کارگاه ریتنشن مارکتینگ

چه کنیم که مشتریان بار‌ها و بارها از ما خرید کنند

 

این کارگاه برگزار شد

ریتنشن مارکتینگ

کارگاه ریتنشن مارکتینگ چیست؟

آیا میدانید هزینه حفظ مشتریان فعلی یک پنجم هزینه جذب یک مشتری جدید است؟ و هزینه ای که مشتریان فعلی تان صرف خرید از شما میکنند، بطور متوسط ۳۳٪ بیشتر از ارزش سبدهای خرید مشتریان جدید است. بودجه و انرژی عمده کسب و کارها صرف جذب مشتریان جدید می شود و اغلب توجهی به حفظ آنان نمی گردد. این در حالی است که برای اینکه مشتریان جذب شده به لحاظ ارزش ریالی که برای ما ایجاد می کنند، در مقایسه با هزینه ای که برای جذب آنان کردیم سود ده شوند لازم است تا تکرار خرید انجام دهند و در واقع آنها را به برندمان وفادار کنیم. ریتنشن مارکتینگ این مهم را محقق می سازد.

کارگاه ریتنشن مارکتینگ | 4 ساعت

آیا میدانید هزینه حفظ مشتریان فعلی یک پنجم هزینه جذب یک مشتری جدید است؟ و هزینه ای که مشتریان فعلی تان صرف خرید از شما میکنند، بطور متوسط ۳۳٪ بیشتر از ارزش سبدهای خرید مشتریان جدید است. بودجه و انرژی عمده کسب و کارها صرف جذب مشتریان جدید می شود و اغلب توجهی به حفظ آنان نمی گردد. این در حالی است که برای اینکه مشتریان جذب شده به لحاظ ارزش ریالی که برای ما ایجاد می کنند، در مقایسه با هزینه ای که برای جذب آنان کردیم سود ده شوند لازم است تا تکرار خرید انجام دهند و در واقع آنها را به برندمان وفادار کنیم. ریتنشن مارکتینگ این مهم را محقق می سازد.

هادی مرادی

مدرس: هادی مرادی

مدیر دیجیتال مارکتینگ الوپیک و مدیر سابق مارکتینگ مِستر بلیط و بانی مد، کارشناس ارشد مدیریت بازاریابی از دانشگاه تهران

مزایای شرکت در کارگاه ریتنشن مارکتینگ

 

سرفصل های کارگاه ریتنشن مارکتینگ

 • ریتنشن چیست؟
 • ریتنشن مارکتینگ چرا و از چه جهاتی حائز اهمیت است؟
 • ریتنشن مارکتینگ برای هر نوع کسب و کاری چگونه نمود پیدا میکند؟
 • انواع ریتنشن کدام ها هستند؟
 • از چه طرقی میتوانیم برای کسب و کارمان ریتنشن ایجاد کنیم؟
 • پارامترهای موثر در تکرار خرید مشتری در هر نوع مدل کسب و کار، چیستند؟
 • استراتژی های ریتنشن مارکتینگ
 • تاکتیک های ریتنشن مارکتینگ
 • مثال های عینی ریتنشن مارکتینگ از کسب و کارهای خارجی
 • مثال های عینی ریتنشن مارکتینگ از کسب و کارهای ایرانی
 • نرخ بازگشت سرمایه، ارزش طول عمر مشتری و هزینه های جذب و نگهداشت مشتری
 • شاخص NPSچیست، چه کاربردی دارد و چگونه محاسبه میشود؟
 • آنالیز داده و شناخت المان های موثر در بازگشت مشتری و شناخت مشتریان ارزنده
 • چرخه عمر مشتری و نقشه راه مشتری و کاربرد این دو
 • متریک ها و سنجه های ریتنشن مارکتینگ کدام ها هستند؟
 • هدف گذاری و بودجه بندی برای بازگرداندن مشتریان چگونه انجام میشود؟
 • کاهش نرخ ریزش مشتری و بازگرداندن مشتریان از دست رفته
 • بهره مندی از تاکتیک RFM

آکادمی دیجیتال مارکتینگ توسط دکتر مهدی دهبان فعالیت خود را با هدف گسترش دانش دیجیتال مارکتینگ در سطح جامعه و آموزش حرفه‌ای و تخصصی کسب و کارها و کارآفرینان در حوزه بازاریابی آنلاین آغاز نمود است. این مجموعه با طراحی اولین دوره های تخصصی دیجیتال مارکتینگ در ایران خیلی سریع در بین کسب و کارها و به ویژه استارت آپ‌ها به محبوبیت بالایی رسید. در حال حاضر در آکادمی دوره‌های حضوری و غیرحضوری آموزش دیجیتال مارکتینگ و همچنین همایش‌ها و وبینارهای تخصصی حوزه دیجیتال مارکتینگ در حال برگزاری است. آکادمی دیجیتال مارکتینگ  که همکاری با برندهای بزرگی همچون دانشگاه صعنتی شریف، گلرنگ، دیجی کالا، بامیلو و … را در کارنامه خود دارد، در راستای چشم انداز خود که پرورش 100 هزار متخصص بازاریابی دیجیتال است، برای حرفه‌ای و کاربردی‌تر شدن دوره‌های آموزشی خود همواره کوشیده و اساتید صاحب نام در صنعت مارکتینگ را نیز به کار گرفته است.

حامد دژخی: این کلاس‌ها واقعا مفید بودن، هم دوره اول و هم دوره استراتژی خیلی خوب بودن و کارگاه‌های بسیار جذاب و کاربردی‌ای داشت. اساتید هم خیلی خوب و با تسلط کامل روی مباحث جدید و روز دنیا تدریس میکردن. در کل من از شرکت توی این دوره‌ کاملا راضی بودم. شما هم اگه دنبال آموزش اصولی دیجیتال مارکتینگ هستین پیشنهاد میکنم این دوره‌ها رو از دست ندین.

حمید جعفریحمید جعفری | مدرس: این دوره توانست مقدماتی را برای ورود به تجارت نوین و پتانسیل های موجود در این تجارت برای بنده به ارمغان بیاره. با شرکت در دوره مدیریت در این زمان توانستم به سرعت تغییراتی رو در فضای کسب و کار برای خودم ایجاد کنم و فرصت هایی که تا دیروز نسبت به اونها بی توجه بودم رو توانستم به منافع تبدیل کنم. این آغاز کار هست …!

حسام الدین گلاب | فروشگاه اینترنتی لاله زار سنتر: دوره مدیریت بازاریابی دیجیتال آکادمی دیجیتال مارکتینگ توسط اساتید مجرب و با سابقه این حوزه اجرا می شود. باتوجه به این که در چندسال گذشته موسسات مشابه زیادی اقدام به آموزش این دروس کرده اند تفاوت این دوره برای من نسبت به سایر آموزشگاهها این بود که اساتید در حوزه های مربوطه کار عملی انجام داده اند و تجربیات کاری خود را نیز در آموزش ها ارائه می‌ کنند.

ابراهیم شفیعی | شرکت فرانوشاپ: دوره مدیریت دیجیتال مارکتینگ بسیار عالی و کاربردی بود برای بنده. و برای شخص خودم قابل تاسف است که بسیار دیر با مجموعه آکادمی دیجیتال مارکتینگ و دکتر دهبان آشنا شدم. دوره مدیریت سرچشمه فعالیت جدیدی را در زندگی من بوجود آورد. به بسیاری از جوانانی که تازه قصد ورود به بازار کار رادارند و به دنبال یک حرفه برای آینده خود هستند این دوره را پیشنهاد دادم.

آدرس: خیابان احمدقصیر (بخارست)، تقاطع خیابان شهید بهشتی (عباس آباد)، دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، ساختمان جنوبی، طبقه سوم

شاید سوال شما هم باشد…

این دوره مناسب چه کسانی است؟

این دوره برای مدیران کسب و کارها، صاحبان استارت آپ ها، فعالان حوزه دیجیتال، مدیران اجرایی و بازاریابی شرکت‌ها مناسب می‌باشد.

پیش نیاز شرکت در این دوره چیست؟

برای شرکت در این دوره آشنایی با مفاهیم دیجیتال مارکتینگ و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ نیاز است. پیشنهاد می شود، پیش از شرکت در این دوره ، در دوره اصول دیجیتال مارکتینگ و استراتژی دیجیتال مارکتینگ شرکت کنید.

در پایان این دوره چه تخصص هایی خواهم داشت؟

در پایان دوره شما به تمامی استراتژی ها و تاکتیک های حفظ مشتری و ایجاد تکرار خرید از سوی وی مسلط خواهید بود. قادر خواهید بود میزان موفقیت برنامه های حفظ مشتریان تان را اندازه گیری کرده و بهبود بدهید، دوره های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و انتخاب کنید که در هر مرحله چه فعالیت هایی به تکرار خرید مشتریان تان کمک می نماید.

آیا مدرک پایان دوره هم اعطاء می شود؟

بله. برای فارغ التحصیلانی که نمره قبولی را کسب کنند، گواهینامه رسمی بین المللی MPT اتریش صادر می شود.

آسان ترین و بهترین راه های رسیدن به محل برگزاری کلاس ها چیست؟

آدرس کامل: خیابان احمدقصیر (بخارست)، تقاطع خیابان شهید بهشتی (عباس آباد)، دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، ساختمان جنوبی، طبقه سوم، آکادمی دیجیتال مارکتینگ دهبان.

* دسترسی با مترو:
تهران، خط مترو 3 آزادگان – قائم، ایستگاه مترو میرزای شیرازی

* دسترسی با BRT:
ایستگاه بهشتی (خط 7 بی ار تی ،پایانه شهید افشار (پارک وی) _ پایانه ی معین (راه آهن) )

*دسترسی با وسیله نقلیه:
مسیر اول: خیابان ولیعصر » خیابان بهشتی
مسیر دوم: میدان آرژانتین » خیابان احمد قصیر

وسایل مورد نیاز در این رویداد چیست؟

برای شرکت در این دوره بهتر است، لپ تاپ به همراه داشته باشید.

ساعت و روزهای برگزاری کلاس چه روزهاییست؟

باتوجه به اینکه بیشتر دانشجویان آکادمی دیجیتال افراد شاغل و دانشجویان مراکز آموزش عالی هستند بیشتر کلاس های در روزهای پایان هفته برگزار می شود.اما پیش از ثبت نام ساعت و روزهای برگزاری کلاس مشخص است و به شما اعلام می شود.

غیرحضوری هم می توان شرکت کرد؟

اگر از آن دسته از علاقه‌مندانی هستید که به دلیل دوری محل زندگی یا مشغله زیاد امکان حضور فیزیکی در کلاس دیجیتال مارکتینگ و کارگاه‌ها را ندارید، می‌توانید با ثبت نام در دوره مجازی دیجیتال مارکتینگ از آموزش تصویری تمامی کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی که توسط برترین مدرسین فعال در این حوزه تدریس می‌شود، بهره‌مند شوید.

نمی توانید حضوری شرکت کنید؟

در صورتی که امکان شرکت در کلاس را ندارید، می توانید به صورت غیرحضوری ثبت نام کنید. در دوره غیرحضوری ویدیو کلاس ها در اختیار شما قرار می گیرد و می توانید با استاد و دیگر دانشجویان کلاس در ارتباط بوده و پاسخ سوالات خود را بگیرید.

ثبت نام در کارگاه ریتنشن مارکتینگ

پیش از شروع و صحبت درباره ریتنشن مارکتینگ بعد نیز اشاره ای به جایگاه بازگشت و حفظ مشتری در فرایند فروش داشته باشیم.
حفظ مشتری یکی ازپنج مرحله قیف فروش است. این 5 مرحله عبارت‌اند از:

 • آگاهی از برند
 • جلب توجه
 • جذب مشتری
 • حفظ مشتری
 • وفاداری

ریتنشن مارکتینگ به مرحله چهارم این قیف اشاره دارد. جایی که تلاش می‌شود مشتری حفظ شده و به پایین‌ترین قسمت قیف، یعنی وفاداری هدایت شود. به‌عبارت‌دیگر، ریتنشن مارکتینگ مجموعه اقداماتی است که برای حفظ مشتری جذب‌شده انجام می‌شود تا وی را به یک مشتری وفادار تبدیل کند.
فرقی نمی‌کند که شما یک کسب و کاری سنتی و فیزیکی دارید یا یک کسب و کار دیجیتال و اینترنتی؛ مشتریانی که بعد از خرید اول، برای بار دوم و سوم نیز از مجموعه شما خرید می‌کنند، به‌عنوان مشتریانی محسوب می‌شوند که در مرحله چهارم بازاریابی قرارگرفته‌اند.
تفاوت کسب و کارهای فیزیکی و دیجیتالی، نحوه اندازه‌گیری تاثیر ریتنشن مارکتینگ است. در کسب و کارهای فیزیکی با استفاده از برخی ابزارها امکان اندازه‌گیری این پارامتر فراهم می‌شود. این در حالی است که در کسب و کارهای اینترنتی شما به‌ راحتی و با یک آمارگیری ساده می‌توانید مشتریان بازگشتی خود را مشاهده کرده و برنامه‌های بعدی خود را برای آن‌ها پیاده‌سازی کنید

ریتنشن مارکتینگ یا تعریف حفظ مشتری

برای درک بهتر مفهوم اصلی ریتنشن مارکتینگ، خوب است که با یک مثال شروع کنیم: فرض کنید شما صاحب یک سوپرمارکت در محله ای پررفت و آمد هستید. برای افزایش سود و بازگشت سرمایه چه می‌کنید؟

برای افزایش فروش می‌توان روشی برای جذب مشتری جدید فراهم کرد،برای مثال تراکت های تبلیغاتی با داشتن آفرهای کوتاه مدت در اطراف مغازه پخش کنید یا با ظاهری متفاوت و استفاده از تن پوش های نمایشی افراد را به داخل مغازه دعوت کنید. با یک حساب سر انگشتی متوجه هزینه های بالا و انرژی مضاعفی که لازم است برای جذب مشتریان جدید  صرف کنید خواهید شد.

در مرحله دوم شما می‌توانید از مشتریان قدیمی دعوت کنید تا از قفسه تخفیفات محصولی خریداری کنند یا با آنها تماس بگیرید و سعی در بازگرداندن آنان برای خرید مجدد کنید.

زمانی که درصد فروش شما از مشتریان گذشته افزایش پیدا کند، ریتنشن مارکتینگ انجام داده اید.

ریتنشن مارکتینگ به معنای بازگرداند  مشتریان گذشته  با اهداف زیر است:

 • ایجاد تکرار خرید برای مشتریان جذب شده
 • کاهش فاصله زمانی خریدها
 • افزایش مقدار/مبلغ هر خرید (افزایش میانگین ارزش هر سبد خرید)

شاید از خود بپرسید، چگونه می‌توان در دنیای دیجیتال ریتنشن مارکتینگ انجام داد؟یا اهمیت ریتنشن مارکتینگ چقدر است؟

از چه کانال های در ریتنشن مارکتینگ می‌توان استفاده کرد؟

هزینه های ریتنشن مارکتینگ نسبت به جذب مشتریان جدید چقدر است؟

پاسخ سوالات به طور دقیق و در مسیر کارعملی به شما آموزش داده می‌شود.

اهمیت ریتنشن مارکتینگ چیست؟
در چه مرحله از بیزینس بهتر است از ریتنشن مارکتینگ استفاده کنیم؟
همانطور که متوجه شدید هزینه کسب مشتری جدید در کسب وکارهای آنلاین نیز بسیار بالاست، این ارقام زمانی که صاحب یک کسب و کار جدید هستید و درصد مشتری آفلاین بیزینس شما از مشتری آنلاین نیز بیشتر است، افزایش پیدا می‌کند. پیش بینی و محاسبه هزینه ها در بیزینس های فروش آنلاین محصولات یا خدمات، مبلغی بین 40 تا 50 هزار تومانی، تنها برای جذب مشتری جدید و در مواردی هم بیشتر از این رقم به دست آمده است.
هزینه استراتژی های حفظ مشتری 4 الی تا 6 برابر کمتر از استراتژی های جذب مشتری اینترنتی جدید است.
حال زمانی که بیزینس شما بعد از یک مدت مشتریانی به خودت جذب کرده است و در بین مخاطبین معرفی شده است، خوب است که وارد مرحله ی استفاده از پلت فرم های ریتنشن مارکتینگ شوید. در این مرحله باید با استراتژی های حفظ مشتری درست، هزینه هایی را برای افزایش حفظ مشتری در نظر بگیرید.
مشتریانی که یک بار از شما خرید کرده اند مرحله ی اعتماد به کسب وکار آنلاین شما را گذارنده اند پس بار دیگر نیز به شما اعتماد خواهند کرد در اینجا میتوانید تخفیف هایی برای مشتریان گذشته در نظر بگیرید.

کانال های ریتنشن مارکتینگ برای Customer Retention

برای افزایش حفظ مشتری در یک کسب و کار راه های متفاوت متناسب با محتوای کسب و کارها، برند شخصی، بودجه مورد نظر و… ارائه شده است به طور کلی کانال های ریتنشن مارکتینگ به شرح زیر است:

کانال های اصلی و مورد استفاده در ریتنشن مارکتینگ

 • Sms مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی

شاید تاکنون اس ام اس هایی با محتوای منتظر یا دلتنگ شما بودن از سوی  بیزینس ها یا پیامک هایی با ارائه کد های تخفیف روبرو شده اید. این پیامک ها که بر اساس یک پلن مارکتینگی در زمانی که شما بعد از یک فاصله زمانی طولانی مدت برای استفاده نکردن از خدمت کسب وکارها، برای شما ارسال می‌شود، هدف از ارسال این پیامک ها تحریک مشتری برای بازگشت و خرید دوباره محصولات است.

 • پوش نتیفیکیشن

یکی از امکانات مناسبی که دنیای دیجیتال در اختیار کسب و کارها قرار داده است، ارسال نوتیفیکیشن است.

پوش‌ نوتیفیکیشن پیامی شبیه به پیام کوتاه (SMS) است؛ این پیام می‌تواند شامل عکس، تیتر و متن کوتاهی باشد که به کاربران شما ارسال می‌شود و آنها را به وب‌سایت یا اپلیکیشن‌تان باز می‌گرداند.

درصورتی‌که مشتری قبول کند نوتیفیکیشن‌های ارسال شما را دریافت کند، می‌توانید با یک برنامه‌ریزی هوشمندانه وی را از آنچه به آن علاقه‌مند است مطلع سازید. پوش نوتیفیکیشن‌ها برای اطلاع‌رسانی به مخاطبان استفاده می‌شوند و وی را به سایت یا اپلیکیشن راهنمایی می‌کنند. می‌توانید  بارگذاری یک مطلب جذاب در بلاگ، اضافه شدن یک کمپین فوق‌العاده در سایت و یا تخفیف‌های ویژه به مناسبت یک روز خاص را از این طریق به اطلاع مشتریانتان برسانید.

 • ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از اولین راهکارهای  ریتنشن مارکتینگ است که متاسفانه در ایران از آن نتیجه قابل توجه ای در کسب و کارها  گرفته نمیشود، اما با این وجود باید توجه داشته باشید که نباید از این ابزار غافل شوید.

هزینه ی  ایمیل مارکتینگ در بیزینس ها بسیار پایین است و همین مسئله نشان دهنده ی اهمیت ایمیل مارکتینگ علل خصوص برای کسب و کار های نوپاست.

 • کال سنتر

استفاده از کال سنتر یا تماس با مشتریان بهتر است در مرحله ی انجام شود که برای بازگشت مشتری از پنل sms marketing  و پوش نتیفیکیشن استفاده شده است. در این مرحله یک تماس از سوی پشتیبانی شرکت به برخی از مشتریان گرفته می‌شود و علت عدم خرید یا دی اکتیو شدن مشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کمپین های ریمارکتینگ

از راه های افزایش حفظ مشتری میتوان به درگیری مخاطبین و مشتریان به صورت مداوم با کسب و کار ها اشاره کرد.

در این بین استفاده از کمپین های مسابقاتی، کمپین های تخفیف و یا استفاده از کد های خاصی در کوکی برخی مشتریان با هدف نمایش بنر تخفیفات اشاره کرد.

کانال های دیگری نیز در این راه وجود دارد که در دوره آموزش جامع ریتنشن مارکتینگ در آکادمی دیجیتال مارکتینگ به طور کامل از آن صحبت خواهیم کرد.

مسیر درست را در ریتنشن مارکتینگ

اولین و مهمترین رکن برای طی کردن مسیر ریتنشن مارکتینگ به صورت صحیح و اصولی بعد از بررسی زمان درست، موقعیت مناسب و محتوای بیزینس، داشتن یک دیتا یا یک بانک اطلاعاتی از مشتریان است. این دیتاها را می‌توان از فرم ثبت نام افراد جمع آوری کرد .

اگر کسب و کار شما نوپاست باتوجه به پایین بودن تعداد مشتریان، میتوانید از نرم‌افزار اکسل برای جمع آوری اطلاعات کاستومر ریتنشن استفاده کنید و نیازی به هزینه های بالا برای خرید ابزار های دیگر نیست.

آموزش حفظ و بازگشت مشتری : دوره جامع ریتنشن مارکتینگ (Retention Marketing)

در دوره ریتنشن مارکتینگ آکادمی دیجیتال مارکتینگ دهبان با بررسی دقیق روش های بازگشت و حفظ مشتری به صورت تئوری و عملی دراین راه با شما همراه خواهیم.

تمام مطالب ارائه شده در دوره های آکادمی دیجیتال مارکتینگ دهبان به صورت کامل به افراد شرکت کندده در قالب،جذب مشتری pdf، ارائه خواهد شد.

کلاس های آنلاین بازگشت مشتری نیز خدمتی دیگر برای افرادیست که شرایط شرکت در دوره های حضوری را ندارند.

رضایت شما از دوره ها، با باز پرداخت هزینه درصورت نارضایتی دانش آموختگان تضمین ما به شماست.

امید است با همسفر شدن این راه بتوانیم، در موفقیت روز افزون شما سهیم باشیم.

برای یک شروع قدرتمند آماده اید؟

این دوره شما را به یک متخصص دیجیتال مارکتینگ تبدیل می کند

اطلاع رسانی زمان دقیق برگزاری دورهبا تکمیل فرم زیر به محض مشخص شدن زمان برگزاری این دوره آن را به اطلاع شما خواهیم رساند
مشاوره تخصصی رایگان بگیریدآیا این دوره مناسب شماست؟ پاسخ تمام دغدغه های خود را با استفاده از امکان مشاوره رایگان دریافت کنید
Call Now Button