ارتقای برنامه ها و استراتژی دیجیتال مارکتینگ

ارتقای برنامه ها و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ

مانند هر استراتژی دیگری، استراتژی دیجیتال مارکتینگ نیز نیاز به شناسایی دقیق دارد. پس از شناسایی و اجرای آن، لازم است با گذشت زمان ارتقا یابد.

ارتقای برنامه ها و استراتژی دیجیتال مارکتینگ

امروزه با پیشرفت هرچه بیشتر دیجیتال مارکتینگ، مشتریان و مصرف کنندگان گسترده تر از همیشه هستند و به لطف تلفن های همراه هوشمند، مشتریان را می‌توان در همه جا مشاهده کرد.در شبکه های اجتماعی، وب سایت ها و … همگی راهی برای ارتباط با مشتری به وجود آورده اند. برای بازاریاب های دیجیتال مارکتینگ، این به معنای وجود راه های زیادی برای ارتباط نفر به نفر با مشتریان است اما برند و کسب و کار شما تنها گزینه‌ی در دسترس آن ها نیست و برندهای دیگری نیز وجود دارند که با استفاده از راه های گوناگون، به تبلیغ خود برای مشتریان و مخاطبان می‌پردازند.

استراتژی راه رسیدن به هدف است. بدون داشتن نقشه و برنامه ای معین نمی‌توان به هدفی که مدنظر کسب و کارها است دست پیدا کرد. استراتژی مانند نقشه راهنمایی هستند که برای جلوگیری از وقوع اشتباه و گمراه شدن به کار می‌روند. تهیه و تدوین استراتژی فرآیندی است دائمی و بازنگری و ارتقا آن نیز امری دائمی است. در صورتی که استراتژی ها به موقع سازگار نشوند مانند نقشه ای خواهند بود که این بار به جای هدایت صحیح، باعث گمراهی بیشتر می‌شوند. تدوین استراتژی به یک افق زمانی نیاز دارد تا اجزای هر کسب و کار بدانند در طول زمان چه مسئولیت ها و اهدافی دارند. در ادامه این مقاله روش هایی برای ارتقا استراتژی دیجیتال مارکتینگ و سپس ۵ راه برای بهبود ارائه شده است. به خاطر بسپارید که بهبود فرآندی دائمی است.

عناصر کلیدی در تعیین استراتژی دیجیتال مارکتینگ

مانند هر استراتژی دیگری، استراتژی دیجیتال مارکتینگ نیز نیاز به شناسایی دقیق دارد. پس از شناسایی و اجرای آن، لازم است با گذشت زمان ارتقا یابد که روش ها و نکته های مربوط به ارتقا در ادامه توضیح داده خواهند شد.

برخی از مؤلفه های اساسی است که هنگام ایجاد استراتژی دیجیتال مارکتینگ باید مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از:

 1.  چگونه می توانید از رقبای خود متمایز شوید
 2. چگونه می توانید ترافیک آنلاین را به فروش تبدیل کنید
 3. مخاطب هدف شما بیشتر وقتش را در چه قسمتی از وب می‌گذراند
 4. پایه و اساس فعلی دیجیتال مارکتینگ چگونه است
 5. چگونه نتایج را اندازه گیری کنید

این عناصر غالباً در استراتژی دیجیتال مارکتینگ نادیده گرفته می شوند اما توجه مناسب به آن ها باعث افزایش کارایی می شود. در ادامه برخی از این عناصر به اختصار توضیح داده شده اند.

دوره آموزش اصول دیجیتال مارکتینگ

هرآنچه برای ورود قدرتمند به دنیای بازاریابی دیجیتال باید بدانید

بررسی پایه و اساس دیجیتال مارکتینگ

در اینجا لازم است از خود بپرسید که کسب و کار شما به چه هدفی شکل گرفته است؟ چه نیازی را رفع می‌کند؟ چه چیزی را دنبال می کند؟ این سوال ها پایه و اساس کسب و کار شما را شکل می دهند و به دنبال آن استراتژی های شما بر روی آن ها بنا خواهند شد. اگر به خوبی اهداف از یک کسب و کار مشخص باشد، استراتژی ها به خوبی در راستای تحقق این اهداف شکل خواهند گرفت و به دنبال آن ارتقای آن ها نیز بر همین پایه و اساس خواهد بود.

اندازه گیری نتایج

نتایج بدست آمده، در قالب بازخورد برای اصلاح تمام جنبه های کسب و کار از جمله استراتژی ها به کار خواهند رفت. مدل های استاندارد کیفیت که پس از بررسی شرکت های پیشرو بدست آمده اند بیان می‌کنند که نتایج حاصل ۴ نوع خواهند بود:

 • نتایج مشتری
 • نتایج کارکنان
 • نتایج جامعه
 • نتایج کلیدی عملکرد

نتایج اول تا سوم به بررسی این موضوع می‌پردازند که این نتایج بدست آمده چه تاثیری بر کارکنان، مشتری ها و جامعه دارند. در صورتی که همه آن ها به میزان مشخصی رضایت بخش نباشند، کسب و کار شما همانند کسب و کاری خواهد بود که یک چرخ آن به درستی کار نمی‌کند. نتایج کلیدی عملکرد نیز نتایجی هستند که از استراتژی ها به دست آمده اند و در حکم موتور خودروی محرک کسب و کار هستند. این نتایج در طول زمان و بسته به نوع کسب و کار متمایز خواهند بود.

اندازه گیری نتایج جهت استراتژی های دیجیتال مارکتینگ
با استفاده از بازاریابی دیجیتال می توانید میزان اثربخشی هر کانال را در استراتژی دیجیتال مارکتینگ بررسی نمایید

برای اندازه گیری نتایج، سیستم های مختلفی طراحی شده اند که بیشتر آن ها را با نام سیستم ارزیابی عملکرد می‌شناسیم. الزامی ندارد که برای کسب و کار خود چنین سیستم پیچیده ای طراحی کنید، تنها لازم است به چند نکته کلیدی در این زمینه توجه کنید:

 1.  نتایج در طول زمان بدست می‌آیند.
 2.  نتایج نسبی هستند و نه مطلق. برای مثال چه درصدی از سفارشات شما به موقع ارسال شده اند نه اینکه چه تعداد از آن ها به موقع ارسال شده اند.
 3.  اندازه گیری نتایج نیاز به یک شخص دارد. این شاخص به صورتی تعیین می‌شود که تمام ابعاد کسب و کار را در نظر بگیرد نه فقط فرآیندی که در آن دخیل است.

انواع ارتقا

ارتقای استراتژی دیجیتال مارکتینگ تنها برای جلوگیری از انحراف نیست بلکه در بسیاری از موارد برای قدم گذاشتن به یک مرحله بالاتر است. به این معنی که لازم است کسب و کارتان برای بزرگ شدن و رشد بیشتر، پا را فراتر گذاشته و در سطح بالاتری اقدام کند و طبیعی است که برای رسیدن به این هدف استراتژی نیز باید در آن سطح بالاتر باشد. ارتقای استراتژی ها گاهی برای متناسب کردن فعالیت های شرکت است. برای مثال کسب و کاری را در نظر بگیرید که در زمینه تولید و توزیع غذا فعالیت می‌کند و دو گروه مشتری دارد. اگر شرکت با بررسی رفتار مشتریان و بازنگری در سیاست های خود، تصمیم بگیرید تنها با هدف ارائه خدمات

به یکی از گروه های مشتری ادامه حیات دهد. بدیهی است که استراتژی های شرکت نمی‌تواند متناسب با هدف قبلی (خدمات رسانی به دو گروه مشتری) باشد بنابراین با یک ارتقای مناسب، استراتژی های شرکت  متناسب می‌شوند.

هدفمندی بازاریابی دیجیتال

پلت فرم های دیجیتال با برنامه های هدفمند ارتقا می یابند. داشتن برنامه ی هدفمند باعث می شود تا شرکت های بازاریابی در اولویت قرار گیرند، منابع آنها مشخص شوند و آسانتر به اهدافشان برسند. بدون برنامه ی هدفمند، شرکت شما با مشکلات زیادی مواجه می شود (جف بزس (Jeff Bezos) از شرکت آمازون در این مورد توضیح داده است.) اکثر موسسات برای مدیریت بهتر دیجیتال مارکتینگ از برنامه ی هدفمند استفاده می کنند ولی نصف موسسات این کار را انجام نمی دهند. برنامه ی هدفمند، استراتژی دیجیتال مارکتینگ را در مقیاس بزرگتری تکمیل می کند. تعریف جداگانه ی مفهوم استراتژی نیز به ارتقای شرکت تان کمک می کند. نصف شرکت های بازاریابی، استراتژی دیجیتال مارکتینگ ندارند ولی دیجیتال مارکتینگ انجام می دهند.

برنامه ی هدفمند در استراتژی دیجیتال مارکتینگ
برنامه ی هدفمند، استراتژی دیجیتال مارکتینگ را در مقیاس بزرگتری تکمیل می کند

امروزه با پیشرفت هرچه بیشتر دیجیتال مارکتینگ، مشتریان و مصرف کنندگان گسترده تر از همیشه هستند و به لطف تلفن های همراه هوشمند، مشتریان را می‌توان در همه جا مشاهده کرد.در شبکه های اجتماعی، وب سایت ها و … همگی راهی برای ارتباط با مشتری به وجود آورده اند. برای بازاریاب های دیجیتال مارکتینگ، این به معنای وجود راه های زیادی برای ارتباط نفر به نفر با مشتریان است اما برند و کسب و کار شما تنها گزینه‌ی در دسترس آن ها نیست و برندهای دیگری نیز وجود دارند که با استفاده از راه های گوناگون، به تبلیغ خود برای مشتریان و مخاطبان می‌پردازند.

ترکیب دیجیتال مارکتینگ و (اصول) بازاریابی قدیمی

احتمال دارد برنامه های دیجیتال مارکتینگ و برنامه ی تیم های بازاریابی با هم قاطی شوند. برای جلوگیری از این مشکل  در مورد نحوه ی مدیریت و ترکیب دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی قدیمی به خوبی فکر کنید. تحقیقات نشان می دهد که بازاریابان، دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی قدیمی را باهم ترکیب می کنند، اگرچه تعداد کمی از بازاریابان برنامه ی خودشان را توصیف کرده اند. تنها ۵% از شرکت ها معتقد بودند که ترکیب اصول بازاریابی قدیم و جدید آنها کاملا هدفمند است.

یک سوم از شرکت ها گفتند که فرآیند هدفمندی را می سازند و ۵۰% از کل شرکت ها از تلاش هایشان راضی بودند. ترکیب این دو بازاریابی، به استراتژی مشخصی از کسب و کار و همچنین برنامه ی هدفمند نیاز دارد. آزمایشات نشان می دهد که فقدان برنامه ی بازاریابی در موسسات، رسیدن به اهداف دیجیتال مارکتینگ را سخت تر کرده است.

ارتقای عملکرد مشتری ها

بسیاری از بازاریابان مشکلات زیادی در ایجاد استراتژی های ترکیبی و برنامه های ارتباطی دارند. عملکرد نامشخص مشتری ها یا عملکرد نامناسب برندها در ترکیب برنامه های ارتباطی با تجربیات، بیانگر این است که شرکت ها تجربه ی کمی در ارتقای عملکرد مشتری ها دارند. تمرکز بر ارتقای عملکرد مشتری می تواند به حل این مشکل کمک کند. در سال ۲۰۱۶ شاهد تغییری در عملکرد بازاریابان بودیم.

بازاریابان شروع به کسب تجربه کردند و سخنرانی های رهبرانی مثل بریان سولیس (Brian Solis) از گروه آلتیمتر به شرکت ها کمک کرد تا بفهمند که برند، بیانگر تجربه مشتری ها از محصولات است. از تکنیک های متفاوتی مانند تحلیل های شخصی، تحلیل عملکرد مشتری و بررسی محتوا برای مرور و ارتقای تجربه های دیجیتال که با بهینه سازی نرخ تغییر ارتباط مستقیمی دارد استفاده شد.

داشتن استراتژی های دیجیتال مارکتینگ در جهت ارتقای عملکرد مشتری ها
برای بهبود استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود عملکرد مخاطبان تان را تحلیل کنید

این تکنیک ها تا زمانی کاربرد دارند که ارتقای عملکرد مشتری یکی از موثرترین راه ها برای ارتقای هدایت های آنلاین، فروش و جمع کل درآمد شرکتتان (Bottom Line) باشد. از شرکت های مختلف در مورد تکنیک هایشان برای ارتقای عملکرد مشتری ها سوالاتی پرسیده شد. آزمایش A/B معروفترین راهی است که بوسیله ی آن بازاریابان کارایی محصولاتشان را ارزیابی می کنند. این آزمایش خیلی آسان است و نتایج مفیدی به دنبال دارد.

بخش کوچکی از تجارت ها از این تکنیک استفاده می کنند و بقیه از تحلیل های شخصی و بررسی عملکرد مشتری ها استفاده می کنند. آزمایش های A/B چندین متغیر دارد و تنها ۵% از بازاریابان از این آزمایش استفاده می کنند. پیشنهاد می دهیم که مدیران در توانایی های تیمشان سرمایه گذاری بیشتری کنند و از ابزارهایی که به آنها در کنترل آزمایشات کمک می کنند بطور مداوم استفاده کنند. فقط با آزمایش می توانید به دیتایی که برای بهینه سازی عملکرد مشتری ها به آن نیاز دارید، دست پیدا کنید.

۵ راه برای بهبود استراتژی دیجیتال مارکتینگ

با وجود محیط در حال تغییر دیجیتال مارکتینگ، بازاریاب ها باید بطور مداوم برای بهبود تلاش کنند. فلسفه‌ی حاکم بر توسعه هر کسب و کار، بهبود مداوم است بنابراین بازاریاب ها نیز مداوم برای بازاریابی برنامه ریزی می‌کنند که شامل حفظ مشتری های فعلی، کسب مشتری های جدید، بهبود محصول و … می‌باشد. در ادامه ۵ راه برای بهبود استراتژی خای دیجیتال مارکتینگ ارائه شده است. اگرچه ممکن است این نکات را از قبل بدانید اما با وجود سادگی اهمیت زیادی دارند بنابراین در ادامه به اختصار توضیح داده شده اند:

۱- بر تبدیل تمرکز کنید نه فقط بر روی سرنخ ها

یکی از مهم ترین ابعاد برای داشتن برتری در دنیای دیجیتال مارکتینگ داده است. داده شاخصی است که بر همه تصمیمات و اقدامات تیم دیجیتال مارکتیگ تاثیرگذار است. با استفاده از داده اطلاعات مهمی از مشتریان و خواسته های آن ها بدست می‌آورید و سپس محتوایی به آن ها ارائه کنید که واقعا می‌خواهند.

تبدیل مشتریان به خرید
برای بهبود استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود مشتریان را تبدیل کنید

تیم های بازاریابی B2C به طور سنتی رویکردی دارند که در آن یک شبکه گسترده می‌سازند و امیدوار هستند تا بهترین نتیجه را بدست آورند اما با پیشرفت در علومی مانند کلان داده و یادگیری ماشینی(machine learning) باعث شده است تا با جست و جوی عمیق تر در داده، به نرخ تبدیل های بهتری دست پیدا کنیم. با هدف قرار دادن بخش های خاصی از جمعیت و مخاطبان با انواع خاصی از محتوا(بازاریابی هدفمند)، بازاریابان می توانند در پیشبرد برنامه های خود بهتر عمل کنند و تصمیمات بهتری بگیرند.

۲- مرحله ای برای ارزش آفرینی در بلند مدت تنظیم کنید

اگرچه ممکن است موفقیت های کوتاه مدت وسوسه کننده باشند، بازاریابان همیشه هنگام تصمیم گیری درباره‌ی استراتژی یا استراتژی ها، باید ارزش بلند مدت را در نظر بگیرند. بازاریابان قبل از اختصاص منابع به یک کمپین، باید به این مسئله بیندیشند که آیا این کار در درازمدت نیز ارزش آفرین می‌باشد یا خیر. همانطور که پیشتر گفته شده استفاده از داده برای کاهش خطا و تصمیم گیری بهتر مفید است. یک راه دیگر برای کاهش خطا داشتن تجربه است که به مرور زمان بدست می‌آید. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت ها و کسب و کار ها از مشاوران با تجربه خارجی برای کمک به تنظیم استراتژی های خود و به ویژه استراتژی دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنند.

تنظیم مرحله ای برای ارزش آفرینی در بلند مدت
بازاریابان همیشه هنگام تصمیم گیری درباره‌ی استراتژی دیجیتال مارکتینگ، باید ارزش بلند مدت را در نظر بگیرند

این نگرش در انتخاب ابزارها و راه حل ها نیز صدق می‌کند. در هنگام جستجو برای راه حل ها و ابزارهایی که قرار است به کار برده شود، لازم است به جنبه درازمدت این موضوع نگریسته شود. بسیاری از صنایع از رویکردی که در دیدگاه تحلیل سیستم “ساختار انتقال فشار” نامیده می‌شود استفاده می‌کنند. این ساختار به طور خلاصه این موضوع را بیان می‌کند که به جای پرداختن به راه حل بنیادی (که در اینجا همان نگرش درازمدت است)، به صورت مسئله می‌پردازند و برای رف علائم مسئله تلاش می‌کنند و نه ریشه های مسئله. اگرچه لازم نیست برای همه جزئیات در سطوح پایین برنامه ریزی کنید اما داشتن یک برنامه به نهادینه کردن رویکردی منظم در تنظیم، ارتقا و بهبود استراتژی های بازاریابی کمک می‌کند. هرچه افق این برنامه ریزی بلندتر باشد، سطح جزئیات آن کمتر و خطای آن بیشتر است.

با تغییر سریع فناوری، همیشه ایده ها و روندهایی به وجود خواهند آمد که در صنعت و در بازار مصرف کنندگان نیاز ایجاد خواهند کرد. بازاریابان باید قبل از تصمیم گیری درباره این روند ها بیندیشند و با پیش بینی مناسب به این نیازها پاسخ دهند. به عبارت دیگر در بلندمدت ارزش آفرینی کنند.

۳- دو برابر کردن خدمات به مشتری

“خدمات مشتری چه ارتباطی به من دارد؟” درصورتی که این سوال را در دیجیتال مارکتینگ مطرح کنید راه را اشتباه رفته اید. هر تعاملی که مشتری با یک برند دارد، بر عقیده و نوع نگرش او نسبت به برند تاثیر گذار است. این نکته را تقریبا هر تازه کار دنیای دیجیتال مارکتینگ می‌داند، اما چیزی که ممکن است بسیاری آن را ندانند رویکردی عقب گرا است. بسیاری از کسب و کارها در ابتدا محصول، اهداف و استراتژی های خود را تعیین می‌کنند و سپس به امر خدمات مشتری می‌پردازند. این رویکرد خوب است اما بهترین نیست. بهترین کار این است که شما ابتدا مشتری خود را ببینید و سپس به بهبود و ارتقای استراتژی های خود بپردازید. برای مثال پس از اینکه نوع خواسته ها، علایق و عادات رفتاری مشتری را بررسی کردید، سپس به ارتقای استراتژی های خود بر مبنای خدمات مشتری بپردازید. این دیدگاه حتی در پیش از ایجاد کسب و کار نیز حاکم است.

۴- سفر خرید نهایی را ایجاد کنید

از آنجا که درک بهتر مخاطبان و مصرف کننده با عمق بیشتر امکان پذیر شده است، اکنون می‌توان سفر خرید مشتری را ایجاد کرد و مراحل و فرآیند های موجود در آن را مشخص کرد.

ایجاد سفر مشتری (Customer Journey)
با درک بیشتر مخاطب سفر مشتری را در استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود ترسیم نمایید

پس از شناسایی تاثیرگذار ترین محتوا بر مخاطب، سپس استراتژی را بر مبنای آن به جلو حرکت می‌دهیم. به عنوان مثال، یک برند می‌داند که اکثر مشتریان از طریق شبکه های اجتماعی به وب سایت آن ها وارد می‌شوند و این دانش به آن ها کمک می‌کند تا این امر را تسهیل کنند و فروش خود را افزایش دهند. ایجاد سفر نهایی خرید برای مشتریان همچنین به معنای بهینه سازی تجربه خرید آنلاین است.

۵- بدانید که چه موقع و چگونه باید به عقب برگردید و فرآیندها را اصلاح کنید

اگرچه صحبت کردن درباره پالایش فرآیندها آسان است، اما اجرای آن دشوار است. راه های زیادی برای اصلاح فرآیند وجود دارد. استفاده از داده، پرسشنامه و تیم های مانتورینگ و نظارت از جمله راه های شناخته شده برای بازنگری و اصلاح فرآیند ها هستند اما پیش از هرچیز لازم است فرآیند ها مستند شوند. استفاده از فلوچارت های ساده و یا نرم افزارهای مخصوص مدیریت فرآیند(برای مثال Bizagi) راهی مناسب برای مستند سازی فرآیند و شناسایی ضعف ها و قوت ها است. گاهی اوقات همین مستند سازی به کسب و کارها در شناسایی شکاف ها کمک بسیاری می‌کند. در صورتی که باز هم با وجود مستند سازی نتوانستید شکاف هایی که حس می‌کنید واقعا وجود دارند را شناسایی کنید، از پرسشنامه (از کارکنان و مشتریان)،داده، مشورت خبره و دیگر راه های موجود استفاده کنید.

جمع بندی

همانطور که احتمالا هرشخصی می‌داند، اهمیت داشتن یک استراتژی خوب انکار نشدنی است ما هر استراتژی برای اجرای صحیح علاوه بر ارزیابی و نظارت بر آن، نیاز به ارتقا دارد. ارتقا و بهبود مداوم این فرآیندها ضامن هدایت صحیح کسب و کار شرکت ها است و شرکت های بزرگ سالانه مبالغ هنگفتی در این زمینه به صرف می‌کنند. استفاده از مشاوران خارجی، ارزیابی های درون سازمانی و در ابعاد کوچکتر، در کسب و کارها، بازنگری مجدد امری حیاتی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر