واژه‌نامه دیجیتال مارکتینگ: آشنایی با تمام اصطلاحاتی که ممکن است در دنیای بازاریابی دیجیتال با آن‌‌ها روبرو شوید.

دیجیتال مارکتینگحتما برای شما هم پیش آمده است زمانی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید آموزش زبان جدیدی را آغاز کنید، ابتدایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین وسیله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که نیاز دارید یک دیکشنری یا همان واژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامه است که بتوانید با تکیه بر اولیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین بخش، یعنی یادگیری کلماتی که در متن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینید آموزش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تان را شروع کنید. یادگیری بازاریابی دیجیتال هم دقیقا مانند یادگیری یک زبان جدید است که اصطلاحات تخصصی خاص خودش را دارد که اگر معنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شان را ندانید مجبورید وسط خواندن مطالب، چندین تب دیگر در مرورگرتان باز کنید و در گوگل دنبال واژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی ناشناخته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تان بگردید که این مسئله هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند دلسرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده باشد و هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند اعتماد به نفستان را تحلیل دهد، از همه مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر وقت زیادی از شما صرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

برای حل این مسئله بر آن شدیم تا واژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی جامعی به ترتیب حروف الفبای لاتین (A تا Z) تدوین کنیم که هر زمان اراده کنید در اختیارتان است و فقط کافی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است در این لیست، واژه یا اصطلاح مورد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نظرتان را پیدا کنید و در مورد آن مطالعه کنید.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

 • A/B Test

تست A/B که به تست split هم معروف است، یکی از محبوب‌‌‌‌‌‌‌‌ترین تکنیک‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که برای ارزیابی عملکرد به کار می‌‌‌‌‌‌‌‌رود. در این تست معمولا یک متغیر تغییر داده می‌‌‌‌‌‌‌‌شود در حالی که بقیه‌‌‌‌‌‌‌‌ی عوامل ثابت نگه داشته می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. بعد این دو ورژن A و B با هم مقایسه می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند تا مشخص شود کدام یک عملکرد بهتری داشته است. به طور مثال در یک تبلیغ کاملا مشابه از دو تصویر مختلف استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌شود و بعد مقایسه‌‌‌‌‌‌‌‌ای صورت می‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد تا مشخص شود با وجود ثابت بودن دیگر عوامل، کدام تصویر تاثیرگذارتر بوده است.

 • Abandonment Rate

نرخ ترک سبد خرید به درصد کاربرانی اشاره دارد که در یک وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت فروشگاهی(و یا هر نوع کسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وکار خرید محوری) در ابتدا کالاهایی به سبدشان اضافه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند اما بدون اینکه خریدی انجام بدهند سبد را ترک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و پروسه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خرید را به انجام نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسانند.

 • Acquisition

در قسمت Acquisition یا همان اکتساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید ببینید کاربری که وارد وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت شما شده از چه مسیری وارد شده است. منابع ورود کاربر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تبلیغات کلیکی، جستجوی ارگانیک، شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اجتماعی، دایرکت و در کل هر کمپینی که دارید باشد.

 • Ad Extensions

گزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اضافی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به تبلیغات کلیکی در گوگل ادوردز اضافه کرد، مانند شماره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تماس، آدرس، قیمت و …، که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تبلیغ را در فضای بیشتری از صفحه نمایش دهد. البته تضمینی برای نمایش این اکستنشن‌ها توسط گوگل وجود ندارد.

 • AdSense

سیستم تبلیغاتی AdSense توسط گوگل اداره می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و برای هر فردی که یک وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت داشته باشد فعال است. افراد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند توسط این سیستم، در قسمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی مشخص از وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایتشان تبلیغات انجام دهند و به عنوان ناشر با هر کلیکی که روی تبلیغ انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد مبلغی را دریافت کنند. این تبلیغات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به صورت متن، تصویر، ویدیو و … باشد.

Advertiser

هر شخص یا شرکتی که به منظور آگاهی افراد از برندش تبلیغات انجام دهد را تبلیغ­‌کننده می­‌گویند.

 • AdWords (Google AdWords)

گوگل ادوردز یک پلتفرم تبلیغاتی متعلق به کمپانی گوگل است که به افراد یا شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دارای وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت اجازه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد تبلیغاتشان را با پرداخت مبلغی در صفحه موتور جستجوی گوگل، شبکه نمایشی گوگل و یوتیوب انجام دهند. زمانی که عبارتی را در موتور جستجوی گوگل سرچ کنید در بالای صفحه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی نتایج تبلیغات اسپانسر شده نمایش داده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. مدیریت همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی این تبلیغات کلیکی(PPC) از طریق ادوردز امکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیر است.

 • Affiliate

افیلیت به فرد یا شرکتی گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که تبلیغات دیگران را در وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایتش نمایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و به ازای خرید هر خریداری که از وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت  او وارد سایت تبلیغ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده شده باشد درصدی از فروش را دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. عبارت افیلیت مارکتینگ که در فارسی به آن سیستم همکاری در فروش هم گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود دقیقا به این سیستم اشاره دارد.

 • Aggregator

این کلمه در لاتین به معنای تجمیعی است. در فضای اینترنت هم به انواعی از اپلیکیشن‌­ها گفته می­‌شود که محتواهایی را از وب­‌سایت­‌های مختلف جمع­‌آوری می‌­کنند و در کتگوری‌­های مشخص به کاربر نمایش می­‌دهند تا راحت­‌تر به محتوای موردعلاقه­‌اش دسترسی داشته باشد. به عنوان مثال Google News یک اپلیکیشن اگریگیتور خبررسان است.

 • Akismet

یک سرویس ضد اسپم است که اسپم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را از کامنت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و در کل پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حذف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. افرادی که از وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت‌های وردپرسی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند افزونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی Akismet را نصب کنند، در این صورت نظراتی که توسط کاربران گذاشته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود ابتدا از فیلتر اکیسمت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذرد و به همین ترتیب پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اسپم شناسایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

 • Algorithm

الگوریتم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گوگل مجموعه قوانین و دستورالعمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی هستند که مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند چه وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایتی در صفحه نتایج قرار بگیرد و چه وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی از قوانین تخطی کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و باید جریمه شوند. این الگوریتم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها رتبه بندی وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و از لحاظ میزان ارزش به آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نمره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. الگوریتم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گوگل مثل پاندا، پنگوئن، کبوتر، فرد و … هر کدام وظیفه خاصی دارند. این الگوریتم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ چند وقت یکبار توسط گوگل آپدیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و در آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها تغییراتی صورت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد.

 • Alt Text

به Alt Text متن جایگزین تصویر هم گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این تگ که محل قرارگیری آن در کد HTML تصویر است، توصیفی از تصویر بارگذاری شده است و اگر کاربر موفق به نمایش عکس در وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت نشود این تگ برای او نمایش داده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این تگ توصیف خوبی از تصویر به خزنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موتور جستجو ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که باعث می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود در تشیخص و نمایش آن تصویر بهتر عمل کنند.

 • Alexa rank

الکسا یک سیستم رتبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف را آنالیز کند و اطلاعات متنوعی از آن بدهد. به این منظور وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت مورد نظر باید تولبار الکسا را برای مرورگرش نصب کرده باشد. هر چه رتبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی الکسای وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت عدد کمتری داشته باشد نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهنده رنک بالاتر آن است. به عنوان مثال رتبه الکسای فیسبوک عددی یک رقمی است.

 • Analytics (Google Analytics)

به صورت کلی به پروسه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری و تجزیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وتحلیل داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که از ترافیک وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت به دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید آنالیتیکس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند. اپلیکیشن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های متنوعی برای این کار وجود دارند در حالی که سرویس گوگل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آنالیتیکس یکی از محبوب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین آنهاست. توسط این ابزار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید بر اساس آمار بدست آمده متوجه شوید کدام قسمت از وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سایت نیازمند بهبود و اصلاح است و کدام قسمت بهتر از بقیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی قسمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها عمل کرده است و در کل آماری از رفتار کاربر داشته باشید.

 • Anchor Text

انکور تکست در واقع به متنی گفته می­ شود که در وب­‌سایت به صورت لینک قابل کلیک درآمده است. با کلیک روی این نوع لینک­ ها، یا می‌­توانید به پیج­ های دیگر خود همان وب­­‌سایت هدایت شوید و یا می‌­توانید به وب‌­سایت­‌های دیگر وارد شوید.

 • API (Application Programming Interface)

API مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از قوانین، پروتکل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و ابزار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویسی هستند که به یک اپلیکیشن اجازه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند اطلاعات را از اپلیکیشن دیگری بگیرد و از آن دیتای گرفته شده برای اهداف خودش استفاده کند. API در واقع مثل یک زبان مشترک بین اپلیکیشن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاست به این معنی که یک اپلیکیشن، اپلیکیشن دیگری را صدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زند، اطلاعات را از او می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد و به شما منتقل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

 • Autoresponder

اتوریسپاندر یا همان پاسخ اتوماتیک، به ایمیلی گفته می­شود که به طور اتوماتیک به لیستی از ایمیل­‌ها فرستاده می­شود. به عنوان مثال وقتی در خبرنامه­‌ای ثبت‌­نام می کنید و تنها چند ثانیه بعد ایمیل خوشامدگویی دریافت می­‌کنید، به این یک پاسخ اتوماتیک می­‌گویند.

 • Avatar

آواتار به عکس یا آیکون کوچکی که در پروفایل اشخاص قرار می­‌گیرد می­‌گویند. این عکس کوچک را معمولا کنار کامنت افراد در فروم ­ها یا وبلاگ­‌ها روی اکانت­شان می توانید ببینید.

 • ASO (App Store Optimization)

این عبارت اشاره به پروسه‌­ی بهینه‌­سازی اپلیکیشن­ های موبایلی در هر نوع اپ استوری دارد. در این فرآیند دقیقا مانند بهینه­‌سازی وب‌سایت از کلمات کلیدی، تصاویر کاربردی و توضیحات استفاده می‌­شود تا کاربر راحت­‌تر بتواند اپلیکیشن موبایلی مورد ­نظرش را از قسمت جستجوی آن اپ استور پیدا کند و هم­چنین رتبه­ی اپ نیز با این بهینه­‌سازی بهبود داده می­شود و در نتیجه دانلود­های بیشتری عایدش می­ شود.

Assisted Installs

این عبارت در مورد رسانه­‌هایی به کار برده می­‌شوند که به تبلیغ یک اپلیکیشن کمک کرده‌­اند و در نهایت منجر به نصب آن توسط کاربر شده‌­اند.

 • Attribution

این اصطلاح به روشی در بازاریابی اشاره دارد که سفر مشتری از ابتدا تا انتها را بررسی می­ کند تا دریابد مشتری چه مسیری را طی کرده تا به مرحله تبدیل برسد و این مراحل چقدر تاثیرگذار بوده است. از این روش برای ارزیابی عملکرد کمپین­‌ها استفاده می شود تا مشخص شود کمپین چقدر موفقیت‌­آمیز بوده است. سرویس­‌های اتریبیوشن متنوعی برای بازاریابان وجود دارد که توسط آن‌ها می­‌توان صفر تا صد رفتار کاربر تا تبدیل شدن به مشتری را بررسی کرد.

 • Attribution Model

مدل اتریبیوشن مجموعه­‌ای از دستورالعمل­‌ها و قوانین است که مشخص می کند کاربر در مسیر تبدیلش از چه نقطه­‌ای شروع به فعالیت کرده است. این مدل ها به تبلیغ کننده‌­ها کمک می­‌کند کانال­‌هایی که تبلیغات در آن برایشان سودمندتر و باکیفیت­‌تر است پیدا کنند. مدل­‌های اتریبیوشن مختلفی وجود دارد مانند: مدل آخرین کلیک، مدل اولین کلیک، مدل خطی، مدل گذر زمان و … . در واقع هر پلتفرمی که تجزیه‌­وتحلیل دیتا انجام می ­دهد مدل اتریبیوشن مخصوص به خودش را ممکن است داشته باشد.

 • Attribution Window

این اصطلاح اشاره به بازه‌­ی زمانی بین کلیک تا اکشن را دارد (هر نوع اکشنی مانند خرید، دانلود، نصب) که به صورت قراردادی میان افیلیت و ناشر بسته می­ شود. کاربری ممکن است از طریق یک ناشر با تبلیغ­‌کننده آشنا شود و وارد شود اما فورا دست به اقدام یا همان اکشن نزند. به منظور رفع این مشکل این بازه­ ی زمانی تعریف شده تا اگر در آن بازه اقدام انجام شد ناشر سهم‌­اش را از خرید دریافت کند. این بازه زمانی می­تواند چندین روز هم باشد که کاملا بستگی به قرارداد میان ناشر و افیلیت دارد.

 • Audience

مخاطب به گروهی از افراد گفته می‌­شود که تبلیغ­‌کننده می­‌خواهد پیامش را به آن­‌ها منتقل کند. هر کسب­‌وکاری ممکن است مخاطب هدف خاص خودش را داشته باشد.

 • Authority

به میزان اعتبار وب­‌سایت گفته می‌­شود که عواملی مانند ترافیک بالا، رتبه‌­ی خوب، محتوای محبوب و … می‌­توانند در ایجاد آن موثر باشند.

 • Automation

اتوماسیون به پروسه­‌ی اتوماتیک کردن فرآیندها گفته می‌­شود که با استفاده از تکنولوژی‌­های کامپیوتری نیاز به انسان را حذف می­‌کنند. معمولا عملیاتی که در حجم گسترده انجام می­‌شوند و فرآیند تکراری دارند به دست ابزارهای اتوماسیون سپرده می­‌شوند.

 • Average Position

بر اساس تعریف گوگل، Average Position شاخصی است که موقعیت قرارگیری تبلیغ در صفحه­‌ی نتایج را مشخص می­‌کند و تعیین می‌­کند که تبلیغ شما به چه ترتیبی و نسبت به رقبا کجا باید نمایش داده شود. بر اساس آخرین آپدیت گوگل اگر این شاخص بین ۱ تا ۸ باشد، تبلیغ در صفحه­ی اول نتایج، و اگر بین ۹ تا ۱۶ باشد در صفحه­‌ی دوم نتایج نمایش داده می‌­شود.

 • Average time on Site

این معیار مدت زمانی را نشان می‌­دهد که کاربر در صفحه شما وقت صرف کرده است. هر چقدر این عدد بالاتر باشد نشان دهنده­‌ی آن است که کاربر به خوبی با محتوای وب­‌سایت شما درگیر شده است.

B

 • Backlink

بک‌­لینک به لینک ورودی به یک وب­‌سایت گفته می‌­شود که در یک وب­‌سایت دیگر قرار گرفته باشد. به زبان ساده، بک‌­لینک ارجاع کاربر به یک وب‌­سایت دیگر است. بک­‌لینک­‌ها برای سئو وب‌­سایت یک امر حیاتی محسوب می‌­شوند چرا که هر­چقدر ارجاع به یک وب‌­سایت بیشتر باشد مشخص می­‌شود سایت از اعتبار و ارزش بالایی برخودار است.

 • Banner Ad

تبلیغات بنری تبلیغاتی بر پایه‌­ی تصویر هستند که در شبکه‌­ی نمایشی گوگل استفاده می­‌شوند. معمولا کسب­‌وکارهای محصول محور از این نوع تبلیغات به وفور استفاده می‌­کنند.

Biased Attribution

آژانس­‌های بی‌­طرف اتریبیوشنی هستند که به عنوان شخص سومی وارد رابطه‌­ی تجاری تبلیغ کننده و ناشر می‌­شوند و کسب درآمدشان از معرفی ناشران با اعتبار است.

 • Bid

میزان قیمتی است که تبلیغ‌­کننده حاضر است به ازای هر اکشن بپردازد. به عنوان مثال در تبلیغات کلیکی به هزینه­‌ای که تبلیغ­‌کننده به ازای هر کلیک باید بپردازد Bid می‌­گویند، در مرحله­‌ی بعد بین Bidهای رقبا مزایده­ای صورت می­‌گیرد و بر اساس بالاترین Bid (با در نظر گرفتن کیفیت و رتبه تبلیغ) تبلیغ برای نمایش انتخاب می‌­شود. Bid در هر صنعتی می‌­تواند متفاوت باشد.

 • Bing

بینگ یک موتور جستجو تحت مالکیت کمپانی مایکروسافت است که مانند گوگل پلتفرم تبلیغاتی خودش را دارد و به قوی بودن در جستجوی ویدیویی معروف است.

 • Blacklist

بلک‌­لیست لیستی از IPآدرس­‌هایی است که به عنوان اسپم، مزاحم و در کل موارد مخرب شناخته شده‌­اند و به لیست سیاه منتقل شده‌­اند تا تعاملاتی با آن­‌ها نتواند صورت بگیرد.

 • Black Hat

بلک­‌هت به طور کلی به هکرهایی اشاره دارد که سیستم یا شبکه‌­ی کامپیوتری را هک می­‌کنند و از اطلاعات آن برای مقاصد بدخواهانه استفاده می‌­کنند. در سئو این افراد به کلا‌ه‌­سیاه معروف هستند، کلا‌ه‌­سیا‌‌ه‌­ها با فریب دادن ربا‌‌‌‌ت ­های گوگل و دور زدن روش‌­های قانونی، به دنبال کسب رتبه‌­ی بالاتر برای وب­سایت‌شان هستند.

 • Blogger

بلاگر در فضای مجازی به فردی گفته می­‌شود که پیرامون موضوع خاصی محتوا تولید می­‌کند و دنبال­‌کنندگانش را آگاه می­‌کند. به کاری که بلاگر انجام می­‌دهد هم بلاگینگ گفته می‌­شود. امروزه بلاگر­ها نقش حیاتی در پیش بردن بازاریابی دیجیتال دارند.

 • Bookmark

بوک­‌مارک­ هایلایتی برای شاخص کردن وب ­سایت‌­های مورد علاقه افراد است. بوک‌­مارک کردن یک وب‌­سایت در مرورگرتان باعث دسترسی راحت­‌تر و سریع­تر به آن وب­‌سایت می‌­شود.

 • Bot

بات­‌ها که با عنوان ربات یا خزنده هم از آن­‌ها اسم برده می‌­شود اپلیکیشن­ هایی هستند که در سطح اینترنت فعال هستند و قادر هستند وظایف تکراری و اتوماتیک را انجام بدهند. به عنوان مثال یکی از وظایف بات ­ها در گوگل شناسایی محتوا، جمع­ آوری اطلاعات و شاخص کردن وب­ سایت­ ها است.

 • Bounce Rate

نرخ پرش به درصدی از بازدیدکنندگان اطلاق می­ شود که وارد پیجی از وب­ سایت می­ شوند اما بدون انجام هیچ اقدامی (مانند کلیک روی لینک، وارد شدن به قسمت ­های دیگر وب ­سایت، پر کردن فرم، کامنت گذاشتن، خرید و …) از و‌ب‌­سایت خارج می ­شوند. هرچه این نرخ بالاتر باشد نشا‌ن‌­دهنده این است که وب‌­سایت برای کاربر به اندازه­ی کافی جذاب نبوده و کاربر را درگیر نکرده و یا سرعت برای او پایین بوده است و منجر به خروج او شده است.

 • Brand Awareness

آگاهی از برند مفهومی است که درجه­ی شناخت یک مشتری از محصول، توسط اسم آن برند را مشخص می‌­کند. به معنای دیگر آگاهی از برند نشان می‌­دهد مشتری چقدر با برند و محصول شما آشناست و چقدر به آن اعتماد دارد. آگاهی از برند یکی از مهم­ترین مراحل آشنایی اولیه­‌ی مشتری با برند است.

 • Brand Positioning

جایگاه‌­یابی برند مفهومی است که شما را از رقبای‌تان متفاوت می‌­کند و درکی است که مشتری نسبت به برند شما به دست می‌­آورد. جایگاه­‌یابی برند از طریق عوامل مختلفی مانند صدای برند، شعار برند، طراحی بصری آن و در کل نحوه‌­ی ارائه برند به مشتری می‌­تواند شکل بگیرد.

 • Breadcrumbs

بردکرامب‌­ها مسیر­هایی هستند که دسترسی کاربر به پیج‌­های مختلف وب‌­سایت را راحت­‌تر می‌­کنند و باعث می­‌شود کاربر لینک مورد­نظر به پیجش را سریع‌­تر پیدا کند. بردکرامب از یک کتگوری کلی شروع می­‌شود و بعد به ترتیب زیر­عناوینش را پوشش می­‌دهد. مثلا در یک فروشگاه آنلاین به شکل Home>Women>Women’s clothing>skirts است. (جالب است بدانید این عبارت از افسانه‌­ی هانسل و گرتل گرفته شده که توسط خرده­نان مسیرشان را به خانه­‌ی شکلاتی مشخص کردند تا در جنگل گم نشوند).

 • Broken Links

لینک­‌های شکسته یا خراب لینک‌­هایی به صفحاتی هستند که به دلایلی دیگر وجود ندارند. این پیج‌­ها می‌­توانند به طور کلی پاک شده باشند یا URL آن‌­ها ممکن است تغییر کرده باشد. وقتی وارد این لینک‌­ها می‌­شوید معمولا با پیام “۴۰۴ error” و یا “page cannot be found” روبرو می­‌شوید.

 • Browser

براوزر یا همان مرورگر، نرم­‌افزاری است که با آن می‌­توانید وب­‌پیج باز کنید. (مانند فایرفاکس یا گوگل­‌کروم)

 • Buyer Persona

پرسونای مشتری یا خریدار شرحی از خصوصیات مشتری شامل رفتار خرید او، اطلاعات جمعیت­‌شناسی، روانشناسی و … است که به کسب‌­وکار در شناخت بیشتر مشتری و رسیدن به اهدافش کمک می‌­کند.

B2B (Business to Business)

بازاریابی B2B به نوعی از بازاریابی گفته می­‌شود که مشتری به جای فرد، یک سازمان است. به بیان دیگر شرکت­ هایی که به شرکت­ های دیگر محصول یا خدمتی ارائه می­‌کنند را می­‌گویند.

 • B2C (Business to Customer)

بازاریابی B2C به بازاریابی اشاره دارد که خدمت گیرنده یا خریدار محصول، یا به عبارتی همان مشتری، یک فرد حقیقی است و نه حقوقی.

‌C

CAC (Customer Acquisition Cost)

این عبارت میزان هزینه­‌ای است که برای متقاعد کردن هر مشتری، برای خرید خدمت یا محصول مصرف می­‌شود. به عنوان مثال اگر یک بیزینس ۱۰۰ دلار در سال هزینه­‌ی اقدامات بازاریابی‌­اش کند و در طی یک سال ۱۰۰ مشتری جذب کند CAC این بیزینس می‌­شود ۱ دلار به ازای هر مشتری.

 • Cache

یک حافظه­‌ی موقت در مرورگر است که فایل­ هایی که برای دانلود یک وب­‌سایت نیاز بوده در آن ذخیره می­ شود.

 • Call Back

در برنامه­‌نویسی کامپیوتر، به هر کد قابل اجرایی که به کد دیگر پیامی می ­فرستد Call-Back یا Call-after می­‌گویند.

 • Campaign

به مجموعه­‌ای از اقدامات و فعالیت­‌ها که به هدف تاثیر­گذاری بر مخاطب انجام می­‌شوند کمپین می­‌گویند. در دنیای بازاریابی کمپین­ های تبلیغاتی به مجموعه اقداماتی گفته می­ شود که برای تبلیغ و یا ترویج یک محصول یا خدمت انجام می‌­شوند. کمپین می‌­تواند هدف­‌های مختلفی داشته باشد، مرحله به مرحله انجام گیرد و پیام خاصی را به مخاطب برساند.

 • Canonical Tag

تگ کنونیکال یک کد مخفی در وب‌­پیج است که به موتور جستجو اطلاع می‌­دهد که آیا محتوایی که بر روی یک URL خاص قرار دارد کپی است یا اصلی است. با استفاده از تگ کنونیکال می­‌توانید از مشکلات سئو و کپی محتوا جلوگیری کنید.

 • Captcha

Captcha ابزاری است که برای جلوگیری از اسپم استفاده می‌­شود. تست­ هایی که در وب­‌سایت­‌های مختلف می­ بینید مانند جمع دو عدد، تشخیص یک تصویر با یک وسیله خاص و … همگی تست‌­های captcha هستند. پاسخ به این تست‌­ها برای ربات­‌ها مشکل است بنابراین از ورود اسپم جلوگیری می‌­شود.

 • CDN (Content Delivery Network)

به شبکه‌­ای از سرور­ها اشاره دارد محتوای وب‌­سایت (مثل عکس و ویدیو) را در خود ذخیره می‌­کنند و در سرتاسر کشور­ها می­‌تواند آن را گسترش دهد. بدون CDN یک کاربر در چین نمی­‌تواند به سرعت محتوایی را از سرور آمریکا لود کند.

 • Churn

به مشتریانی اشاره دارد که بنا به دلایلی ارتباطشان را با بیزینسی قطع کرده‌­اند. به عنوان مثال کاربری که در یک خبر­نامه ثبت­ نام می­ کند اما پس از مدتی عضویتش را لغو می­‌کند یک Churn محسوب می­‌شود.

 • Citation

این واژه به معنای ارجاع دادن است. یعنی در واقع منبعی را که در محتوای‌تان استفاده کرده‌­اید به کاربر معرفی می­‌کنید. این کار می­‌تواند از طریق لینک دادن انجام شود.

 • Click Fraud

نوعی از کلاهبرداری اینترنتی بر اساس کلیک است که معمولا در کمپین­‌های کلیکی اتفاق می­‌افتد.

 • Click Spamming

نوعی از کلاه‌برداری موبایلی است که تعداد بالایی کلیک ­های جعلی را، بدون اینکه کاربر متوجه شود، به یک کمپین تبلیغاتی می‌­فرستد. هدف این کلاهبرداران که غالبا ناشران تبلیغ هستند این است که منبع کلیک کاربر را خودشان معرفی کنند و بتوانند درصد دریافت کنند.

 • Clickbait

هر نوع محتوایی که به شیوه­‌ی ترغیب کننده نوشته شود Clickbait گفته می­‌شود. (مانند لاغری در ۷ روز)

 • Clickstream

اشاره به رکورد تمام کلیک­‌هایی دارد که یک فرد در زمان گذار در اینترنت انجام داده است. هر زمان که کلیکی توسط کاربر بر لینکی صورت بگیرد آمار آن جمع می‌­شود. این اطلاعات برای تحلیل رفتار کاربر استفاده می­‌شود.

 • CMS (Content Management System)

سیستم مدیریت محتوا ابزاری است که امکان نوشتن، ویرایش، انتشار، و در کل مدیریت محتوا را در اینترنت فراهم می­ کند. این ابزار­ها برای افرادی به وجود آمدند که به وبلاگ‌­نویسی علاقه دارند اما دانشی از برنامه­‌نویسی ندارند. WordPress یکی از قدرتمندترین سیستم­ های مدیریت محتوا در جهان است.

 • Comment

کامنت نظری است که توسط کاربران و در کل خوانندگان یک متن، زیر آن متن گذاشته می‌­شود.

 • Contact Form

فرم تماس، فرمی در وب‌­سایت است که با وارد کردن اطلاعاتی مانند شماره تماس، نام و ایمیل می‌­توانید با صاحبین وب­‌سایت تماس برقرار کنید.

 • Content

هر نوع محتوایی در هر نوع فرمتی مانند متن، عکس، ویدیو، اینفوگرافیک و …، content نامیده می­‌شود.

 • Content Marketing (Contextual)

نوعی از بازاریابی بر اساس محتوا است که عمدتا هدفش افزایش درگیری مخاطب توسط محتوا، و بعد پیشنهاد محصول یا خدمتی مربوط به همان محتواست. این نوع از بازاریابی روز به روز در حال محبوبیت بیشتر است.

 • Content Upgrade

تقویت محتوا که به آن “Lead Magnet” هم گفته می­‌شود روشی از بازاریابی تهاتری است که در ازای آدرس ایمیل کاربر، به او محتوایی را ارائه می­‌کند. به عنوان مثال کاربر به دنبال محتوایی می‌­گردد و شما به او پیشنهاد می­‌دهید ایمیلش را بنویسد تا محتوا را به ایمیل او بفرستید. این روش برای افزایش لیست ایمیل کاربرد دارد.

 • Conversion

تبدیل، یکی از واژه‌­های پر­کاربرد بازاریابی دیجیتال است و به زمانی اشاره دارد که یک کاربر اقدام مورد­نظر شما در وب­‌سایت را به انجام می‌­رساند. این اقدام می­تواند عضویت در خبر­نامه، دانلود، خرید محصول و … باشد.

 • Cookie

کوکی فایلی است که هنگامی که یک کاربر از وب­سایتی بازدید می­کند توسط مرورگر ذخیره می­‌شود و به وب­سایت­‌ها اجازه می­‌دهد رفتار کاربر را رصد کنند. رصد رفتار کاربر می‌­تواند به کمپین‌­ها کمک کند تا نزدیک به میل کاربر عمل کنند.

 • Copywriting

کپی­‌رایتینگ هنر نوشتن متن در بازاریابی است که به هدف ترغیب کاربر برای انجام اکشن (مثلا خرید محصول) صورت می‌­گیرد. به کسی که این کار را انجام می­دهد کپی­‌رایتر می­‌گویند. کپی­‌رایتر باید بتواند با کلماتش آنچنان تاثیرگذاری ایجاد کند که او را تشویق به انجام اکشن کند.

 • COS (Content Optimization system)

نوعی سیستم مدیریت محتواست که می­‌توانید با آن محتوای شخصی­‌سازی شده بسازید و برای مشتریان ارسال کنید. این سیستم معمولا برای ایمیل مارکتینگ استفاده بسیاری دارد.

 • Cost Models

مدل­ های قیمت گذاری تبلیغات در سطح وب است که برای هر کمپین جداگانه مشخص می­‌شود و بر اساس هدف، مدل­‌های متفاوتی وجود دارند.

 • CPA (Cost Per Action)

در این مدل قیمت گذاری معمولا به ازای هر اکشنی که انجام می­‌شود پرداخت صورت می­گیرد. این اکشن می‌­تواند دانلود، نصب، عضویت، کلیک، خرید و … باشد.

 • CPC (Cost Per Click)

در این مدل قیمت‌­گذاری تبلیغ‌­کننده به ازای هر کلیک به ناشر هزینه پرداخت می­‌کند.

 • CPCV (Cost Per Complete View)

در این مدل شرط پرداخت هزینه بر آن است که کاربر تا انتها محتوا را تماشا کرده باشد، که در مورد محتواهای ویدیویی صدق می­‌کند.

 • CPI (Cost Per Install)

 این مدل مخصوص اپلیکیشن­‌هاست و به ازای هر نصب اپلیکیشن به ناشر هزینه پرداخت می­‌شود.

CPL (Cost Per Lead)

این مدل قیمت­‌گذاری بر اساس جذب هر لید (مشتری بالقوه) هزینه پرداخت می­‌کند. جذب لید می­‌تواند عضویت یک کاربر معمولی در خبرنامه باشد.

 • CPM (Cost Per Thousand)

در زبان رومی Mile به معنای ۱۰۰۰ قسمت است و M از این کلمه گرفته شده است. در این مدل قیمت­‌گذاری تبلیغ‌­کننده به ازای هر ۱۰۰۰ باری که تبلیغش دیده شده هزینه پرداخت می‌­کند. در این مدل فرقی نمی‌­کند که کاربر تبلیغ را کامل دیده باشد و یا اکشنی انجام داده باشد، فقط میزان دفعات بازدید مهم است.

 • CR (Conversion Rate)

نرخ تبدیل اشاره به درصدی از کاربر­ها دارد که اقدام مورد­نظر شما در وب­‌سایت را انجام داده‌­اند. هر­چه نرخ تبدیل بالاتر باشد یعنی کمپین­‌های شما در ترغیب مشتری موفق عمل کرده‌­اند.

 • Crawler

خزنده که به “Spider” و “Bot” هم معروف است به نرم­‌افزارهایی اشاره دارد که توسط موتور­های جستجویی مانند گوگل،بینگ و یاهو استفاده می‌­شوند. این خزنده­‌ها در سطح وب می­‌گردند، محتواها را بررسی می‌­کنند و وظیفه­‌شان فهرست­‌بندی صفحات است.

 • CRM (Customer Relationship Management)

CRM نرم‌­افزاری است که کسب‌­وکارها برای مدیریت و تجزیه­‌وتحلیل اطلاعات مربوط به مشتری­‌ها و همینطور مشتری‌­های بالقوه‌­شان استفاده می­‌کنند. هدف استفاده از CRM اتوماسیون، حفظ و نگهداری اطلاعات مشتری است و با هدف بهبود تعامل با مشتری انجام می‌­گیرد.

 • CRO (Conversion Rate Optimization)

این عبارت اشاره به اقداماتی است که در راستای افزایش نرخ تبدیل انجام می­‌گیرد. در این روش بازاریابان به دنبال این هستند که بفهمند چرا بازدیدکننده به تبلیغات آنلاین پاسخی نمی­‌دهد و تبدیلی از سمت او انجام نمی­‌شود (مانند خرید، دانلود، نصب و …). در همین راستا با بهبود عواملی مانند سرعت وب­‌سایت، ظاهر آن و … سعی در بهبود نرخ تبدیل دارند.

 • CSS (Cascading Style Sheets)

CSS یک زبان برنامه­‌نویسی است که توسعه‌­دهندگان وب از آن جهت تغییرات در ظاهر وب­‌سایت مانند لی­اوت صفحه، رنگ، فونت، فرمت و … استفاده می­‌کنند. به عنوان مثال اگر نیازی به تغییر رنگ پس‌­زمینه­‌ی وب­‌سایت باشد، توسعه دهنده با استفاده از CSS می تواند رنگ را برای همه صفحات سایت تنظیم کند.

 • CTA (Call to Action)

به CTA در زبان فارسی دعوت به اقدام و فراخوان عمل هم گفته می شود. این لینک با هدف دعوت از کاربر برای انجام اکشن قرار می­‌گیرد. مثلا لینک­‌هایی مانند “خرید محصول” ، “دریافت کد تخفیف” یا “عضویت در خبرنامه” همگی لینک­‌های CTA هستند.

 • Customer Behavior

رفتار کاربر به کلیه‌­ی اقداماتی گفته م‌ی­شود که یک کاربر هنگام بازدید از یک و‌‌ب‌­سایت و یا در کل در سطح وب انجام می‌­دهد. به عنوان مثال کاربری وارد وب­سایت می­‌شود، ابتدا وارد وبلاگ می‌­شود و به ترتیب به پیج ­های دیگر سر می­‌زند. تجزیه­‌وتحلیل همه‌­ی این رفتار­ها باعث شناخت بهتر کاربر و شناخت نیات او می‌­شود که در ادامه از این رفتار­ها می­‌توان در کمپین‌­ها و یا بازاریابی مجدد بهره برد.

 • Customer Attribute

اطلاعاتی که می‌­تواند به دسته­‌بندی مشتری‌­ها در ابزارهای CRM کمک کند و آن­‌ها را کتگوری­‌های مرتبط لیست کند.

 • Customer Permissions

اطلاعاتی که کسب­‌وکارها فقط با اجازه ی مشتری می­‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. این اطلاعات می­‌توانند مانند شماره تلفن بسیار شخصی باشند.

 • Customer Journey

عبارت سفر مشتری اشاره به اولین لحظه‌­ای که مشتری با برند آشنا می‌­شود تا آخرین لحظه‌­ای که خریدش را انجام می­‌دهد دارد. در طول این سفر فازها و مراحل مختلفی وجود دارد که هر کدام از اهمیت زیادی برخوردارند.

 • Customer Retention

به تمامی اقداماتی که یک کسب­وکار برای حفظ و نگهداری مشتریانش انجام می­‌دهد می­‌گویند. به این معنا که برای کسب‌­وکار، وفاداری مشتری و بازگشت و خرید دوباره‌­ی او بسیار مهم است.

D

Dashboard

دشبورد یک پنل است که خلاصه‌­ای از اطلاعات در آنجا قرار می­‌گیرد تا مدیریت آن­‌ها راحت­‌تر انجام شود. این اطلاعات شامل شاخص­ های کلیدی عملکرد، آمار کاربر­ها و … می­‌تواند باشد.

 • DDoS (Distributed Denial of Service)

حالتی که وب‌­سایت با حجم زیادی از ترافیک غیرواقعی روبرو می­‌شود یک حمله‌­ی DDoS برایش اتفاق می­‌افتد و از دسترس خارج می‌­شود. این منبع از ترافیک معمولا حاصل از ربات­‌ها هستند و ترافیک واقعی نیست.

 • Deep Link

یک لینک هایپرتکست شده است که به صورت مستقیم می‌­توانید بدون مراجعه به هوم‌­پیج به پیج مورد­نظر بروید. Deep Linkها در اپلیکیشن‌­ها هم کاربرد دارند. به عنوان مثال اگر اپلیکیشنی را نصب نداشته باشید، می­‌توانید مستقیم از طریق این لینک ­ها به آن ورود کنید.

 • Digital Marketing

بازاریابی دیجیتال به نوعی از بازاریابی گفته می­‌شود که از اینترنت و بستر آنلاین و در کل تکنولوژی­‌های دیجیتال مانند کامپیوتر، موبایل و دیگر پلتفرم­‌ها استفاده می­‌کند تا محصول یا خدمتی را تبلیغ و ترویج کند.

 • Direct traffic

ترافیک دایرکت یا مستقیم به بازدیدکنندگانی گفته می­‌شود که بدون ارجاع و معرف و کاملا ارگانیک وارد وب‌­سایت می‌­شوند. به عنوان مثال ورود مستقیم حاصل از تایپ URL وب‌­سایت، ترافیک مستقیم محسوب می‌­شود.

 • Directory

دایرکتوری وب­‌سایت یک لیست دست‌­ساز از وب‌­سایت­‌هایی است که فعالیت مشابه باهم دارند. این لیست‌­های سازمان­دهی شده باعث می‌­شود دسترسی راحت­‌تر به کاتالوگی از وب‌­سایت­‌ها داشته باشیم.

 • Disavow

ابزاری است که در جهت حذف اسپم­‌ها و لینک­‌های مخرب به کار می‌­رود. علاوه بر این می­‌تواند بک­‌لینک­ های ساختگی را شناسایی کند به طوری که نتوانند در رتبه وب­‌سایت اثرگذاری داشته باشند.

 • Display Ads

نوعی از تبلیغات آنلاین بر پایه‌­ی تصویر است که در شبکه‌­ی نمایشی استفاده می­‌شوند. این تبلیغات تصویری می­‌توانند در فرمت­ های مختلف مانند بنر، عکس، ویدیو، گیف و … دیده شوند.‌

Display Network

شبکه‌­ی نمایشی به بیش از چندین میلیون و‌ب ­سایت یا اپلیکیشن‌­هایی گفته می ­شود که تبلیغات تصویری در آن‌­ها پخش می‌­شوند. به عنوان مثال شبکه نمایشی گوگل می‌­تواند تبلیغاتش را ابتدا، یا میان ویدیو­های یوتیوب نمایش بدهد. از این نوع شبکه به خصوص در بازاریابی مجدد بسیار استفاده می­‌شود.

 • DMP (Data Management Platform)

ابزاری است که به جمع­‌آوری و مدیریت اطلاعات کمک می­‌کند. این ابزار­ها به کسب­‌وکار­ها کمک می­‌کنند بازار و مخاطب هدف خود را بهتر شناسایی کنند و از این اطلاعات در کمپین­‌های تبلیغاتی­‌شان استفاده کنند.

 • DNS (Domain Name Service)

سرویسی اینترنتی است که برای هر دامنه‌­ای یک IP مخصوص تعیین می­‌کند. در واقع این سیستم در فضای وب مترجم نام به اعداد است.

 • DoFollow

در زبان سئو، لینک DoFollow لینکی است که به موتور­های جستجو مانند گوگل یا بینگ، می­‌گوید یک لینک خاص به چه وب‌­سایتی می­‌رسد. به طور کل همه لینک­‌های آنلاین DoFollow هستند. این لینک­‌ها باعث می­‌شوند موتور جستجو آن­‌ها را شناسایی کند و در صفحه نتایج آن­‌ها را نمایش بدهد.

 • Domain

دامنه به اسم مشخصی گفته می­‌شود که شما به عنوان آدرس وب‌­سایت‌تان انتخاب می­‌کنید. این اسم می­تواند ترکیبی از حروف و اعداد باشد مانند Website123.com. هر و‌ب‌­سایتی دامنه‌­ی یکتای خودش را دارد به این معنی که این آدرس خاص فقط و فقط به یک و‌ب‌­سایت ختم می‌­شود و کسی دیگر نمی­تواند آن را داشته باشد.

 • Downsell

یکی از استراتژی‌­های فروش است که در آن فروشنده، بعد از رد پیشنهاد یک محصول یا خدمت گران از طرف مشتری، به او کالایی با قیمت کمتر می‌­فروشد. به طور مثال اگر محصولی با قیمت ۱۰۰ هزار تومان به خریدار پیشنهاد دادید ولی برایش گران بود، محصول مشابه دیگری با قیمت کمتر به او پیشنهاد می‌­دهید.

 • Duplicate Content

محتوای تکراری به زمانی اشاره دارد که دو یا چند URL یک محتوای یکسان را ارائه کرده باشند که در سئو می­‌تواند مشکل­‌ساز باشد. در این حالت، موتور جستجو نمی‌­تواند منبع اصل محتوا را تشخیص دهد و در نمایش آن در صفحه جستجو دچار مشکل می‌­شود و هم­چنین به اعتبار و رتبه سایت خدشه وارد می‌شود. با جلوگیری از سرقت محتوا می­‌توان این مشکل را حل کرد.

 • Dynamic Content

در مبحث HTML و در کل در سطح وب، محتوای پویا به وب­‌سایتی اشاره دارد که محتوای آن به طور مداوم و منظم بر اساس تعامل با مخاطب، روند زمان و … به روز می­‌شود.

E

 • EBook

EBook به کتاب­‌های الکترونیکی گفته می­‌شود که در قالب Pdf موجود هستند و در هر دستگاه دیجیتالی مانند کامپیوتر و موبایل می­‌توان آن‌ها را مطالعه کرد. E-book ها معمولا نسخه­‌ی کامل‌­­تر مقاله‌­هایی هستند که در وبلاگ قرار می‌­گیرند و یکی از راهکارهای جذب لید است که معمولا در ازای ایمیل کاربر در اختیار او گذاشته می­‌شود.

 • Ecommerce

تجارت اینترنتی به کسب­‌وکارهایی اطلاق می­‌شود که در بستر آنلاین محصول یا خدمتی را به مشتری ارائه می­‌کنند و در همان بستر آنلاین معامله­‌ی کامل انجام می‌­دهند.

 • eCPM (effective Cost Per Mile)

یکی از معیار­های سنجش درآمد حاصل از تبلیغات است که بر اساس هر هزار نمایش تبلیغ به کاربر محاسبه می‌­شود.

Editorial Calendar

تقویم محتوا برنامه­‌ای است که بازاریابان یا تولیدکنندگان محتوا در آن برنامه‌­های محتوایی آینده­‌شان را می­‌چینند و آن‌ها را مدیریت و دسته­‌بندی می‌­کنند. این محتواها معمولا برای انتشار در وبلاگ، شبکه‌­های اجتماعی برند و کمپین‌­های تبلیغاتی آماده می­شوند و نظم و استراتژی بهتری به پروسه‌­ی تولید محتوا می‌دهند.

 • Email Automation

اتوماسیون ایمیل به فرآیند ارسال خودکار ایمیل می­‌گویند. در این پروسه هیچ محتوای شخصی­‌سازی شده‌­ای وجود ندارد و معمولا ایمیل­‌های ثبت­‌نام، تایید و… که ایمیل­‌های کلی‌­تری هستند در این زمره قرار می­‌گیرند.

 • Email Client

برنامه یا اپلیکیشنی است که برای نوشتن، فرستادن و دریافت ایمیل طراحی شده است. معروف ­ترین آن­‌ها Gmail، Hotmail، Yahoo!Mail و Outlook هستند.

 • Email List

لیستی از آدرس ایمیل­‌هایی است که یک کسب­‌وکار به روش­‌های مختلف آن‌ها را جمع کرده و در بازاریابی‌­اش از آن‌ها استفاده می ­کند. جمع ­آوری این لیست ایمیل در فرآیند تبدیل بازدیدکننده به لید بسیار استفاده می­ شود.

 • Email Marketing

بازاریابی ایمیلی یکی از روش‌­های بازاریابی است که در آن به هر مشتری بالقوه یا مشتری فعلی ایمیل فرستاده می‌­شود. بازاریابی ایمیلی می‌­تواند اهداف مختلفی داشته باشد از جمله: تبلیغ و ترویج محصول، فروش مستقیم، جذب مشتری و … .

 • Email Traffic

ترافیک ایمیل به تعدادی از بازدیدهای وب‌­سایت گفته می‌­شود که از طریق لینک­‌های درون ایمیل ایجاد شده است. این عدد نشان می­‌دهد چه تعداد کاربر از طریق لینک­‌های درون ایمیل وارد وب­‌سایت شده­‌اند و توسط آن می­‌توان میزان موفقیت کمپین­‌های ایمیل­‌مارکتینگ را هم سنجید.

 • Engagement Rate

نرخ تعامل معیاری است که میزان قدرت ارتباط با مشتری یا مخاطب را می‌­سنجد. به عنوان مثال در شبکه­‌ی اجتماعی اینستاگرام، هرچه تعداد لایک و کامنت و به اشتراک‌­گذاری یک پست بیشتر باشد نشان‌­دهنده‌­ی آن است که مخاطب با آن محتوا به خوبی ارتباط گرفته و با آن درگیر شده است.

 • 404 Error

این ارور نشان‌دهنده‌ی آن است که صفحه دیگر کار نمی‌کند و URL آن موجود نیست و یا URL اشتباه تایپ شده است. فرض کنید فردی قبلا به وب‌سایت شما لینک داده است و حالا شما تصمیم به تغییر URL گرفته‌اید، بعد از تغییر هرکس که روی لینک قبلی کلیک کند وارد صفحه‌ای می‌شود که دیگر وجود ندارد و با پیام ۴۰۴ Error مواجه می‌شود.

 • ESP (Email Service Provider)

ESP شرکتی است که خدماتی مبتنی بر ایمیل به افراد و سازمان­‌ها ارائه می­‌کند. بسیاری از کسب­‌وکار­ها برای انجام بازاریابی ایمیلی خود از این سرویس­‌ها استفاده می­‌کنند. Mailchimp، Convertkit، Constant Contact نمونه­‌های از این سرویس‌­ها هستند.

 • Evergreen Content

محتوای همیشه­‌سبز به محتوای با ارزش و با کیفیتی گفته می­‌شود که مستقل از زمان است. به این معنا که برای همه دوران­‌هاست و فرقی نمی‌­کند کاربر آن را یک ساعت بعد از انتشار و یا ۵ سال بعد از انتشار می­‌خواند، در هر زمانی آگاهی‌­دهنده و پر از اطلاعات مفید است.

 • External Link

لینک خارجی، لینکی است که مخاطب را به وب‌­سایتی متفاوت از وب­‌سایتی که در آن حضور دارد هدایت می­‌کند. به عنوان مثال اگر وب­‌سایت شما mywebsite.com باشد، و لینکی به سایت anotherwebsite.com در آن وجود داشته باشد برای شما لینک خارجی محسوب می شود.

F

FAQ (Frequently Asked questions)

در بسیاری از وب­‌سایت ها قسمتی تحت عنوان سوالات پرتکرار وجود دارد که کاربران می­‌توانند پاسخ بسیاری از سوالاتشان را در آن قسمت بگیرند.

 • Fill Rate

درصد وجود تبلیغ به نسبت تعداد درخواست­‌های موفق یک تبلیغ به تعداد کل درخواست‌­های یک ناشر به شبکه تبلیغاتی می­‌گویند. این نرخ به دلیل خطاهای موجود در شبکه و یا ترک صفحه توسط کاربر قبل از نمایش تبلیغ هیچ­‌گاه ۱۰۰درصد نمی شود، یعنی ناشر به طور کامل از جایگاه تبلیغاتی‌­اش نمی‌­تواند استفاده کند.

 • Flicker

فلیکر بزرگترین شبکه­‌ی اجتماعی به اشتراک­‌گذاری عکس و ویدیو در جهان است.

 • Flywheel

مفهوم جدیدی است که به تازگی وارد مباحث بازاریابی شده است، در کنار قیف فروش قرار می­‌گیرد با این تفاوت که در قیف فروش ما مشتری را به ته قیف هدایت می­ کنیم در حالی که در مدل Flywheel مشتری در مرکز اقدامات قرار می­ گیرد و در واقع نیروی خود مشتری باعث چرخش اقدامات بازاریابی و فروش می ­شود یعنی شما از نیروی مشتریان راضی خود، برای مراجعه دوباره­‌ی آن ها و فروش محصولات بیشتر استفاده می­ کند.

 • Forced click

کلیک­ های اجباری انواعی از تبلیغات هستند که برای کاربر انتخابی جز کلیک روی تبلیغ نمی­ گذارند چرا که تمام صفحه او را اشغال می ­کنند و کاربر به ناچار برای خروج مجبور به کلیک روی تبلیغ می شود.

 • Forum

محلی است در وب­‌سایت که برای گفتگو و پرسش پاسخ کاربران در نظر گرفته شد است.

 • Frequency

به تعداد تکرار اقدامات در یک زمان مشخص می­ گویند. به طور مثال در بازاریابی دیجیتال، فرکانس نمایش تبلیغ به تعداد دفعاتی که در یک زمان مشخص، یک تبلیغ نمایش داده شده می­ گویند.

 • Frequency Capping

این عبارت به معنای محدود کردن تعداد دفعاتی است که یک بازدید­کننده می‌­تواند تبلیغی را ببیند. این محدودیت شامل همه وب­سایت ­هایی که به یک شبکه ­ی تبلیغاتی یکتا خدمت می ­دهند می ­شود. به طور مثال می ­توان مشخص کرد که یک بازدید­کننده، یک تبلیغ مشخص را بیشتر از دو بار نبیند. این کار به مدیریت هزینه کمک شایانی می کند و از طرفی هم مطمئن می شوید هر کاربر حداقل یک­بار تبلیغ شما را دیده است.

 • Friction

در بازاریابی به هر کاری که زیاده‌­روی و بیش از حد باشد و باعث سردرگمی مخاطب بشود Friction می­‌گویند. مثلا فرم­‌های روی وب­‌سایت که اطلاعات زیادی از کاربر درخواست می­‌کنند یا تبلیغ‌­های فراوان در صفحه، نمونه­‌هایی هستند که باعث ایجاد Friction در مخاطب و در نتیجه فراری دادن او می‌­شوند.

 • Funnel

قیف فروش یا بازاریابی به مراحل مختلفی از سفر مشتری گفته می­‌شود که از زمانی که او تنها یک بازدید­کننده است تا زمانی که او تبدیل به یک مشتری می شود و خریدی انجام می‌­دهد در بر می ­گیرد. به این فرآیند قیف گفته می شود چرا که درست مانند شکل یک قیف هرچه از مراحل بالا به مراحل پایین­‌تر می‌­رسیم تعداد افراد در بدو ورود به هر مرحله کاهش پیدا می ­کند.

G

 • GIF

فرمتی از عکس متحرک است و در واقع قسمتی چند ثانیه‌­ای از فیلمی بدون صدا است.

 • Google AdWords (Google Ads)

گوگل ادز سرویس تبلیغاتی شرکت گوگل است که در آن تبلیغ‌­کنندگان برای کلمات کلیدی مشخصی هزینه پرداخت می­ کنند تا تبلیغات کلیکی‌­شان به هنگام جستجوی آن کلمه­‌ی کلیدی در صفحه نتایج گوگل نمایش داده شود. البته نمایش تبلیغ به غیر از سیستم مزایده‌­ای قیمت، به عوامل دیگری مانند کیفیت و رتبه تبلیغ نیز بستگی دارد.

 • Google Algorithm

الگوریتم­ های گوگل مجموعه دستور­العمل و سازوکارهایی هستند که مشخص می­ کنند چه وب‌­سایتی با چه نوع محتوایی باید در چه قسمتی از صفحه جستجو نمایش داده شود. موتور جستجوی گوگل از الگوریتم­ های مختلفی استفاده می‌­کند تا از میان انبوهی از وب‌­سایت بهترین نتایج را برای کاربر نمایش دهد. این الگوریتم ­ها به طور مرتب آپدیت می­‌شوند و به صورت جزیی در اختیار عموم گذاشته نمی­‌شوند.

 • Google Dance

این اصطلاح در سئو زمانی به کار می‌­رود که موقعیت یک وب سایت در نتایج گوگل به طور مداوم نوسان داشته باشد. این حالت معمولا در ابتدای ساخت وب‌سایت، یعنی زمانی که کاملا از نظر جایگاه در گوگل بی‌­ثبات است به وجود می‌­آید.

 • Google My Business

یک ابزار رایگان است که در آن کسب‌­وکار­ها می­‌توانند اطلاعاتی نظیر شماره تلفن، آدرس شرکت، ساعات کاری، موقعیت جغرافیایی روی نقشه و … را وارد کنند تا مشتری راحت­‌تر در گوگل بتواند آن‌ها را پیدا کند.

 • Google Reviews

نظراتی که در مورد یک کسب‌­وکار نوشته می­‌شود و در سئو تاثیرگذار است. هم­چنین امتیازدهی کسب­‌وکار که عددی از ۱ تا ۵ است می‌­تواند باعث جلب نظر مشتری شود.

 • Gravity Forms

یکی از افرونه­‌های وردپرس است که با آن هر نوع فرمی را که بخواهید می­‌توانید درست کنید. مانند فرم­‌های پرسشنامه، کوئیز، درخواست پشتیبانی، سفارش آنلاین و … .

 • Guest Post

پست مهمان به پستی گفته می‌­شود که توسط فردی در وبلاگ فرد دیگری نوشته می­‌شود. معمولا افراد در وبلاگ­‌های پربازدید که مخصوص این کار هستند، به منظور بیشتر دیده شدن از پست مهمان استفاده می­‌کنند.

H

 • Hacker

هکر به فردی گفته می‌­شود که از طریق کامپیوتر­، شبکه­‌سازی و توانمندی­‌های برنامه‌­نویسی­‌اش در جهت مخرب استفاده می­‌کند، یعنی وارد سیستم کامپیوتری شخص یا سازمانی می‌­شود و به دیتای آن دست‌برد می­زند و یا عملیات مخرب در آن انجام می­‌دهد.

 • Hashing

به روشی گفته می‌­شود که دو سازمانی که می­‌خواهند باهم همکاری کنند می­‌توانند بدون افشای اطلاعات کاربرانشان دیتای آن‌ها را در اختیار سازمان دیگر قرار دهند بدون اینکه آن سازمان دسترسی به اطلاعات دقیق کاربر داشته باشد. به طور مثال فیس‌بوک در سرویس تبلیغاتی‌­اش، در جایگاه ناشر با استفاده از لیست ایمیل کاربران یک تبلیغ­‌کننده مشخص، به اکانت فیس‌بوک آن‌ها دسترسی پیدا کند. در این حالت به دلیل استفاده از hashing فیس‌بوک قادر نیست به دیتای ایمیل کاربران آن تبلیغ­‌کننده دسترسی داشته باشد اما می‌­تواند آن‌ها را با اکانت‌شان تشخیص دهد.

 • Hashtag

هشتگ که با علامت # نشان داده می­‌شود نوعی از تگ‌­های متادیتا است که درشبکه‌­های اجتماعی مانند توئیتر، اینستاگرام، لینکدین و … مورد استفاده قرار می­‌گیرد. استفاده از هشتگ باعث می‌­شود در شبکه­‌های اجتماعی مطلب مورد­نظرتان را راحت‌­تر پیدا کنید و به لیست کامل محتواهایی با یک هشتگ خاص دسترسی داشته باشید.

 • Header

هدر به متن یا عکس یا لوگویی گفته می‌­شود که در بالاترین قسمت یک سند الکترونیکی یافت می‌­شود. در وب­‌سایت به منوها و یا عکس­‌هایی که در بالا قرار گرفته­‌اند Header گفته می­‌شود.

 • Heading Tag

تگ هدینگ یا تگ هدر به منظور ایجاد ساختار برای یک محتوا به کار می‌­رود. این تگ‌­ها از <h2> تا <h6> وجود دارند به ترتیب استفاده می‌­شوند. به عنوان مثال تگ <h2> معمولا برای عنوان وب­‌سایت استفاده می­‌شود که در بالا قرار می­‌گیرد.

 • Hit

بنا­ بر تعریف گوگل، زمانی که تعاملی با وب‌­سایت صورت می­‌گیرد، یعنی کاربر در وب سایت اکشنی انجام می­‌دهد در نتیجه­‌ی آن دیتایی به گوگل آنالیتیکس فرستاده می­‌شود که به هرکدام از این دیتاها یک هیت گفته می شود.

 • HTML (Hyper Text Markup Language)

یک سیستم استاندارد از کد­های برنامه‌­نویسی است که برای نحوه­‌ی نمایش وب­‌سایت در مرورگر مورد استفاده قرار می­‌گیرد، به عبارتی ظاهر یک وب­‌سایت را مدیریت می­‌کند.

 • HTTP (Hypertext Transfer Protocol)

HTTP که معمولا قبل از WWW به کار می‌­رود پروتکلی استاندارد و جهانی است که مرورگرها و سرورها از آن برای ارتباط در سطح وب و انتقال داده در سرتاسر جهان استفاده می‌­کنند.

 • Hreflang Tag

برخی وب­‌سایت­‌ها وجود دارند که محتوای‌شان را به چند زبان ارائه می­‌دهند. در این حالت موتورهای جستجو باید قادر باشند تا به هر زبان مورد استفاده­ای که کاربر محتوا را جستجو می­‌کند، وب­‌سایت را به همان زبان به او نمایش دهند. کدهای Hreflang دقیقا برای حل این مشکل به کار می­‌روند.

 • Hyperlink

به هر متن یا عکسی که به صورت لینک درآمده باشد، قابل کلیک باشد و کاربر را به صفحه­‌ی دیگری منتقل کند هایپرلینک می‌­گویند. در سطح وب معمولا هایپرلینک را با رنگ آبی مشخص می‌­کنند که از بقیه­‌ی متن قابل تشخیص باشد. هایپرلینک یا کاربر را به پیج دیگری درون خود وب­‌سایت هدایت می‌­کند که به آن لینک داخلی می­‌گویند و یا کاربر را به وب­‌سایت دیگری منتقل می­‌کند که به آن لینک خارجی گفته می­‌شود.

I

 • IM (Internet Marketing)

نوعی از تبلیغات و بازاریابی که در بستر اینترنت و توسط دستگاه‌­های الکترونیکی انجام می‌­گیرد را اینترنت مارکتینگ می‌­گویند.

 • Impression

به تعداد دفعاتی که یک تبلیغ به مخاطب نمایش داده شده است می­‌گویند. این دفعات می‌­تواند حتی چندین مرتبه به ازای یک کاربر باشد. به عنوان مثال اگر دو کاربر هر کدام به ترتیب ۳ و ۵ مرتبه تبلیغ را دیده باشند تعداد Impression عدد ۸ خواهد بود.

 • In-App

به هر اکشنی که درون اپلیکیشن اتفاق بیفتد و درون برنامه‌­ای باشد پیشوند In-App داده می‌­شود. به عنوان مثال In-App Purchase به معنای پرداخت درون‌برنامه‌­ای است یا In-App Ads به تبلیغاتی گفته می­‌شود که وقتی در حال استفاده از اپلیکیشنی هستید به شما نمایش داده می‌­شود.

 • Inbound Link

لینک‌­های ورودی لینک­‌هایی در درون متن هستند که از صفحه‌­ی یک شخص دوم به وب­‌سایت شما ارجاع داده شده اند.

 • Inbound Marketing

بازاریابی درون‌گرا به نوعی از بازاریابی گفته می‌­شود که در آن از محتوای با ارزش و ایجاد تجربه­‌ی مناسب برای مخاطب استفاده می­‌شود به طوری که مشتری با میل درونی خودش به خرید مجاب می­‌شود. در این روش از انواع مستقیم بازاریابی و فروش استفاده نمی­‌شود و تمرکز بر اعتماد مشتری است.

 • Incentive Traffic

ترافیک تشویقی نوعی از ترافیک است که از طریق ترغیب کاربر به انجام کاری حاصل می‌­شود. به عنوان مثال در ازای پر کردن فرم و یا عضویت در خبرنامه به کاربر یک کد تخفیف جایزه می­‌دهید.

 • Index

وقتی می­‌گوییم مطلبی در گوگل ایندکس شده است به این معنی است که در فهرست آن قرار گرفته، اطلاعاتش در آن ثبت شده است و در این موتور جستجو پیدا می‌­شود.

 • Infographic

نمایشی از اطلاعات که معمولا خلاصه وار همراه با تصویر، چارت و دیاگرام برای درک سریع­تر مطلب ارائه می­‌شوند.

 • Influencer

به افرادی که مخاطبین زیادی دارند و می‌­توانند بر دنبال­‌کنندگانشان تاثیرگذار باشند اینفلوئنسر گفته می­‌شود. اینفلوئنسر می­‌تواند یک سلبریتی و یا حتی شخصی باشد که فقط در شبکه­‌های اجتماعی فعالیت دارد. از اینفلوئنسرها به دلیل گستردگی مخاطبشان برای تبلیغ کسب‌­وکارها استفاده می­‌شود که به این روش از بازاریابی Influencer Marketing گفته می‌­شود.

 • Install Attribution

دیتایی که اطلاعات منبع نصب یک اپلیکیشن توسط کاربر را ارائه می­‌کند. (مثل لینکی که کاربر برای دانلود اپلیکیشن استفاده کرده است). تبلیغ­‌کننده با این اطلاعات می‌­تواند دید خوبی نسبت به عملکرد ناشر برای تبلیغ محصولش به دست بیاورد.

 • Instant Messaging

تکنولوژی چت فوری سرویس ساده‌­ای است که امکان چت آنلاین و سریع را برای کاربران یک پلتفرم فراهم می­‌آورد. این نوع سرویس‌­ها معمولا برای انتقال متن مورد استفاده قرار می­‌گیرند. به عنوان مثال باکس کوچکی که در شبکه­‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و لینکدین در پایین صفحه برای گفتگوی دو کاربر قرار گرفته است از همین نوع است.

 • Interstitial Ads

تبلیغاتی هستند که به صورت تمام صفحه، بین دو اکشنی که کاربر انجام می­ دهد به او نمایش داده می­‌شوند. به عنوان مثال زمانی که در یک اپلیکیشن مشغول بازی هستید، وقتی آن را متوقف (Pause) می‌­کنید ممکن است تبلیغاتی به صورت ویدیو و تمام صفحه به شما نمایش داده شود.

 • Inventory

تعداد تبلیغات و یا میزان جایگاه‌­های تبلیغاتی است که یک ناشر می­تواند در اختیار تبلیغ‌­کنندگان قرار دهد. این عدد معمولا بر اساس تعداد بازدید­های وب­‌سایت ناشر محاسبه می‌­شود.

 • IP Address

آدرس IP به مجموعه اعدادی می‌­گویند که برای هر دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت به صورت یکتا وجود دارد. آدرس IP می­‌تواند محل جغرافیایی دستگاه مورد استفاده را مشخص کند.

 • IR (Installation Rate)

نرخ نصب نسبت کل نصب­ های انجام شده به تعداد کل کلیک ­هایی است که روی تبلیغ صورت گرفته است. این عدد معمولا به منظور محاسبه‌­ی هزینه‌­ی هر نصب (CPI) در کمپین­ ها مورد استفاده قرار می ­گیرد.

 • ISP (Internet Service Provider)

به شرکتی که ارائه‌­دهنده­‌ی دسترسی و خدمات اینترنتی است گفته می‌­شود.

J

 • Java

جاوا یکی از زبان ­های برنامه­‌نویسی انعطاف­‌پذیر است که برای اجرا و پیاده‌­سازی در طیف گسترده‌­ای از پلتفرم­ ها مناسب است.

 • JavaScript

یک زبان برنامه ­نویسی پویا است که نسبت به زبان جاوا ساده‌­تر است و برای ایجاد و مدیریت محتوای وب­‌سایت به کار می ­رود.

 • JPG

نوعی از فرمت‌­های عکس است که مخفف Joint Photographic experts Group، نام کمپانی رواج دهنده­‌ی این فرمت می‌­باشد.

K

 • Keyword

کلمات­‌کلیدی یا کلیدواژه کلماتی هستند که بهترین نحو موضوع محتواهایی که در وب­‌سایت شما قرار دارند را توضیح می­‌دهند. استفاده از کلمات کلیدی پلی میان کاربر و کسب­‌وکار است که باعث می­‌شود کاربر راحت­‌تر به محتوای مورد نظرش دسترسی پیدا کند.

 • Keyword Density

درصدی است که نسبت تعداد کلمات کلیدی درون یک محتوا به تعداد کل کلمات محتوا را نشان می‌­دهد.

 • Keyword Proximity

میزان نزدیکی دو یا چند کلمه کلیدی در یک متن را نشان می‌­دهد. هرچه کلمات کلیدی به یکدیگر نزدیک­‌تر باشند وزن آن عبارت بیشتر می­‌شود و احتمال نمایش آن در موتور جستجو بالاتر می‌­رود.

 • Keyword Research

فرآیندی است که برای پیدا کردن و تحلیل کلمات یا عباراتی که افراد در موتور­های جستجو به دنبال آن می­‌گردند مورد استفاده قرار می­‌گیرد. تحقیقات در کلمات کلیدی باعث بهبود تدوین استراتژی محتوا می­‌شود چرا که با پیدا کردن کلمات پر­جستجو می توانید بر اساس آن محتوای مناسب­‌تری تولید کنید و هم­چنین جایگاه رقبا در آن کلمات کلیدی را نسبت به خودتان بسنجید.

 • Keyword Spam

زمانی که یک کلیدواژه بیش از حد در یک محتوا به کار برود اسپم برای آن اتفاق می‌­افتد. این کار معمولا برای دور زدن الگوریتم­‌ها و صعود به رتبه­‌های بالاتر گوگل اتفاق می‌­افتد در حالی که موتور جستجو استفاده‌­ی غیرعادی از کلمات کلیدی را می­‌تواند تشخیص دهد و نتیجه­ی این کار سقوط رتبه­‌ی وب­‌سایت است. از اصطلاح Keyword Stuffing هم برای این اتفاق استفاده می­‌شود.

 • Keyword Streaming

موتورهای جستجو برای پیدا کردن کلمات کلیدی فقط از واژه­ی دقیق آن کلمات کلیدی استفاده نمی ­کنند بلکه آن را به صورت جمع، با پسوند و پیشوند و هم معنی هم به کاربر نمایش می ­دهند.

 • KPI (Key Performance Indicator)

شاخص کلیدی عملکرد در واقع معیارهای قابل اندازه‌­گیری هستند که ارزیابی می­ کنند یک بیزینس تا چه میزان به اهداف کلیدی‌­اش دست پیدا کرده است. سازمان­‌ها از این شاخص ­ها برای ارزیابی میزان موفقیت اقدامات مارکتینگ­‌شان استفاده می­‌کنند. به عنوان مثال نرخ تبدیل، نرخ کلیک، ROI و … نمونه‌­هایی از این KPIها هستند.

L

 • LAD (Limit Ad Tracking)

LAD یک ویژگی امنیتی است که به کاربر امکان این را می‌دهد که اطلاعات و نوع فعالیتش را برای نمایش به تبلیغ‌کننده محدود کند. وقتی کاربر این ویژگی را فعال می‌کند تبلیغ‌کننده به جای اطلاعات دقیق دستگاه کاربر یک ID پوشیده از او دریافت می‌کند که قابلیت ردیابی ندارد.

 • Landing Page

صفحه‌ی فرود اولین صفحه‌ای است به هنگام ورود کاربر از یک لینک به او نمایش داده می‌شود. در تبلیغات کلیکی صفحه‌ی فرود باید گونه‌ای ترغیب‌کننده طراحی شود که باعث افزایش نرخ تبدیل شود.

 • Lead

سرنخ بازدیدکننده‌ای است که به محصول یا خدمتی علاقه نشان داده است اما هنوز تبدیل به مشتری نشده است. معمولا به بازدید‌کننده‌ای که از خودش نشانی به جا می‌گذارد لید می‌گویند. مانند کسی که برای اولین بار با وارد کردن ایمیلش عضو خبرنامه می‌شود.

 • Lead Magnet

سرنخ‌ربا به پاداشی گفته می‌شود که ما در ازای دریافت ایمیل یا شماره تماس کاربر به او می‌دهیم تا یک بازدیدکننده‌ی معمولی را تبدیل به لید کنیم. به عنوان مثال از کاربر می‌خواهیم برای دانلود یک کتاب الکترونیکی، ایمیلش را وارد کند تا کتاب به ایمیلش فرستاده شود.

 • Lead Nurturing

به فرآیند ایجاد و توسعه‌ی مجموعه‌ای از ارتباطات آنلاین (ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و …) گفته می‌شود که با هدف جذب لید انجام می‌شود و به تدریج لید را با تشویق تبدیل به مشتری می‌کند.

 • Link Bait

زمانی که وب‌سایتی محتوای با ارزش و با‌ کیفیت تولید می‌کند دیگر وب‌سایت‌ها بدون درخواست وب‌سایت اصلی به آن لینک می‌دهند. هدف از این فرآیند جذب بک‌لینک است.

 • Link Building

لینک‌سازی به فرآیند جذب بک‌لینک از وب‌سایت‌های بیرونی گفته می‌شود. لینک‌سازی اصولی و استاندارد تاثیر به سزایی در سئو و افزایش رتبه‌ی وب‌سایت در موتور‌های جستجو دارد.

 • Link Farm

گروهی از وب‌سایت‌ها هستند که همگی با هدف افزایش رتبه در موتورهای جستجو و بهبود سئو به صورت سریالی به یکدیگر لینک می‌دهند. این تکنیک که یکی از روش‌های سئو کلاه‌سیاه است هم به صورت دستی و هم به صورت سرویس‌های مخصوص می‌تواند انجام شود. گرچه این تکنیک توسط گوگل به شدت نفی شده و در صورت تشخیص، وب‌سایت با جریمه مواجه می‌شود چرا که اکثر این لینک‌ها، لینک‌های بی‌ارزش هستند.

 • Link Pyramid

یکی از استراتژی‌های لینک‌سازی است که در آن متخصصین سئو باید برای هر پیج جداگانه، قسمت‌های مختلف هرم را مشخص کنند. این استراتژی از چند مرحله تشکیل شده است که هر مرحله به مرحله‌ی قبل یا بعد از خودش لینک می‌دهد.

 • Link Velocity

سرعت لینک‌دهی به نرخ تولید لینک در یک وب‌سایت گفته می‌شود. هرچه تعداد لینک‌هایی که از وب‌سایت‌های دیگر در یک مدت زمان مشخص می‌گیرید بالاتر باشد نرخ تولید لینک هم افزایش پیدا می‌کند.

 • LMS (Learning Management System)

به نرم‌افزارهایی که برای تدریس و آموزش به صورت آنلاین استفاده می‌شوند LMS می‌گویند.

 • Long-Tail Keyword

کلمات کلیدی طولانی انواعی از کلیدواژه هستند که معمولا از سه کلمه و یا بیشتر تشکیل شده‌اند. در موتورهای جستجو، ترافیکی که برای این کلمات کلیدی ایجاد می‌شود به اندازه کلمات کلیدی کوتاه نیست، اما از آنجایی که جستجوی این کلمات کلیدی معمولا هدفمندتر صورت می‌گیرد میزان تبدیل در آن‌ها بیشتر است.

 • LSI (Latent Semantic Indexing)

سیستمی است که موتور جستجو از آن برای تشخیص تنوع کلمات کلیدی مختلف، حول یک موضوع خاص استفاده می‌کند. با این سیستم ارزش و مرتبط بودن محتوای یک وب‌سایت می‌تواند مشخص شود. به عنوان مثال کلمات کلیدی “کمپین تبلیغاتی”، “نرخ کلیک”، “تبلیغات کلیکی” همگی در یک موضوع خاص هستند و با‌هم مرتبطند.

 • LTV (Life Time Value)

پیش‌بینی میزان درآمدی است که می‌توانید از یک مشتری متوسط، در طول تمام مدتی که مشتری شما خواهد ماند انتظار داشته باشید. عواملی مانند طول مدت حفظ مشتری، حاشیه سود و میزان تخفیف‌ها در این محاسبه تاثیرگذار خواهند بود.

M

 • Map Pack

این اصطلاح که به آن “Local Pack” یا “۳ Pack” هم گفته می شود به ۳ کسب‌وکار محلی با رتبه بالا می‌گویند که بر اساس نقشه‌ی گوگل در نتایج نمایش داده می‌شوند. در گذشته تعداد نمایش این کسب‌وکارها در نتایج ۷ عدد بود.

 • Marketing Automation

اتوماسیون بازاریابی به فرآیند خودکار کردن اقدامات بازاریابی می‌گویند. به عنوان مثال ارسال ایمیل، پست‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، تبریک تولد مشتریان و … همه قابلیت خودکارسازی دارند. ابزارهای بسیاری برای اتوماسیون موجود هستند.

 • Mention

این اصطلاح معمولا در شبکه‌های اجتماعی به کار می‌رود و به معنی مورد خطاب قرار دادن مستقیم یک کاربر است که با اشاره به نام کاربری‌اش صورت می‌گیرد.

 • Meta Description

نوعی تگ HTML است که معنای صفحات وب‌سایت را توضیح می‌دهد. به عنوان مثال تگ عنوان از همین نوع است که هنگامی که کاربر از یک صفحه بازدید می‌کند به او نمایش داده نمی‌شود ولی موتور‌های جستجو قابلیت خواندن این تگ‌ها را دارند و با این تگ‌ها صفحات وب‌سایت را برای خودشان قابل خواندن می‌کنند. در گذشته محدودیت کاراکتر Meta Description 160 کاراکتر بود اما امروزه تا ۳۲۰ کاراکتر هم می‌توان در آن استفاده کرد.

 • Meta Keyword

کلمات کلیدی متا انواعی از تگ‌های متا هستند که در کد‌ HTML یک صفحه آورده می شوند تا به موتور جستجو در خواندن محتوای یک صفحه کمک کنند.

 • Meta Robots

انواعی از تگ‌های متا هستند که به موتورهای جستجو می‌گویند چه صفحاتی را دنبال کنند. این ربات‌ها قطعه کدهایی هستند که در قسمت <head> قرار می‌گیرند و این امکان را برای ما فراهم می‌کنند که بتوانیم صفحاتی را که نمی‌خواهیم از چشم خزنده‌های موتور جستجو پنهان کنیم.

 • Meta Title

قسمتی از بخش head در سند HTML است که عنوان هر صفحه‌ای از وب‌سایت را مشخص می‌کند. این متا در موتور‌های جستجو هم برای نمایش وب‌سایت در صفحه‌ی نتایج به کار می‌رود.

 • Microblog

نوعی از بلاگ است که در آن کاربران می‌توانند متن‌های کوتاه منتشر کنند. به این نوع پست‌ها میکروپست گفته می‌شود. به عنوان مثال در میکروبلاگی مانند توئیتر هر پست محدود به ۲۸۰ کاراکتر است.

 • Mirror site

نسخه‌ی کپی از یک وب‌سایت است دقیقا با همان محتوا، اما روی یک URL جداست. این نسخه‌ی دوم برای مدیریت ترافیک ورودی به وب‌سایت انجام می‌شود. به عنوان مثال برخی از وب‌سایت‌ها غیر از دامنه‌ی .com یک دامنه‌ی .net هم دارند.

 • Mobile Optimization

به فرآیند بهینه‌سازی محتوای وب‌سایت برای نمایش مناسب در موبایل گفته می‌شود. در این فرآیند وب‌سایت باید به گونه‌ای در صفحه‌ی موبایل نمایش داده شود که کاربر به راحتی بتواند با آن کار کند و هم‌چنین سرعت لود شدن به بهترین نحو برای او اجرا شود.

 • Mobile Marketing

نوعی از بازاریابی است که مخصوص دستگاه‌های موبایل، گوشی‌های هوشمند و تبلت طراحی می‌شود. این کمپین‌های بازاریابی معمولا از طریق پیام کوتاه، ایمیل، MMS و اپلیکیشن‌ها به دست مخاطب می‌رسد.

 • Monetization

به طور کل به هر اقدامی که بتوان از آن کسب درآمد کرد Monetization می‌گویند.

N

 • NAP (Name-Address-Phone)

NAP که مخفف نام، آدرس و شماره تلفن است نشان‌دهنده‌ی سه عاملی است که در رتبه‌بندی کسب-وکارهای محلی حیاتی است. چرا که موتور جستجو دقیقا بر اساس همین اطلاعات است که کسب‌وکارها را بر اساس جغرافیای کاربر به او پیشنهاد می‌دهد.

 • Native Advertising

در زبان فارسی به این نوع تبلیغات همسان گفته می‌شود. تبلیغات همسان معمولا به شکلی طراحی می‌شوند که با ظاهر و فرم محلی که کاربر در آن حضور دارد همخوانی داشته باشند تا تجربه‌کاربری مناسبی برای او رقم بزنند به طوریکه در نگاه اول کاربر احساس نکند که حتی با تبلیغی روبروست. این تبلیغات بر خلاف تبلیغات بنری و کلیکی، تبلیغات نرم هستند و بیشتر بر پایه‌ی محتوای با ارزش خلق می‌شوند.

 • Navigation

اشاره به حرکت در قسمت‌های مختلف یک وب‌سایت یا اپلیکیشن دارد. هم‌چنین حرکت و جابجایی از طریق لینک‌ها در قسمت‌های مختلف یک وب سایت را هم Navigation می‌گویند.

 • Negative SEO

سئو منفی اشاره به اقدامات غیراخلاقی دارد که برای افزایش رتبه‌ی وب‌سایت در موتورهای جستجو صورت می‌گیرد. هک کردن وب‌سایت و ساخت لینک‌های اسپم بی‌شمار نمونه‌هایی از این اقدامات هستند.

 • Niche

به حوزه‌ی تخصصی که به عنوان هدف نهایی در نظر گرفته می‌شود می‌گویند. این حوزه‌ی خاص، مخاطب هدف منحصربه‌فرد خودش را دارد و بخش خاصی از بازار را هدف می‌گیرد.

 • No-Follow Link

لینک‌های نوفالو انواعی از لینکها هستند که با یک تگ HTML با عنوان Nofollow همراه می‌شوند. این تگ نوفالو به موتورهای جستجو پیام می‌دهد که لینک را نادیده بگیرند چرا که لینک‌های نوفالو در رتبه‌بندی وب‌سایت بی تاثیر هستند.

 • No-Index

تگی که به موتور جستجو اعلام می‌کند چه صفحاتی از وب‌سایت نباید ایندکس (فهرست‌بندی) شوند. صفحاتی که ایندکس نمی‌شوند در نتایج موتور جستجو نمایش داده نمی‌شوند.

 • Non-Incent Traffic

این نوع ترافیک بدون تشویق و ترغیب کاربر به وجود می‌آید و کاربر با میل خودش وارد وب‌سایت می‌شود. در این روش باید بر اهمیت محصول در زندگی کاربر تمرکز شود.

O

 • Off-Page SEO

به تمام اقداماتی که خارج از وب‌سایت برای بهبود رتبه‌ی وب‌سایت در موتورهای جستجو صورت می‌گیرد می‌گویند. اقداماتی مانند لینک‌سازی بیرونی از این دسته به حساب می‌آیند. به زبان عام، سئو Off-Page نشان می‌دهد دیگران در مورد وب‌سایت شما چطور فکر می‌کنند.

 • Online Marketing

به تمام متدها و ابزارهایی که برای تبلیغ و ترویج یک محصول یا خدمت در سطح اینترنت انجام می‌شود بازاریابی آنلاین گفته می‌شود.

 • On-Page SEO

تمام اقداماتی که از درون وب‌سایت صورت می‌گیرند و کنترلشان در وب‌سایت است جزو سئو On-Page محسوب می‌شوند. به عنوان مثال تولید محتوا و استفاده از کلمات کلیدی هدفمند در آن، استفاده از تگ عنوان یا تگ تصاویر نمونه‌هایی از سئو On-Page هستند.

 • Opt-In Form

فرم آنلاینی است که برای تعامل بیشتر با بازدیدکننده در وب‌سایت قرار داده شده و با وارد کردن ایمیل‌شان در آن می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند.

 • Opt-In Rate

به نرخ بازدیدکنندگانی اشاره دارد که در فرم‌های Opt-In ثبت‌نام کرده‌اند و وارد لیست ایمیل شما شده‌اند. به عنوان مثال اگر نرخ Opt-In شما ۵% باشد به این معنی است که از هر ۱۰۰ بازدیدکننده ۵ نفر از آن‌ها وارد لیست ایمیل شما شده‌اند.

 • Opt-Out

به زمانی می‌گویند که کاربر دیگر مایل به دریافت پیام از طرف شما نباشد. به عنوان مثال افرادی که عضویت‌شان را از خبرنامه ایمیلی شما لغو می‌کنند (Unsubscribe) در این دسته قرار می‌گیرند.

 • Organic Link

بک‌لینک‌هایی هستند که بدون درخواست و با میل وب‌سایت مقابل برای شما ایجاد می‌شوند. زمانی که محتوا با ارزش باشد این اتفاق صورت می‌گیرد.

 • Organic Traffic

بر‌خلاف ترافیکی که از تبلیغات پولی حاصل می شود، ترافیک ارگانیک بدون هزینه و از طریق جستجوی طبیعی افراد و ورودشان از طریق موتورهای جستجو حاصل می‌شود.

 • OSS (Open-Source Software)

نرم‌افزارهای کدباز انواعی از نرم‌افزار هستند که بر خلاف انواع کد‌بسته، کاربر امکان دخل و تصرف و تغییر در کد‌های برنامه‌نویسی آن را دارد و می‌تواند به نوعی آن نرم‌افزار را برای خودش شخصی‌سازی کند. به عنوان مثال سیستم مدیریت محتوای وردپرس یکی از محبوب‌ترین ابزارهای Open-Source است.

 • Outbound Link

تمام لینک‌هایی که کاربر را از وب‌سایت ما به وب‌سایت‌های دیگر ارجاع می‌دهند لینک‌های خارجی هستند.

P

 • Page Rank

معیاری که رتبه‌ی اهمیت وب‌سایت را بر اساس اعتبار، کیفیت و تعداد بک‌لینک‌هایش در موتور جستجو معین می‌کند. این رتبه از ۰ تا ۱۰ می‌باشد.

 • Page view

اشاره به تعداد دفعاتی دارد که یک صفحه از وب‌سایت یا هر اکانتی در شبکه‌های اجتماعی بازدید داشته است.

 • Paid Traffic

هر بازدیدکننده‌ای که از طریق تبلیغات پولی وارد وب‌سایت شود را می‌گویند.

 • Panda Algorithm

یکی از الگوریتم‌های گوگل است که محتواهای بی‌کیفیت و کپی را از محتواهای با کیفیت تشخیص می‌دهد و آن را در رتبه‌بندی وب‌سایت تاثیر می‌دهد.

 • Penguin Algorithm

یکی از الگوریتم‌های گوگل است که تشخیص بک‌لینک‌های بی‌کیفیت را بر عهده دارد. این الگوریتم در سال ۲۰۱۲ معرفی شد.

 • Personalization

شخصی‌سازی پیام‌ها و تبلیغات یکی از استراتژی‌های مهم بازاریابی است که در آن بر اساس اطلاعاتی که از مشتری داریم پیام یا تبلیغمان را بر اساس علایق و نحوه‌ی رفتار او تنظیم می‌کنیم. این استراتژی تعامل نزدیک‌تری با مشتری ایجاد می‌کند و باعث جذب بیشتر او می‌شود.

 • PHP

یک زبان برنامه‌نویسی که برای تولید و توسعه‌ی وب‌سایت‌های ایستا و پویا به کار می‌رود.

 • Pigeon Algorithm

یکی از الگوریتم‌های گوگل است که جستجو‌های مبتنی بر محل جغرافیایی کاربر را برای او فراهم می‌کند. با ثبت کسب‌وکارتان در گوگل‌مپ به این الگوریتم کمک می‌کنید تا بهتر بتواند شما را در نتایج به کاربر مناسب نمایش دهد.

 • Pixel Tag

قطعات کوچکی از کدها هستند که امکان خواندن و نگهداری کوکی‌ها را برای وب‌سایت فراهم می‌کنند. اطلاعاتی که از این تگ‌ها به دست می‌آید شامل آدرس IP کاربر، زمان بازدید او و نوع مرورگر او می‌باشند. این اطلاعات معمولا برای استفاده در بازاریابی مجدد و هدف‌گیری دوباره‌ی کاربر کاربرد دارند.

 • Plugin

افزونه به فایل یا کدی گفته می‌شود که به یک نرم‌افزار اضافه می‌شود و برای آن قابلیت‌های جدیدی ایجاد می‌کند. به عنوان مثال در برخی مرورگرها برای نمایش ویدیو نیاز به پلاگینی است که اگر روی آن نصب نباشد ویدیو نمایش داده نمی‌شود.

 • Podcast

پادکست نوعی از فایل صوتی است که به منظور تولید محتوا و به صورت سریالی تولید می‌شود. پادکست را از تمام اپلیکیشن‌های پادگیر مانند گوگل‌پادکست یا Soundcloud می‌توان دریافت کرد.

 • Popunder Ad

انواعی از آگهی تبلیغاتی است که زیر صفحه‌ی مرورگر باز می‌شوند و آزار کمتری ایجاد می‌کنند.

 • Popup

نوعی از رابط کاربری گرافیکی است که به صورت پنجره‌ی کوچکی در قسمتی از صفحه نمایش ظاهر می‌شود و کاربر را دعوت به انجام کاری می‌کند. این دعوت می‌تواند آگهی، دعوت به خبرنامه یا پر کردن فرم و … باشد.

 • PPA (Pay Per Action)

یکی از روش‌های پرداخت است که در آن تبلیغ‌کننده به ازای تکمیل یک اکشن از طرف کاربر هزینه می-پردازند. به عنوان مثال زمانی که تبلیغی منجر به خرید شود و یا کاربری عضویتش را در سایت کامل کند، در این صورت از طرف تبلیغ‌کننده هزینه به ناشر پرداخت می‌شود.

 • PPC (Pay Per Click)

یکی از روش‌های پرداخت است که در آن به ازای هر کلیکی که روی تبلیغ صورت می‌گیرد، تبلیغ‌کننده به ناشر هزینه پرداخت می‌کند.

 • Predictive Analytics

بخشی از تجزیه‌وتحلیل دیتا است که در آن بر اساس اطلاعات موجود پیش‌بینی‌های آینده را تدوین می کنند. در بحث بازاریابی این اطلاعات به منظور بهبود کمپین‌های تبلیغاتی و پیش‌بینی درآمد کل کسب‌وکار به کار می‌روند.

 • Private Marketplace

یک روش مزایده‌ای است با این تفاوت که ناشر تنها از تبلیغ‌کنندگان خاصی برای خرید جایگاههای تبلیغاتی-اش دعوت می‌کند به همین علت هم به آن Private به معنای خصوصی می گویند.

 • Programmatic Direct

در این روش ناشر با قیمت مشخص جایگاههای تبلیغاتی‌اش را به طیف گسترده‌ای از تبلیغ‌کنندگان می فروشد و دیگر مزایده‌ای صورت نمی‌گیرد. این روش به صورت مستقیم انجام می‌گیرد و نیاز به شرکت‌های واسط را از بین می برد.

 • Proxy

پروکسی برنامه‌ای است که می‌تواند با تغییر IP کاربر، موقعیت جغرافیایی او را محلی متفاوت نشان دهد.

 • Push Notification

پیام کوتاه و کوچکی است که در کامپیوتر یا موبایل کاربر نمایش داده می‌شود و او را از اتفاق جدیدی آگاه می‌کند. برای نمایش این پیام‌ها نیازی نیست که حتما در محیط اپلیکیشن یا وب‌سایت باشید.

Q

 • Qualified Lead

این نوع سرنخ‌ها به میل خودشان انتخاب کرده‌اند تا با کسب‌وکار تعامل داشته باشند (از طریق ایمیل،SMS …) و در مورد محصول و خدمت آگاهی دارند و علاقمند هستند در مورد آن بیشتر بدانند. این نوع لید‌ها باکیفیت هستند و پتانسیل بیشتری برای تبدیل شدن به مشتری دارند.

 • Quality Score

امتیاز کیفی تبلیغ یک معیار رتبه‌بندی در گوگل است که مرتبط بودن کلیدواژه‌ها با تبلیغات PPC را می‌سنجد و یکی از فاکتورهایی است که گوگل هنگام نمایش تبلیغ به کاربر، آن را در نظر می‌گیرد. امتیاز کیفی بالا می‌تواند هزینه‌ به ازای هر کلیک را کاهش دهد.

 • Query

کلمه یا عبارتی که توسط کاربر در موتور‌های جستجویی مانند گوگل یا بینگ جستجو می‌شود را Query می‌گویند.

R

 • Ranking

به رتبه‌بندی وب‌سایت توسط موتورهای جستجو گفته می‌شود که جایگاه آن را در صفحه‌ی نتایج تعیین می-کند. این رتبه‌بندی عدد ثابتی نیست و تغییر می‌کند.

 • Reach

به تعداد دفعاتی می گویند که یک تبلیغ در معرض دید کاربر قرار گرفته است. این عدد صرف‌نظر از اینکه کاربر با آن تبلیغ تعاملی انجام داده یا نه تعیین می‌شود.

 • Redirect

زمانی که صفحه‌ای از وب‌سایت در دسترس نباشد یا غیرفعال شده باشد کاربر از آن صفحه‌ به صفحه‌ی دیگری هدایت می‌شود که به آن Redirect می‌گویند.

 • 301 Redirect

زمانی که یک جابجایی دائمی برای یک آدرس وب‌سایت پیش‌آمده باشد، کاربر با این نوع ریدایرکت به صفحه-ی جدید هدایت می‌شود. به عنوان مثال کاربر آدرس www.oldpage.com را وارد می‌کند ولی وارد www.newpage.com می‌شود.

 • 302 Redirect

این ریدایرکت هم مانند ۳۰۱ است با این تفاوت که هدایت کاربر به آدرس دوم موقتی می‌باشد. به طور مثال برای وب‌سایت مشکلی پیش می‌آید و تا زمانی که تحت تعمیر است ترافیک را با ریدایرکت ۳۰۲ وارد وب-سایت دیگری می‌کنید.

 • Referral Traffic

به ترافیکی گفته می شود که از طریق لینکی که وب‌سایت دیگری به ما داده است وارد وب‌سایت ما می‌شود.

 • Registration

به پروسه‌ی ثبت‌نام در وب‌سایت گفته می‌شود. این ثبت‌نام می‌تواند به منظور عضویت در خبرنامه، فروم، استفاده از خدمات وب‌سایت و … باشد.

 • Repost

به منتشر کردن مجدد یک مطلب توسط کاربر دیگر گفته می‌شود.

 • Responsive Design

نوعی از نمایش و طراحی انعطاف‌پذیر وب‌سایت است که در آن، وب‌سایت می‌تواند خودش را با انواع دستگاه-های الکترونیکی مثل کامپیوتر، موبایل و تبلت وفق دهد و طبق اندازه و ظرفیت نمایش آن دستگاه نمایش داده شود. در این روش دیگر نیازی به طراحی وب‌سایت مخصوص هر دستگاهی نیست.

 • Responsive Ads

تبلیغات ریسپانسیو تبلیغاتی هستند که خودشان را با فضای مورد استفاده‌ی کاربر وفق می‌دهند. به عنوان مثال سایز، فرمت و ظاهرشان به طور اتوماتیک مطابق با دستگاه مورد استفاده‌ی کاربر تنظیم می‌شود.

 • Retargeting/Remarketing

بازاریابی مجدد نوعی از بازاریابی است که در آن بازدیدکننده‌ای که حداقل یک بار از وب‌سایت بازدید کرده است دوباره مورد هدف قرار می گیرد. به عنوان مثال در یک وب‌سایت محصولی را بدون اینکه خریداری کنید بررسی می‌کنید و بعد هنگامی که در وب‌سایت دیگری قرار دارید دوباره تبلیغ آن محصول را می‌بینید.

 • ROAS (Return On Ad Spend)

این معیار میزان سود حاصل از سرمایه‌ای که برای تبلیغات هزینه شده را تعیین می‌کند.

 • ROI (Return On Investment)

میزان بازگشت سرمایه، میزان سود حاصله از سرمایه‌گذاری را برای ما مشخص می‌کند. به عنوان مثال اگر ۱۰۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری انجام داده باشید و درآمدتان از این سرمایه‌گذاری ۱۵۰ هزار تومان شده باشد ROI شما ۵۰% خواهد بود.

 • RSS (Really Simple Syndication)

نوعی تکنولوژی است که تمام محتوای یک صفحه را بدون هیچ طراحی خاصی و با یک قالب ساده به شما نمایش می‌دهد. در RSS محتوا برای مطالعه خواناتر و ساده‌تر می‌شود و سرعت‌تان را بالا می‌برد. همچنین استفاده از RSS باعث صرفه‌جویی در مصرف اینترنت می‌شود.

 • RTB (Real Time Bidding)

به روش مزایده‌ای گفته می شود که در آن جایگاه‌های تبلیغاتی آنلاین خرید و فروش می‌شوند. در این روش ناشران (فروشندگان جایگاه) از طریق پلتفرم Supply Side و تبلیغ‌دهندگان از طریق پلتفرم Demand Side باهم در سامانه‌ای به نام AdExchange که در واقع مجری مزایده است ارتباط می‌گیرند.

S

 • SaaS (Software as a Service)

نرم‌افزارهایی هستند که اطلاعات مشتری‌شان را ذخیره می‌کنند، قابل خرید هستند یا خدماتی پولی ارائه می-کنند از این نوع هستند. Office 365، Dropbox و Google Apps نمونه‌هایی از این نرم‌افزار‌ها هستند.

 • Sale Funnel

قیف فروش فرآیندی است که سفر مشتری در آن صورت می گیرد. به این صورت که ابتدا مشتری با برند آشنا می‌شود و بعد به تدریج از مراحل مختلف بازاریابی می‌گذرد تا به مرحله‌ی فروش برسید و تبدیل به مشتری شود.

 • SDK (Software Development Kit)

مجموعه‌ای از ابزارهای توسعه نرم‌افزار هستند که در یک پکیج قابل نصب گردآوری شده‌اند و در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد تا خودشان را با یک سیستم خاص هماهنگ کنند.

 • Search Engine

موتور جستجو سرویسی است که به کاربر اجازه می‌دهد مطابق با کلمات کلیدی که جستجو می‌کند محتوای مورد نظرش را پیدا کند. Google، Bing، Yahoo از محبوب‌ترین موتورهای جستجو هستند.

 • Segmentation

به بخش‌بندی بازار می‌گویند که به طور هدفمند، به منظور ارائه‌ی سرویس مرتبط به گروهی از افراد انجام می‌شود.

 • SEM

مخفف Search Engine Marketing است و اشاره به بازاریابی از طریق تبلیغاتی را دارد که در موتورهای جستجو به مخاطب ارائه می‌شوند. تبلیغات کلیکی نوعی از این بازاریابی است.

 • SEO

مخفف Search Engine Optimization است و به تمام اقداماتی گفته می‌شود که برای ارتقای رتبه‌ی وب‌سایت در صفحه‌ی نتایج موتورهای جستجو انجام می‌گیرد و هدفش افزایش ترافیک ارگانیک ورودی به وب‌سایت است.

 • SERP

مخفف Search Engine Results Page است و اشاره به صفحه‌ی نتایج دارد که هنگام جستجوی عبارت در موتور جستجو به کاربر نمایش داده می‌شود.

 • Server

سرور یک فضای ذخیره برای تمام فایل‌هایی است که یک وب‌سایت را تشکیل می‌دهند.

 • Session

به تعاملاتی که هر کاربر در مدت زمان ورود تا خروجش در وب‌سایت انجام می‌دهد می‌گویند. در گوگل آنالیتیکس هر ۳۰ دقیقه از حضور کاربر در وب‌سایت یک سشن محسوب می‌شود.

 • Sitemap

سایت‌مپ فایلی است که تمام صفحات موجود در یک وب‌سایت را فهرست می‌کند. داشتن سایت‌مپ در وب-سایت به خزنده‌های موتورهای جستجو کمک می‌کند که راحت‌تر این صفحات را پیدا کنند.

 • SMB (Small to Medium Business)

به شرکت‌های کوچک تا متوسط اشاره دارد که معمولا از ۱۰ تا ۵۰۰ کارمند دارند.

 • SMM (Social Media Marketing)

نوعی از بازاریابی است در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک، لینکدین و… صورت می‌گیرد.

 • Social Networking

به معنای تعامل بیشتر با افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توئیتر، لینکدین و … است. کسب-وکارها با Social Networking زنجیره‌ی ارتباطاتشان را گسترده‌تر می‌کنند.

 • Social Signals

یکی از معیار‌های سئو است که در آن میزان محبوبیت یک صفحه بر اساس توجه مردم به آن، سنجیده می-شود.

 • Social Traffic

به ترافیکی گفته می‌شود که از طریق شبکه‌های اجتماعی وارد وب‌سایت شده است. به عنوان مثال کاربری که از یکی از لینک‌هایی که در لینکدین قرار داده‌اید وارد وب‌سایت می‌شود جزو ترافیک سوشال به حساب می-آید.

 • Spam

به تمام اقدامات مزاحم و بی‌ارزشی که در دنیای دیجیتال صورت می‌گیرد اسپم می‌گویند. به عنوان مثال ایمیل‌هایی که بدون اجازه و در حجم بی‌شماری برای افراد فرستاده می‌شود اسپم یا هرزنامه نامیده می‌شود.

 • Spider

خزنده‌های موتور جستجو هستند که به آنها Crawler هم گفته می‌شود.این خزنده‌ها به طور خودکار کار ایندکس کردن صفحات را انجام می‌‌دهند.

 • Split Testing

به آزمایشی گفته می‌شود که در آن دو نسخه‌ی متفاوت از یک صفحه اجرا می‌شوند و بعد عملکردشان باهم مقایسه می‌شود. به این آزمایش تست A/B هم گفته می‌شود.

 • SSL (Secure Sockets Layer)

یک نوع تکنولوژی امنیتی است که می‌تواند یک ارتباط امن میان سرور وب‌سایت و بازدیدکنندگان آن ایجاد کند. این تکنولوژی در درگاه‌های پرداخت وب‌سایت‌ها، به منظور حفظ اطلاعات بانکی کاربر استفاده می‌شود.

 • SSP (Supply-Side Platform)

پلتفرمی است که ناشران تبلیغ در آن می‌توانند جایگاه‌های تبلیغاتی‌شان را به کسب‌وکارها بفروشند.SSPها در اکوسیستم تبلیغاتی بخش مهمی از بخش عرضه محسوب می‌شوند و نقش کلیدی در معاملات RTB دارند.

 • Subscribe

به عمل مشترک شدن یک کاربر برای دریافت پیام می‌گویند. به عنوان مثال وقتی در یک خبرنامه عضو می شوید به طور مرتب برای شما ایمیل فرستاده می‌شود و شما یک Subscriber برای آن محسوب می‌شوید.

T

 • Tag

برچسبی است که شامل یک کلیدواژه است، به محتوا پیوست می‌شود و به عنوان سرنخی است که به بازدیدکننده موضوع کلی محتوا را نشان می‌دهد.

 • Targeting

هدف‌گیری در بازاریابی به استراتژی گفته می شود که در آن بازار را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کنند و بر گروه خاصی که علایق آنها به محصول یا خدمت نزدیک‌تر است تمرکز می‌کنند.

 • Target Audience

به گروه خاصی از افراد گفته می‌شود که علایق نزدیکی به محصول یا خدمت یک کسب‌وکار دارند و مخاطب هدف آن به شمار می‌روند.

 • Title Tag

تگ HTML است که جایگاه عنوان در یک وب‌پیج را مشخص می‌کند. محتوای تگ عنوان در خود وب‌پیج نمایش داده نمی‌شود اما در عنوان صفحه‌ای که کاربر در مرورگرش باز کرده است می توان آن را دید.

 • Tracking Code

نوعی کد است که می‌تواند رفتار کاربر در وب‌سایت را ردیابی کند. این کد برای هر صفحه‌ای از وب‌سایت که می‌خواهید آن را ردیابی کنید باید جداگانه نصب شود.

 • Traffic

در بازاریابی دیجیتال، ترافیک به تعداد بازدیدکنندگانی گفته می‌شود که از صفحات یک وب سایت دیدن می-کنند.

 • Traffic Driving

اقدامات بازاریابی که منجر به افزایش ترافیک وب‌سایت می‌شود را می‌گویند.

 • Triggered Message

پیام‌های خودکار ولی تا حدی شخصی‌سازی شده‌ای هستند که در واکنش به انجام کاری از طرف کاربر برای او فرستاده می‌شوند. به عنوان مثال ایمیلی که بعد از ثبت سفارش برای کاربر فرستاده می‌شود از این نوع است.

U

 • UGC (User Generated Content)

محتوایی است که توسط کاربر معمولی تهیه می‌شود. به عنوان مثال ویدیو‌هایی که در یوتیوب توسط کاربران منتشر می‌شوند نمونه‌های خوبی از UGC هستند. برخی مواقع کاربران به طور خودجوش با محصول یک برند عکس یا ویدیو تهیه می‌کنند و یا از هشتگ‌های مخصوص برند استفاده می‌کنند که این نوع محتواها هم جزو UGC محسوب می‌شوند.

 • UI (User Interface)

رابط کاربری به هر نوع فضا یا المانی که بین کاربر و تکنولوژی رابطه ایجاد کند گفته می‌شود. در واقع زمانی که در حال کار با دستگاه‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر یا موبایلتان هستید. هر دکمه، کلیک، منو یا ابزاری که شما را برای انجام کاری هدایت کند رابط کاربری نامیده می‌شود. رابط کاربری باید به شکلی طراحی شود که برای کاربر تجربه‌ای ساده و خوشایند ایجاد کند.

 • Unique Visitors

یکی از معیارهایی است که تعداد افراد بازدیدکننده از وب‌سایت را به طور خاص و مشخص توسط آدرس IP ردیابی می‌کند. به عنوان مثال اگر در یک ماه ۵ فرد با IP متفاوت، و هر کدام ۱۰ بار از وب‌سایت دیدن کنند تعداد Unique Visitors عدد ۵ و تعداد بازدیدها عدد ۵۰ خواهد بود.

 • Unsubscribe

زمانی که کاربر دیگر مایل به دریافت پیام از یک سرویس نباشد اقدام به لغو اشتراک می‌کند. این مورد بیشتر در خبرنامه‌های ایمیلی اتفاق می‌افتد، گزینه‌ی Unsubscribe آخر ایمیل قرار می‌گیرد و توسط آن کاربر می‌تواند دریافت ایمیل را متوقف کند.

 • Upsell

یکی از استراتژی‌های فروش است که در آن فروشنده سعی می‌کند مشتری را به خرید محصول دیگری ترغیب کند. محصول پیشنهادی دوم در این روش معمولا گرانتر از محصول اول می‌باشد. به عنوان مثال مشتری قصد دارد یک سرویس یک‌ماهه از شما خریداری کند در حالی‌که شما یک سرویس گرانتر، مثلا ۶ ماهه را با تخفیف کوچکی به او پیشنهاد می‌کنید.

 • User Profile

مجموعه‌ای کلی از داده‌های مربوط به یک کاربر است که بر اساس تاریخچه‌‌ی خرید، و در کل تعاملات او با برند به دست آمده است. استفاده از این اطلاعات برای کمپین‌های بازاریابی آینده می‌تواند مفید باشد.

 • UX (User Experience)

تجربه‌ای کلی است که یک مشتری هنگام تعامل با یک برند، وب‌سایت، اپلیکیشن و… برایش ایجاد می‌شود. این تجربه از ابتدای آگاهی مشتری از برند آغاز می‌شود و تا پایان سفر او، یعنی خرید نهایی را در بر می‌گیرد. بسیار مهم است که در این فرآیند محیطی را برای مشتری فراهم کنیم که بهترین تجربه برای او حاصل شود.

V

 • Video Marketing

یکی از انواع بازاریابی است که در آن از محتوای ویدیویی برای جذب مخاطب استفاده می‌شود. کمپین‌های ویدیویی برای هر مرحله‌ای، از آگاهی از برند گرفته تا تبلیغ و ترویج محصول می‌توانند استفاده شوند.

 • Viral

در اصطلاح به معنای ویروسی است و به زمانی گفته می‌شود که یک محتوا مانند ویروس، یعنی به سرعت پخش شود و توسط افراد بسیاری دست به دست شود.

 • Visits

این کلمه که با نام Session هم شناخته می‌شود اشاره به فعالیتی دارد که یک کاربر در بازه‌ی زمان ورودش به وب‌سایت تا زمان خروجش انجام می‌دهد.

 • Visitor

به فردی گفته می‌شود که از یک وب‌سایت بازدید می‌کند.

W

 • Web Hosting

سرویسی است که به افراد و سازمان‌ها امکان این را می‌دهد که در سطح اینترنت یک وب‌سایت بسازند و در واقع تکنولوژی و سرویس‌های این کار را در اختیارشان می‌گذارد و میزبان آنها می‌شود.

 • Webinar

وبینار یک رویداد تعاملی آنلاین است که در آن یک فرد سخنران و عده‌ای از افراد به عنوان مخاطب حضور دارند. در وبینارها امکاناتی وجود دارد که در آن فرد میزبان می‌تواند مطالبش را به صورت تصویری ارائه کند و مخاطبین در آن می‌توانند به پرسش و پاسخ بپردازند.

 • Webmaster

به فردی که مسئولیت مدیریت و نگهداری یک وب‌سایت را بر عهده دارد وبمستر می‌گویند

 • Webmaster Tools

سرویس رایگانی است که کمک می‌کند عملکرد وب‌سایت‌تان در نتایج موتور جستجو را بهتر ارزیابی کنید. این ابزار اطلاعات مفیدی در رابطه با موقعیت وب‌سایت در اختیار صاحبین آن قرار می‌دهد که می‌تواند برای اقدامات بازاریابی ارزشمند واقع شود. هم اکنون این سرویس تغییر کرده و با نام سرچ کنسول آن را می شناسیم.

 • Web Messages

پیام‌هایی است که از طریق مرورگر کاربر می‌تواند برای او فرستاده شود.

 • Webpage

صفحاتی هستند که مجموعه‌ی آنها یک وب‌سایت را تشکیل می‌دهند.

 • Website

مجموعه‌ای از وب‌پیج‌ها است که تحت یک نام دامنه‌ی یکتا واقع شده‌اند.

 • White hat SEO

سئو کلاه‌سفید مجموعه استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی هستند که کاملا تحت قوانین و دستورالعمل‌های موتورهای جستجو برای بهبود رتبه‌ی وب‌سایت انجام می‌شوند. از سئو کلاه‌سفید با عنوان سئو اخلاقی نیز یاد می‌شود.

 • WordPress

یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا است که به صورت کدباز کار می‌‌کند و تابحال بیش از یک سوم وب‌سایت‌های جهان روی این پلتفرم ساخته شده‌اند.

 • WOM (Word of Mouth)

بازاریابی دهان به دهان یکی از انواع بازاریابی است که در آن مشتری محصولی را که استفاده کرده است به صورت خودجوش به دیگران هم پیشنهاد می‌کند. در این نوع بازاریابی کیفیت و رضایت مشتری از کلیدی-ترین عوامل به شمار می‌روند.

x

 • XML

XML  مخفف عبارت Extensible Markup Language است و زبانی است برای محیط وب. این ابزار برای دسته‌بندی و انتقال داده‌ها استفاده می‌شود و در ظاهر سایت هیچ اثری ندارد.

جمع بندی

امیدوارم که از این واژه‌نامه نهایت استفاده را ببرید. این دیکشنری دیجیتال مارکتینگ در طول زمان آپدیت خواهد شد و واژه ها جدید به آن افزوده می شود. اگر این واژه‌نامه بازاریابی دیجیتال برای‌تان کاربردی بود، لینک صفحه را برای دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید.