تبلیغ نویسی: ۳۹ تکنیک حرفه ای کپی رایتینگ

تبلیغ نویسی

کپی رایتینگ یا همان تبلیغ نویسی پیوند تجارت و نویسندگی است. در واقع تکنیک های کپی رایتینگ شامل مهارت‌های نویسندگی است که به کمک کسب و کارها می‌آید تا کالا یا خدمتی به درستی معرفی شود

تبلیغ نویسی: 39 تکنیک حرفه ای کپی رایتینگکپی رایتینگ دقیقا چیست؟ کپی رایتینگ (نوشتن محتوای تبلیغاتی) هنر و علم نوشتن کلمات مورد استفاده در صفحات وب، تبلیغات و در واقع خوراک تبلیغاتی است که باعث می شود بتوانید محصولات و خدمات خود را بفروشید و مشتریان احتمالی را مجاب کنید که از شما خرید کنند. در واقع این کار مثل استخدام یک فروشنده برای جذب تمام مشتریان تان است. تیم فروش با تک تک مشتریان تماس می گیرد ولی کپی رایتر از طریق بیلبوردها، تبلیغات مجله، نامه های فروش، پست های وبلاگ و … به همه آن اهداف می رسد.

طراحی، بازاریابی محتوا، سئو و هک رشد همه بخش هایی از برنامه کامل بازاریابی دیجیتال هستند، اما کپی رایتینگ (نوشتن محتوای تبلیغاتی) چسبی است که همه آن ها را با هم مرتبط می کند. تبلیغات نویسی به طراحی شما معنا می دهد و پایه و اساس بازاریابی محتوا، سئو و هک رشد شما را فراهم می کند. هرچه متن تبلیغاتی بهتر نوشته شود، خوانندگان بیشتری تبدیل به مشتریان شما خواهند شد ما قصد داریم در این مقاله راهنمای کاملی برای کپی رایتینگ در هر دو فضای آنلاین و آفلاین به شما ارائه دهیم.

اگر می توانید حین متقاعد کردن مشتریان برای خرید محصولات یا خدمات تان یک داستان قانع کننده به آن ها تحویل دهید، مطمئن باشید هیچ محدودیتی برای رشد کسب و کارتان وجود نخواهد داشت.

با این حال اگر شما درگیر این موضوع هستید که ایمیل های عمومی، تبلیغات و نامه های فروش ارسال کنید، بدانید که فعالیت حرفه ای کارآفرینی خود را صرف فروش تعداد محدودی از محصولات تان کرده اید.

 • اما چگونه واقعا تبدیل به یک تبلیغ نویس خوب شوید؟
 • علم تبلیغ نویسی 
 • اصول تبلیغ نویسی چیست؟
 • آموزش تبلیغ نویسی را از کجا شروع کنیم؟
 • آیا باید ساعت های زیادی را برای دست نویس نامه های فروش معروف صرف کنید؟
 • آیا باید صدها کتاب در مورد کپی رایتینگ (نوشتن محتوای تبلیغاتی) بخوانید؟
 • آیا باید به دانشگاه بروید و هزینه زیادی صرف کنید تا یک مدرک دیگر بگیرید؟

من فکر می کنم راه بهتری برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر در سطح جهانی وجود دارد، یک راه ساده تر که تقریبا هیچ سرمایه گذاری نیاز ندارد و تنها ۳۰ روز طول خواهد کشید. اولین چیزی که من می خواهم اشاره کنم این است که این مقاله برای کمک به شما در تبدیل شدن به یک کپی رایتر در سطح جهانی نوشته شده و نه یک استاد کپی رایتر.

برای تبدیل شدن به تبلیغ نویس در سطح جهانی (۵٪ بالا) تنها به حدود یک ماه کار متمرکز نیاز دارید. برای اینکه تبدیل به استاد تبلیغات نویسی شوید و از ۵%  به ۱% افراد بالای لیست برسید، اگر نگوییم چند دهه، باید بگوییم که نیاز به سال ها تمرین و تعهد کاری دارید. اگرچه برای تبدیل شدن از یک کپی رایتر خوب به یک کپی رایتر عالی و همچنین برای رشد کسب و کارتان نیازی به این ۴ درصد تلاش اضافی ندارید. تبدیل شدن به کپی رایتر در کلاس جهانی ، سریعتر از آنچه فکر می کنید به طور کامل قابل دستیابی است و به عنوان یک کپی رایتر کار کرده و سفارش تبلیغ نویسی و درآمد تبلیغ نویسی نیز بگیرید.

محتوا پنهان

چرا درک محصول بسیار مهم است؟

اولین گام در هر پروژه کپی رایتینگ و تبلیغات نویسی این است که محصولی را که می خواهید بفروشید بطور کامل بشناسید. دیوید اگیلوی، تبلیغ نویس افسانه ای، سه هفته بطور کامل به مطالعه و بررسی دقیق محصول پرداخت تا مفهوم برنده برای آگهی رولز رویس را بیابد:

(بلندترین صدایی که در سرعت ۶۰ مایل بر ساعت، در رولز رویس جدیدتان می‌شنوید، صدای تیک تیک ساعت است)

تبلیغ نویسی : آگهی رولز رویس
دیوید اگیلوی، تبلیغ نویس افسانه ای، سه هفته به بررسی دقیق محصول پرداخت تا مفهوم برنده‌ی آگهی رولز رویس را بیابد

او زمان زیادی را صرف کرد تا جزئیاتی از محصول را ارائه کند که به اندازه کافی برای مشتری جذاب و متقاعد کننده باشد. اگر آقای اگیلوی مدت ها وقت صرف کرد تا چنین ویژگی فروش مهمی را کشف کند، مطمئنا ارزش آن را دارد که شما هم زمانی را صرف کنید تا بفهمید کدام ویژگی های محصول تان برای مشتریان جذاب خواهد بود و آنها را ترغیب به خرید خواهد کرد.

این هدف واقعی این مقاله است ، پیدا کردن آنچه که محصول شما را منحصر به فرد می کند و مزایا و ویژگی هایی که مشتریان را جذب خواهد کرد.

این اولین مرحله برای هرپروژه کپی رایتینگ است.

خبرخوب این است که به عنوان صاحب یک کسب وکار یا یک وبلاگ، شما به زیر و بم محصول خود آشنا هستید. ویژگی های محصول را می شناسید،درک کنید که چگونه کار می کند،وبا مزایایی که برای مشتریان ارائه می کندآشنا هستید. این یک نقطه شروع عالی برای کپی رایتینگ است، شما نیازی به انجام تحقیقات کامل ندارید و می توانید با نوشتن آنچه که از قبل می دانیدشروع کنید. لازم نیست برای تحقیق در مورد محصول و یادداشت برداری وقت صرف کنید.

اگر چه محصول خود را می شناسید و نیازی به تحقیقات ندارید اما دنبال کردن مراحل این مقاله و نوشتن جزئیات محصول بازهم به دردتان خواهد خورد. بانوشتن شرح محصول کامل همراه با لیستی از ویژگی ها و مزایا، اطلاعات مهمی را ذخیره خواهید کرد که در مقاله های بعد می توانید به آن ها مراجعه کنید. بهتر است همه چیز را در یک فولدر ذخیره کنید تا هرزمان که در دسترستان باشد.

بنابراین قبل ازاینکه شروع به تبلیغات نویسی کنید،تمرین زیر را برای نوشتن توصیف محصول یا سرویس خود انجام دهید. پس از اتمام، تمام جزئیات آنچه را که می فروشید در دست دارید و همچنین ایده های خوبی در مورد نحوه فروش به ذهنتان خواهد رسید.

محصول‌تان را توصیف کنید

با پاسخ دادن به سوالات زیر شروع کنید: (در صورتی که به جای محصول، خدمات می فروشید ممکن است نیاز داشته باشید که سوالات را کمی تغییر دهید.) به منظور نشان دادن هرمرحله از این فرآیند، ما یک محصول فرضی را ایجاد خواهیم کرد که درطول این راهنما آن را با عنوان “ابزار نظرسنجی ” می نامیم.

سوال ۱: چگونه محصول راتوصیف می کنید؟

برای پاسخ به این سوال، یک توضیح ساده دو سه جمله ای از محصول کافی است. نیاز نیست این توضیح خیلی طولانی باشد و یا جزئیات زیادی را شرح دهد. هیچ نگرانی در مورد ارائه یک توضیح کوتاه فانتزی نداشته باشید. یک شرح  ساده که محصول را برای مشتری توصیف کند کافی است.

نمونه پاسخ:

چگونه یک محصول را توصیف می کنید: “ابزار نظرسنجی “، به شرکت ها این امکان را می دهد که بازدید کننده های سایت خود را رصد کنند  و اطلاعات بیشتری در مورد آنها به دست بیاورند. صاحب سایت می تواند بسته به اینکه چه چیزی را می خواهد بداند یک سوال یا بیشتر از بازدید کننده ها بپرسد. وقتی افراد سایت را باز می کنند یک pop up نظرسنجی نمایش داده خواهد شد.

ما در مقاله ی مفهوم محصول در آمیخته بازاریابی به صورت مفصل راجع به شناخت محصول صحبت کردیم که در زیر لینک آن را ملاحظه می نمایید

سوال ۲: چه چیزی این محصول را متمایز می کند؟

هدف از این سوال دستیابی به ویژگی هایی است که محصول شما را خاص و منحصر بفرد می کند. این محصول چه ویزگی هایی دارد که محصولات مشابه آن را ندارند؟ آیا در ایالات متحده ساخته شده است؟ آیا نصب آن آسانتر است؟ آیا تجزیه و تحلیلی ارائه می دهد که سایت های دیگر آن را ارائه نمی کنند؟

درنهایت، از این ویژگی برای تشخیص گزاره فروش منحصربه فرد (USP) استفاده کنید. یکUSP چیزی منحصربه فرد است که شرکت های دیگر ارائه نمیدهند. آیا محصول شما چنین ویژگی خاصی دارد؟ آیا ویژگی دارید که برای سایرین قابل رقابت نباشد؟ هر ویژگی که محصول را خاص و منحصر بفرد می کند بنویسید.

نمونه پاسخ:

چه چیزی در مورد این محصول منحصر بفرد و خاص است: این محصول خاص است چون چندین پیشنویس فرم فرموله شده برای ایجاد نظرسنجی وجود دارد که کاربر می تواند از انها استفاده کند بدون آنکه نیازبه تخصص خاصی در حوزه نظرسنجی داشته باشد. آسان بودن اجرای این پلتفرم آن را خاص و منحصربفرد ساخته است.شرکت ها می توانند خودشان با وارد کردن یک کد اختصاصی این برنامه را در سایت اجرا کنند و همچنین در زمانی که کاربران در حال مشاهده سایت هستند از انها نظرسنجی به عمل می اورد.

  سوال۳: بزرگترین مزیت محصول چیست؟

نه تنها می خواهید بدانید چرا یک محصول منحصر بفرد است بلکه دانستن مزایایی که به مشتریان ارائه می دهد هم اهمیت ویژه ای دارد.بسیاری از شرکت ها در مرحله توصیف محصول متوقف می شوند و مزایای استفاده از محصول را نادیده می گیرند.

کمپین تبلیغ نویسی
تمرکزباید برروی ارائه یک مزیت رقابتی باشد، نه توصیف خدمات

به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است در مورد ارائه نرم افزار آنالیز وب صحبت کند، اما منافع استفاده از این سرویس را به مشتریان توضیح ندهد، آنها باید به مشتری بگویند که این نرم افزار به آنها کمک می کند تا سایت سودآوری بیشتری داشته باشد، درآمدبیشتری به ازای هرمشتری کسب کنند و یا مزایای دیگری که ممکن است داشته باشد. تمرکزباید برروی ارائه یک مزیت باشد، نه توصیف خدمات.

پس محصول شما چه مزیتی مهمی دارد؟

نمونه پاسخ:

مزیت بزرگی که این محصول ارائه می دهد چیست؟ مزیت بزرگ این ابزار این است که به صاحبان سایت کمک می کند که در مورد کاربران سایت اطلاعات بیشتری به دست بیاورند و علایق انها را بشناسند.آنها می توانند فورا متوجه شوند که مشتریان چه سوالاتی در مورد محصول یا خدمات دارند، کدام ویژگی محصول برای انها مهم است و غیره. این ابزار به آن ها کمک می کند که سایت را مطابق با نیازهای مشتریان تغییر دهند ، نرخ تبدیل را بهبود ببخشند و مشتریان بیشتری را به سمت خرید سوق دهند.

سوال۴: چه مشکلی را حل می کند؟

مردم به طور کلی به دو دلیل خرید می کنند: افزایش لذت و کاهش درد. در سوال قبلی  ما مزایایی که باعث افزایش لذت مشتری از خرید می شود را بررسی کردیم و در این سوال دنبال ویژگی هایی هستیم که باعث حل مشکلی می شود و دردی را کاهش می دهد.

به عنوان مثال یک شرکت بیمه اتومبیل می تواند از عنوان زیر استفاده کند: ( آیا هزینه زیادی برای بیمه اتومبیل خود پرداخت می کنید؟) این اگهی در مورد این موضوع که چطور بیشتر مشتریان بیمه هزینه بیش از نیازشان برای خدمات بیمه پرداخت می کنند صحبت می کند و اینکه چطور این شرکت می تواند به آنها  کمک کند که پول بیشتری صرفه جویی کنند. (شبیه آگهی که GEICO در حال حاضر انجام می دهد) هدف این آگهی این است که ابتدا بر روی یک مشکل تمرکز می کند و سپس در مورد این موضوع که چگونه این شرکت می تواند کمک کند که این مشکل برطرف شود و این درد کم شود توضیحاتی ارائه می دهد.

کار دیگری که می توانیم انجام دهیم این است که بر روی تجربه لذت مشتریان از ذخیره پول بیشتر تمرکز کنید.

آموزش تبلیغ نویسی
آگهی بیمه GEICO‌ درباره‌ی تجربه لذت مشتریان از ذخیره پول بیشتر

مثلا می توانید از این عنوان استفاده کنید: ( پولی که از طریق صرفه جویی در بیمه GEICO به دست آورده اید را کجا مصرف می کنید؟) این عنوانی بود که در سال ۲۰۰۸ شرکت بیمه GEICO با تمرکز بر تجربه لذت مشتری به جای تمرکز بر مشکل، استفاده کرد. اغلب تمرکز بر مشکل موثرتر از تمرکز بر لذت است ولی از هر دو روش می توانید استفاده کنید و اثر بخشی آنها را مورد ارزیابی قرار دهید.

محصول یا خدمات شما چه مشکلی را برطرف می کند و چه دردی را کاهش می دهد؟

نمونه پاسخ:

چه مشکلی را برطرف می کند؟ “ابزار نظرسنجی”، فرایند سوال پرسیدن از مشتریان را ساده می کند.بیشتر اوقات دانستن این موضوع که کاربران به چه چیزی فکر میکنند، چه نیازهایی دارند و واقعا به دنبال چه چیزی هستند مشکل است. شرکت ها در تلاش هستند که ذهن کاربران را بخوانند و نیازهای انها را حدس بزنند. با استفاده از این ابزار نظرسنجی، شرکت ها می توانند به سادگی هر سوالی را که دوست دارند از کاربران بپرسند. علاوه بر این فرم های نظرسنجی پیش نویس زیادی وجود دارد که به شرکت ها کمک می کند که نوع سوالات مورد نظر خود را پیدا کنند.معمولا اکثر شرکت ها نمی دانند که در مورد هدفی که به دنبال آن هستند، چه سوالاتی بپرسند. فرم های پیش نویس ابزار نظرسنجی ، امکان نظرسنجی موثرتر را فراهم می کند.

 سوال ۵: کدام ویژگی ها در نظر گرفته شوند و هر یک چه مزیت هایی دارند؟

اولین کاری که برای پاسخ دادن به این سوال بایستی انجام دهید این است که همه ویژگی های محصول را یادداشت کنید. برای کپی رایتینگ (نوشتن محتوای تبلیغاتی) نیازی به استفاده از همه این ویژگی ها نخواهید داشت اما بهتر است همه رو یکجا یادداشت کنید تا در موقع نیاز دم دستتان باشند.

برخی از محصولات ویژگی های فراوانی دارند و برخی ویژگی های کمتری دارند. در هر دو حالت لیستی از ویژگی های محصولتان به همراه توضیح کوتاهی در هر مورد را تهیه کنید.علاوه بر لیست ویژگی ها حتما لیستی هم از مزیت هر ویژگی داشته باشید.بعدا در مورد مزایا بیشتر صحبت خواهیم کرد ، اما بطور خلاصه میتوان گفت که مشتریان به مزایای هر ویژگی بیشتر از خود ویژگی ها توجه می کنند( در هر صورت شما باز هم نیاز به لیست ویژگی ها درکپی رایتینگ خود دارید)

به عنوان مثال مشتریان به مطلب اینترنت سرعت بالا که کمک می کند فیلم ها را با سرعت بهتر و بدون وقفه تماشا کنند بیشتر توجه می کنند تا  اینکه عنوان شود اینترنت سرعت ۱۵ مگابایت بر ثانیه فراهم می کند. در این مورد ۱۵ mbps یک ویژگی است و (نمایش فیلم بدون وقفه) مزیت این ویژگی است.

ویژگی های محصول را بنویسید و مزایای هر ویژگی را ثبت کنید

نمونه پاسخ: چه ویژگی هایی دارد و هر ویژگی چه مزایایی دارد؟

ویژگی اول: فرم های پیش نویس سوال

 • مزیت:شرکت ها می توانند سوالاتی را در فرمت های مختلف مثل سوال کوتاه، پاراگراف، سوالات چند گزینه ای، و چک باکس

ویژگی دوم:نصب کدهای جاوا اسکریپت

 • مزیت:می توانید نظرسنجی را با کپی کردن کدهای جاوا اسکریپت به سایت خود اضافه کنید.که این مزیت باعث می شود به نیروهای IT نیاز کمتری داشته باشید.

ویژگی سوم:نظرسنجی مشتریان

 • مزیت:شرکت ها می توانند لوگو و رنگ مورد نظر خود را به فرم نظرسنجی اضافه کنند.
ویژگی های محصول در تبلیغ نویسی
ویژگی ها جنبه های فنی محصول هستند و مزایا در واقع کمکی است که این ویژگی ها می توانند به مشتری ارائه دهند

همانطور که در این نمونه پاسخ مشاهده می کنید، بین ویژگی های یک محصول و مزایای ویژگی ها تفاوت بسیاری وجود دارد. ویژگی ها جنبه های فنی محصول هستند و مزایا در واقع کمکی است که این ویژگی ها می توانند به مشتری ارائه دهند تا آنچه را که می خواهد انجام دهد. بهتر است هر دو را ثبت کنیم.

تا به الان در مورد درک محصول و ثبت ویژگی های آن صحبت کردیم. اجازه دهید وارد مرحله مهم بعدی در روند کپی رایتینگ شویم.

روند کپی رایتینگ

مشتریان خود را درک کنید

بعد ازدرک زیر و بم محصول، مهمترین گام در پروژه نوشتن محتوای تبلیغاتی، دانستن این موضوع است که محصول تان را به چه کسی میخواهید بفروشید. به همین دلیل روشی که محصولتان را به فروش می رسانید به این موضوع که خریدار محصولتان چه کسی است، چه چیز را می خواهد بخرد و چه چیزی او را متقاعد می کند بسیار مرتبط است.

همه چیز به مشتری مربوط می شود نه به شرکت شما.

متن تبلیغی که برای مادران خانه دار می نویسید بسیار متفاوت است با متنی که برای مدیران ارشد اجرایی می نویسید.

این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که هر گروه از مشتریان امیدها، ترس ها، رویاها و انتظارات متفاوتی دارند. به عنوان مثال اولویت های یک مادر خانه دار با یک مدیر اجرایی بسیار تفاوت دارد.صرفه جویی در هزینه ها برای مادران خانه دار بسیار مهم است اما شاید برای یک مدیر اجرایی صرفه جویی در زمان ارزشمندتر باشد. این تفاوت ها بر نحوه نوشتن و نحوه فروش محصول تاثیر می گذارد و همچنین نشان دهنده این است که واقعا باید بدانید چه چیزی برای مشتری جذاب است.

تعریف مشتری بخش مهمی از روند کپی رایتینگ
تعریف مشتری بخش مهمی از روند کپی رایتینگ

بنابراین همانطور که می بینید تعریف مشتری بخش مهمی از روند کپی رایتینگ است. درک مخاطبین، شناخت ترس ها خواسته ها و نیازهای آنها، اولین گام برای تبلیغ نویسی در سطح عالی است.

چطور این کار را انجام دهید؟

قدم اول این است که خود را جای مشتری بگذارید، اگر برای محصولی مطلب می نویسید که مشکلی را برطرف می کند که خودتان هم قبلا با آن مواجه شده بودید این کار آسان است

به عنوان مثال، شرکت My Crazy Egg به کارآفرینان کمک می کند تادریابند که چرامشتریان وبسایت آن ها را ترک می کنند. برای من نوشتن در مورد این موضوع بسیار راحت است چرا که خودم هم درگیر این مشکل بوده ام.

نوشتن تبلیغات برای The Egg Daily، نیاز به هیچ حدس و گمانی ندارد، این کار برای من مثل دوچرخه سواری است، بدون تلاش زیادی من میدانم که این کار درد و کبودی زیادی دارد. من میدانم که چطور بر کسب و کار افراد اثر می گذارد و چطور مشکلات آن ها را رفع می کند، این باعث می شود که من با دیگر کارآفرینانی که با مسائل مشابه مواجه می شوند صحبت کنم.

با این حال، اگر محصول یا سرویسی را به فروش می رسانید که خودتان از آن استفاده نکرده اید (این یک مشکل رایج در بین نویسندگان مستقل است)،نیاز دارید که در این مورد اطلاعات بیشتری دریافت کنید. این نقطه ای است که نظرسنجی های مشتریان می تواند نجات دهنده باشد. به جای نیاز به حدس زدن آن چه مشتریان شما دنبال آن می گردند کافی است به طور مستقیم از خودشان بپرسید.

در حالت ایده ال شما باید از قبل تعدادی پرسونای مشتری آماده داشته باشید تا بتوانید از انها برای هدفگذاری پرسونای مشتری خود استفاده کنید.

اگر به طورمستقیم با مشتری نهایی خودکار نمی کنید ( مثلا نویسنده ای هستید که با مشتری بطور مستقیم ارتباط ندارد) مطمئن شوید که راهی برای بررسی کاربر نهایی خود بیابید. این روش به شما اجازه می دهد که هر زمان که متن تبلیغاتی خود را می نویسید، در مورد آنچه مخاطبتان واقعا در جستجوی آن است به درک عمیقی برسید.

تحقیقات مشتری

 برای پاسخ به این ۴ سؤال (دوباره،سوالات کمی برای کسب وکارهای خدماتی اصلاح شده اند):

سوال ۱: درحال حاضر چه کسی خریدار محصول شما است؟

سوال اول این است مشتری های فعلی شما چه کسانی هستند. ممکن است  جز ۵۰۰ شرکت برتر آمریکایی باشید و یا یک استارتآپ ، اما به هرحال باید مشتریان خود را بشناسید،چون مهم است بدانید چه کسانی قرار است صورت حساب های شما را پرداخت کنند. (اگر هنوز چیزی نفروخته اید،این سوال را نادیده بگیرید و به سراغ موارد بعدی بروید.)

نمونه پاسخ:

در حال حاضر چه کسانی خریدار محصولات شما هستند؟ در حال حاضر مارکترها، آژانس های تبلیغاتی و استارتآپ ها مشتریان ما هستند.علاوه بر این موسسات غیر انتفاعی نیز از ما خرید کرده اند.

 سوال ۲: علاقه مند هستید که چه کسانی محصول شما را خریداری کنند؟

این سوال مشخص می کند که دوست دارید محصولتان را به چه کسی بفروشید.همانطورکه در بالا ذکر شد،ممکن است هم با استارتآپ کار کنید و هم با ۵۰۰ شرکت برتر امریکایی ولی ترجیح می دهید روی ۵۰۰ شرکت برتر امریکایی متمرکزشوید زیرا آن ها دارای بودجه های بیشتری هستند و کمتر درگیر قیمت هستند. خوب است که برای هر دو بنویسید ولی در نهایت اگر یکی از این دو را بر دیگری ترجیح دهید، تبلیغات نویسی خود را به روش متفاوتی انجام خواهید داد.به همین دلیل مهم است بدانیم محصولمان را به چه کسی می فروشیم و مشتریان هدف شما چه کسانی هستند.

نمونه پاسخ:

دوست دارید محصولاتتان را به چه کسانی بفروشید؟ ما دوست داریم محصول خود را به هرکسی که علاقه مند است وضعیت سایت خود را بهبود ببخشد بفروشیم. اما در اصل ترجیح می دهیم خریداران ما از بین مارکترها و استارت آپ ها باشند.

مشتری های فعلی خود را بشناسید
مشتری های فعلی خود را بشناسید
 سوال ۳: یک مشتری معمولی چه شکلی است؟

هدف این سوال ایجاد یک تصویر دقیق از مشتریان معمولی شما است. سوالات دیگر یک نمای کلی دریک سطح وسیع ارائه می کند،اما این سوال روی فرد مشتری تمرکز می کند.در این مورد روی تعداد انگشت شماری از مشتریان واقعی به منظور پیدا کردن آنچه برایشان اهمیت دارد تمرکز می کنیم.

نمونه پاسخ:

مشتریان معمول ما چه کسانی هستند؟

 • مدیران آژانس های بازاریابی

توصیف: مدیر آژانس بازاریابی در آژانس های کوچک بازاریابی و تبلیغاتی فعالیت می کند و مسئول رسیدگی به نیازهای مشتریان در راستای اهداف بازاریابی شرکت است. به این منظور او بایستی از مشتریان نظرسنجی به عمل بیاورد و آنچه را که برای مشتریان مهم است بیابد.

چه چیزی برای او مهم است؟ برای مدیر آژانس بازاریابی داشتن یک ابزار نظرسنجی آسان بسیار اهمیت دارد و در عین حال باید این امکان را به او بدهد که بتواند هر سوالی را که نیاز دارد از مشتریان بپرسد. همچنین بایستی ابزاری در اختیار داشته باشد که برای نیاز های مختلف شرکت های مدنظر مدیر بازاریابی، امکان بهینه سازی داشته باشد.

 • مدیران مارکتینگ استارت آپ ها

توصیف: مدیر مارکتینگ یک استارتاپ ممکن است تنها نیروی شاغل در این بخش باشد که وظیفه تدوین استراتژی بازاریابی شرکت را بر عهده دارد و انتخاب ابزار نظرسنجی مناسب به عهده اوست.

 • مدیر مارکتینگ غیرانتفاعی

توصیف: او مسئول تصمیم گیری در مورد ابزارهای مناسب نظرسنجی در شرکت است و ممکن است تنها نیروی این بخش باشد و یا عضو تیم کوچکی باشد.

چه چیزی برای او مهم است؟ مدیر مارکتینگ موسسات غیر انتفاعی علاقه مند است که بتواند از وام و سرمایه های غیرانتفاعی استفاده کند. صرفه جویی در هزینه ها برای او اهمیت زیادی دارد. همچنین ساده بودن فرآیند نظرسنجی برای او اهمیت زیادی دارد چرا که نیروهای IT وقت زیادی برای پروژه های کوچک اختصاص نمی دهند.

 سوال ۴: مشتریان چه چیزی درمورد محصول شما را دوست دارند؟

علاوه براینکه باید نیاز مشتریان خود را بدانید، لازم است بدانید مشتریان شما از چه چیز محصولتان خوششان می آید. چرا دفعه اول محول شما را خریداری کرده اند و چرا عقب نشینی کرده اند؟

برای مثال صاحبان خودرو پریوس علاقه مندند سهمی در حفاظت از محیط زیست داشته باشند.این برای آن ها مهمتر از نحوه نمایش خودرو است. بنابراین تویوتا هوشمندانه باید از این زاویه بازی کند و روی ویژگی های جذاب ظاهری خودرو مانور ندهد. از سوی دیگر، طرفداران BMW، توجه کمتری به میزان کربن تولیدی خوردو دارند و تصویر و ظاهر خودرو برای آن ها مهمتر است. آن ها می خواهند خودرویی داشته باشند که آنها را موفق و نخبه جلوه بدهد. تصویر آنها مهمتر از میزان مصرف سوخت است

نمونه کپی رایتینگ
تویوتا از زاویه حمایت از محیط زیست مانور می دهد از سوی دیگر طرفداران BMW، به ظاهر خودرو توجه بیشتری دارند

با توجه به هر دو این مثال ها، تبلیغات نویسی بایستی بیشتر روی آنچه مشتری را جذب می کند و همچنین آنچه که مشتریان به ان علاقه دارند، تمرکز کند.این کار برای هر محصولی متفاوت خواهد بود حتی در صنایع مشابه. بنابراین یک دقیقه وقت بگذارید و به دلایل اصلی که مردم محصول شما را خریداری می کنند، توجه کنید. مردم چه چیزی را در مورد محصول شما دوست دارند؟ زمانی که این را فهمیدید، پاسخ خود را ثبت کنید.

نمونه پاسخ:

مشتریان چه چیزی در مورد محصول شما را دوست می دارند؟ مشتریان آنچه که در مورد ابزار نظرسنجی می پسندند، نصب آسان آن است. نیروهایIT در هر شرکتی محدودیت هایی دارند و آنها خوشحال شدند که توانستند ابزار نظرسنجی را بدون کمک IT نصب کنند. همچنین دریافت نوتیفیکیشن برای آنها بسیار اهمیت داشت و بدون آن ممکن بود که فراموش کنند که اصلا نظرسنجی هم درکار بوده است. فرم های پیش نویس سوالات هم بسیار سودمند بودند چرا که بسیاری از مارکترها اصلا نمی دانند چه سوالاتی باید بپرسند و فرم های از پیش آماده شده نقطه شروع خوبی برای طرح سوالات است.

در این مرحله، شما باید یک ایده خوب داشته باشید:

 • چگونه محصول یا خدمات خود را به یک روش ساده اما قابل فهم توصیف می کنید؟
 • ویژگی های اصلی و مزایای محصول / خدمات شما
 • مزیت بزرگ، به عنوان مثال نقطه فروش اصلی محصولات / خدمات شما
 • مشتریان شما چه کسانی هستند و چه چیزهایی برای آنها مهم است؟
 • یادداشت هایی که تا این مرحله نوشته اید پایه و اساس تبلیغات نویسی شما خواهد بود.
 • یک عنوان جدب کننده و قابل توجه بنویسید.

عنوان ها می توانند تبلیغ شما را جالب توجه نشان دهند و یا کاری کنند که اصلا به چشم نیاید.

مهم نیست که دارید تبلیغات می نویسید، پست های وب سایت را دوباره نویسی می کنید ، پست های فیس بوک یا لندینگ پیج می نویسید .عنوان ها می توانند خوانندگان را متقاعد کنند نا بر روی مقاله شما کلیک کنند و یک شانس به شما بدهند.

چطور می توانید یک عنوان جذاب بنویسید:

۳ کلید اصلی برای نوشتن یک عنوان جذاب تبلیغاتی داریم:

 1. عناوین انتخابی شما باید منحصر به فرد باشد

اینترنت و دنیای تبلیغات پر افرادی است که در حال رفع ابهام محتوای نوشته شده توسط دیگران هستند. یکی از آن ها نباشید، اگر می خواهید متمایز از بقیه باشید و محصولات خود را به فروش برسانید، باید عناوین منحصر به فرد و جذاب انتخاب کنید.

 1. عناوین انتخابی شما باید بسیار خاص باشد

به محض این که مخاطبان عنوان نوشته شما را می خوانند باید دقیقا متوجه شوند چه چیزی از محصول یا سرویس شما دریافت می کنند. از عبارات عمومی و مبهم پرهیز کنید جلوگیری از عبارات عمومی یا مبهم، وآنچه را که مشتریان بطور خاص دریافت خواهند کرد توصیف کنید. (منظور همان معرفی آسانسوری محصول است)

انتحاب عناوین خاص برای تبلیغ نویسی
عناوین انتخابی شما باید بسیار خاص باشد
 1. عنوان مقاله باید حسی از فوریت در مخاطب ایجاد کند.

شما قصد دارید که مخاطبانتان را وادار کنید فورا به مزایا و امکاناتی که در صورت نخریدن محصولات و یا خدمات شما از دست خواهند داد، فکر کنند. آیا آن ها مشتریان را از دست خواهند داد؟ آیا فرصت های اجتماعی بالقوه را از دست می دهند؟ مردم عموما ترس از دست دادن دارند، به این موضوع توجه کنید و عنوان تبلیغات خود را بر این اساس بنویسید.

تبلیغات متقاعد کننده بنویسید. تبلیغات نویسی در مقایسه با سایر فرم های نوشتن تفاوت هایی دارد.لزوما در مورد خوب نوشتن نیست بلکه بیشتر درباره نوشتن قانع کننده است.

متقاعد کردن: مترادف نفوذ است. نفوذ بر باورها، نگرش ها، نیت ها، انگیزه ها یا رفتارهای فرد

متقاعد کردن در کسب و کار: فرآیندی است که با استفاده از کلمات یا ابزار بصری و یا ترکیبی از هر دوبا انتقال اطلاعات، احساسات به هدف تغییررفتار فرد (یایک گروه) نسبت به یک رویداد، ایده، هدف یا فرد دیگرمی پردازد.

مهم نیست که شما یک لغت نامه جهانی یایک نابغه ادبی هستید. اگر نمی توانید به طور موثر خوانندگان را مرحله به مرحله به سمت خرید هدایت کنید و در نهایت انها را قانع کنید که از شما خرید کنند،نرخ تبدیل خوبی نخواهید داشت. دراین قسمت در مورد تاکتیک های مورد علاقه من در copywriting برای تبدیل ترافیک به مشتریان توضیح داده شده است.

با یک گزاره که ارزش بسیار زیادی دارد آغاز کنید. تحقیقات گروه نیلسون نورمان نشان می دهد که شما زمان بسیار کمی دارید تا توجه بازدید کننده را جلب کنید قبل از این که آنها صفحه شما را ترک کنند. در واقع حداکثر ۲۰ ثانیه فرصت دارید.

خلاصه تحقیق: کاربران اغلب در ۱۰ الی ۲۰ ثانیه صفحه وب سایت را می بندنداما صفحاتی که یک گزاره بسیار ارزشمند داشته باند، زمان بیشتری توجه کاربر را جدب خواهند کرد.برای به دست آوردن چند دقیقه از توجه کاربران شما باید گزاره ارزشمند خود را در ۱۰ ثانیه در معرض دید قرار دهید.

در حال حاضر، راه های مختلفی برای این کار وجود دارد، اما من معتقدم که بهتر است همه چیز را ساده نگه داریم. پیچیدگی در متن باعث می شود که مخاطب پیام را به درستی دریافت نکند. من دریافته ام که گزاره های کوتاهتر ساده تر و واضح تر، موثر تر عمل می کنند.

در دوره‌ی بازاریابی محتوایی آکادمی دیجیتال مارکتینگ گام به گام تمامی مراحل برای کپی رایتر شدن را طی خواهید کرد. حتما به صفحه این دوره سر زده و سرفصل ها را مطالعه نمایید:

مثل این:

ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

مخاطب را وادار نکنید که حدس بزند شما چه چیزی دارید پیشنهاد می دهید. به مخاطب اجازه بدهید در یک ثانیه به طور واضح و روشن پیشنهاد شما را متوجه شود. برای رسیدن به این هدف، سعی کنیداصل و ذات محصول خود را به چند کلمه محدود کنید.

به سرعت به سمت مزایای محصول حرکت کنید.

“برای من چی داره؟” این چیزی است که اکثر بازدیدکنندگان پس از شنیدن پیشنهاد شما به آن فکر می کنند. اما موضوع دیگری هم هست. اکثر مردم تمایل دارند بر ویژگی های یک محصول بیش از مزایای آن تأکید کنند. اما باید راه دیگری هم باشد. به نمودار ABC کپی رایتینگ نگاهی بیاندازید:

حرکت به سمت مزایای محصول
مزایا با ارزش تر از ویژگی ها است

توجه کنید که مزایا با ارزش تر از ویژگی ها هستند. البته، شما باید توضیح دهید که محصول شما چگونه کار می کند. اما بعدا هم می تونید در این مورد توضیح دهید. آنچه که باید در وهله اول توضیح دهید این است که محصول شما چه نیاز یا خواسته ای را برآورده می کند. به عبارت دیگر، توضیح دهید که چگونه زندگی مشتریان شما پس از خرید این محصول بهتر خواهد شد.

در اینجایک نمونه عالی از Moz وجود دارد:

زمان خود را ذخیره کرده و کارتان را ساده کنید.

ببینید که چگونه فورا مزایای استفاده از Moz را درک می کنید؟ زمان آن ها را ذخیره می کند و کارها را موثر تر پیش می برد. همچنین آن ها در مورد رمزگشایی داده های پیچیده نگران نیستند چرا که Moz اینکار را برای آن ها ساده کرده است.

توصیف مزایای یک محصول

توصیف مزایای یک محصول سه مدل اصلی دارد:

 1. محسوس
 2. نامفهوم
 3. تجاری

تصویر زیر از ABC Copywriting این مدل ها را با جزئیات بیشتری شرح می دهد. همانطور که آنها اشاره می کنند، “لازم نیست مزایا منحصر به فرد باشند، اما حتما باید قانع کننده باشند”.

مزایایی قانع کننده در تبلیغ نویسی
لازم نیست مزایا منحصر به فرد باشند، اما حتما باید قانع کننده باشند
در هنگام تصمیم گیری، این را بخاطر بسپارید.

من شخصا متوجه شدم که بهتر است قبل از آنکه به ویژگی ها برسید، مزایا و منافع محصول یا خدمات خود را برجسته کنید. در این حالت تمایل بیشتری برای پذیرش جزئیات به وجود خواهد آمد. اما اگر ابتدا ویژگی ها را توضیح دهید، به احتمال زیاد بخش قابل توجهی کاربران را از دست خواهید داد.

حالا ویژگی ها را توضیح دهید

“چه چیزی در جعبه است؟”

این چیزی است که شخصیت برد پیت،(دیوید میلز) می خواست در صحنه ای از فیلم هفت ببیند. در حالی که محتویات جعبه کاملا ترسناک بود (سر بریده همسرش در جعبه بود)، این سوال نشان می دهد که کاربران به این موضوع اهمیت می دهند که چه چیزی دارند می خرند؟

نمونه تبلیغ نویسی
کاربران به این موضوع اهمیت می دهند که چه چیزی دارند می خرند؟

به عبارت دیگر، اجازه دهید آن ها ببینند که در جعبه چیست. آنها قبلا فهمیده اند که شما چه چیزی ارائه می دهید و چه مزایایی دارد. حالا وقت آن است که ویژگی های محصول تان را بدانند. آن را ساده نگه دارید، اما چند جزء کلیدی وجود دارد که توضیح می دهد چرا باید این محصول را بخرید.

فراخوان قوی برای اقدام (CTA)

پس باید نشان دهید که محصول شما چه چیزی است، چطور به آنها سود می رساند، و چه ویژگی هایی دارد. وظیفه نهایی شما این است که به آنها بگویید که چه کاری باید انجام دهند. به عبارت دیگر، زمان CTA شما است. شما می توانید اینکار را با مبارزه با یک رئیس در مرحله آخر یک بازی ویدئویی مقایسه کنید.

این احتمالا جنبه چالش برانگیز این فرایند است، اما اگر آنچه را که در مراحل قبلی گفته شد انجام داده باشید در این مرحله بایستی شاهد یک نرخ تبدیل معقول باشید. یک بار دیگر تاکید می کنم که سادگی همه چیز است و دلیلی برای پیچیده کردن CTA وجود ندارد.

یک نمونه CTA عالی در سایت Quick Sprout

استفاده از CTA های ساده
CTA قوی به معنای پیچیده بودن نیست از CTA های ساده استفاده کنید

همانطور که همیشه، من به شدت تاکید می کنم انجام برخی از تست های اولیه A / B در CTA به شما نشان می دهد که بهترین روش کدام است:

برخی از عناصر خاص برای این تست عبارتند از:

 • سبک دکمه
 • رنگ دکمه
 • اصطلاح
 • جای دکمه
 • حتما الهام بخش باشد

خوب، در حال حاضر ما ساختار پایه copywriting را به خوبی شرح داده ایم.

ساختار کلی یک صفحه فرود باید تقریبا به شرح زیر باشد:

 • گزاره ارزشمند
 • مزایا
 • ویژگی ها
 • CTA

اما چگونه اطمینان حاصل می کنید که همه نوشته های تان درست است و قانع کننده است؟

بدیهی است، گزاره ارزشمند و مزایا برخی از انگیزه های خرید  را ارائه می دهد، اما برخی گزینه های دیگر هم وجود دارد که تاثیر گذار است.

محتوا را به صورت قابل اسکن بنویسید

من نمی خواهم یک سخنرانی طولانی در مورد اهمیت ایجاد محتوای قابل اسکن ارائه بدهم. شما احتمالا از قبل می دانید که افراد محتوای آنلاین را متفاوت از محتوای آفلاین می خوانند. اما اگر می خواهید به طور موثر از نقطه A ( گزاره ارزشمند) به نقطه B  (همان CTA) بروید، به شما کمک می کند که همه چیز را به صورت قابل اسکن پیش ببرید. خوشبختانه، فرمول محتوای قابل اسکن بسیار آسان است. فقط شامل عناوین، متن های بولت دار شده و مقدار قابل توجهی از فضای سفید در صفحه است.

همه این نکات را کنار هم قرار دهید.

پس از خواندن تمام مطالب بالا ، چیزهای زیادی در مورد copywriting یاد خواهید گرفت. به عنوان جمع بندی،یک چک لیست ارائه می کنیم که می توانید برای همه پروژه های کپی رایت خود استفاده کنید. این چک لیست به شما در یادآوری آنچه آموخته اید کمک می کند و شما را قادر می سازد تا تمام تاکتیک های موجود در این راهنما را بکار ببرید.

جمع بندی نکات مربوط به کپی رایتینگ

نمونه های کپی رایتینگ
نمونه های کپی رایتینگ

با تحقیق در مورد محصول و مشتریان خود شروع کنید . فهرستی از مزایا و ویژگی های محصول تان و همچنین ویژگی های مشتریان تان آماده کنید.

 • چگونه محصول را توصیف می کنید؟
 • چه چیز منحصر به فرد و ویژه ای در مورد این محصول وجود دارد؟
 • چه مزایای بزرگی ارائه می دهد؟
 • چه دردی را کاهش میدهد؟
 • چه ویژگی هایی را شامل می شود و هر ویزگی چه مزایایی دارد؟
 • چه کسی محصول شما را در حال حاضر خریداری می کند؟
 • دوست دارید چه کسی محصولتان را بخرد؟
 • مشتری معمول شما کیست ؟
 • مشتریان چه چیزی را در مورد محصول شما دوست دارند؟

مشتریان خود را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها و همچنین برای پیدا کردن کلماتی که آنها را برای توصیف محصول یا خدمات شما، مورد استفاده قرار می دهند بررسی کنید.

 • عنوان شغلی شما چیست؟
 • شما در کدام شرکت کار می کنید؟
 • چگونه محصول ما را برای یک دوست یا همکار خود توصیف می کنید؟
 • قبل از خرید چه سؤالی داشتید،یعنی چیزی که تقریباباعث شد که خرید نکنید؟
 • چه چیزی در نهایت شما را برای خرید این محصول متقاعد کرد؟
 • کدام ویژگی ها برای تصمیم گیری در مورد خریدن یا نخریدن این محصول برای شما مهمتر بود؟
 • امیدوارید با خرید این محصول به چه چیزی دست پیدا کنید؟

یک عنوان جداب و قابل توجه با توجه به ۴ مورد زیر بنویسید.

 • عنوان شما باید منحصر به فرد باشد
 • عنوان شما باید فوق العاده خاص باشد
 • عناوین شما باید فوریتی را بیان کنند
 • عنوان شما باید مفید باشد

از چهار روش متقاعد کننده ا کپیرایترهای حرفه ای استفاده کنید.

 • فواید را بیشتر از ویژگی ها برجسته کنید
 • تا حد ممکن دقیق باشید
 • احساسات را هدف بگیرید.
 • توصیفات قانع کننده بنویسید

اطمینان حاصل کنید که تبلیغ شما بر خودتان متمرکز نشده باشد و بر مشتری تمرکز کنید. ۶ نکته زیر را برای بهتر نویسی در نظر بگیرید.

 • نوشتاری صحبت کنید
 • یک اسلاید لغزنده درست کنید
 • سریع بنویسید
 • از زبان ساده استفاده کنید
 • از پاراگراف های کوتاه استفاده کنید
 • همیشه کپی خود را ویرایش کنید

پنج راز مهم برای یک تبلیغ قدرتمند که مشتریان را قانع کند تا خرید کنند

رازهای کپی رایتینگ
رازهای کپی رایتینگ
 • مردم را دوست داشته باشید
 • یک احساس انحصاری ایجاد کنید
 • ارزش محصول خود را ثابت کنید
 • خودتان را به عنوان یک فرد مقتدر معرفی کنید
 • دلایل برای خرید ارائه کنید.

با استفاده از چهار راهنمایی زیر، تبلیغ خود را نهایی کنید

 • از CTA استفاده کنید
 • احساس فوریت ایجاد کنید
 • یک پیشنهاد قانع کننده ارائه کنید
 • تضمین کنید

قوانین مورد استفاده برای نوشتن تبلیغات کوتاه یا بلند را بدانید.

 • به همان اندازه ای که لازم است بنویسید نه بیشتر.
 • از متن های طولانی برای نوشتن اعتراض و مخالفت استفاده کنید
 • به یاد داشته باشید که گاهی متن تبلیغی کوتاه بهتر است
 • به خاطر داشته باشید که مردم چیزهایی را که برای آنها جالب هستند، میخوانند

یاد بگیرید چگونه از طراحی و متن استفاده کنید تا نتایج مطلوب به دست آورید.

 • از طراحی برای مرحله بندی پیشنهاد خود استفاده کنید
 • به یاد داشته باشید که اصل مطلب این است که تبلیغ شما بایستی خوانده شود
 • از کنتراست بالا برای فونت ها و پس زمینه ها استفاده کنید
 • اطمینان حاصل کنید که فونت تصویر پس زمینه خوانا باشد
 • از عناصر گرافیکی برای جلب توجه خوانندگان به عناوین و متن استفاده کنید

در نهایت، شما باید تست کنید، تست کنید و تست های بیشتر تا اطمینان حاصل کنید که متن تبلیغی  شما مشتریان را درگیر می کندو آنها را متقاعد می کند که اقدام کنند. چهار گزینه تست در زیر فهرست شده است.

 • خطوط موضوع
 • طراحی و طرح بندی
 • مفاهیم
 • پیشنهاد

این یک لیست کامل است. امیدواریم که خواندن این راهنما ، توانایی های شما برای نوشتن متن های تبلیغاتی را افزایش دهد و نرخ تبدیل مشتریان شما را بهبود ببخشد.

جمع بندی

در این مقاله به صورت جامع تمام تکنیک هایی که یک فرد باید رعایت کند تا تبدیل به یک کپی رایتر شود را بیان کردیم. ولی باید بگویم برای تبدیل شدن به یک کپی رایتر عالی راهی طولانی در پیش دارید. این کار نیاز به تمرین و ممارست زیادی دارد. به گفته‌ی دیوید مکنزی اگیلوی، محصول کسل‌کننده وجود ندارد، تنها نویسنده ی کسل‌کننده وجود دارد. این جمله نشان دهنده اهمیت کار کپی رایتر (تبلیغ نویس) برای کسب و کارها می باشد. کتاب کپی رایتینگ ارزشمندی نیز در این زمینه وجود دارد که پیشنهاد می کنم مطالعه فرمایید از جمله : کتاب هنر تبلیغ نویسی، ادبیات تبلیغ رابرت دابلیو بلای، اعتراف های یک تبلیغاتچی دیوید اگیلوی

۱۵ دیدگاه دربارهٔ «تبلیغ نویسی: ۳۹ تکنیک حرفه ای کپی رایتینگ»

  1. سلام و درود بر شما به زودی تمامی مقالات همراه با فایل pdf برای دانلود قرار خواهد گرفت . ممنون

 1. سلام وقت بخیر
  میشه لطفا دوره های آموزشی هم برای محتوانویسی و کپی رایتینگ برگزار کنید
  مرسی از مطالب خوبتون

  1. سلام و درود خدمت شما
   دوره ی بازاریابی محتوایی که داخل خود مقاله هم به آن اشاره کردیم در آکادمی برگزار می شود، از صفر تا صد بازاریابی محتوایی و کپی رایتینگ آموزش داده می شود.
   سپاس

   1. سولماز حسن خانی

    سلام
    من در دوره بازاریابی محتواییتون شرکت کردم
    خیلی عالی بود
    جناب فراهانی اقعا مسلط و عالی آموزش میدن
    تمرینهای کلاسی خوبی هم انجام دادیم
    ممنون از آکادمی

 2. در اینمورد بیشتر توضیح دهید
  از CTA استفاده کنید.
  ضمنا تبلیغ نویسی برای امور بیمه ای به چه صورتی می تواند باشد؟

  1. سلام و درود
   call to action یا فراخوان عمل بدین معنی است که از مخاطبان بخواهید کاری انجام دهند کلیک کنند، نظر بگذازند امتیاز دهند و …
   مبانی و اصول برای هر حوزه ای تقریبا یکسان است و اگر اصول تبلیغ نویسی را بدانید در هر حوزه ای می توانید بنویسید

 3. سلام وقت بخیر
  ببینید من الان توی سایتم کفش اسپرت مردونه می‌فروشم که خیلی از سایت های دیگه هم همون مدل کفشو دارن می‌فروشن
  به نظر شما من چه جوری باید تبلیغ نویسی احساسی انجام بدم
  چون چیز هایی که شنا گفتین مربوط میشه به یک محصل خاص و یا خدمات خاص
  ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر