ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد جهت ارائه یا ارتقای محصول، خدمات و … جهت افزایش مشارکت با افراد برگزار می‌شوند.

ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد چیستآخرین باری که در یک ایونت یا رویداد شرکت کرده اید را به خاطر می آورید؟ آیا این رویداد یک کنفرانس بود یا یک حراجی؟‌ شاید هم رویداد افتتاح یک استارتاپ یا یک سمینار؟

تمام این رویدادها به خودی خود به نظر با همدیگر متفاوت می آیند، اما واقعیت این است که برای تمام برندها و سازمان هایی که این چنین رویدادهایی را حمایت می کنند تنها یک هدف مشترک وجود دارد و آن سرگرم کردن و ایجاد تعامل با شرکت کننده ها و تبدیل آنها به مشتری است.

بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ یکی از با ارزش ترین استراتژی های بازاریابی برای تمامی مدل های مختلف بیزینسی است، از بیزینس های تکنولوژی یا آموزش محور گرفته تا بیزینس های مربوط به پزشکی و خرده فروشی و غیره. نه تنها خود رویداد به تنهایی برای اسپانسر و حمایت کننده اش سودآور است، بلکه برای شرکت کننده ها هم جنبه انگیزشی و انرژی بخش دارند. رویدادها می توانند برای مردم الهام بخش، آموزشی، فریبنده و سرگرم کننده باشند و بهانه ی خوبی برای جمع شدن مردم دور هم به شیوه ای که تقریباً هیچ کانال بازاریابی دیگری قادر به انجامش نیست، هستند.

به همین دلیل است که ما این مقاله را برای شما تهیه کردیم تا با استفاده از آن از جادوی بازاریابی رویدادها در بیزینس خودتان بهره مند شوید.

محتوا پنهان
2 انواع ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد

ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد چیست؟

به زبان ساده، ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد به عملی گفته می شود که طی ما به عنوان برگزار کننده یک رویداد برنامه ای را تنظیم می کنیم، آن را سازمان دهی می کنیم و در نهایت اجرا می کنیم تا طی این رویداد یک محصول، خدمات یا برند را به مردم معرفی کنیم. ایونت ها می توانند هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری تشکیل گردند و کمپانی ها و بیزینس ها می توانند این رویداد را میزبانی کنند، به عنوان مهمان در آن حضور یابند و یا اسپانسرینگ رویداد را بر عهده بگیرند.

بازاریابی رویداد
ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد می‌ تواند به صورت اسپانسرینگ یا میزبانی یک رویداد نیز اتفاق بیفتد

بازاریابی رویداد می تواند از طریق برگزاری مدل های مختلفی از رویدادها انجام پذیرد. شما می توانید یک رویداد کوچک را تنها با ۷ الی ۱۰ مهمان برگزار کنید، می توانید با یک برند دیگر پارتنر شوید و یک ایونت بزرگ ۵ هزار نفره برگزار کنید و یا در یک ایونت بی طرف مانند یک حراجی بزرگ حضور یابید و خودتان را در آنجا معرفی کنید.

همچنین، شما می توانید یک رویداد چند روزه ی بزرگ را میزبانی کنید که طی آن هزاران شرکت کننده، اسپانسر و سخنران می آیند و می آورند، تقریباً مثل کاری که کمپانی اینباند انجام می دهد. اینباند طی رویدادی که در سال ۲۰۱۸ برگزار کرد، بیشتر از ۲۴ هزار شرکت کننده از ۱۱۰ کشور و ۳۰۰ سخنران را به خود دید.

حقیقت این است که تا زمانی که شما برای مشتریان، مشتریان احتمالی و برند خود ارزش بالایی را قائل می شوید، مهم نیست که جمعیت و سایز رویداد شما چقدر بزرگ یا چقدر کوچک باشد. در ادامه ی این مقاله در مورد استراتژی های ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد با شما صحبت خواهیم کرد. در همین حین، بیایید با هم نگاهی به انواع رویدادهایی بیاندازیم که شما می توانید در آنها شرکت کنید، آنها را میزبانی کنید و یا اسپانسر آنها شوید.

انواع ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد

 • کنفرانس ها

رویدادهای بزرگی هستند که معمولاً توسط یک کمپانی بزرگ میزبانی و توسط چندین برند یا بیزینس کوچک تر اسپانسر می شوند. کنفرانس ها برای هر ۲ مدل بیزینسی بی تو بی و بی تو سی مفید هستند. در این مدل رویدادها شما می توانید پکیج کاملی از مزیت های رویداد ها را داشته باشید، سخنران ها زیاد، ورک شاپ های مفید و فرصت های شبکه سازی زیاد.

 • نمایشگاه ها

رویدادهای بسیار بزرگی هستند که معمولاً حول محور یک صنعت یا محصول مشخص تشکیل می شوند، محصولاتی از قبیل اختراعات جدید دنیای تکنولوژی یا وسایل پزشکی جدید. نمایشگاه ها به برندها این اجازه را می دهد که از آخرین محصولات و خدماتشان رونمایی کنند و تا حد امکان مشتریان احتمالی بیشتری را به سمت خود بکشانند. در حالی که کنفرانس ها معمولاً برای عموم رایگان و در دسترس هستند، نمایشگاه ها بیشتر شامل افرادی می شوند که از قبل با میل به خرید پا به آن مکان گذاشته اند و همچنین افراد دیگر نیز بیشتر شامل نمایندگان کمپانی ها و فروشنده ها می شوند.

بازاریابی رویداد شرکت در نمایشگاه
نمایشگاه ها رویدادهای بسیار بزرگی هستند که معمولاً حول محور یک صنعت یا محصول مشخص تشکیل می شوند
 • سمینارها

رویدادهای با ارزش و آموزش محوری هستند که معمولاً با حضور تعداد افراد اندکی برگزار می شوند. سمینارها شامل بحث های علمی، درس های کاربردی و فرصت های خوب برای شبکه سازی هستند.

 • میزگردها

شباهت بسیار زیادی با سمینارها دارند اما تعداد شرکت کننده های آنها از حیث هم سطح بودن کمتر است، به عنوان مثال طی این رویدادها ممکن است افراد بسیار مختلفی مانند مدیرعامل ها، فروشنده ها و معلم ها در یک اتاق حضور داشته باشند. نکته مشترک میان سمینارها و میزگردها این است که هیچ کدام بیشتر از یک روز به طول نمی انجامند.

 • مغازه های پاپ آپ

که با نام دست فروشی ها موقت نیز شناخته می شوند به کمپانی ها این امکان را می دهند که محصولات خود را در یک محی کنترل شده به فروش برسانند. برندها گاهی اوقات که هنوز برای راه اندازی یک فروشگاه فول آپشن و فول تایم زمان و بودجه لازم را ندارند ممکن است از این روش استفاده کنند. همچنین دست فروشی های موقتی به برندهای دیجیتال نیز این امکان را می دهد که حس فیزیکی را از این طریق به مشتریانشان القا دهند.

 • افتتاحیه و جشن ها

رویدادهای کوچک و تقریباً خصوصی هستند که هنگام شروع یک بیزینس جدید، اعلام کردن یک خبر بزرگ و یا رسیدن به یک هدف یا موفقیت برگزار می شوند. بعضی از کمپانی ها جشن های پایان سال دارند که طی آن مشتریان وفادار و کارمندان خود را به یک جشن بزرگ دعوت می کنند. در حالی که این رویدادها نباید با محوریت یک محصول یا خدمات باشند، انجام دادن یک سخنرانی کوچک در مورد دلیل برگزاری جشن به کارمندان و مشتریان و شرکت کنندگان یادآوری می کند که به چه علت آن ها دور هم جمع شده اند.

افتتاحیه رویدادهای کوچک
افتتاحیه رویدادهای کوچک و تقریباً خصوصی هستند که هنگام شروع یک بیزینس جدید برگزار می شوند
 • ورک شاپ ها

شباهت زیادی به سمینار و میزگرد دارند و در طی آن همواره برای بالا بردن سطح علم و دانش شرکت کنندگان تلاش می شود. البته بر خلاف سمینارها و میزگردها، ورک شاپ ها معمولاً برای عموم آزاد هستند. ورک شاپ می توانند هم مجازی باشند و هم حضوری، و در حالی که در ورک شاپ ها از محصول یا خدماتی نباید صحبت شود، معمولاً آنها در مورد موضوعاتی هستند که به نحوی با بیزینس مورد نظر ارتباط دارد، که همین کار باعث می شود اعتبار کمپانی مورد نظر در آن حوزه از نظر بقیه بالاتر هم برود.

از دیگر مدلهای ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادی می توان به گزینش های شغلی، کنفرانس های مخصوص مشتریان، جلسات شبکه سازی، تجربه های کاربران وی آی پی، جشن های اهدای جوایز و مسابقات نیز اشاره کرد. چیزی که لازم است بدانید این است که برای بازاریابی بیزینس شما و محصولاتتان از طریق رویدادها راه های بی شماری وجود دارند چون رویدادها همیشه نتیجه می دهند.

تمامی بازاریابان و صاحبان مشاغل می دانند که:

 • بیش از ۸۰ درصد بازاریابان موفقیت کمپانی خود را مدیون رویدادها می دانند.
 • بیش از ۹۰ درصد مدیران کمپانی ها برروی تاثیر رویدادها در موفقیت موافق هستند و برای افزایش بودجه مربوط به رویدادها برای سال بعد پافشاری می کنند.
 • بیش از ۳۰ درصد بازاریابان معتقد هستند که رویدادها مهمترین کانال بازاریابی بیزینس ها هستند، مهم تر از دیجیتال، ایمیل مارکتینگ و بازاریابی محتوا.

برندسازی (Branding) چیست؟

۷ تکنیک برندینگ برای مبتدی ها

چیزی که مشخص است این است که رویدادها یکی از بهترین راه ها برای متصل شدن به مخاطبان هدف رشد برند هستند. بگذارید توجه شما را به صحبت های کنی انگوین یکی از سخنرانان اینباند ۲۰۱۸ ( که در بالا راجع بهشان صحبت کردیم ) در مورد رویدادها جلب کنیم :

” در سال ۲۰۱۹، بیزینس ها به دنبال بهینه سازی استراتژی های رویدادهای خود بیشتر از هر زمان دیگری خواهند بود، چرا که مردم به دنبال این هستند که بدانند کمپانی های مختلف چطور می توانند خود را از دیگران متمایز کنند، مخصوصاً بیزینس هایی که نمی توانند از طریق تکنولوژی خودنمایی کنند. کلید پیاه سازی یک استراتژی رویدادی قدرتمند بسیار ساده است، فقط به این فکر کنید که دوست دارید شرکت کنندگان با چه خاطره ای از شما محل برگزاری را ترک کنند، و سپس بر اساس آن برنامه ریزی کنید. “

رویداد Inbound
Inbound طی رویدادی که در سال ۲۰۱۸ برگزار کرد، بیشتر از ۲۴ هزار شرکت کننده از ۱۱۰ کشور و ۳۰۰ سخنران را به خود دید

رویدادها نتیجه می دهند چون با تمامی کانال های بازاریابی دیگر متفاوت هستند. رویدادها مسحورکننده، سرگرم کننده و خاطره انگیز هستند و یکی از مزیت های آنها این است که برای تمامی بیزینس ها از هر صنعتی مثمرثمر هستند.

مزیت های ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد ها

همانطور که تا به اینجا سعی در اثبات این موضوع داشتیم، ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادها به موفقیت شما کمک می کند. اما چرا این چنین ادعایی را داریم؟ چرا باید سرمایه بیشتری را صرف این استراتژی برای بیزینس خود کنیم؟ در این قسمت به شما مزیت های استفاده از ایونت مارکتینگ را خواهیم گفت.

 • ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادها مخاطبان هدف را شناسایی و خرید را بیشتر می کند

کمپانی ها و بیزینس ها برروی ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادی سرمایه گذاری می کنند چرا که در عوض این کار باعث می شود که بتوانند مخاطبان هدف را شناسایی و آنها را به سرنخ تبدیل کنند. بیش از ۵۰ درصد بازاریابان اذعان دارند که دلیل اول آنها برای سرمایه گذاری برروی این کانال بازاریابی رهبری افکار و افزایش فروش است.

به عنوان میزبان یک رویداد، پر کردن فرم های ثبت نام خود به تنهایی لیست بلند بالایی از کسانی که به محصول یا صنعت شما علاقه مند هستند و یا حداقل در زمره مخاطبان هدف شما قرار می گیرند را به دست شما می رساند. اگر شما در رویدادی شرکت می کنید یا اسپانسر آن هستید، می توانید از طریق لیست ایمیل ها، دموگرافیک های پیشنهادی و یا برگزاری مسابقه مخاطبان احتمالی را پیدا کنید.

مزیت های ایونت مارکتینگ
بازاریابی رویدادها مخاطبان هدف را شناسایی و خرید را بیشتر می کند

فراموش نکنید که بسیاری از شرکت کننده های حاضر در رویدادها در همان رویداد تبدیل به مشتری می شوند، در واقع بیش از ۷۹ درصد بازاریابان امریکا از ایونت ها نه برای افزایش مخاطبان احتمالی بلکه برای افزایش فروش استفاده می کنند!

 • ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادها به شما کمک می کند تعامل رو در رو داشته باشید

بسیاری از بیزینس های امروزی نمی توانند بسیاری از مشتری ها و موکل های خود را به صورت رودررو ببینند. اینجاست که ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادی به شما کمک می کند. بیش از ۵۰ درصد بازاریابان معتقدند که ایونت ها برای افزایش تعامل و دسترسی به مشتریان و موکلان بسیار مفید هستند. در واقع ایجاد تعامل با مشتریان و مشتریان احتمالی باعث ساخته شدن روابط شخصی می شود. این رابطه شخصی رو در رو می تواند به ساخت وفاداری برند شما و انسان سازی برند توسط مشتریان کمک بسزایی کند.

ایونت ها همچنین چون در فضای خارج از فضای خشک و رسمی کاری رخ می دهند، می توانند به شما کمک کنند تا تاثیر بسیار بیشتری از تعامل با یک مشتری داشته باشید نسبت به تعامل از پشت تلفن یا پشت مانیتور در محیط خشک کاری. با توجه به این تاثیر و جلب توجه بیشتر، شما راحت تر می توانید محصولات خودتان را به مشتریان احتمالی و مشتریان کنونی بفروشید.

 • ایونت مارکتینگ به ساختن آگاهی از برند شما کمک می کند

میزبانی یا شرکت در یک رویداد برای برندها فرصتی است تا بتوانند جای پای خود را محکم کنند و برند خود را رشد دهند. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، مشخص شد که بیش از ۸۱ درصد از بیزینس ها و صاحبان کسب و کار هدف و اولویت اول خود از اهداف ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادها را ساخت و گسترش آگاهی از برند عنوان کرده بودند.

ساخت برند به کمک ایونت مارکتینگ
میزبانی یا شرکت در یک رویداد برای برندها فرصتی است تا بتوانند جای پای خود را محکم کنند

ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادها به شما کمک می کند که بتوانید از طریق آن و حضور در رویدادها برای خود و برندتان یک هویت فیزیکی ایجاد کنید و فقط یک تصویر گنگ دیجیتالی در ذهن مخاطبان خودتان نباشید. از این طریق مشتریان می توانند احساس واقعی در مورد شما و بیزینستان داشته باشند بفهمند که بیزینس شما از نزدیک چه شکلی است.

بهترین بخش استفاده از ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادها برای افزایش آگاهی از برند، این است که مردم در مورد رویدادها حرف می زنند. مصرف کنندگان، مشتریان، رسانه ها و اینفلوئنسرها همگی درباره ایونت ها به صورت شخص به شخص، در شبکه های اجتماعی و در مصاحبه ها صحبت می کنند، به همین دلیل است که رویدادها یکی از بهترین راه ها برای افزایش آگاهی مردم نسبت به شما و برند شماست.

 • ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد همیشه مشوق دانش آموزی در زمینه محصولات و صنایع است

صرف نظر از این که کمپانی شما میزبان چه رویدادی است و یا در چه رویدادی شرکت می کند، این رویداد حتماً حداقل مقداری جنبه ی آموزشی هم دارد. همین دلیل هم باعث این می شود که ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد نقش مهمی در موفقیت داشته باشد، چون تنها برروی محصول یا برند تمرکز نمی کنند.

بجای این که در رویدادها تمام تمرکز برروی یک محصول یا خدمات یا برند باشد، تمرکز اصلی برروی آموزش و سرگرم کردن مردم با محوریت موضوع یک صنعت، دموگرافیک یا موضوعات دیگر است و معرفی کردن محصولات یا برند از اهداف فرعی رویدادها محسوب می شوند.

چطور یک نقشه ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد را پیاده سازی کنیم؟

نقشه بازاریابی رویداد
هر رویدادی که شما برگزار می کنید باید یک برنامه و استراتژی بازاریابی مخصوص داشته باشد

حال وقتش رسیده که با هم ببینیم چطور می توانید رویداد بعدی کمپانی خودتان را ایجاد کنید. فراموش نکنید هر رویدادی که شما برگزار می کنید باید یک برنامه و استراتژی بازاریابی مخصوص و جدا از دیگر فعالیت ها و استراتژی های بازاریابی شما داشته باشد. به همین علت همیشه پیشنهاد می شود که جزییات و برنامه ریزی های ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد خود را به صورت جداگانه و به عنوان یک کمپین بازاریابی جدا انجام دهید.

اما هنگامی که می خواهید ایونتی را برای کمپانی یا برند یا محصولتان برنامه ریزی کنید، مخصوصاً اگر دفعه ی اولتان باشد، به سوالاتی بر خواهید خورد. بیایید با هم نگاهی به سوالات رایجی بیاندازیم که احتمالاً در طول برنامه ریزی برای رویداد بعدی کمپانی شما بهشان برخواهید خورد.

اهداف اسمارت شما چه هستند؟ بودجه شما چقدر است؟

اهداف اسمارت اهدافی هستند که مشخص، قابل دسترسی، قابل اندازه گیری، مرتبط و وابسته به زمان هستند. اهداف اسمارت به شما کمک می کنند که بتوانید همیشه در مسیر بمانید و راحت تر به اهداف خود کمپانی تان دست پیدا کنید.

اهداف اسمارت ۲ مزیت کلی دارند: هنگامی که می خواهید برای رویداد خود برنامه ریزی کنید و استراتژی برای آن تعبیه کنید به شما مسیر را نشان می دهند، به شما کمک می کنند که تصمیم بگیرید که رویداد شما موفق بوده است یا خیر (‌و اگر نبوده است چه عواملی باعث بهبود یافتن این وضعیت می شود )

اگر بخواهیم برای هدف گذاری اسمارت ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد مثالی بزنیم؛ فرض کنید که شما رویدادی را در پیش رو دارید و قصد دارید در تاریخ معینی این رویداد را برگزار کنید، یکی از اهداف اسمارت این رویداد می تواند ” افزایش تعداد مشتریان احتمالی به اندازه حداقل ۱۰۰ نفر از طریق معرفی محصول جدید تا زمان اتمام رویداد ” باشد.

این هدف مشخص است ( افزایش لیست مشتریان احتمالی تنها از طریق معرفی محصول جدید )‌، قابل اندازه گیری است (‌ ۱۰۰ نفر )، قابل دستیابی و مرتبط است ( از این نظر که رویداد به محصولی که شما می خواهید معرفی کنید مرتبط است و تعداد شرکت کننندگان نیز عددی بسیار بیشتر از ۱۰۰ نفر است پس رسیدن به ۱۰۰ نفر مشتری احتمالی جدید قابل دستیابی است )‌ و وابسته به زمان است. ( تا اتمام رویداد )

اهداف اسمارت

سعی کنید به یک نکته توجه داشته باشید و آن این است که هیچوقت رویداد خود را به یک هدف تنها محدود نکنید. شما همیشه باید در این موقع اهداف فرعی نیز با مضمون تحکیم روابط دوستانه با مشتریان و همکاران و همچنین تعامل با مشتریان احتمالی داشته باشید، اما از نظر اهداف با اولویت بالا و مهم همیشه سعی کنید که اهدافی را برای خود تعیین کنید که اسمارت باشند.

بعد از این بخش، نوبت به اختصاص بودجه برای رویدادها می رسد. به یاد داشته باشید که تعیین بودجه یکی از حیاتی ترین بخش های ایونت مارکتینگ یا ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد است و نقش تعیین کننده ای برای شما و نتایجی که می گیرید دارد.

تِم، برند و تاریخ برگزاری رویداد شما چیست؟

برای بازاریابی یک رویداد، شما باید بدانید که این کار را بر اساس چه محتوا و اطلاعاتی انجام می دهید. بنابراین قبل از اینکه هیچ کاری انجام دهید؛ نام، تم، برند و هدف رویداد را مشخص کنید. چرا باید مردم در این رویداد شرکت کنند؟ با شرکت در این رویداد چه چیزی به دست می آورند؟

در مرحله بعد شما باید تعیین کنید که رویداد مورد نظر در چه زمانی و چه مکانی رخ خواهد داد. چرا که به احتمال زیاد این سوال، سوالی است که برای اکثر شرکت کننده ها پیش خواهد آمد. در قدم بعدی باید با استفاده از جستجو و تحقیق، تقویم رویداد خود را بسازید. به این صورت که باید مشخص کنید چه زمانی مختص سخنرانان، جلسه های ورک شاپ ها، برنامه های سرگرم کننده و زمان دور هم جمع شدن و شبکه سازی است.

تاثیر تِم، برند و تاریخ برگزاری رویداد
تم برند شما در ایونت ها باید کاملا مشخص باشد

به یاد داشته باشید که حتماً لازم نیست تمامی موارد گفته شده را قبل از معرفی رویداد بعدیتان تنظیم کنید، اما حداقل لازم است که بدانید برای ایونت بعدی چه کسانی حضور خواهند داشت و چه پیشنهادی برای شرکت کنندگان ارائه خواهید کرد.

برای چه کسانی ایونت مارکتینگ می کنید؟ چگونه می خواهید که به آنها دسترسی داشته باشید؟

شما باید مخاطبان هدفتان را مشخص کنید. چه کسانی بیشتری سود را از حضور در رویداد شما خواهند برد؟ چه کسانی از ورک شاپ های شما لذت خواهند برد، از سخنرانان شما درس یاد خواهند گرفت و با اسپانسرهای شما تعامل خواهند داشت؟

شناسایی و مشخص کردن مخاطبان هدف به شما کمک می کند که کانال های بازاریابی درست را هدفگیری و برروی آنها سرمایه گذاری کنید. به طول معمول ایمیل ها، شبکه های اجتماعی و وبسایت های مخصوص ایونت ها می تونند کانال های مناسبی برای هدفگیری مخاطبان هدف و دعوت کردن آنها به رویداد مورد نظر هستند. اگر رویداد شما یک رویداد محلی است، می توانید از تبلیغات چاپی نیز بهره بگیرید. همچنین می توانید رویداد خود را به سایت های مخصوص رویدادها مانند ایونت فول، هی ایونت و تِن تایمز اضافه کنید تا بتوانید مردم بیشتری را از رویداد خود مطلع سازید.

برنامه ی شما برای ساخت و مدیریت محتوا چیست؟

معرفی کردن رویداد شما نیازمند اطلاعات زیادی است؛ چه چیزی، چه کسی، چه زمانی، چه مکانی، به چه دلیلی و چگونه، تنها بخشی از اطلاعاتی است که باید در این زمینه داشته باشید. برای مدیریت کردن صحیح این حجم از اطلاعات، شما باید یک برنامه واضح برای مدیریت این شرایط داشته باشید.

استراتژی محتوا چیست؟

بررسی ۲۳ عامل مهم در تدوین استراتژی محتوا

از آن جایی که جزییات رویداد شما همگی در یک زمان آماده نمی شوند،‌ شما باید در طول زمان آپدیت ها و تغییرات پیش آمده در طول ماه هایی که قبل از شروع شدن رویداد هستند منتشر کنید. آیا شما این کار را از طریق روزنامه ها انجام می دهید؟ چه کسی مسئول چک کردن آپدیت بودن وبسایت رویداد خواهد بود؟ آیا می توانید برروی ساخت اپلیکیشن مخصوص رویداد سرمایه گذاری کنید تا شرکت کنندگان اطلاعات مربوط به آن را همیشه در جیب خود داشته باشند؟

زمان بندی معرفی رویداد شما چگونه است؟

برای تعامل بهتر با مخاطبانتان، بهتر است که رویداد خود را طی هفته ها و ماه های قبل از تاریخ شروع رویداد به تدریج معرفی کنید. از این طریق شما می توانید یک تقویم مخصوص معرفی رویداد داشته باشید و می دانید که در چه زمانی چه اطلاعاتی در مورد رویداد را منتشر کنید. همچنین این کار به شما کمک می کند که همیشه مخاطبان و شرکت کننده ها را کنجکاو باقی بگذارید چرا که در هر بازه زمانی فقط اطلاعات اندک و اسامی چند نفر از افراد حاضر در رویداد را به آن ها خواهید گفت.

علاوه بر ضرورت ایجاد تقویم معرفی رویداد، خیلی مهم است که این معرفی را از طریق کانالهای مختلف مانند ایمیل، شبکه های اجتماعی، تماس، پیامک، تبلیغات دیجیتال و تبلیغات چاپی انجام دهید، در این صورت می توانید به ماکسیمم تعداد کسانی که می توانید دسترسی پیدا کنید.

زمان بندی معرفی رویداد ها در ایونت مارکتینگ
برای تعامل بهتر با مخاطبانتان، بهتر است که رویداد خود را طی هفته ها و ماه های قبل از تاریخ شروع به تدریج معرفی کنید

طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ مشخص شد که بیش از ۳۰ درصد مردم حاضر بودند در رویدادهایی در منطقه خود شرکت کنند اگر فقط از برگزاری آن رویداد در آن بازه زمانی خبر داشتند! بنابراین رساندن خبر برگزاری رویداد به خودی خود می تواند جهشی در رسیدن به اهداف و موفقیت در بازاریابی ایونت ها در شما ایجاد کند.

هنگام برگزاری رویداد چطور می خواهید محصول و برندتان را معرفی و بازاریابی کنید؟

ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد شما نباید زمانی که رویداد شروع می شود به پایان برسد. بنابراین سعی کنید تعدادی از منابع خود را برای معرفی خود در حین برگزاری ایونت اختصاص دهید. در این صورت شرکت کننده ها ممکن است چیز جدیدی در مورد محصول شما یاد بگیرند و کسانی که ثبت نام نکرده اند کنجکاو شوند که چه مواردی را از دست داده اند.

بسیاری از کمپانی های بزرگ از شبکه های اجتماعی برای معرفی رویدادی که در حال برگزاری است استفاده می کنند. بیش از ۷۳ درصد از بیزینس ها از شبکه های اجتماعی برای معرفی ایونت های در حال انجام خود استفاده می کنند و ۵۵ درصد فعالیت خود را صرف عکس گذاشتن از رویداد و بقیه را صرف بزرگنمایی معرفی از محصولات جدید در رویداد می کنند.

برای انجام این کار همیشه لایو ویدئوهای فیس بوک و اینستاگرام و استوری های اینستاگرام را فراموش نکنید، همچنین از لایو تویئیتینگ در توئیتر نیز غافل نشوید.

آموزش توییتر (Twitter) از ۰ تا ۱۰۰

+۱۵ تکنیک

چطور موفقیت رویداد خود را اندازه گیری می کنید؟

هنگامی که رویداد شما در حال برگزاریست، آسان است که نگاهی به دور و بر خود بیاندازید و از تعداد شرکت کننده ها و تعامل بوجود آمده خرسند شوید. اما آیا این ملاک خوبی برای ارزیابی میزان موفقیت رویداد شما بوده است؟ احتمالاً خیر.

درست مانند سرمایه گذاری برروی هر کانال بازاریابی، برای ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد نیز بهتر است چندین معیار انتخاب کنیم تا بتوانیم از طریق آنها میزان کارایی و موفقیت رویداد پشت سر گذاشته شده را بسنجیم. بیایید به چندتا از این معیارها نگاهی داشته باشیم:

 • ثبت نام ها و حضور

تمام کسانی که برای ایونت شما ثبت نام یا رجیستر می کنند در رویداد شما حضور نخواهند داشت. سعی کنید تعداد رجیسترها را با تعداد شرکت کننده های واقعی مقایسه کنید و به آن تعداد افرادی دست پیدا کنید که در رویداد حضور نداشتند. برروی بانک داده های رویدادتان سعی کنید زمانی که بیشترین بلیط ها و کمترین بلیط ها فروخته شده اند را پیدا کنید و در صورتی که مدل های متفاوتی از بلیط ها را ارائه می دادید،‌ ببینید کدام مدل بیشتر خریداری شده است.

 • درآمد و نرخ بازده

رویداد شما در درآمد چه میزان موفق بود؟ اگر رویداد شما نیاز به خریدن بلیط برای حضور داشت، فروش بلیط ها می تواند یکی از فاکتورهای اندازه گیری موفقیت رویداد باشد. این عدد در مقایسه با زمانی که صرف این رویداد کردید چقدر است؟ این مقایسه به شما کمک می کند که ارزش واقعی رویداد خود را بهتر بسنجید. یادتان باشد که رویدادها معمولاً پرخرج هستند و درآمد خوبی هم دارند، اما ارزش زیر قرض رفتن ندارند!

درآمد و نرخ بازده در ایونت مارکتینگ
رویدادها معمولاً پرخرج هستند و درآمد خوبی هم دارند
 • رضایت شرکت کنندگان

آیا شرکت کننده های شما از این رویداد لذت بردند؟ از شرکت کردن در کدام یک از فعالیت های رویداد بیشتری لذت را برده اند؟ میزان رضایت به نظر فاکتور مناسبی برای اندازه گیری میزان موفقیت نیست، اما در واقع نگاه و نظرات شرکت کنندگان رویداد به شما کمک می کند تا بدانید که رویداد شما موفق بوده است یا خیر و در کدام قسمت ها می توانید بهتر شوید. سعی کنید از طریق مسابقه، چالش یا نظرسنجی از افراد حاضر در رویداد بخواهید که به شما بگویند که تجربه این رویداد چطور بوده است و چیزهایی که خریدند یا به رایگان گرفته اند چطور بوده است.

 • تعامل شبکه های اجتماعی

چقدر در مورد رویداد شما در شبکه های اجتماعی صحبت شد؟ شرکت کنننده ها بیشتر در چه موردی از رویداد شما راضی بودند؟ آیا شرکت کننده های رویداد شما محتواهایی در مورد رویداد شما ایجاد کردند که باعث تعامل کسانی که حضور نداشتند شده باشد؟‌ در دنیای دیجیتال امروزی، شبکه های اجتماعی ملاک بسیار معتبری برای اندازه گیری میزان موفقیت و دسترسی به مردم هستند. نگاهی به صحبت هایی که در مورد رویداد شما در فیس بوک، توئیتر و اینستاگرام می شود بیاندازید. با ایجاد کردن یک هشتگ مخصوص ایونت می توانید پست های مربوط به رویداد را راحت تر پیدا کنید.

جمع بندی

سازمان دهی و برنامه ریزی یک رویداد در ابتدا وظیفه سختی به نظر می رسد. اما این کار را با استفاده از استراتژی های که به شما گفتیم انجام دهید تا در مدت زمان یک چشم به هم زدن یک استراتژی قوی ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد ایجاد کنید. مهم هدف شما سرگرم کردن موکلان جدید، گسترش لیست شماره تلفن ها یا جمع کردن پول برای اهدا کردن به خیریه ها باشد، ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد ممکن است همان جوابی باشد که مدتهاست به دنبال آن هستید، و در ضمن، باحال ترین جواب هم برای مشتری های شماست!