفداران منتظر شما هستند. ما به شما کمک خواهیم کرد پس بیا انجامش بدهیم. تمام این کپی یک پیام دارد که توسط CTA هدایت می‌شود.

۱۸- بدگویی نکنید و کلمات رکیک به کار نبرید

استفاده از ناسزا و کلمات نامناسب برای تبلیغ و جذب مخاطب روشی موثر نمی‌باشد. ممکن است بخواهید با شوخی هایی از این قبیل نوعی تبلیغات انجام دهید اما یک مشکل وجود دارد. هنگامی که تبلیغات شما بازرسی می‌شود ممکن از بخشی از آن فیلتر شده و باعث شود که پیام شما به روشی که اصلا مدنظر شما نیست منتقل شود. بنابراین تاجای ممکن از این گونه الفاظ استفاده نکنید.

۱۹- واضح باشید

۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ 14در برخی موارد، بسیاری از تبلیغات با کپی رایتینگ های خوبی همراه هستند. برای مثال از طراحی خوبی برخوردار است اما هنوز نمی‌توان فهمید که دقیقا چه چیزی را می‌فروشند! برای مثال جملات زیر را در نظر بگیرید:

 • برای خرید این با ۱۰۰ تومان اقدام کنید.
 • قیمت سومین مورد ۴۵ تومان است.

اصلا واضح نیست که منظور از “این” و “سومین مورد” دقیقا چیست. کپی رایتینگ مناسب باید علاوه بر توجه و رعایت نکات بیان شده، پیام را واضح و شفاف برساند.

۲۰- خسته کننده نباشید

بسیار مهم است که شخصیت برند شما از طریق کپی رایتینگ خودنمایی کند. منظور این است که شعار برند شما چیست؟ هویت شما چیست؟ چه دردی را دوا می‌کنید؟ یکی از راه های پی بردن به این موضوع، توجه به مدیر یا رهبر کسب و کار است. آن ها درباره این کسب و کار چه می‌گویند؟ هدف ما چیست؟ حتی کارکنان نیز می‌توانند در این موضوع شما را یاری کنند. به مدیران و صاحبان کسب و کارها توصیه می‌شود به کپی رایترها آزادی عمل بیشتری بدهند و اجازه دهند آن ها با خلاقیت خود به بهبود شما کمک کنند. گاهی شعار و هدفی که از پیش تعیین کرده اید نیاز به بازنگری وتغییر دارد.

۲۱- به خودتان اعتماد کنید

شما برند خود را می‌شناسید و آن را دوست دارید. وقتی صحبت از بازاریابی می‌شود، کلمات و عباراتی در ذهن شما شکل می‌گیرد که بازتاب خوبی از برند شما هستند. به آن ها و ذهن خودتان اعتماد کنید. شما بیش از هر شخص دیگری از برند و کسب و کارتان آگاهی دارید و آن را می‌شناسید.

آزمایش کنید

به یاد داشته باشید که لازم است کپی های بازاریابی مختلفی را امتحان کنید. تست های معروفی مانند تست A/B وجود دارند که هر کدام بازخورد مناسبی به شما ارائه می‌دهند. بازخورد گرفتن نیز به شما در بهبود کمک خواهد کرد. برای مثال دو نسخه از کپی های خود را در شرایط تقریبا برابر آزمایش کنید تا متوجه شوید کدام محبوبیت بیشتری دارد.

جمع بندی

کپی رایتینگ، از الزامات دنیای دیجیتال مارکتینگ است. گاهی یک شعار، یک تبلیغ ساده، نوعی طراحی و دیگر نکات مربوط به کپی رایتینگ، می‌توانند تحولی بزرگ برای کسب و کار ایجاد کنند. کپی رایتینگ نیز مانند هر مسئله دیگری در دنیای دیجیتال مارکتینگ نیاز به آموزش، آزمایش و بازخوردگرفتن و مشورت با افراد خبره دارد. نکات بیان شده معجزه نمی‌کنند اما برای کپی رایتینگ بهتر به کسب و کارها کمک خواهند کرد. آن ها را هوشمندانه به کار بگیرید.

۴ دیدگاه دربارهٔ «۲۱ راه برای نوشتن کپی های جذاب بازاریابی | کپی رایتینگ»

 1. با سلام و عرض ادب
  قاعدتا زمانی که مخاطب، مقاله ای را مطالعه میکند ، مایل است بسرعت صفحه ی مربوطه را ترک نماید. اما اگر قبل از بستن پنجره بخواهد به مقاله امتیاز بدهد ، فرایند ثبت امتیاز چندین ثانیه بطول می انجامد.حالا یکی مثل من اگر یک دقیقه هم طول بکشد، بعنوان ادای احترام به کارشناسان حرفه ای و برجسته ای که این مقالات گرانبها را تدوین مینمایند صبر میکنم. دیگران را نمیدانم. لذا از آنجا که این وبسایت را به طرز وحشتناکی دوست دارم! (خواستم میزان بالای علاقه مندی خود را توصیف کنم) لازم دانستم شما را از این تجربه ی کاربری آگاه نمایم. ( این گزارش براساس مرور وبسایت شما با لپ تاپی با کانفیگ Core i7-2630QM / 6G Ram / Graphic GeForce GT 525M تهیه شده و امکان دارد مشکل از سیستم من باشد . با اینحال پیشنهاد میکنم چک بفرمایید).
  با آرزوی سلامت ، شادکامی و موفقیت روزافزون

  1. با سلام و درود خدمت شما
   سپاس فراوان از لطف و محبت شما، ما از داشتن دوستانی مانند شما افتخار می کنیم. در زمینه ی امتیازدهی به مقالات دقیقا متوجه منظور جنابعالی نشدم.
   دقیقا می توانید مشکل را شرح دهید تا بررسی شود.
   ممنون

 2. عکاسی صنعتی

  ممنون بابت مطلب خوب و کاملی که گذاشتید.
  یکی از بخش های مهم تبلیغات قطعا عکاسی تبلیغات و صنعتی هست که تشخیص تفاوتشون سخته. توی مقاله زیر تفاوتشون رو توضیح دادیم می تونید ببینید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر