این روزها راه‌اندازی کسب‌وکار و فروشگاه اینترنتی رشد چشمگیری داشته است. کسب و کارهایی که از این قافله عقب بمانند به مرور زمان از بین خواهند رفت. با مطالعه این مقاله گام های ساده برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی را خواهید آموخت.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

اگر شما در حال خواندن این مقاله هستید، به احتمال زیاد در شبکه های مجازی فعالیت دارید و قطعاً تابه حال فروشگاه های اینترنتی مختلفی با محصولات گوناگونی در بستر وب و فضاهای مجازی به چشمتان خورده است. ممکن است خود شما نیز محصول یا خدماتی را تولید کنید و علاقه داشته باشید که بیزینس خود را در فضای اینترنتی گسترش دهید. شاید با خودتان فکر کرده باشید که “‌درآمد راه اندازی فروشگاه اینترنتی چقدره؟ ” یا هزینه راه اندازی سایت فروشگاه اینترنتی چطور؟ در این مقاله سعی داریم صفر تا صد راه اندازی فروشگاه اینترنتی را به شما بگوییم، راه اندازی فروشگاه اینترنتی لباس، راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب یا هر محصول دیگری که فکرش را بکنید را می توانید با عمل کردن به این راه های ساده به محصول قابل فروش در بستر اینترنت تبدیل کنید. حواستان باشد که ما چیزی به نام “‌میانگین درآمد فروشگاه اینترنتی “‌ نداریم، چرا که هر چقدر که شما به نکات راه اندازی فروشگاه اینترنتی که در ادامه به شما خواهیم آموخت بیشتر عمل کنید و در این زمینه پیشرفت کنید درآمد شما نیز بیشتر خواهد شد و محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

قبل از اینکه بخواهید فروشگاه آنلاین خود را ایجاد کنید، به این فکر کنید که چه محصول یا خدماتی را می خواهید عرضه کنید؟ یادتان باشد که مهمترین عامل موفقیت شما در کسب و کار اینترنتی خود،‌ انتخاب محصول یا خدمات درست برای فروش است. شما باید محصولی را بفروشید که بدانید مخاطبان مایل به خرید آن هستند. برای شناسایی این نوع محصول یا خدمات چندین راه وجود دارد که باید بدانید:

  • تقاضای بازار – شناسایی میزان تقاضای بازار برای محصول مشخص. اگر محصول یا خدمات شما در بازار متقاضی زیادی داشته باشد طبیعتاً تمایل مشتریان به خرید محصولات و خدمات شما بیشتر است و فروشتان بالاتر خواهد رفت. تقاضای مردم برای محصولات خود را می توانید با ابزارهایی مانند ابزار برنامه ریزی کیووردهای گوگل به سادگی با سرچ کردن کیووردهای مخصوص محصول خود را پیدا کنید،‌ هرچه اعدادی که در رابطه با سرچ آن کیووردها بیشتر باشد تمایل مردم به خرید این محصول نیز در بازار بیشتر خواهد بود.
  • فضای رقابتی – اگرچه ممکن است تقاضای زیادی برای محصول شما وجود داشته باشد، اما در عین حال ممکن است رقیبان زیادی نیز برای بیزینس شما وجود داشته باشد، و فضای رقابتی شدیدتر کار شما را برای حضور در بازار سخت تر می کند. با یک سرچ ساده کیووردهای مخصوص بیزینس خود در گوگل می توانید رقیبان بزرگ خود را پیدا کنید و آنها را بررسی کنید، اما نگران نباشید، بجای آن رقیبان را دقیق بررسی کنید و سعی کنید خدمات یا محصولی متفاوت و بهتر از آن ها تولید کنید تا مردم متقاعد شوند که از شما خرید کنند.
  • ترندها – اگر محصولاتی که در وب سایت خود می فروشید در دنیا ترند باشند، شما می توانید مخاطبان را خیلی زودتر از بیزینس های بزرگتر به خود جذب کنید. پس همیشه سعی کنید با ترند روز دنیا همراه باشید. برای شناختن ترندهای روز می توانید از سایت هایی مانند آمازون و ای بی استفاده کنید و در بخش ویش لیست های آنها محصولات با بالاترین تقاضا را بررسی کنید.
مشاوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی
همیشه سعی کنید با ترند روز دنیا همراه باشید

به یاد داشته باشید، محصولی که می خواهید در بستر اینترنت به فروش برسانید باید محصولی باشد که خودتان عاشق آن باشید! ایجاد فروشگاه آنلاین برای پول درآوردن، با فروش محصولی که به آن علاقه ای ندارید و اطلاعاتی در مورد آن ندارید شما را به موفقیت نخواهد رساند. احساس شما نسبت به محصول خودتان باید در وب سایت و اکانت فضای مجازی شما مشهود باشد، اگر شما واقعاً به محصول و خدمات خود علاقه و باور داشته باشید، مشتریان به راحتی قانع خواهند شد که از شما خرید کنند.

برای این که نوع محصولی که می خواهید بفروشید را مشخص کنید، با ما همراه باشید.

در قدم بعدی شما باید تصمیم بگیرید که محصولات و خدمات خود را به صورت فیزیکی بفروشید یا دیجیتالی. محصولات فیزیکی از قدیم تا بحال مورد علاقه مردم بوده اند و بیشترین فروش کمپانی ها و بیزینس ها از این طریق بوده است. در عین حال امروزه با گسترش فضای دیجیتال، محصولات دیجیتالی به سرعت در حال افزایش محبوبیت هستند و در آینده نیز میزان تقاضای آن ها بالاتر خواهد رفت. حالا تفاوت این 2 مدل محصول در چیست؟

محصولات فیزیکی،‌ همانطور که از اسمشان معلوم است قابل لمس هستند و شما برای خریداران خود ارسال می کنید،‌ مانند لباس، کتاب،‌ محصولات آرایشی و بهداشتی، غذا و غیره. وب سایت های معروفی که در دنیا از این شیوه فروش استفاده می کنند عبارتند از آمازون، والمارت، بست بای،‌ تارگت و … در نقطه مقابل، محصول دیجیتال محصولی است که طبیعتاً قابل لمس نیست و عمدتاً نوعی از مدیا است که می توانید بدون اینکه فضایی برای نگهداری و شارژ آن نیاز داشته باشید، بارها و بارها به فروش برسانید. مانند فایل های قابل دانلود، ویدئوها، فایل های قابل استریم کردن، پی دی اف ها، کتاب های الکترونیکی و غیره. پلتفرم هایی مانند آیتونز، تمیفای و شاترشاک از این نوع فروش بهره می برند.

برای اینکه بتوانید تصمیم بگیرید محصول خود را به صورت دیجیتال به فروش برسانید یا فیزیکی باید فواید و مضرات هر 2 مورد را بدانید:

کالای فیزیکی همانطور که گفتیم قابل لمس است، پس نشان دادن ارزش واقعی و هدف آن به مراتب کار آسان تری است، علاوه بر این کالای فیزیکی برای مخاطبان قابل درک تر از کالای دیجیتالی است چون نیاز به توضیح زیادی در مورد نحوه استفاده و کارایی آن ندارد. کالای فیزیکی را به راحتی می توانید بفروشید و به مشتری ارسال کنید. اما در طرف دیگر قضیه، کالای فیزیکی هزینه ارسال،‌ طول کشیدن رسیدن محصول به دست مشتری و هزینه های داشتن انبار برای نگهداری از آن را نیز در پی دارد.

درآمد فروشگاه اینترنتی چقدره
محصولات فیزیکی،‌ قابل لمس هستند و محصولات دیجیتال که طبیعتاً قابل لمس نیستند، عمدتاً نوعی از مدیا هستند

کالای دیجیتال نیاز به انبار و هزینه های نگهداری ندارد. نیاز به ارسال، هزینه های ارسال و زمان طول کشیدن رسیدن محصول به مشتری ندارد. بنابراین فرآیند فروش ساده تری دارند. در عین حال، کالای دیجیتال چون قابل لمس نیست، متقاعد کردن مشتری برای درک ارزش آن خرید آن توسط وی سخت تر است. به همین دلیل چون محصولی نیستند که مشتری بتواند در دست خود بگیرد، ارزش کمتری دارند و بنابراین قیمت پایین تری نیز دارند. به دلایل گفته شده بالا، طبیعی است که کالای دیجیتال به خاطر این موارد فروش ساده تری داشته باشد و فضای رقابتی شدیدتری برای آن وجود خواهد داشت.

