گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس چیست؟ آموزش فارسی کار با ابزار حرفه ای

فهرست مطالب

گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیز یک سرویس رایگان تجزیه و تحلیل ترافیک وب سایت می باشد که شرکت گوگل از سال ۲۰۰۵ معرفی کرده است. تحلیل داده های گوگل آنالیتیکس را می توان مهمترین بخش کارکردن با آن عنوان کرد. آنچه که سبب ایجاد تمایز میان شما و رقبا در این زمینه خواهد شد، توانایی تحلیل داده ها و گزارشات آن است. در ادامه این مطلب به آموزش گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیز می پردازیم

گوگل آنالیتیکس چیست؟به گزارش اختصاصی آکادمی دیجیتال مارکتینگ؛ در این مقاله به سوال متداول مدیران وب سایت ها و کسب و کارهای آنلاین مبنی بر اینکه گوگل آنالیتیکس چیست و چه کاربردهایی دارد خواهیم پرداخت. گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) ابزاری رایگان برای تجزیه و تحلیل وب سایت می‏ باشد که توسط گوگل ارائه شده است. به کمک گوگل آنالیتیکس می توانید ترافیک سایت خود را تحلیل نمایید. اگرچه “تحلیل دیجیتال” یکی از کانال های فعالیت در عرصه دیجیتال مارکتینگ می باشد، اما در واقعیت نتایج عظیمی در پی خواهد داشت. اهمیت تحلیل دیجیتال به این خاطر است که برای بیشتر کمپانی ها، وب سایت شما به عنوان یک قطب عمل می‏کند. برای مثال اگر شما مشغول فعالیت های بازاریابی مانند تبلیغات جستجو یا تبلیغات شبکه های اجتماعی باشید، کاربرانتان قطعا دیر یا زود از وب سایت شما دیدن خواهند کرد. با توجه به اینکه وب سایت شما قطب مرکزی حضورتان در دنیای دیجیتال است، می‏تواند بهترین راه برای به دست آوردن یک شِمای کلی از کارآیی کمپین های راه اندازی شده برای معرفی محصولات یا جذب مشتریان شما باشد.

 گوگل آنالیتیکس می‏ تواند به شما در بهبود اثربخشی بازاریابی دیجیتال کمک کند. به همین دلیل است که بیش از ۵۰ میلیون وبسایت در سراسر جهان از گوگل آنالیتیکس استفاده می‏کنند. این سرویس از نوامبر سال ۲۰۰۵ راه اندازی شده است.

 

google analytics
گوگل آنالیتیکس یک ابزار حائز اهمیت است که می‏تواند به شما در بهبود اثربخشی بازاریابی دیجیتال کمک کند.

در این مقاله به آموزش گوگل آنالیتیکس فارسی می پردازیم. به طور کلی ما در این پژوهش مباحث زیر را مورد بررسی قرار می‏ دهیم:

گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیز چیست و چگونه کار می‏کند؟

به عبارت ساده، گوگل آنالیتیکس چند خط کد ردیابی را در کد وب سایت شما قرار می دهد. این کد فعالیت های مختلف کاربران را هنگامی که از وب سایت شما بازدید می‏کنند، همراه با مشخصات کاربران (مانند سن، جنس، علائق) ثبت می کند. پس از آنکه کاربر از وب سایت شما خارج شد، تمام این اطلاعات را به سرور ارسال می‏کند. سپس گوگل آنالیتیکس داده های جمع آوری شده از وب سایت شما را از طریق چندین سطح جمع آوری می کند:

 1. سطح کاربر یا User level (مربوط به اقدامات هر کاربر)
 2. سطح بازدید یا Session level (هر بازدید منحصر به فرد)
 3. سطح بازدید صفحات یا Pageview level (هر بازدید منحصر به فرد از صفحه)
 4. سطح رویداد یا Event level (کلیک دکمه، نمایش ویدیو، و غیره)
گزارش گوگل آنالیتیکس
تحلیل داده ها شامل مراحل جمع آوری داده، پردازش داده، پیکربندی و گزارش گیری می باشد.

تمایز میان متریک (metrics)  و ابعاد  (dimensions) در گوگل آنالیتیکس چیست؟

هر گزارشی در گوگل آنالیتیکس شامل متریک و ابعاد می‏باشد. ابعاد ویژگی داده های شما هستند. به عنوان مثال ابعاد City نشان دهنده ی شهر مثل “پاریس” یا “نیویورک” می‏باشد، و یا ابعاد Page  نشان دهنده ی URL یک صفحه ی مشاهده شده است. متریک ها یک سنجه قابل اندازه گیری هستند. متریک بازدید (Sessions) مجموع تعداد بازدید ها از سایت می باشند. تعداد صفحه در هر بازدید (metric Pages/Session) میانگین تعداد صفحات دیده شده در هر بازدید می‏باشند.

جداول در اکثر گزارشات آنالیتیکس، مقادیر ابعاد را در سطرها و مقادیر متریکس را در ستون ها قرار می‏ دهند. به عنوان مثال جدول زیر نشان دهنده ی دو بعد(dimensions)  و شش متریک(metric) است.

dimension-metric
تمایز میان متریک (metrics) و ابعاد (dimensions) در گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیز

چه نوع داده هایی در گوگل آنالیتیکس در دسترس است و چه کارهایی می توانید با آنها انجام دهید؟

سه نوع اطلاعات وجود دارد که می‏توان با گوگل آنالیز جمع آوری کرد:

Analytics-report
گزارش گوگل انالیتیکس

1- اطلاعات نحوه جذب کاربر(User Acquisition Data)

این بخش شامل اطلاعاتی مربوط به اینکه کاربران از کجا وارد سایت شما شده اند است و می‏توانید ببینید ترافیک ورودی شما از چه روش هایی است. به طور مثال بسیاری از آنها از طریق جستجوهای ارگانیک از گوگل دریافت شده اند، تعداد زیادی از آنها به طور مستقیم URL را وارد نوار آدرس کرده و وارد شدند، برخی از طریق ارجاع (referral) وارد می‏شوند و تعدادی نیز از رسانه های اجتماعی و منابع دیگر بدست می‏آیند. این بخش برای تعیین اینکه کدام تاکتیک های بازاریابی آنلاین بیشترین بازدید کننده را به وب سایت شما می آورند، یاری رسان است.

۲- اطلاعات رفتار کاربر(User Behavior Data)

گروه دوم داده های “اطلاعات رفتار کاربر” هستند که در طول یک بازدید (session) کاربر در وب سایت شما جمع آوری می‏شوند که عبارتند از اینکه کاربر چه مدت در وب سایت شما مانده، اولین و آخرین صفحه ی آنها در وب سایت شما چه بوده است و مسیر مرور صفحات وب سایت شما چگونه است؟ نکته کلیدی در اینجا این است که از تجزیه و تحلیل های مختلف برای شناسایی صفحاتی که کاربر در آن ها گیر می‏کند استفاده کنید. سپس می‏توانید مشکلاتی که کاربر در این صفحات با آن ها می شود را هموار سازید تا آنها بتوانند به صورت یکپارچه به مشتریانی با کمترین لغزش تبدیل شوند. اطلاعات رفتاری کاربر می‏تواند به عنوان یک راهنما برای بهبود وب سایت شما عمل کند.

۳- اطلاعات تبدیل (conversion)

هنگامی که شما یک کسب و کار آنلاین دارید بازده سرمایه گذاری یا ROI عامل بسیار مهمی خواهد بود که نمی‏توان آن را نادیده گرفت. گزارش تبدیل به شما کمک می‏کند که تعداد کل تبدیل ها را پیگیری کنید و درآمد خود را از منابع آنلاین کسب و کار محاسبه کنید. گوگل آنالیتیکس یک کد ردیابی تبدیل به وجود می‏ آورد که می‏تواند با صفحات وب حاوی درآمد حاصل از تبدیل ترکیب شود.

 

دوره گوگل آنالیتیکس

 هر آنچه که باید درباره تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت با گوگل آنالیتیکس بدانید.

آموزش کار با گوگل آنالیتیکس

در پاراگراف های بالا متوجه شدید که گوگل آنالیتیکس چیست، اما برای استفاده از گوگل آنالیتیکس ابتدا باید یک حساب کاربری ایجاد کنید. برای این کار به وب سایت گوگل آنالیتیکس مراجعه کرده و از منوی بالا سمت راست صفحه، sign in  را انتخاب کنید. برای ورود اینجا کلیک نمائید

آموزش کار با گوگل آنالیتیکس چیست
نحوه شروع بکار با گوگل انالیتیکس

پس ازکلیک بر روی دکمه ثبت نام  اطلاعات وب سایت خود را وارد می‏کنید.

 

analytic registration
ثبت نام اولیه در آنالیتیکس

باید برای وب سایت خود یک نام مشخص که توسط آن در گوگل آنالیز شناخته شوید، انتخاب کنید. این نام می تواند برند وب سایت شما یا مخفف آن باشد. سپس URL وب سایت خود را وارد کنید. در قسمت دسته بندی، نوع کسب و کار خود را مشخص کنید. در این قسمت ۲۵ دسته مختلف وجود دارد. بعد از انتخاب دسته، بازه ی زمانی منطقه خود را در قسمت بعد وارد نمایید که برای داشتن آمار دقیق نسبت به سایت مورد نظر باید این قسمت را به درستی انتخاب کنیم.

پس از اتمام کار، دکمه Get Track ID را کلیک کنید.(دریافت کد گوگل آنالیتیکس) شما پنجره ای از شرایط و ضوابط Google Analytics خواهید داشت که باید موافقت کنید. سپس کد Google Analytics خود را دریافت خواهید کرد. اتصال گوگل آنالیتیکس: این کد باید در هر صفحه ی وب سایت شما نصب شود. نصب آن به نوع وب سایت شما بستگی دارد که باید توسط طراح سایت به وب سایت اضافه شود.

 

گوگل آنالیتیکس چیست

پس از اینکه کد ردیابی خود را در وب سایت نصب کردید، لازم است یک تنظیم کوچک (اما بسیار مفید) را در پروفایل وب سایت خود در گوگل آنالیتیکس پیکربندی کنید. این تنظیم اهداف (goals) شماست. شما می‏توانید با کلیک کردن بر روی لینک ادمین در بالای گوگل آنالیتیکس و بعد کلیک بر روی اهداف در زیر ستون مشاهده وب سایت، آن را پیدا کنید. در همین قسمت می‏توانید برای اهداف خود نام نیز انتخاب کنید.

اهداف زمانی که اتفاق مهمی در وب سایت شما رخ دهد به گوگل آنالیتیک خبر می‏دهد. به عنوان مثال اگر شما وب سایتی دارید که در آن کاربران فرم تماس پر می‏کنند، احتمالا می‏خواهید پس از آنکه بازدیدکنندگان اطلاعات تماس خود را وارد کردند یک صفحه ی تشکر برایشان ایجاد کنید. یا اگر وب سایت شما مربوط به فروش محصولات باشد، می‏خواهید پس از اینکه خریدشان تکمیل شد یک صفحه ی تشکر یا تایید برایشان بسازید.

هنگامی که شما شروع به گرفتن اطلاعات در گوگل آنالیتیک می‏کنید، می‏توانید ترافیک وب سایت خود را مشاهده کنید. هر بار که به گوگل آنالیتیکس وارد می‏شوید به گزارش اجمالی مخاطبین خود دسترسی دارید. متناوبا اگر بیش از یک وب سایت داشته باشید نیز به همین شکل خواهد بود. شما می‏توانید با کلیک بر روی لینک گزارش در بالای صفحه به آنها دسترسی پیدا کنید.

اهمیت تحلیل و آنالیز وب‌سایت را بدانید.

تحلیل و آنالیز وب‌سایت چه اهمیتی دارد؟

با اصطلاحات مهم گوگل آنالیتیکس آشنا شوید.

 

داشبورد (dashboard): صفحۀ اصلی گزارش است که شما می‌توانید آن را به دلخواه خود ویرایش کنید. این امکان را خواهید داشت که داده های خود را در قالب یک داشبورد ببینید. از این تحلیل برای به دست آوردن یک تصویر کلی نسبت به معیارهای کلیدی و مهم وب سایت خود استفاده کنید. داشبورد به شما کمک می‌کند بدون نیاز به چرخیدن درون گزارش‌های استاندارد موجود در گوگل آنالیتیکس، اکثر اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید. سگمنت ها نیز به شما این امکان را می‏دهند که تمام داده های گوگل آنالیتیک خود را براساس یک بعد خاص مشاهده کنید.

تبدیل (conversions): اگر اهداف خود را در گوگل آنالیتیک تنظیم کنید می‏توانید ببینید چه تعداد از بازدیدکننده ها به کاربر ثابت یا مشتری تبدیل شده اند. شما همچنین می‏توانید مسیری که بازدیدکنندگان برای تبدیل طی کرده اند را مشاهده کنید.

55% افزایش نرخ تبدیل زمانی رخ می‏دهد که اطلاعات مهم، متمرکز و مرتبط تنها در یک صفحه از وبسایت قرار می‏گیرد.

نرخ پرش (Bounce Rate) : منظور از نرخ پرش، درصد کسانی است که تنها یک صفحه از وب سایت شما را مشاهده کرده‌اند. یعنی صفحه ای از وب سایت که کاربر به آن وارد شده و بدون هیچ تعاملی صفحه را بسته است. هر چقدر که نرخ کمتر باشد، یعنی وب سایت شما در حفظ کاربر بهتر عمل کرده است.

میانبرها (shortcuts): لینک‌های سریع به گزارش‌های مورد نظر خودتان در گوگل آنالیتیکس می‏باشد که هر زمان اطلاعات مشخصی را در گوگل آنالیز مشاهده کردید که لازم بود باز هم آنها را بررسی کنید، کافی است بر روی لینک Shortcut در بالای صفحه کلیک کنید تا این گزارش به لیست میانبر اضافه شود و دسترسی به آن راحت‌تر شود.

اطلاعات لحظه‌ای (real-time): اگر بخواهید بدانید که هم اکنون چند نفر در وب سایت شما هستند و چه کاری انجام می دهند این بخش اجازۀ دسترسی به این اطلاعات لحظه‌ای را به شما می‌دهد. شما می‌توانید اطلاعاتی همچون نحوۀ ورود بازدیدکنندگان، تعداد صفحات دیده شده توسط آنها، صفحات فعال، مکان‌ فعلی آنها و … را در این صفحه ببینید.

جمع بندی

در این مقاله به آموزش گوگل آنالیتیکس و پاسخ سوال گوگل آنالیتیکس چیست، پرداختیم و بخش‌های مختلف آن، از جمله چگونگی کار با گوگل آنالیتیکس، تمایز میان متریک و ابعاد و انواع داده هایی که در دسترس است را بررسی نمودیم. همچنین اطلاعاتی را که از گوگل آنالیتیک بدست می آوریم شناسایی نمودیم.

در آخر به اختصار توضیح دادیم که برای راه اندازی گوگل آنالیز توجه به چه نکاتی ضرورت دارد و معنی واژه های مهم در گوگل آنالیتیکس چیست. البته مباحث در تحلیل گر گوگل بسیار گسترده هستند و مطالب ذکر شده تنها بخشی از آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

برای کیفیت هرچه بیشتر وب سایت خود بهتر است حتما از امکاناتی که گوگل در اختیارمان نهاده به خصوص گوگل آنالیتیکس که بیشترین استفاده را در خدمات آماری وب سایت دارا می‏باشد، بهره مند شویم.

۱۵ پاسخ

  1. سلام
   Average Order Value (AOV) معیاری است که به شما می گوید میانگین ارزش معاملات تجارت الکترونیکی در فروشگاه آنلاین شما چقدر است. به عبارت دیگر ، به طور متوسط به شما می گوید که هر سفارش چقدر درآمد برای شما داشته

 1. سپاس از مطالب خوب و کاربردی شما، من فکر می کنم میزان کاربردی بودن مطالب این مقاله از میزان کاربردی بودن مطالبی که در تمام طول زمان بعضی دوره ها ارائه میشه بیشتره

 2. سلام وقت بخیر.در خصوص مقاله گوگل انالیتیکس سوال داشتم.در اینجا ذکر شده که حتما باید کدهایی که گوگل بعد از ثبت نام سایت ارسال میکنه رو در وب سایت نصب کنیم.من به هیچ وب سایتی دسترسی ندارم.چجوری میتونم این مباحث رو تمرین کنم برای خودم؟

  1. سلام
   در صورتی که وب سایت ندارید می توانید از سایت دمو گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. وارد لینک زیر بشید و روی لینک ACCESS DEMO ACCOUNT کلیک کنید.
   https://support.google.com/analytics/answer/6367342?hl=en
   بعد اطلاعات سایت Google Merchandise Store که یک فروشگاه واقعی مال گوگل هست به پنل آنالیتیکس شما اضافه میشه
   حالا یک سایت و اکانت آنالیتیکسش پیش روی شماست تا تمرین کنید

  1. بله مشکلی برای دامنه های ایرانی وجود نداره. فقط برای گوگل ادز (تبلیغات کلیکی گوگل) ممکنه مشکل به وجود بیاد که توصیه می کنیم از دامنه های غیر ایرانی استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر