۱۵ مدل محتوای ویدیویی جذاب

15 مدل محتوای ویدیویی جذاب

محتوای ویدیویی و مولتی مدیاها به زودی تمام کانال های ارتباطی را تسخیر خواهند کرد. پس تولید محتوای ویدیویی جذاب اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

محتوای ویدیوییطبق گفته های نشریه معتبر نیویورک تایمز، ما در حال ورود به دنیای ” ماوراء پست ” هستیم. در واقع مالتی مدیا بزودی تمامی کانال ها را دربر خواهد گرفت. به زبان ساده تر، استفاده از متون و نوشته ها برای ایجاد ارتباط با مخاطبان با سرعتی باورنکردنی در حال منسوخ شدن است. به عنوان یک بازاریاب، شما می دانید که پیامد این موضوع این است که شما باید استراتژی دیجیتال خود را به روز رسانی کرده و یا به طور کلی دوباره پیاده سازی کنید. اما دنیای مالتی مدیا دنیای بزرگ و گیج کننده ای است، اگر بخواهید یک ویدیو بسازید، از کجا باید شروع کنید؟

در قدم اول به شما پیشنهاد می کنیم که هدف خود را معین کنید. هدف ساخت ویدیو یا یک سری ویدیویی که می خواهید تولید کنید را در یک خط خلاصه کنید. به طور کلی ما با ۳ مدل ویدیو سر و کار داریم:

  • آگاهی دهنده: قرار گرفتن در رادار مشتریان. این مدل ویدیوها عمدتاً دارای ارزش سرگرم کننده بالایی هستند و رنج زیادی از مخاطبان را راضی می کنند، بنابراین تعداد زیادی از مخاطبان جذب می شوند.
  • تعامل برانگیز: این ویدیوها؛ ویدیوهایی هستند که مخاطب را به واکنش برمی دارند، این واکنش می تواند یک لایک، کامنت و یا به اشتراک گذاری باشد. ویدیوهای این دسته معمولاً ویدیوهایی هستند که احساسات بینندگان را درگیر می کنند.
  • آموزشی: آموزش چیزی به مخاطبان. اگر می خواهید مشتریان احتمالی را هدفگیری کنید، می تواند ویدیوهای استفاده مشتریان از محصولاتتان باشد. اگر مشتریان کنونی خود را هدفگیری کرده اید، ویدیوی شما می تواند یک ویدیوی آموزشی نحوه استفاده از محصولات باشد.

۱۵ مدل محتوای ویدیویی

حال که شما اهداف خود را مشخص کرده و انواع ویدیو را شناخته اید، بیایید کمی با جزییات بیشتر به این گروه بندی ها نگاهی داشته باشیم.

ویدیوهای آگاهی دهنده (Awareness)

1 – نتیجه گیری ها (Round Ups)

راند آپ ها ویدیوهای لیست مانندی هستند که قالب بخصوصی دارند، به عنوان مثال ویدیوهایی با عناوین ” ۵ حرکت برتر یوگا ” یا ” ۵ رستوران برتری که باید هنگام سفر به کیش از آنها دیدن کنید ” ویدیوهایی از این قبیل هستند.

موثرترین راندآپ ها ویدیوهایی هستند که تا حد ممکن کوتاه باشند؛ سعی کنید ویدیوهای شما بالاتر از ۴ دقیقه نباشد تا بتوانید مخاطبان را متمرکز نگه دارید. از دید بصری شما نباید با دوربین صحبت کنید، صحبت هایتان را با نشان دادن مردم حاضر در مکان مورد نظر و یا قسمت های مختلف مکان مورد نظر و محصولات مورد نظر ترکیب کنید. همچنین فراموش نکنید که ویدیوی شما عناصر مختلفی داشته باشد و تنوع خوبی را در خود داشته باشد تا بتواند سلایق متفاوت مردم را به خود جذب کند.

استفاده از ویدیوهای آگاهی دهنده
تولید محتوای ویدیویی جذاب

این ویدیوی راندآپ از Travelocity که در مورد بهترین رستوران های سان فرانسیسکو صحبت می کند مثال بسیار خوبی است. این ویدیو سریع، تاثیرگذار و سرگرم کننده است. بینندگان با دیدن نام منتشر کننده ویدیو به یاد کلمه Travel ( سفر ) می افتند و این امر بدین معنیست که دفعه بعدی که بخواهند به سفر بروند، احتمال این که از این کمپانی برای خرید بلیت و رزرو هتل استفاده کنند بسیار بیشتر است.

۲ – فرهنگ کمپانی/ ملاقات با تیم

اگر دوست دارید مشتریان شما نگاهی به ارزش های سازمانی، اهداف و اعضای تیم شما داشته باشند، ساخت ویدیویی که بتواند فرهنگ برند و یا چند تن از اعضای تیم شما را نشان بدهد انتخاب خوبی است. این ویدیوها به مردم کمک می کنند که درک بهتری از دلیل متفاوت بودن کمپانی شما داشته باشند و وفاداری بیشتری به برند شما پیدا کنند.

تولید محتوای ویدیویی جذاب از فرهنگ کمپانی
تولید محتوای ویدیویی جذاب از فرهنگ کمپانی

ویدیوی “Meet Mailchimp: Joanna”، یک مثال بسیار خوب است. در این ویدیو، یک برنامه نویس Front end از کمپانی Mailchimp کاری که انجام می دهد و نحوه انجام کار خود را شرح می دهد.

۳ – پشت صحنه

این عکس جذاب و مشهور پشت صحنه را تابحال دیده اید؟

استفاده از پشت صحنه برای تولید محتوای ویدیویی جذاب
استفاده از پشت صحنه برای تولید محتوای ویدیویی جذاب

مردم عاشق بودن در فعالیت های پشت صحنه هستند. اگر شما ویدیوهایی از موقعیت های پیش آمده در پشت صحنه یک پروژه یا پروسه ساخت محصولی را دارید که فکر می کنید مردم به آن علاقه مند هستند، ساخت یک ویدیو پشت صحنه را در نظر بگیرید. این ویدیوها به طور معمول کمتراز ویدیوهای دیگر ویرایش می شوند و شامل ویدیوهای خام می شوند. از این ویدیوها می توان در هر دو مدل بیزینس B2B و B2C استفاده کرد.

به عنوان مثال، کمپانی RIV اخیراً ویدیوی پشت صحنه موزیک ویدیو Swap Meet از خواننده معروف Tyga را منتشر کرده است، که نشان دهنده پروسه ی ساخت این موزیک ویدیو خلاقانه بوده است که به یکی از موفق ترین ویدیوهای صنعت موزیک  Hip Hop تبدیل شد.

۴ – مصاحبه ها

ویدیوهای مصاحبه همانطور که می دانید معمولاً نشان دهنده یک یا دو فرد هستند که به سوالات پاسخ می دهند. کسی که مصاحبه می شود معمولاً باید فردی باشد که مخاطبان شما وی را می شناسند و یا در غیر این صورت فردی که نمی شناسند اما مطمئن هستید از شنیدن صحبت های وی هیجان زده می شوند.

این مدل ویدیو برای به اشتراک گذاری ارزش های برند و هم رده کردن خود با یک فرد الهام بخش جامعه بسیار خوب است. به عنوان مثال می توانید ویدیوی مصاحبه ای Anthropologie از خانم Jaquelyn Jablonski را ببینید، مدل بین المللی و فعال حقوق بیماران دارای اوتیسم. این مصاحبه برای این است که نشان دهد خط فکری Anthropologie دقیقاً هم راستا با این خانم که یکی از اینفلوئنسرهای بزرگ گروه مخاطبان خود است، می باشد.

ویدیوهای تعامل برانگیز (Engagement)

5 – ویدیوهای خنده دار

دفعه بعدی که فینال یک رویداد ورزشی بزرگ را تماشا می کنید، تعداد تبلیغ های خنده داری که پخش می شود را بشمارید. اکثر تبلیغات رویدادهای ورزشی پرمخاطب خنده دار هستند.برای این کار دلیل خوبی هم وجود دارد؛ خنداندن بینندگان شما باعث می شود که آنها احساس خوبی در مورد برند شما داشته باشند و آسان تر با شما ارتباط برقرار کنند.

تولید محتوای ویدیویی جذاب به کمک ویدیوهای خنده دار
تولید محتوای ویدیویی جذاب به کمک ویدیوهای خنده دار

این ویدیو از Taulia، یک کمپانی تولید کننده سیستم های مدیریتی پرداخت را ببینید که با ایجاد یک سری ویدیوی تبلیغاتی با نام ” از شر کابل ها خلاص شوید “، یک موضوع به ظاهر خسته کننده را به ویدیوهای خنده داری تبدیل کرده است.

۶ – Vlog

وی لاگ یا همان ویدیوبلاگ، ویدیوهایی هستند که معمولاً توسط یک فرد که روبروی دوربین یا وب کم می نشیند ضبط می شود. یک ویلاگ معمولاً در مورد تجربه شخصی یک فرد و نظرات وی در مورد موضوعی خاص است.

در حالی که اینفلوئنسرها از این مدل ویدیوها بسیار بیشتر از برندها استفاده می کنند، شما به راحتی می توانید از این ژانر محبوب برای خود استفاده کنید. برای این که بتوانید ایده بگیرید، شما می توانید از کارمندان خود بخواهید که به صورت نوبتی و روزانه اکانت یوتوب شما را کنترل کنند و محل کار را به مخاطبان نشان دهند، رویدادهای صنعت را به آنها نشان دهند و همچنین با دیگر کارمندان شما مصاحبه کنند.

۷ – ایمیل های ویدیویی

بازاریابان تنها کسانی نیستند که از ویدیوها برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند، فروشندگان هم این کار را انجام می دهند. طی ماه های گذشته ما با ایمیل های ویدیویی زیادی روبرو شده ایم. نادیده گرفتن پیغامی مبنی بر این که یک ویدیو برای شما فرستاده شده است از سوی یک کمپانی کار بسیار سختی است در صورتی که دیگر ایمیل های شما، ایمیل های ساده و کاری باشند.

استفاده از ایمیل های ویدیویی یک ایمیل ویدیویی خوب برای فروش معمولاً ۱ دقیقه است. خودتان را معرفی کنید و توضیح دهید که چرا قصد دارید به فرد مورد نظر دسترسی پیدا کنید، همچنین از آنها بخواهید که برای رسیدن به اهداف خود در زمینه های مختلف که مربوط به کار شماست با شما تماس بگیرند تا بتوانید آنها را راهنمایی کنید.

اگر نمی خواهید و یا نمی توانید برای هر فرد یک ویدیوی منحصر به فرد تولید کنید، چند مدل تولید کرده و از آنها به صورت نوبتی استفاده کنید. شما می توانید آنها را بر اساس مدل مشتری تفکیک کنید، به عنوان مثال شما می توانید یک ویدیو در مورد پیشنهادات بلاگ نوشتن برای بازاریابان محتوا، یک ویدیو در مورد شبکه های مجازی برای مدیران ارتباطات و یک ویدیو در مورد محتوای برندگذاری شده برای تبلیغ کنندگان تولید کنید.

ویدیوهای آموزشی (Education)

8 – ویدیوهای چگونه / توضیح دهنده

این ویدیوها مخاطبان را وارد یک پروسه کرده و یا به یک سوال مشترک و رایج پاسخ می دهند. این ویدیوها برای بالا بردن اعتبار برند بسیار مناسب بوده و باعث می شود مخاطبان به برند شما اعتماد کنند. در این ویدیو که به عنوان مثال در نظر گرفته شده است، یک کارمند Squarespace تفاوت های میان میزبانی دامین و وب را شرح می دهد. از قضا Squarespace هر دو موارد گفته شده را ارائه می دهد، بنابراین کسانی که این ویدیو را نگاه می کنند می توانند به مشتری های خوبی تبدیل شوند.

 تولید محتوای ویدیویی جذاب به کمک ویدیوهای آموزشی
تولید محتوای ویدیویی جذاب به کمک ویدیوهای آموزشی

برای ساخت اولین ویدیوی توضیح دهنده خودتان، لیستی از سوالات متداولی که بیشتر مشتریان شما می پرسند ایجاد کنید. یکی از آنها را که بیشتر از بقیه چالش برانگیز است انتخاب کنید و در یک ویدیوی کوتاه در مورد آن توضیح دهید.

۹ – بررسی محصولات

تعداد کمی از مشتریان امروزی وجود دارند که قبل از مشورت با دوستان و اینترنت، یا هر دو، اقدام به خرید محصولی می کنند. به همین دلیل است که یک ویدیوی بررسی محصول می تواند انقدر مهم باشد، چرا که این حس را به مخاطبان می دهد که در حال دیدن یک ویدیوی بررسی محصولی که ممکن است بخرند از طریق فردی هستند که هم رده آن هاست و زمانی مانند آنها مشتری احتمالی بوده است و بنابراین می توانند به گفته های وی اطمینان کنند.

تولید محتوای ویدیویی بررسی محصولات
تولید محتوای ویدیویی بررسی محصولات

البته ایجاد این نوع ویدیوها در حالی که خودتان در حال بررسی محصول خود هستید کار سختی است. بنابراین با توجه به این موضوع، سعی کنید که یک نمونه کار را به اینفلوئنسرها بدهید و از آنها بخواهید که نظر خود را در مورد آن با مردم به اشتراک بگذارند. برای این که بتوانید ایده بگیرید، این بررسی از سرویس Blue Apron که توسط Meal Kit ارائه می شود را ببینید. نه تنها Blue Apron می تواند با این ویدیو به مخاطبان سازنده ویدیو دست پیدا کند بلکه می تواند اعتبار خود را نیز نزد آنها بالا ببرد.

۱۰ – پرسش و پاسخ

مدل های متفاوتی از ویدیوهای پرسش و پاسخ وجود دارد. شما می توانید یک مصاحبه ای که شخصی با یک فرد دیگر مصاحبه می کند را ضبط کنید، مثلاً یکی از اعضای تیم شما با یک متخصص مصاحبه کند. همچنین شما می توانید از مخاطبان بخواهید سوالات خود را مطرح کنند و شما جلوی دوربین به این سوالات پاسخ دهید.

روش اول معمولاً بیشتر به درد کمپانی های B2B می خورد و روش دوم نیز برای برند های مصرف کننده موثرتر است. سلسله پرسش و پاسخ های Bon Apetit  قطعاً ارزش نگاه کردن را دارند. این برند با افرادی همچون Chrissy Teigen  و Lindsay Vonn مصاحبه می کند که هر دو این ویدیوها می توانند درعین آموزشی بودن سرگرم کننده نیز باشند.

۱۱ – ویدیوهای معرفی

آیا خبرهای بزرگی دارید که می خواهید با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید؟ مهم نیست که شما محصولی را در شرف تولید انبوه دارید، رویدادی پیش رو دارید و یا شعبه جدیدی را افتتاح می کنید، ویدیوهای معرفی کننده به شما این امکان را می دهد که خبرها را سریعتر به گوش همگان برسانید و هیجان بیشتری به مخاطبان تزریق کنید.

استفاده از ویدیوهای معرفیما عاشق ویدیوی معرفی NPR از مسابقات Tiny Desk  هستیم، در کمتر از ۴۰ ثانیه، ایده اصلی معرفی می شود، قوانین مسابقه مشخص می شوند و در پایان نیز با خنده بینندگان به پایان می رسد. به یاد داشته باشید که ویدیوهای معرفی کننده شما لازم نیست خنده دار باشند، بلکه باید توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

۱۲ – ویدیوهای آزمایشی / مطالعاتی

هنگامی که صحبت در مورد نرخ تبدیل می شود، شما نمی توانید ویدیوهای آزمایشی و مطالعاتی را شکست دهید. با تشکر از تایید اجتماعی یا همان سوشال پروف، و همچنین تاثیر روانی که برروی مردم هنگامی که می بینند مردم دیگر محصولی را خریداری کرده اند، وارد می شود تا آنها نیز محصول را خریداری کنند.

سعی کنید مشتری را پیدا کنید که نتایج بسیار خوبی گرفته است و یا داستان جالبی دارد. اگر به مقداری ایده نیاز دارید، ویدیو این بخش را تماشا کنید که در مورد موزیسین هالیوودی است که از Evernote برای ساخت موزیک استفاده می کند. این ویدیوی خوب و مسحورکننده توانسته است بیش از ۴۴ هزار بازدید در یوتوب داشته باشد.

۱۳ – تور محصولات

بسیاری از بازدیدکنندگانی که برای اولین بار وارد وبسایت شما می شوند می خواهند بدانند که محصولات شما به چه صورت زندگی آنها را بهبود می بخشد. اما آنها نمی خواهند که فقط چند پاراگراف متن بخوانند و یا میان هزاران عکس اسکرول کنند، چرا که این کار زیادی است که در نهایت شاید حتی به آنها نشان ندهد که محصول شما به دردشان می خورد یا خیر.

یک نگاه کلی به راه حل شما می تواند جواب این افراد باشد. آنها می توانند خودشان ببینند که محصولات شما چه کاری انجام می دهند و چه شکلی هستند. اگر تمامی این مسائل از دید آنها راضی کننده به نظر برسد، به احتمال زیاد به مشتری تبدیل می شوند.

تولید ویدیویی از نحوه خودویدیوی دو دقیقه ای Basecamp تحت عنوان ” چگونه کار می کند “، کار بسیار خوبی را در امر بازبینی محصول آنها و کارایی آن انجام می دهد.

۱۴ – توضیح دهنده قابلیت ها

گاهی وقت ها تمرکز برروی یک فاکتور از محصولاتتان می تواند به شما کمک زیادی بکند. یک ویدیوی توضیح دهنده قابلیت ها می تواند دقیقاً همان چیزی باشد که می خواهید؛ بجای این که بخواهید نگاه کلی به محصول به مانند مورد بالایی بیاندازید، در مورد این که یکی از قابلیت ها چه کاری انجام می دهد، بیشتر در چه مواردی استفاده می شود و چرا انقدر با ارزش است توضیح دهید.

برای این کار می توانید ویدیوی ” به ویرایشگر موبایل خوش آمدید ” کمپانی Wix نگاهی بیاندازید. این ویدیو به مخاطبان نشان می دهد که اپلیکیشن Wix برای موبایل چطور به آنها اجازه می دهد که از روی موبایل وبسایت خود را ویرایش کنند.

۱۵ – صحبت های زنده/ سخنرانی ها

اگر یکی از اعضای تیم شما در حال سخنرانی است، می توانید تاثیر آن را دو برابر کنید. سخنرانی و صحبت های آنها را فیلم بردارید کنید، مقداری ویرایش کنید و به راحتی می توانید یک محتوای با ارزش و با کیفیت ایجاد کنید. کمپانی Slack از این استراتژی در کنفرانس اخیر خود استفاده کرد. ویدیویی که از این کنفرانس منتشر شد یک ورژن ضبط شده از متخصص استارت آپ Ken Norton بود که در مورد ملاقات های موثر صحبت می کرد.

جمع بندی

ویدیوها می توانند نقش با ارزشی در هر مرحله از قیف فروش شما را ایفا کنند، از جذب سرنخ های جدید گرفته تا تبدیل آنها به مشتریان دست به نقد. امیدوارم این مقاله در مورد انواع مختلف ویدیوها الهام بخش شما باشد.

۱ دیدگاه دربارهٔ «۱۵ مدل محتوای ویدیویی جذاب»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر