هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ

Hotjar و کاربرد آن

آیا با نقشه ی حرارتی یا هیت مپ آشنایی دارید؟ آیا ابزار هاتجر را می شناسید و کاربرد آن را می دانید؟

هاتجر و کاربرد آنوب سایت پایگاه اصلی هر فروشگاه آنلاین و در کل هر کسب و کاری است اما برای بهبود هر چه بیشتر آن و درک رفتار کاربران، لازم است اطلاعات و الگوهایی در اختیار داشته باشیم که در این راه به ما کمک کنند. ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس در این راه مفید می‌باشند اما اکنون قصد داریم یک ابزار جدید معرفی کنیم.

یکی از ابزار های که می‌توانید به کمک آن نقشه حرارتی برای سایت خود ایجاد نماید سایت Hotjar است. کافی است در سایت ثبت‌نام کرده و کد آن را در داخل سایت خود قرار دهید و بعد از آن مانیتورینگ سایت آغاز خواهد شد.

هیت مپ (Heat Map) یا همان نقشه حرارتی چیست؟

هیت مپ (Heat Map)، نقشه‌های حرارتی داده‌های گرافیکی و رنگی هستند که ما را قادر می‌سازند تا رفتار کاربرانمان را شناسایی کنیم. در واقع نقشه حرارتی (هیت مپ) یکی از تست های تجربه کاربری است که به ما یک دید بصری از رفتار و واکنشات بازدیدکنندگان را نمایش می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا محصول را در راستای اهداف خود بهبود دهیم.

هاتجر Hotjar چیست؟

حتما این موضوع را می‌دانید که هر چیزی که برای مشتریان شما خوب باشد برای کسب و کار شما نیز خوب است اما آیا دانش لازم برای تحقق این موضوع را دارید؟ ممکن است اعداد مهمی مانند میزان ترافیک صفحه و نرخ بازپرداخت را از در ابزار های analytics داشته باشید اما آیا می‌دانید مشتریان شما چه رفتاری دارند؟ در کدام صفحه از وب سایت شما به مشکل برمی‌خورند و چرا اصلا فرآیند نهایی شدن خرید (تبدیل) رخ نمی‌دهد؟ Hotjar ابزاری است که به شما برای پاسخ گویی این موضوع کمک می‌کند.

Hotjar ابزاری برای تجزیه و تحلیل رفتار مشتری و بازخورد گرفتن از آنان است تا با استفاده از ابزارهایی مانند نقشه گرمای (heatmap)،‌ ضبط نشست session recording: فرآیندی که در آن به نوعی رفتار کاربر وب سایت ضبط شده و بررسی می‌گردد. و پرسش نامه بتوانید رفتار کاربران وب سایت را به خوبی تشریح کرده و با استفاده از بازخوردی که دریافت می‌شود در راستای بهبود قدم بردارید.

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 1Hotjar اطلاعاتی را که به روش های سنتی از طریق ابزارهایی مانند Google Analytics دریافت می‌کنید را تکمیل می‌کند. این سرویس ترکیبی از دو روش تجزیه و تحلیل داده ها و بازخورد گرفتن به شما نشان می‌دهد که کاربران وب سایت چه رفتاری بروز می‌دهند و چه چیزی واقعا برای آن ها اهمیت دارد.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

(۳۰ ابزار رایگان و پولی)

۴ دلیل برای استفاده از Hotjar در وب سایت تان

اگر وب سایتی دارید که قصد بهبود آن را دارید به احتمال زیاد ابزاری که موارد زیر را در اختیار دارد برای شما اهمیت بالایی داشته باشد:

 1. داشتن اطلاعات مناسب درباره نقاط داده (Data points) و اتفاقی که در آن ها رخ می‌دهد.
 2. دلیل و چرایی رفتار خاصی از مشتریان.
 3. آیا دستیابی به موارد فوق به سرعت و بدون صرف وقت زیاد و استفاده از ابزارهایی مانند منحنی یادگیری امکان پذیر است؟
 4. قیمت مناسب و نشان دادن ارزش کسب شده.

Hotjar تمام موارد فوق را انجام می‌دهد اما بهتر است باجزئیات بیشتر به ۴ مورد مذکور پرداخت.

۱- Hotjar روشی بصری و مستقیم برای درک رفتار کاربر است

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 2اگر صاحب یک فروشگاه آنلاین هستید،‌به احتمال زیاد از ابزارهای سنتی مانند Google Analytics استفاده می‌کنید تا نمایی کلی از وب سایت و روندهای موجود در آن داشته باشید. اگر هم یک بازاریاب هستید به دنبال داده هایی خاص می‌باشید تا بتوانید تبدیل ها را پیدا کرده و بر گسترش آن ها تمرکز کنید. هیچ محدودیتی در ردیابی و بررسی این اطلاعات و داده ها وجود ندارد اما یکبار نگاهی به این اعداد بیندازید و از خودتان این سوالات را بپرسید:

چرا این اعداد؟ چرا رفتار کاربران به نحوی بوده که به این اعداد منجر شود؟ آنان در وب سایت شما به دنبال چه چیزی هستند و چه تجربه ای به هنگام استفاده از وب سایت شما دارند؟

پاسخ دقیق به این سوالات با ابزاری مانند Google Analytics ممکن نیست. استفاده از Google Analytics مانند نگاه کردن به وب سایت از فاصله ای بسیار زیاد است. روندها را مشاهده می‌کنید،‌ تبدیل ها را می‌بینید اما نگاهی دقیق تر چه؟ البته هیچ شکی در مزایای استفاده از Google Analytics وجود ندارد اما منظور این است که گاهی داشتن یک تصویر کلی رضایت بخش و چاره ساز نیست. هرمشکلی راه حل مخصوص به خود را دارد و ممکن است مسائل و مشکلاتی وجود داشته باشد که نیازمند گزارشی دقیق تر است.

تحلیل و آنالیز وب سایت

۵ دلیل اهمیت + ۱۴ ابزار

Hotjar شما در ارتفاع صفر قرار می‌دهد

گفتیم که تصویری که Google Analytics ارائه می‌دهد همانند نگاه کردن به وب سایت از فاصله و ارتفاعی زیاد است اما با استفاده از Hotjar در ارتفاع صفر قرار می‌گیرید و می توانید به خوبی ببینید که کاربران چه رفتاری دارند و به طور دقیق تر، وب سایت را از دید آنان ببینید.

نقشه حرارتی به شما رفتار کلی کاربران وب سایت را در تک تک صفحات نشان می‌دهد. کاربران در چه جایی کلیک می‌کنند و در چه جایی scroll می‌کنند؟ به چه چیزی علاقه مند هستند؟ آیا آن ها مهم ترین عناصر موجود در صفحه را می‌بینند و با آن تعامل برقرار می‌کنند؟

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 3فرآیند ضبط به شما این امکان را می‌دهد تا کاربر را در سراسر وب سایت مشاهده کنید (به صورت ناشناس). نتیجه این ات که متوجه خواهید شد در چه جایی به مشکل می‌خورند، در چه جاهایی به صفحات قبل باز می‌گردند و یا در چه جاهایی صفحه را ترک می‌کنند.

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 4راه حل این موضوع همدلی با کاربر و مشتری است. به عبارت دیگر برای حل مشکل او بکوشید و خود را در جایگاه او قرار دهید(به وضوح بحث مفصل درباره این موضوع از چارچوب این مقاله خارج است).

انواع نقشه حرارتی یا هیت مپ

نقشه های حرارتی موجود در Hotjar انواع مختلفی دارند که هر کدام بسته به نوع استفاده شما می‌توانند به کار گرفته شوند.

نقشه حرارتی کلیکی (Click heatmap)

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 5این نقشه حرارتی صفحه اصلی نشان می‌دهد که در آن کاربران روی صفحه کلیک می‌کنند بخش داغ تر (قرمزتر)  قسمت هایی است که بیشتر بر روی آن کلیک شده است و در مثال بالا، کاربران عمدتا بر روی محصول و نوار جست و جو کلیک کرده اند. هنگامی که نشانگر ماوس خود را بر روی هر قسمت ببرید،‌ میزان کلیک بر حسب درصر به شما نشان داده می‌شود.

نقشه حرارتی حرکتی (Move heatmap)

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 6این نوع از نقشه های حرارتی به شما نشان می‌دهد که کاربران نشانگر ماوس خود را بیشتر در چه مکان هایی قرار می‌دهند حال ممکن است بر روی آن قسمت کلیک کنند و ممکن است کلیک نکنند. الگوی این نقشه حرارتی مشابه مورد قبل است اما به ما نشان خواهد داد که کاربران پیش از کلیک کردن، نشانگر خود را در چه جاهایی قرار می‌دهند.

نقشه scroll (Scrollmap)

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 7با این نقشه حرارتی می‌توان مشاده کرد کاربران به چه میزان در وب سایت Scroll می‌کنند. قرمز به این معنی است که یک بخش از صفحه توسط همه مشاهده شده است اما رنگ آبی تیره به این معنی است که یک بخش توسط کمتر از ۲۵٪ کاربران مشاهده شده است.

همچنین می‌توانید میانگین یا page fold یک صفحه را ببینید. page fold ناحیه ای از صفحه است که به هنگام بارگیری صفجه برای اولین باز قابل مشاهده است. این به این معنی است که هر چیزی که در زیر page fold قابل مشاده است به شرط آن که کاربر وب سایت Scroll کند. این نوع از نقشه به وییه به هنگام اولویت بندی مطالب موجود در وب سایت مفید است. ما می خواهیم ابتدا مهمترین اطلاعات را نشان دهیم تا اطمینان حاصل کنیم مخاطب قبل از پیمایش یا scroll کردن آن را می‌بیند.

نکته ای که لازم است به عنوان یک نکته اضافی بدانید این است که‌ میزان scroll کردن دو معنی دارد. یا صفحه برای کاربران جذاب بوده و تا آخرین قسمت آن scroll کرده یا جذابیتی نداشته که یا صفحه را ترک کرده یا سریعا scroll کرده تا به آخر صفحه برسید بلکه به نکته جذابی برسد.

۲- Hotjar به شما کمک می‌کند بازخورد بگیرید که در درک رفتار مشتری مفید است

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 8فرض کنید با استفاده از نقشع حرارتی و ضبط نشست ها،‌به یک الگو دست یافتید. در این الگو مشتری مدام Scroll می‌کند و به نظر سردرگم است و نمی‌داند باید چه کاری انجام دهد. این که میت به تغییر کنید و بی هدف تغییرات اساسی ایجاد کنید اشتباه است. تنها کافی است از کاربران سوال کنید به دنبال چه چیزی هستند؟ یا بهتر بود چه تغییراتی صورت می‌گرفت.

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 9نکته مثبتی که در Hotjar وجود دارد این است که با تلفیق ابزارهای تحلیلی و بازخورد گرفتن درک رفتار کاربران را امکان پذیر می‌کند. داشتن بینش بصری درباره کاربران و رفتار آنان مهم است اما چیزی که مهم تر است این است که چه چیزی آن ها را به وب سایت کشانده؟ چه چیزی باعث ترک وب سایت شده؟ کدام موضوع باعث تبدیل شده و …

On-page Polls:

نظرسنجی های روی صفحه یا On-page Polls به شما این امکان را می‌دهند که در لحظه از کاربران سوال بپرسید. این نظرسنجی ها در واقع پاپ آپ(pop-up) می‌باشند.

 • آیا می‌خواهید بدانید چرا کاربران موجود در صفحه تبدیل نمی‌شوند؟ این سوال را از کسانی که فرآیند تبدیل در آن ها صورت نگرفته (صفحه را ترک کرده و موارد دیگر) برسید و از پاسخ ها برای رفع مشکل موجود استفاده کنید.
 • آیا تا به حال به این فکر کرده اید که هنگام خروج از یک صفحه چه چیزی در فکر کاربران شما وجود دارد؟ با استفاده از بازخورد انگیزه آن ها از خروج را بررسی کنید.
 • ممکن است نشست هایی که ضبط کرده اید متوجه شوید که تعدادی از کاربران بر روی یک نقطه کلیک می‌کنند. می‌توانید با یک نظرسنجی بررسی کنید که به دنبال چه چیزی هستند.
 • همه چیزی که قصد بیان آن را داریم این است با استفاده از ابزاری که به شما معرفی کرده ایم، بازخورد گرفتن بسیار مفید تر و کاربردی تر می‌شود.

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 10

Incoming Feedback :

بازخورد وارد شونده یا Incoming Feedback یک ویجت قابل ارتقا در کنار صفحه وب شما است که به کاربران اجازه می‌دهد از میزان علاقه به وب سایت شما بازخورد ارائه دهند.

 • مسئله ای که حائز اهمیت است این می‌باشد که چه بازخوردی؟ برای مثال ممکن است کاربران بخواهند به شما چیزی درباره قیمت بگویند بنابراین بازخوردی که می‌گیرید باید بسته به مشتری و بر اساس سلایق آن ها باشد.
 • استفاده از بازخورد در حال یا ongoing feedback بهترین روش سیستماتیک برای ایجاد مرکزی برای گفت و گو و تعامل با مشتری درباره وب سایت و یا حتی درباره محصولات است. این نوع از بازخورد گرفتن خود نیازمند بحث مفصل دیگری است.
 • هرگز نمی‌دانید که چه فرصتی قرار است پیش روی شما قرار بگیرد بنابراین این ویجت همانند یک فرصت همیشه در دسترس است که می‌توانید از آن برای بهبود استفاده کنید.
هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 11پرسشنامه:

پرسشنامه به شما این امکان را می‌دهد تا پس از بازدید کاربران از سایت،‌ بازخورد آنان را جمع آوری کنید و درباره مشکلات احتمالی چاره ای بیندیشید.

 • نظرسنجی (poll) و بازخورد وارد شونده (incoming feedback) برای بازخورد گرفتن در همان لحظه بازدید کاربران از وب سایت مفید است اما پرسشنامه به آن ها این امکان را می‌دهد تا سنجیده تر و پس از صرف زمان پاسخ دهند.
 • پاسخ دهندگان جواب های بهتری ارائه می‌دهند و شما می‌توانید درباره انگیزه ها، انتظارات و نتایج حاصل از تجربه تعامل آنها با شما چیزهای زیادی بیاموزید. برای مثال اگر بازاریاب هستید پس از خرید به مشتری ایمیل دهید و با سوالاتی از این قبیل تجربه آنان را ارزیابی کنید: تجربه کلی آن ها چگونه بود؟ چه مواردی امکان داشت آنان را از خرید منصرف کند؟ در چه مواردی پیشنهاد بهبود دارند؟

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 12این سوالات که از نوع آنی نمی‌باشند،‌ به مشتری این امکان را می‌دهند که با صرف وقت و دقت به آنان پاسخ داده بنابراین برای کسب و کار شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وبینار پرسش و پاسخ دیجیتال مارکتینگ

وبینارهای رایگان دیجیتال مارکتینگ

۳- Hotjar به شما بینش (insight) سریع و بدون منحنی یادگیری با شیب زیاد می‌دهد

ابزارهای تحلیلی در بسیاری از جاها به کمک شما می‌آید تا با درک رفتار کاربران به فعالیت های خود با دقت بیشتری ادامه دهید. این ابزارها معایبی به همراه دارند. اول این که شیب منحنی یادگیری به هنگام استفاده از آن ها زیاد و بینشی (insight) که به دست می‌آورید دارای شیب کم است و هزینه های راه اندازی و عدم صرفه جویی در منابع نیز به همراه دارد. شاید اصلا بهتر باشد کاربران را حضوری به دفتر خود دعوت کرده و از آن ها شخصا سوال کنید که چه رفتاری در وب سایت شما دارند! شاید این طور هزینه های کمتر و بینش بهتری به دست بیاورید.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است مشکل آفرین باشد این می‌باشد که گاهی برای بررسی کامل و داشتن اطلاعات کافی نیاز به استفاده از چندین ابزار تحلیل و گزارش دهی است که برخی نیز رایگان نمی‌باشند اما با استفاده از Hotjar تنها یکبار هزینه می‌کنید و در زمان نیز صرفه جویی خواهد شد. به علاوه شیب منحنی یادگیری آن زیاد نیست.

 • نصب آن به آسانی نصب یک کد رهگیری snippet در وب سایت است.

نتیجه این است که هیچ فشاری بر شما وارد نخواهد شد و لازم به ذکر است که Hotjar از تگ منیجرهای (tag manager) اصلی مانند Google Tag Manager پشتیبانی می‌کند و بر روی انواع پلتفرم های دیگر نیز قابل نصب است. به عنوان مثال می‌توانید آن را به Shopify خود بیفزایید. یکی از مزیت های نصب Hotjar ارائه راه حل های مختلف افزایش نرخ تبدیل شما است. به هنگام بهینه سازی وردپرس نیز این موضوع برقرار است.

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 13

 • اطلاعات Hotjar برای همه است

نیازی به دکترای علوم داده ندارید تا بتوانید داده های موجود در Hotjar را تجزیه و تحلیل کنید. هر شغلی که دارید، از طراح UX گرفته تا بازاریاب می‌توانید داده ها و اطلاعاتی که Hotjar در اختیار شما قرار داده را تشریح کنید. هر شخصی می‌تواند با نگاه به نقشه های حرارتی آن ها را به راحتی تفسیر کند و یا با دیدن چند نشست ضبط شده مشکلات را شناسایی کند و یا با استفاده از بازخوردها در راستای بهبود قدم بردارد.

 • نکته

اگر کل سازمان رفتار کاربر را بررسی کرده و بازخورد مشتری را بخواند، تأثیرات  مثبتی بر UX و رضایت مشتری خواهد گذاشت. اگر مأموریت شما این است که مشتری و کاربر را در اولویت قرار دهد لازم است مشتری را به خوبی بشناسید و Hotjar در این موضوع به شما کمک خواهد کرد.

تجربه کاربری UX و رابط کاربری UI چیست؟

رابط کاربری و تجربه کاربری به زبان ساده

۴- خرید و نشان دادن ارزش در Hotjar بسیار آسان است

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 14Hotjar برای تیم هایی در هر اندازه که هستند مفید است. چه یک استارت آپ نوپا باشید و چه شرکتی که مرحله بلوغ خود را سپری می‌کند و چه شرکتی که در سطح جهانی فعالیت می‌کند، Hotjar با بینشی که در اختیار شما قرار می‌دهد شناخت کاربر و بهبود را برای شما هموار می‌کند.

Hotjar  هشت ابزار قدرتمند تحلیل رفتار و بازخورد گرفتن را با هم ترکیب می‌کند و نیازی نیست برای مثال به دنبال ابزاری باشید که برای شما نقشه حرارتی تهیه کند و یا با ابزاری دیگر به دنبال رفع ایرادات موجود در وب سایت برای کاربران باشید. همه این ابزار ها در Hotjar تجمیع شده است.  نسخه پایه یا basic آن رایگان است و باپرداخت میزان مناسبی پول می‌تواند آن را گسترش دهید. لازم به ذکر است که مسائل حفظ حریم شخصی نیز در آن رعایت شده است.

چگونه می‌توان از Hotjar برای درک و بهبود تجربه وب سایت استفاده کرد؟

هنگامی که صحبت از استفاده از Hotjar برای بهبود وب سایت می‌شود، تست های مختلفی برای بررسی قابلیت استفاده و تجریه کاربر وجود دارد که هرکدام برای بهبود سایت استفاده می‌شوند. با اجرای این تست ها می‌توان نقاطی که نیاز بهبود دارند را شناسایی کرده و در راستای بهبود آن ها عمل کرد. در این مقاله به کاربردهای اصلی و مزایای استفاده از Hotjar پرداختیم اما درکنار این موارد،‌استفاده های دیگری نیز وجود دارد که با Hotjar امکان پذیر می‌باشند. در زیر مواردی وجود دارد که استفاده کاربردی از Hotjar را نشان می‌دهند:

 • مقایسه کلیک ها قبل و بعد از ایجاد ترفندها با UX
 • محتوای نادیده گرفته شده را حذف کرده و یا در آن تجدید نظر کنید.
 • تراز کردن صفحه با همان کلماتی که کاربران در بازخوردهای خود بیان کردند.
 • کدام نوع تصویر بهترین تصویر ممکن است.
 • بدانید که آیا CTA ها توجه شما جلب می‌کنند یا خیر.
 • از مشتریان بپرسید چه چیزی باعث شده فرآیند تبدیل صورت نگیرد.
 • بازخوردهای رایج را به سؤالات متداول تبدیل کنید.
 • به مشتری یا رئیس خود اثبات کنید کدام تصمیمات مناسب هستند و کدام یک نیست.
 • تصورات غلط best practiceها(بهترین الگوهای موجود در یک زمینه خاص) را به چالش بکشید.
 • فرم ها را برای ایجاد سرنخ بیشتر تغییر دهید.
 • طرح بازسازی بر اساس اعتراض های بازدید کنندگان.
 • با آزمایش محتوای بهتر را شناسایی کنید.
 • چرا صفحات آزمایشی به خوبی کنترل نمی‌شوند.
 • چه محتوایی برای حرکت به سمت بالاتر یا پایین تر در صفحه لازم است.
 • عناصری که باعث حواس پرتی می‌شوند را شناسایی کنید.
 • ایرادات و موارد بی کیفیت را فیلتر کنید.
 • قبل از ترک صفحه مستقیماً با بازدید کنندگان صحبت کنید.
 • با شناسایی فرصت های بزرگ برای تست های خود اولویت بندی انجام دهید.
 • مشخص کنید که چه مطالب جدیدی باید به صفحه اضافه کنید.
 • قبل از ایجاد عناصر جدید فرضیه های خود را تأیید کنید.
 • ایده های جدیدی برای آزمون A / B ایجاد کنید.
 • رضایت نامه های ارزشمند از مشتریان جمع آوری کنید(مثل ارسال ایمیل).
 • UX را در رزولوشون های مختلف امتحان کنید(برای انواع تلفن همراه، ‌لب تاب و …)

روش های بسیار دیگری برای استفاده موفقیت آمیز از Hotjar برای درک بهتر تجربیات کاربران و بدست آوردن نظرات آن ها وجود دارد. امروزه بیش از ۳۵۰ هزار شرکت از Hotjar استفاده می‌کنند که نشان از قابلیت های بالای آن دارد.

استفاده از هاتجر Hotjar

اکنون که به خوبی با این نرم افزار مبتنی بر وب آشنا شدید،‌ وقت آن رسیده که نحوه استفاده از آن نیز شرح داده شود. برای استفاده از Hotjar ابتدا لازم است در وب سایت آن یعنی www.hotjar.com یک حساب کاربری ایجاد کنید. سپس باید اقدام به نصب آن کنید. با استفاده از Google Tag Manager یا هر سیستم مدیریت تگ پیشرفته ای می‌توانید این کار را انجام دهید. هنگامی که وارد حساب خود شدید،‌ باید شناسه یا ID‌ وب سایت را وارد کنید.

هاتجر Hotjar چیست، چه کاربردی دارد؟ | نقشه حرارتی یا هیت مپ 15

به تصویر بالا دقت کنید. با کلیک کردن بر روی explore می‌توانید گزارش های مختلفی به دست بیاورید. این گزارش ها همانطور که پیشتر نیز بیان شد شامل نقشه های حرارتی،‌ نشست های ضبط شده و … می‌باشد. در قسمت بالای سمت راست، می‌توانید بلاک یا فعال بودن IP وب سایت خود را بررسی کنید.

منابع: https://www.hotjar.com/blog/what-is-hotjar/  – https://www.seerinteractive.com/blog/how-hotjar-works/

جمع بندی

درک رفتار کاربران و داشتن بینشی قوی درباره وب سایت یکی از ضروری ترین ملزومات بهبود هر وب سایت و در نتیجه هر کسب و کاری است. همانطور که پیشتر گفتیم، درک رفتار کاربران به معنای بهبود کسب و کار خودتان است. Hotjar ابزاری است که با تجزیه و تحلیل دقیق و امکان بازخوردی که در اختیار شما قرار می‌د‌هد، فرآیند بهبود را تا حد بسیار زیادی امکان پذیر می‌کند. این نرم افزار با دارا بودن ابزارهای تحلیلی و بازخوردی به طور همزمان،‌ نیاز به استفاده از نرم افزارها و ابزارهای مختلف را کم می‌کند و نکته مثبتی که درباره آن وجود دارد، نسخه پایه آن رایگان است و همین نسخه پایه نیز به تنهایی قابلیت های بسیاری دارد. پس دست به کار شوید،‌ هرچه زودتر برای نصب آن اقدام کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر