0

توضیحات کلی

بازاریابی بازگشتی چیست؟

بازاریابی بازگشتی یا ریتنشن مارکتینگ  (Retention Marketing) نوعی جدید از بازاریابی است که مشتریان فعلی کسب‌وکار را هدف قرار می‌دهد. استراتژی اصلی در ریتنشن مارکتینگ تمرکز بر بازگرداندن مشتریانی است که در حال حاضر با یک برند در ارتباطند و خرید انجام داده‌اند. از طرفی باید مشتریان فعلی را راضی نگه‌داشت. بازاریابی بازگشتی یک تغییر است از تمرکز روی جذب بی‌شمار مشتریان جدید به سودآوری از مشتریان فعلی. به طور خلاصه بازاریابی بازگشتی یعنی:
"اقداماتی که یک کسب‌و‌کار انجام می‌دهد تا احتمال خرید مجدد مشتری فعلی را افزایش دهد، ضمن این‌که بر افزایش سودآوری در هر تکرار خرید هم تمرکز می‌کند."
تمرکز بر روی ریتنشن مارکتینگ به معنای چشم‌پوشی از سایر روش‌های بازاریابی نیست. در واقع جذب مشتریان جدید همواره در دستور کار بازاریابی قرار دارد؛ اما با استفاده از بازاریابی بازگشتی می‌توان میزان بیشتری درآمد از این مشتریان به دست آورد (با تکرار خرید آن‌ها).
بازاریابی بازگشتی منجر به افزایش تعداد دفعات خرید (Purchase Frequency ) و نرخ تکرار خرید Repeat Purchase Rate) ) می‌شود. افزایش هر دو این موارد به معنی افزایش ارزش طول عمر مشتری (CLV) است که منجر به سودآوری بلند‌ مدت به‌جای درآمد کوتاه مدت می شود.

 

چرا باید بازاریابی بازگشتی یا Retention Marketing  را همین امروز شروع کنیم؟

در گذشته بازاریابی موتورهای جست‌وجو و شبکه‌های اجتماعی روش‌های ارزان و کارآمد برای آوردن ترافیک به وبسایت کسب‌وکار شما بودند. شما می‌توانستید به یک فردی محصولی را بفروشید و دیگر با او ارتباطی نداشته باشید. متاسفانه دیگر این‌طور نیست. هزینه هر کلیک گوگل ادز در حال افزایش است و این روند بدون تغییر باقی مانده است. Search Engine Land گزارش کرده که کلیدواژه‌هایی که مرتبط به هیچ برندی نیستند 75% رشد داشته‌اند، درحالی‌که کلیدواژه‌های برندها 300% نسبت به دو سال قبل رشد داشته‌اند. اگر با درصدهای کوچک سر و کار داشته‌اید این درصد‌ها برای شما هضمشان سخت است.
شبکه‌های اجتماعی روندی شبیه به Google Ads را طی می‌کنند. طبق مطالعه‌ای که توسط AdAge انجام شده است مقدار ریچ ارگانیک شبکه‌های اجتماعی در حال کاهش است. درحالی‌که فیس بوک مدعی است شما می‌توانید به 16% از فالوورهای خود با یک پست دسترسی داشته باشید، AdAge معتقد است این رقم 6% است. برای این‌که بیشتر در معرض مخاطبان خود قرار بگیرید باید در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید که این هم هزینه‌بر است.
موضوعی که باید به آن توجه کنید این است که جذب مشتری از هر زمان دیگری سخت‌تر است. شما به بازاریابی بازگشتی نیاز دارید تا ارزش هر کاربری که جذب می‌کنید را بیشتر کنید. با استفاده از بازاریابی بازگشتی شما در واقع دارید بازگشت سرمایه هر کاربری را که برای جذب آن هزینه کرده‌اید را بالا می‌برید. یک مزیت دیگری نیز در بازاریابی بازگشتی وجود دارد و آن این است که احتمال خرید مشتری سابق 9 برابر بیشتر از مشتری جدید است.

 

چرا دیجیتال مارکترها باید بازاریابی بازگشتی بلد باشند؟

آمارها نشان می‌دهد فقط 5% افزایش بازگشت مشتریان حداقل 25% افزایش سودآوری به همراه دارد. با این حال بازاریابی بازگشتی نیازمند زیرساخت‌های متعدد برای نگهداشت داده‌های مشتریان و مهارت‌های متنوع در حوزه بازاریابی، آمار، تبلیغات و علوم داده است. 
با توجه به اینکه واحد مارکتینگ بسیاری از کسب‌وکارها چنین متخصص‌هایی در اختیار ندارند، عملیات بازاریابی بازگشتی را به واحد فروش سپرده‌اند و واحد فروش هم به شکل سنتی این مهم را به پیش می‌برد. اما امروزه به کمک هوش مصنوعی و پلتفرم‌های تحلیل داده مشتریان، موضوع بازاریابی بازگشتی مورد استقبال دیجیتال مارکترها قرار گرفته تا به کمک بازاریابی داده‌محور و ابزار دیجیتال، بازاریابی بازگشتی را به شکل مدرن پیاده‌سازی کنند.
 در دوره بازاریابی بازگشتی برای دیجیتال مارکترها ابتدا اصول بازاریابی بازگشتی و در ادامه تکنیک‌های دسته‌بندی مشتریان و اصول آماری کاربردی ارائه می‌شود. در نهایت پلتفرم تحلیل داده مشتریان سکان  آموزش داده می‌شود تا تمام آموخته‌ها به کمک به‌کارگیری پلتفرم سکان قابل پیاده‌سازی باشد.

مخاطبین دوره ریتنشن مارکتینگ برای دیجیتال مارکترها چه کسانی هستند؟

 •  کارشناسان و مدیران بازاریابی که می‌خواهند از فعالیت‌های بازاریابی بیشتر درآمد برای سازمان کسب کنند. 
 •  مدیران عاملی که دغدغه هزینه‌های بازاریابی و بازگشت سرمایه دارند.
 •  مدیران فروشی که می‌خواهند فرایند فروش به مشتری فعلی را از فرایندی سنتی به فرایندی مدرن تبدیل کنند. 
 • متخصصین حوزه داده و علاقه‌مندان به حوزه داده‌محوری کسب‌وکار که می‌خواهند از کارکرد این حوزه در مارکتینگ آگاه شود.

 

در این دوره چه چیزی در انتظار شماست؟

سرفصل های ریتنشن مارکتینگ

 تحلیل‌های آماری شناسایی رفتار خرید مشتریان
 روش‌های محاسباتی تحلیل‌های فاصله بین خرید مشتریان
 روش‌های بخش‌بندی مشتریان به کمک تحلیل‌های فرکانس خرید و فاصله زمانی بین خرید
نحوه استفاده و کاربرد تحلیل شناسایی رفتار خرید مشتریان و ارزش‌هایی که خلق می‌کند
 

 آشنایی با انواع روش های دسته‌بندی مشتریان
آشنایی با مدل RFM در دسته بندی مشتریان و نحوه محاسبه آن
آشنایی با مدل‌های کاربردی  و مشتق گرفته شده ازRFM  و کاربردهای آن‌ها در صنایع مختلف 
 آشنایی با نحوه استفاده و کاربرد مدل RFM و ارزش‌هایی که خلق می‌کند
 

تعریف بازاریابی بازگشتی

فواید

خطاها

آمارو ارقام

تاکتیک‌ها و استراتژی‌ها

متریک‌ها

بست پرکتیس‌ها

مثال از کسب‌وکارهای بین‌المللی

پلتفرم تحلیل داده مشتری

تفاوت با سیستم مدیریت ارتباط با مشتری و پلتفرم مدیریت داده

انواع داده در پلتفرم تحلیل داده مشتری

پلتفرم تحلیل داده و تجربه مشتری

پیاده‌سازی (استقرار) پلتفرم تحلیل داده و تجربه مشتری

تحلیل رفتار مشتریان 
مشتریان شما اطلاعاتی با خود به‌همراه دارند. با تحلیل مشتریان و شکستن قفل این اطلاعات می‌توانید وارد ذهن مشتری شوید و خواسته‌های او را از قبل بدانید! تحلیل مشتریان به شما کمک می‌کند تا با برگزاری کمپین‌های هدفمند، رضایت مشتریان و مدیران کسب‌وکار را به‌دست بیاورید.

تحلیل فروش محصولات 
هر محصول حرف‌های ناگفته دارد! اینکه چقدر پرطرفدار یا کم‌طرفدار است یا در کنار کدام محصول، بهتر به فروش می‌رسد؟ با تحلیل محصول می‌توانید آمار دقیقی از تعامل مشتریان با محصولات خود به‌دست بیاورید. این تحلیل حتی در چیدمان فروشگاه نیز به شما کمک می‌کند!

نظارت بر شاخص‌های کسب‌وکار
کافیست روی گوی تحلیل توصیفی دست بکشید تا در آن گذشته را شفاف بینید! با مشخص کردن شاخص‌های عملکرد می‌توانید روند فعالیت کسب‌وکار خود را در بازه‌های زمانی دلخواه، مقایسه کنید. تمام این امکانات در یک محیط گرافیکی ساده و کاملا کاربردی ارائه می‌شود.
 

مزایای شرکت در این دوره

اساتید این دوره

کلاس های فعال این دوره

فرم ثبت نام در دوره

 • روش پرداخت
 • اطلاعات کلاس انتخاب شده
 • نوع کلاس: نامشخص
 • تاریخ برگزاری: نامشخص
 • روز های برگزاری: نامشخص
 • ساعت برگزاری: نامشخص
 • قیمت دوره: 950,000 تومان
 • روش پرداخت: پرداخت کامل

مکان برگزاری

تهران، خیابان بهشتی، خیابان پاکستان، خیابان هشتم(ساوجی نیا)، پلاک 27 ،ساختمان آکادمی دیجیتال مارکتینگ

شماره تماس : ۰۲۱۸۸۵۳۱۸۶۴

ساعت کاری : 9 صبح تا 6 عصر

شما هم توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
False