با توجه به فاکتورهای گفته شده بالا، تصمیم با شماست که چه نوع محصولی را به مشتریان خود ارائه دهید. کالاهای فیزیکی هنوز جذابیت بیشتری برای مخاطبان دارند اما با رشد بستر دیجیتال در دنیای امروزی کالاهای دیجیتال نیز راه خود را به بازار پیدا کرده اند. کالای دیجیتال هزینه نگهداری ندارد و همینطور هزینه راه اندازی زیادی هم ندارد و می توانید آن را بارها و بارها به فروش برسانید.

کالای خود را تولید کنیم یا کالاهای آماده در بازار را بفروشیم؟

اگر می خواهید خودتان محصول خود را تولید کنید باید در نظر داشته باشید که این کار زمان زیادی از شما می گیرد. اما اگر بجای این کار،‌ به عنوان مثال دستمال گردن بفروشید،‌ باید زمان خود را صرف نگهداری و انبار کردن این نوع محصولات سپری کنید. اگر محصولی را تولید کنید باید زمان زیادی صرف تولید محصول، آن هم پس از هر سفارش کنید، که نتیجه آن انتظار طولانی مشتری برای رسیدن محصول به دست آن و  دلسرد شدن از خرید خود می شود. علاوه بر مشکلات گفته شده،‌ ساخت محصول دست سازی که بتواند در حوزه خود بهترین محصول بازار باشد، زمان شما را خیلی می گیرد، در بعضی موارد سال ها باید برروی آن تلاش کنید، علاوه بر میزان پول هنگفتی که برروی آن سرمایه گذاری می کنید.

در نقطه مقابل، ساخت کالای دیجیتال خود بسیار آسان تر است. مثلاً اگر شما تصمیم بگیرید که کارت پستال درست کنید می توانید این کار را در عرض کمتر از 2 ساعت انجام داده و محصول خود را بارها و بارها بفروشید.

فروش محصولات آماده بسیار آسان تر از 2 مورد بالاست چرا که لازم نیست وقت و پول زیادی صرف ساخت محصول بکنید. علاوه بر این، از آنجایی که محصول حاضر و آماده است، نیمی از پروسه مارکتینگ آن نیز انجام شده است و مخاطبان با آن آشنایی دارند.

تعیین استانداردهای فروش منطقی

پیش از این که فروشگاه آنلاین خود را راه اندازی کنید، باید استانداردهای فروش منطقی برای خود تعریف کنید. اکثر افرادی که این کار را شروع می کند اشتباهاتی را انجام می دهند که آنها را از اهدافشان دور می کند و در کار خود شکست می خورند. بیایید به چند مورد از این اشتباهات مشترک نگاهی بیاندازیم.

انتظارات فروش غیرطبیعی
راه اندازی فروشگاه اینترنتی : اهداف فروش واقع بینانه
از ابتدای کار برای خود اهداف فروش واقع بینانه بر اساس موقعیت کسب و کار آنلاین خود در نظر بگیرید

اکثر افراد راه اندازی یک کسب و کار آنلاین را فقط به عنوان یک منبع درآمد می شناسند. از نظر این افراد تنها کاری که باید انجام دهند راه اندازی وب سایت و قرار دادن محصولاتشان در آن است و بعد از این پول ها به صورت خودکار به حسابشان خواهد آمد! اما به بار نشاندن وب سایت فروش زمان و صبر زیادی را می طلبد. پس باید از ابتدای کار برای خود اهداف فروش واقع بینانه بر اساس موقعیت بیزینس آنلاین خود در نظر بگیرید. مشخص کردن اهداف کوتاه مدت و مقطعی به شما کمک می کند روند رو به رشد بیزینس خود را دنبال کنید و بدانید که چقدر با هدف اصلی خود فاصله دارید. مشخص کردن اهداف روزانه، ماهانه و سالانه به شما کمک می کند که بدانید شما در کجای کار قرار دارید. یادتان باشد که علاوه بر اهداف باید هزینه های نگهداری از وب سایت خود را نیز در نظر داشته باشید تا بتوانید بالانس بین هزینه و سود خود را مثبت نگه دارید. اهداف شما همانطور که بیزینس شما بزرگتر و شناخته شده تر می شوند نیز بزرگتر می شوند.

عدم هدفگیری مخاطبان

یادتان باشد که همه مردم مشتری شما نیستند. اگر سعی کنید که همه را راضی نگه دارید، بیزینس شما موفق نخواهد شد. شما باید بدانید که مخاطبان شما چه کسانی هستند و بر اساس این افراد فروشگاه خود را طراحی کنید، علاوه بر این که به مشتریان خود دلیل قانع کننده ای بدهید که چرا باید محصول را از شما بجای غول های صنعت مانند والمارت بخرند. برای مشتریان هدف خود یک پروفایل مخصوص درست کنید تا اطلاعات بیشتری از آنها در دستتان باشد مانند:

  • دموگرافیک ها – یک دموگرافیک ساده از سن، جنسیت،‌ موقعیت، شغل، لایف استایل و … از مشتریان خود بسازید.
  • علایق – مخاطبان شما به چه فعالیت هایی علاقه دارند؟ آشپزی، کمپینگ، فشن، ورزش و …
  • باورها و ارزش ها – ببینید که چه ارزش هایی برای مخاطبان شما مهم است؟ بار علمی؟ صداقت؟ یا ارزش های اخلاقی دیگر
  • نقاط درد – مخاطبان شما با چه مشکلاتی مواجه می شوند؟ فروشگاه آنلاین شما چگونه به آنها کمک می کند مشکلات خود را حل کنند؟

تعیین کردن مخاطبان هدف می تواند به شما در ارتباط برقرار کردن با مشتریان تان و جلب اعتماد آنها کمک بسزایی کند. ما در بلاگ مان مقاله ی مفید درباره پرسونا و آموزش قدم به قدم طراحی پرسونا مشتری که در لینک زیر قرار دارد:

طراحی سایت برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

خیلی از بیزینس های نوپا اهمیت طراحی خوب سایت را فراموش می کنند. وب سایت شما معمولاً اولین چیزی است که مشتری شما می بیند. اگر طراحی سایت شما شلخته، غیرحرفه ای و پویا نباشد خریداران محصولات شما را نمی خرند. پس مطمئن شوید که سایت شما دارای تم مدرن باشد، پویا باشد و برروی موبایل هم ظاهر خود را به خوبی حفظ کند. داشتن لوگوی حرفه ای برای برندتان نیز می تواند اعتماد مشتریان برای خرید از شما را بهبود بخشد.

پاسخگویی ضعیف به مشتریان

پاسخگویی قوی و جامع به مشتریان یکی از مهمترین ارکان داشتن یک فروشگاه اینترنتی است. مشتریان حتی قبل از این که محصولی را خریداری کنند می خواهند مطمئن شوند که خدمات پس از فروش خوبی برایشان ایجاد شده است. می توانید خدمات مشتریان خود را با قرار دادن سیاست بازگشت وجه در صورت مشکل در محصول، قرار دادن آدرس ای میل و یا شماره خود جهت ارتباط برقرار کردن مشتری با شما و یا قرار دادن لایو چت با اپراتور در وبسایتتان بهبود ببخشید.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی : خدمات مشتریان بهینه و سریعی
به یاد داشته باشید که اگر خدمات مشتریان بهینه و سریعی نداشته باشید ریسک از دست دادن مشتریان همیشه همراه شما خواهد بود

حالا وقت آن رسیده است که پلتفرم ای کامرس یا همان کسب و کار آنلاین خود را انتخاب کنید. حالا وقت آن است که نکات راه اندازی فروشگاه اینترنتی را بدانید. راه های زیادی برای این کار وجود دارد، راه اندازی فروشگاه اینترنتی با وردپرس، راه اندازی فروشگاه اینترنتی اینستاگرام و بررسی نمونه های موفق در این بستر که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

انتخاب پلتفرم صحیح بیزینس شما برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

انتخاب پلتفرم مناسب برای بیزینس شما یکی از مهم ترین کارهایی است که باید قبل از شروع کار خود انجام دهید چون اگر در پلتفرم نادرستی فروشگاه خود را پیاده سازی کنید و در اواسط راه متوجه شوید بازگشت از این مسیر بسیار سخت خواهد بود. به طور میانگین 60 درصد کسانی که فروشگاه اینترنتی متوسط رو به بزرگ دارند اذعان کرده اند که در انتخاب نوع پلتفرم فروشگاه خود اشتباه کرده اند. پلتفرم های گوناگونی برای پیاده سازی سایت خود در بستر اینترنت وجود دارند مانند شاپیفای و بیگ کامرس اما معمولاً در کشور ما از پلتفرم کارآمدی به نام وردپرس استفاده می شود.

برای این که بخواهید در وردپرس فروشگاه آنلاینی ایجاد کنید می توانید از پلتفرم ووکامرس استفاده کنید. ووکامرس مانند یک پلاگین رایگان بر روی وردپرس قرار می گیرد و به راحتی می توان توسط آن یک فروشگاه آنلاین را راه اندازی کرد. بر اساس آمار بیش از 28 درصد فروشگاه های آنلاین از ووکامرس بر روی بستر وردپرس استفاده می کنند. همانطور که گفتیم ووکامرس چون مانند یک پلاگین برای وردپرس عمل می کند، می توانید آن را از سایت وردپرس دانلود نمایید. برای راه اندازی این مرحله، تنها چیزی که نیاز دارید یک دامین، مجوز اس اس ال و هاست است.

در دوره ی تخصصی وردپرس گام به گام همراه شما آموزش صفر تا صد طراحی وب سایت را خواهیم داشت و در پایان این دوره شما وب سایت خودتان را راه اندازی خواهید کرد.

نام دامین

دامین همان چیزی است که کاربران در آدرس بار صفحه مرورگر خود وارد می کنند تا وارد سایت شما شوند. یادتان باشد که نامی که برای دامین خود انتخاب می کنید باید ترجیحاً مشابه و یا مرتبط با نام برند شما باشد.

مجوز اس اس ال

مجوز اس اس ال، که با نام مجوز دیجیتالی نیز شناخته می شود، وظیفه ایجاد لینک امن میان سایت شما و مرورگر مخاطب دارد که باعث می شود تمامی داده های رد و بدل شده میان وب سایت شما و مرورگر کاربران در امنیت کامل باشد.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی رایگان
داشتن این مجوز به افزایش اعتماد مشتریان نیز کمک می کند

مجوز اس اس ال برای تمامی وب سایت هایی که درگاه های درون پرداختی دارند امری مورد نیاز است. علاوه بر این ها داشتن این مجوز به افزایش اعتماد مشتریان به شما نیز کمک می کند.

وب هاستینگ

هاست به زبان ساده مانند خانه ی وب سایت شماست، یعنی جایی که سایت شما در آن زندگی می کند. وقتی شما وب سایتی را بوجود می آورید تنها شما می توانید محتویات آنرا ببینید، اما زمانی که هاستی برای آن در نظر می گیرید باعث می شود تمامی فایل ها در آنجا ذخیره شود و برای مخاطبان به نمایش دربیاید.

نام برند فروشگاه اینترنتی

نام برند شما باید نامی باشد که شما را از بقیه رقبای تان تفکیک می کند. همانطور که گفتیم نام برند شما باید با نامی که برای دامین خود استفاده می کنید یکسان باشد. برند شما باید اسم کوتاه و ساده ای داشته باشد تا به راحتی تلفظ شود و در یاد مخاطبان بماند. یادتان باشد که نام برند شما باید خاص باشد تا تفاوت شما و رقبایتان محسوس باشد. سعی کنید از کیوردهای مخصوص خود در نام برند استفاده کنید، مثلاً اگر در کار فروش کفش هستید، نامی را انتخاب کنید که تا حد امکان واژه کفش در آن وجود داشته باشد تا در سرچ های ارگانیک مخاطبان نیز بیشتر دیده شوید.

بعد از این که نام برند و هاست خود را انتخاب کردید و سایت وردپرس خود را ایجاد کردید، حالا وقت آن رسیده که تنظیمات وردپرس خود را انجام دهید.

وقتی شما وردپرس خود را ایجاد می کنید، مجوز اس اس ال به صورت خودکار برروی سایت شما نصب می شود. در ابتدا احتمالاً‌ لازم است که تم وردپرس خود را عوض کنید. تم های وردپرس در فضای وب به راحتی پیدا می شوند و تنوع فوق العاده زیادی دارند. شما باید تم ها چه آنهایی که رایگان است و چه آنهایی که پرمیوم یا به اصطلاح پولی است را دانلود کنید و بعد به صورت دستی برروی وردپرس آپلود کنید. در وردپرس حتی می توانید تم خود را ویرایش کنید و یا اگر خودتان می توانید برای خود تم مخصوص بسازید.

راه اندازی کتابفروشی اینترنتی
وردپرس پلتفرمی است که به شما آزادی بی نهایت برای طراحی فروشگاه آنلاین تان می دهد

در ضمن لازم است بدانید که تم هایی که در خود سایت وردپرس به صورت رایگان قرار دارند را می توانید بدون دانلود مستقیماً برروی سایت خود قرار دهید. این تم ها را می توانید در بخش مخصوص تم ها در منوی وردپرس مشاهده کنید، همانطور که گفته شد می توانید آنها را ویرایش کنید، پیش نمایشی از ظاهر آنها برروی سایت خود ببینید و اگر قصد راه اندازی فروشگاه آنلاین دارید گزینه ای کامرس را انتخاب کنید تا تم های مخصوص این حوزه به شما نمایش داده شوند.

همانطور که زمان معرفی پلتفرم های ای کامرس گفتیم، وردپرس پلتفرمی است که به شما آزادی بی نهایت برای طراحی فروشگاه آنلاین تان می دهد. علاوه بر اینها برخلاف پلتفرم های نام برده شده دیگر، وردپرس به راحتی به شما امکان ساخت بلاگ ها را می دهد تا بتوانید صفحات مجزا را به راحتی ایجاد کنید.

برای ایجاد یک بلاگ، در منوی وردپرس به بخش پست ها می روید و گزینه پست جدید را انتخاب می کنید، باید عنوان پست را انتخاب کنید و سپس محتوای خود را زیر آن قرار دهید، عکس ها را می توانید به راحتی به صفحه پست بکشید تا همراه نوشته تان قرار بگیرند، گزینه مدیا نیز مخصوص قرار دادن عکس یا ویدئو در بلاگتان است. علاوه بر بلاگ، یکی دیگر از نیازهای هر وبسایت، داشتن صفحات مجزا مانند صفحات درباره ما،‌ راه های ارتباطی و قوانین وبسایت است. ساختن پیج مجزا به راحتی ساختن بلاگ است، از منوی وردپرس گزینه صفحات را انتخاب کنید و صفحه جدیدی درست مانند بلاگ ایجاد کنید و گزینه انتشار را انتخاب کنید.

مهمترین دسته بندی ها و لینک ها در منوی وب سایت قرار دهید

در قدم بعدی باید برای وب سایت خود یک منوی ناوبری ایجاد کنید. منو ناوبری، منویی است که معمولا در بالا یا سمت راست وبسایت ها وجود دارد و مهمترین دسته بندی ها و لینک ها در آن قسمت قرار می گیرد. برای این کار در دشبورد وردپرس به گزینه ویرایش منوها بروید. ابتدا باید نامی برای منو انتخاب کنید و سپس می توانید از پست ها، لینک ها و دسته بندی های موجود در سایت تان استفاده کنید و یا موارد جدید به آن ها اضافه کنید. پس از انجام این کارها می توانید نحوه قرارگیری جزییات منو را تغییر دهید، سپس منوی خود را ذخیره کنید.

ایجاد کردن یک سایدبار در وبسایت خود می تواند کمک شایانی به قرار دادن محتوای پویا در سایت شما بکند. قرار دادن لینک هایی مانند شبکه های اجتماعی خود، فیدهای فیسبوک و رضایت مشتریان میزان اعتماد مخاطبان به شما را افزایش می دهد. می توانید این کار را به راحتی از منوی ویجت ها در دشبورد وردپرس انجام دهید.

در حالت پیش فرض وردپرس، وقتی مخاطبان وارد سایت شما می شوند پست های بلاگ شما را می بینند، مگر این که صفحه اصلی مناسبی را برای خود بسازید. برای این کار به بخش تنظیمات بروید و صفحه ای که می خواهید به عنوان صفحه اصلی سایت شما نمایش داده شود را انتخاب کنید، پس از انجام دادن تنظیمات دلخواه دیگرتان، گزینه ذخیره تغییرات را انتخاب کنید.

بعد از انجام تمامی این قدم های ساده، سایت شما آماده فعال سازی است. یادتان باشد که با ایجاد محتوای مناسب، تکنیک های سئو، شبکه های مجازی و دیگر راه ها ترافیک ارگانیک سایت خود را افزایش دهید تا مخاطبان بیشتری با شما آشنا شوند و کسب و کارتان پیشرفت کند.

جمع بندی

در این مقاله با کسب و کارهای اینترنتی و اهمیت راه اندازی فروشگاه اینترنتی آشنا شدید. سپس راهنمای گام به گام ساخت یک فروشگاه اینترنتی را شرح دادیم. بعد از راه اندازی وب سایت تان و رعایت تمامی نکات ذکر شده، بهینه سازی وب سایت نقش کلیدی دارد که در مقاله مهمترین تکنیک های بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو توضیحات راجع به آن ارائه شده که خواندن آن مفید خواهد بود.