پرسونا چیست؟ آموزش قدم به قدم طراحی پرسونا مشتری

پرسونا

پرسونا (Persona) اصطلاحی است که استفاده از آن طی دهه‌ی اخیر، بسیار رواج یافته است. هر چه تصویر شفاف‌تری از مخاطب هدف خود در ذهن داشته باشیم، بیشتر می‌توانیم محتوا، محصول و مدل کسب و کار خود را با توجه به نیازهای او تطبیق دهیم و رضایت او را تأمین کنیم.

ساخت پرسونای خرید

به طور ساده می توان گفت که پرسونا مشتری شرح مفصلی از خصوصیات مشتری مورد نظر شما است. پرسونا خریدار شامل همه اطلاعات مشتری از اطلاعات دموگرافی گرفته تا سرگرمی ها، تاریخچه شغلی و خانواده او می شود. مزیت طراحی پرسونا مخاطب این است که به وضوح مشتری هدف (یا مشتریان) را مشخص می کنید و در این حالت می توانید پیام های بازاریابی خود را به افرادی برسانید که می دانید مایل هستند از محصولات یا خدمات شما استفاده کنند.مثل دوستی که شما را برای خرید کفش ورزشی تشویق می کند، شما هم دقیقا متوجه می شوید که چه چیزی برای خریدار مهم است و پیام را دقیقا مثل یک دوست به مخاطبتان می فرستید.

از ابزارهای آنلاین برای جمع آوری داده های کمی برای تعیین انواع پرسونا استفاده کنید

پایگاه داده ” مشتری خوشحال” خود را پایه گذاری کنید و درک کنید که کدام نوع از خریداران در این گروه قرار می گیرند.

 • Clearbit Enrichment Program استفاده کنید. یک ابزار عالی که با ۸۵ مورد مختلف از هر ایمیل یا نام دامنه پرسونا ایجاد می کند. این ابزار به هر یک از سوالاتی که تا کنون نتوانسته اید جواب دهید، پاسخ می دهد. همچنین برای ساده سازی روند و صرفه جویی در وقت استفاده می شود. در حقیقت، این ابزار برای تکمیل تحقیق شما به درد می خورد.
 • Google Analytics جمع آوری اطلاعات مربوط به علایق، مکان، دموگرافی و هر چیز دیگری که ممکن است به پژوهش شما مربوط باشد.
 • Twitter رسانه های اجتماعی منابع قدرتمندی هستند که به دلیل استفاده طبیعی از اطلاعات شخصی داده های ارزشمند و منحصر به فردی ارائه می دهند که معمولا پیدا کردن انها مشکل است.
مشتری
نباید بدون داشتن آگاهی و اطلاعات کافی از خریداران خود، در انجام فعالیت هایی چون تبلیغات کلیکی و بازاریابی محتوایی شتاب زده عمل کنید

شما نباید بدون داشتن آگاهی و اطلاعات کافی از خریداران خود، در انجام فعالیت هایی چون تبلیغات کلیکی و بازاریابی محتوایی شتاب زده عمل کنید. شناخت و درک خریداران، برای افزایش نرخ درآمد بر هزینه (return on investment – ROI) و تاثیرات محتوا الزامی است.

 

برای درک کامل گروه های مشتریان و آشنایی با ابزار پرسونا، تمام شرکت ها موظف هستند تا طراحی پرسونا خرید (مشتری) را برای خود انجام دهند. طراحی پرسونای خرید ساختگی است، درواقع این پرسونا یک شخصیت کلی را از بازار ایده آل شما در ذهنتان به تصویر می کشد. این پرسوناها معمولا نه تنها شامل آمارهایی مانند میزان سن، موقعیت مکانی و میزان درآمد می شوند بلکه همچنین شامل اطلاعات روانشناسی همچون علایق، دلایل خرید کردن و نگرانی های آن ها نیز می شوند.

در این قسمت ما تعریف پرسونا و چگونگی طراحی پرسونای خرید را برای کسب و کار آنلاین خود خواهیم آموخت. بنابراین شما می توانید تبلیغاتی هدفمندانه تر و محتواهایی گیراتر را در جهت جلب نظر مشتریان ایده آل خود تولید کنید.

چرا پرسونای خرید مهم است؟

فعالیت هایی که صرفا توسط شرکت های بزرگ امتحان شدند، مورد استفاده هر چه بیشتر، برای خرده فروشان آنلاین بودند. دلایل متعددی برای این مساله وجود دارد. اول اینکه، هر چه فضای آنلاین شلوغ تر و شلوغ تر می شود، تبلیغات هدفمندانه و ارتباطات نیز اهمیت بیشتری می یابد. به علاوه ابزار ساخت مشتریان هدف برای هر شخصی که قصد ساخت مشتریان هدف خود را بر اساس آمارهای عددی و روانشناختی دارد منحصر به فرد و دلبخواهی است.

بر همین اساس، تبلیغات کلیکی فیسبوک اجازه هدف گذاری پیشرفته ای را بر اساس اطلاعاتی همچون موقعیت مکانی، سن، زبان، سطح تحصیلات و علایق می دهد. برای اولین بار در تاریخ، حتی با یک بودجه بسیار کم و به عنوان یک فروشگاه آنلاین جدید، شما به هدف گذاری خاص مخاطبین خود دسترسی خواهید داشت.

پرسونای مشتریان در طول زمان نمو پیدا خواهد کرد

پرسونای جدید
زمانی که فرایند کسب و کارتان را آغاز می کنید ناخودآگاه درباره مشتریان هدف خود اطلاعات بیشتری به دست خواهید آورد

باید بدانید که پرسونای مخاطب شما با یافتن اطلاعاتی بیشتر درباره انواع اصلی مشتریان و مسائلی که به آن ها انگیزه می دهند، تغییر پیدا خواهند کرد. مخصوصا زمانی که شما برای اولین بار اقدام به ساخت پرسونای مخاطب برای یک محصول جدید می کنید باید بدانید که چه مقدار از پرسونای مخاطبین شما احتمال دارد که مطابق با تفکرات شخصی، احساسات و دید آن ها به آینده، باشد. هر چند زمانی که فرایند کسب و کار شما آغاز می شود و شما فروش می کنید ناخودآگاه درباره مشتریان هدف خود اطلاعات بیشتری به دست خواهید آورد. ضمن دستیابی به این اطلاعات بیشتر فراموش نکنید که باید به عقب برگشته و پرسونای خرید خود را دوباره مشخص کنید تا مطمئن شوید که مشتریان بالقوه خودتان را بسیار موثرتر هدف گذاری می کنید.

برخی از کارشناسان تخمین زده اند که افراد روزانه در معرض ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ هزار پیام بازاریابی قرار می گیرند و این موضوع باعث می شود که رساندن پیام به افراد بطوری که حتما پیام ما را ببینند و بشنوند روز به روز سخت تر شود. پس چگونه می توانیم بفهمیم که کدام یکی از این پیام ها درست است و اعتماد کنیم؟

جای تعجب نیست که ما به توصیه های افرادی که می شناسیم بیشتراعتماد می کنیم تا توصیه های تبلیغاتی و نظرهای مشتریان و ایمیل های بازاریابی.

بیایید نگاهی بیندازیم به گزیده ای از مقاله اعتماد جهانی به تبلیغات و برند ( نیلسون ۲۰۱۵) :

(چرا توصیه های شخصی اغلب بسیار موثرتر هستند و افراد این توصیه ها را بیشتر جدی می گیرند؟بی شک این موضوع که هیچ قصد فروشی پشت این توصیه ها نیست، یک عامل قوی محسوب می شود. مثلا توصیه های دوستی که قلبا به او علاقه داریم برای ما متقاعدکننده تراست نسبت به یک بازاریاب که شغلش قانع کردن افراد برای خرید است) کسی که زندگیش به خرید خریداران وابسته است ،صرفنظر از اینکه این پیام ها واقعا درست هستند یا خیر مشتریان را با ارسال پیام های مختلفی برای افزایش فروش آزمایش می کند. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها با حفظ مشتریان مشکل دارند – حتی اگر آنها بتوانند اولین فروش را انجام دهند، معلوم نیست بتوانند مشتری را برای خرید های بعدی هم نگه دارند مگر اینکه  محصول آنها فوق العاده خوب باشد.اگر محصول با آنچه مشتریان در پیام فروش شنیدند، هماهنگ نباشد، آنها دیگر از این شرکت خرید نخواهند کرد.

اما در مورد نحوه بیان توصیه هم نکته ای وجود دارد، هنگامی که دوستان و آشنایان توصیه ای به ما ارائه می کنند از کلمات و عباراتی استفاده می کنند که با ترجیحات و نیاز های ما تناسب دارد. یک بازاریاب ممکن است به شما بگوید که یک کفش جدید مینیمال، اعصاب پای شما را بهبود می بخشد، اما احتمالا دوست شما مزایایی از کفش را یادآوری می کند که شما را هیجان زده خواهد کرد. یکی از دلایلکه فروشندگان درقانع کردن خریداران شکست می خورند این است که مشتری را به عنوان نقاط داده می بینند و نه به عنوان مردم عادی.

هنگامی که افراد را به عنوان نقاط داده در یک صفحه گسترده مشاهده کنید، درگیر شدن در تمام روش های بهینه سازی نرخ تبدیل و رنگ های دکمه تست A / B آسان به نظر می رسد. امام تا زمانی که متوجه این موضوع نباشید که بازاریابی بیشتر بر اساس همدلی است و نه چیز دیگر، اینطور به نظر خواهد رسید که توصیه خرید شما فقط از طرف یک شرکت ارسال شده و و این اصلا چیز خوبی نیست. بازاریاب هایی که پیام های تبلیغاتی را بدون دانستن خواسته ها، نیازها، ترجیحات و تجربیات دقیق مشتریان ارسال می کنند، معمولا در پیام های تبلیغاتی خود از زبانی مبهم  استفاده می کنند و امیدوارند که با حداقل تعداد کمی از مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند.

مشخص کردن هر چه بیشتر پرسونای خرید

برای شروع تعریف پرسونای خرید، شما باید تا حد امکان به شکلی وسیع تر عمل کنید، سپس به عواملی خاص تر رجوع کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر کسب و کارها، چندین پرسونای خرید دارند.

ساخت پرسونای خرید
بیشتر کسب و کار ها چندین پرسونای خرید دارند

به عنوان مثال (نمونه پرسونا) بیایید از کسب و کار آنلاین که جوراب های رنگی برای مردان تولید و به فروش می رساند، استفاده کنیم. ما آن را جوراب های بلد (Bold) می خوانیم. برای این برند دو گروه عمده از مخاطبان (نمونه پرسونا) باید در نظر گرفته شوند ، انواع پرسونا برای این کسب و کار:

 1. مصرف کننده پایانی. این ها مشتریانی هستند که محصولات را یا برای مصرف شخصی خودشان و یا به عنوان هدیه برای شخصی دیگر خریداری می کنند.
 2. حساب های کاربری عمده فروشی. این حساب ها شامل خریداران عمده ای مانند سایر کسب و کار ها می شود که می خواهند جوراب ها را به خرده فروشان و یا فروشگاه های اینترنتی خود عرضه کنند.

حال که ما دو گروه عمده خریداران خود را داریم، بیایید یکی از آن ها را به قسمت هایی دیگر تقسیم کنیم. مصرف کننده پایانی مطمئنا می تواند به چندین پرسونای خرید تقسیم شود پس ما از آن به عنوان یک مثال استفاده می کنیم.

شما بر اساس نوع محصولی که می فروشید ممکن است که پرسونای خود را به صورت های متفاوتی تقسیم کنید، اگر چه در این مورد به خصوص ما مصرف کننده پایانی را به دو پرسونای واضح تقسیم می کنیم:

 1. آقایانی که برای خود خرید می کنند
 2. خانم هایی که برا همسرانشان خرید می کنند

حال که ما تمام انواع پرسونا مشتری خود را به شکلی واضح و مبرهن دارا می باشیم زمان آن است که برخی اطلاعات کلیدی را درباره آن ها توصیف کنیم

در دوره بازاریابی محتوایی، اطلاعات بسیار مفید و جامع را در مورد پرسونا مشتری، روش های تعیین پرسونا کسب خواهید کرد که برایتان بسیار راه گشا خواهد بود.

رجوع به جزئیات پرسونای خرید

خب حال که زمان مشخص کردن پرسونای مشتریان فرا رسیده است از کجا شروع کنیم؟ اطلاعات بسیار زیادی وجود دارند که علی رغم قابل قبول بودن می توانید جستجو، استفاده و مشخص کنید هر چند بهترین مکان برای شروع، جایی است که اطلاعاتی برای شما داشته باشد که بیشترین فایده را دارند. فیسبوک یکی از سریع ترین نرخ های رشد تبلیغات نت ورک را دارد و همچنین یکی از راحت ترین ها در استفاده کردن است. اما مهم تر از همه فیسبوک گزینه های زیادی دارد که همگام با پرسونای مشتری شما پیش می روند. این کار تبلیغات فیسبوک را به بهترین مکان برای شروع بررسی پرسونای آماری و روانشناسی مشتری تبدیل می کند. ما برخی از عوامل اصلی را برای مشخص کردن هر یک از پرسونا های شما در ذیل آورده ایم: (روشهای استخراج پرسونا)

 • موقعیت مکانی- افراد داخل این پرسونا کجا زندگی می کنند؟
 • قرار دادن موقعیت مکانی- افراد داخل این پرسونا کجا زندگی نمی کنند؟
 • میزان سن- میانگین سنی این پرسونا چند است؟
 • جنسیت- جنسیت افراد داخل این پرسونا چیست؟
 • علایق- علایق افراد داخل این پرسونا چیست؟
 • سطح تحصیلات- سطح تحصیلات افراد داخل این پرسونا چقدر است؟
 • عنوان شغلی- زمینه شغلی و عنوان شغلی افراد داخل این پرسونا چیست؟
 • میزان درآمد- میزان درآمد افراد داخل این پرسونا چقدر است؟
 • وضعیت تاهل- وضعیت تاهل افرادداخل این پرسونا به چه صورت است؟
 • زبان- افراد این پرسونا به چه زبانی صحبت می کنند؟
 • وب سایت مورد علاقه- افراد داخل این پرسونا از کدام وب سایت به صورت مکرر استفاده می کنند؟
 • انگیزه خرید- دلایل افراد داخل این پرسونا برای خرید کردن از شما چیست؟
 • نگرانی های خرید- نگرانی های افراد داخل این پرسونا برای خرید از شما چیست؟
شناخت درست مشتری
پرسونای خرید خود را دقیق تر بشناسید

به خاطر داشته باشید که پاسخ به تمام این سوالات درباره هر یک از پرسونا ها الزامی نیست و شما ممکن است که بخواهید که به سوالات مختلف در کنار هم پاسخ دهید. اگرچه هدف اصلی ما همیشه درک بیشتر مشتریان جهت داشتن ارتباطی موثرتر و تبلیغاتی هدفمندتر است.

چگونگی تحقیقات درباره پرسونای خرید

همانطور که می بینید بر حسب انکه میخواهید به چه اطلاعاتی برسید باید سوالات متفاوتی بپرسید. به عنوان مثال، اگر محصول یا خدمات شما شامل فن آوری نیست، پرسیدن سوال در مورد تخصص فناوری خریدار شما ممکن است غیر ضروری باشد. هنگامی که لیست سوالات خود را تنظیم می کنید، متوجه خواهید شد که فرآیند جمع آوری اطلاعات ممکن است چندین فرم مختلف داشته باشد.

بسته به شرایط خودتان، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • انجام تحقیقات بازار سنتی – اگر شما بودجه برای انجام این کاردر نظر بگیرید می توانید اطلاعات خوبی از افراد خریدار خود به دست بیاورید.
 • ارسال پرسشنامه – همچنین می توانید با ارسال پرسشنامه هایی حاوی سوالات لیست شده در بالا به مشتریان موجود، مقدار زیادی از اطلاعات را کسب کنید. در صورت امکان، یک انگیزه کوچک (مانند کوپن یا محصول نمونه رایگان) را برای مشتریانی که نظرسنجی شما را کامل می کنند، درنظر بگیرید.
 • بررسی وب سایت و آنالیز شبکه های اجتماعی – آنالیز شبکه های اجتماعی مشتری هدف را به شما معرفی نمی کنند ولی داده های دموگرافی خوبی در مورد افرادی که در حال حاضر با سایت شما و یا صفحه اینستاگرام شما در ارتباط هستند فراهم می کند.
 • با کارکنان خود صحبت کنید – کارکنان احتمالا اطلاعات زیادی در مورد افرادی که با آنها کار می کنند کسب کرده اند، اما شما نمی دانید مگر اینکه از آنها بپرسید! سوالاتی که در بالا ذکر شده را از آنها بپرسید و جراب ها ر ا با اطلاعات پرسونای خریدار اضافه کنید.
 • بر اساس تجارب گذشته حدس بزنید- اگر زمان یا بودجه کمی دارد بر اساس تجارب گذشته خود از کمپین ها به سوالات پاسخ دهید .در حالیکه این داده ها ممکن است به عنوان سوگیری تعبیر شوند، ولی اطلاعات خوبی برای طرح های بازاریابی آینده ارائه می دهند.

برای شروع جمع آوری اطلاعات درباره هر یک از پرسوناهای خرید خود و ساختار کلی پرسونا باید از یک سری تحقیقات اولیه شروع کرده و سپس آن ها را به صورت فرضی و حدس های برنامه ریزی شده در لیست خود قرار دهیم.

روانشناسی پرسونای خرید
برای درک عمیق اطلاعات روانشناسی پرسونای خرید خودتان، بهترین راه صحبت با مشتریان فعلی است

اگر شما یک کسب و کار از پیش طراحی شده دارید، احتمالا ابزاری وجود دارد که شما توسط آن ها چهارچوب خود را تنظیم کرده اید، ابزاری که می توانند به شما برای شناسایی بهتر مشتریان فعلی تان کمک می کنند. برخی از این ابزار ها شامل فیسبوک می باشند، البته اگر که شما صفحه فیسبوکی دارید که برای کسب و کار شما طراحی شده است مانند گزارش های گوگل آنالیتیکس که اطلاعات دقیقی درباره اطلاعات آماری و روانشناسی بازدید کننده های وب سایت شما دارند.

برای درک عمیق اطلاعات روانشناسی پرسونای خرید خودتان، بهترین راه صحبت با مشتریان فعلی است. موثرترین راه انجام این تحقیقات این است که تلفن را بردارید و با آن ها تماس بگیرید و یا با ابزاری همچون survey monkey به بررسی آن ها بپردازید. زمانی که آن ها از شما خرید کردند، تبدیل به مشتریانی می شوند که شما می خواهید. بنابراین فهمیدن این که چه چیزهایی آن ها را اغوا می کند تا از شما خرید کنند و یا نگرانی های آن ها درباره خرید از شما می تواند به شما کمک کند تا ارتباط موثرتری با افرادی مشابه آن ها داشته باشید.

اگر شما یک کسب و کار از پیش طراحی شده ندارید…

اگر شما یک کسب و کار از پیش طراحی شده ندارید، بهترین روشی که می تواند به شما کمک کند تا لیست خود را تکمیل کنید، بررسی بزرگترین رقیب تان است. یکی از بهترین مکان ها برای شروع استفاده از سرویسی مانند  similarweb یا  compete جهت تحلیل ترافیک رقبای شما است. شما همچنین می توانید بلاگ ها و صفحات شبکه های اجتماعی رقبای خود را مشاهده کنید. افرادی را که در پست های آن ها کامنت گذاشته و یا تعامل برقرار می کنند را مد نظر بگیرید، به پروفایل آن ها رجوع کرده و درباره آن ها اطلاعات کسب کنید.

از ابزارهای آنلاین برای جمع آوری داده های کمی برای تعیین انواع پرسونا استفاده کنید

پایگاه داده ” مشتری خوشحال” خود را پایه گذاری کنید و درک کنید که کدام نوع از خریداران در این گروه قرار می گیرند.

 • Clearbit Enrichment Program استفاده کنید. یک ابزار عالی که با ۸۵ مورد مختلف از هر ایمیل یا نام دامنه پرسونا ایجاد می کند. این ابزار به هر یک از سوالاتی که تا کنون نتوانسته اید جواب دهید، پاسخ می دهد. همچنین برای ساده سازی روند و صرفه جویی در وقت استفاده می شود. در حقیقت، این ابزار برای تکمیل تحقیق شما به درد می خورد.
 • Google Analytics جمع آوری اطلاعات مربوط به علایق، مکان، دموگرافی و هر چیز دیگری که ممکن است به پژوهش شما مربوط باشد.
 • Twitter رسانه های اجتماعی منابع قدرتمندی هستند که به دلیل استفاده طبیعی از اطلاعات شخصی داده های ارزشمند و منحصر به فردی ارائه می دهند که معمولا پیدا کردن انها مشکل است.
آنالیز محتوا
جمع آوری اطلاعات مربوط به علایق، مکان، دموگرافی و … به پژوهش های شما کمک خواهد کرد

بیایید بینیم که مارک به عنوان طراح وب سایت شرکت حسابداری، چگونه می تواند تماس های تلفنی خود را به دو پرسونای مختلف خریدار تقسیم کند: حسابداران قدیمی و حسابداران جوان

 • حسابداران قدیمی:
 • مارک: سلام من مارک از وب سایت حسابداران هستم.من دوست دارم بدانم چطور سیستم مدیریت وب سایت ما می تواند به شرکت شما کمک کند تا اهداف کسب و کار خود را برآورده کند.
 • حسابداران قدیمی: مطمئنا
 • مارک: عالی! اجازه بدهید با پرسیدن این سوال شروع کنیم که بزرگترین مشکل شما با وب سایت فعلی چیست؟
 • حسابداران قدیمی: خوب، من واقعا در مورد وب سایت اطلاعات زیادی ندارم. من دنبال چیزی هستم که به شرکت من کمک کند که مشتریان بیشتری جذب کند.
 • مارک: من قطعا درک می کنم که داشتن یک وب سایت مهم است، اما باید نشان دهنده یک سرمایه گذاری مثبت برای شرکت شما باشد. دوست دارم به شما نشان دهم چگونه برخی از مشتریان قبلی ما از وب سایت های خود برای کسب و کار جدید و افزایش درآمد کلی خود استفاده کرده اند.
 • حسابداران جدید:
 • مارک: سلام من مارک از وب سایت حسابداران هستم.من دوست دارم بدانم چطور سیستم مدیریت وب سایت ما می تواند به شرکت شما کمک کند تا اهداف کسب و کار خود را برآورده کند.
 • حسابداران جدید: خوبه
 • مارک: عالی! اجازه بدهید با پرسیدن این سوال شروع کنیم که بزرگترین مشکل شما با وب سایت فعلی چیست؟
 • حسابداران جدید: خوب، بنظر می رسد که وب سایت شرکت قدم فوق العاده ای است. من آرزو دارم که وب سایت جدیدی داشته باشیم ولی نمیدانم چطور رئیسم را متقادعد کنم.
 • مارک : من قطعا درک می کنم که داشتن یک وب سایت مهم است، اما اگر می خواهید مشتریان جدیدی به دست بیاورید باید ظاهر مدرن داشته باشید. دوست دارم به شما نشان دهم چگونه برخی از مشتریان قبلی ما از مزایای فناوری های پیشرفته برای وب سایت خود بهره مند شده اند و میتوانم به شما آموزش دهم که چگونه رییس خودرا راضی کنید که این سیستم را فراهم آورد.

در مقاله ی، راهنمای کامل برای تولید lead، پرورش چشم انداز و افزایش نرخ تبدیل، اطلاعات بسیاری مفیدی درباره ی فهمیدن پرسونای مخاطبان خواهید آموخت.

فهمیدن پرسونای مخاطبان

راهنمای کامل برای تولید lead، پرورش چشم انداز و افزایش نرخ تبدیل

همه چیز را در یک جا جمع آوری کنید

از ابزاری که در قسمت قبل ذکر شد و برخی حدس های سازمان دهی شده برای تکمیل پرسونای نمونه برای جوراب بلد استفاده کنید. این ها مواردی هستند که ما به آن ها رسیده ایم:

 • موقعیت مکانی: کانادا، ایالات متحده
 • میزان سن: ۲۰ – ۴۰
 • جنسیت: مرد
 • علایق: فیتنس تناسب اندام، خریدکردن و فعالیت های مربوط به فشن، ورزش ها، گردش و تفریح و تکنولوژی
 • سطح تحصیلات: فارغ التحصیل از دانشگاه
 • عنوان شغلی: دارایی، مشاور مالی
 • وضعیت تاهل: مجرد
 • گرایش به جنس: خانم
 • زبان: انگلیسی
 • انگیزه خرید: تمایل به نبودن در یک محل کار خسته کننده
 • نگرانی های خرید: قیمت

آخرین مرحله جان بخشی و انسان سازی پرسونا است. این کار با نام گذاری و تعیین یک عکس انجام می شود. شما می توانید تا زمانی که پرسونای شما برای صرفا مصارف داخلی باشد از یک نام آنلاین و عکس هایی در لینکدین و یا تصاویر گوگل استفاده کنید.

چگونگی استفاده از پرسونای خرید

پرسونا
اطلاعات آماری هر پرسونای به شما جهت هدفمند تر کردن تبلیغات کمک خواهد کرد

حال شما باید توسط پرسونای خرید مشخص شده خودتان ایده بهتری درباره شخص، چگونگی و مکان بازاریابی برای دسته بندی بالا ترین سطح موفقیت داشته باشید. اطلاعات آماری هر پرسونای به شما جهت هدفمند تر کردن تبلیغات کمک خواهد کرد. و اطلاعات روانشناسی نیز می تواند به شما جهت نوشتن کپی های انگیزشی برای هر یک از پرسوناها کمک کند.

شناخت مشتریان برای بهبود بازاریابی خود

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم پرسونای خرید شما احتمالا با کسب اطلاعات جدید شما تغییر خواهد کرد و شما ممکن است تمامی پرسونا های خرید جدید را در کنار هم با وسیع تر شدن کسب و کارتان بیابید. حال که پرسونای خرید شما مشخص شد، اهداف تبلیغات و ارتباطات شما رنگ و بوی بهتری به خود می گیرد. شما می توانید تعاملات خود را در کانال های شبکه های اجتماعی خود برای دستیابی به ROI بهتر در تبلیغات آنلاین و مشخص کردن واضح تر پرسونای خرید که می تواند سبب موفقیت کسب و کار آنلاین شما توسط آگاهی پیدا کردن و درک مشتریان اصلی شما بشود، افزایش دهید.

 

پرسونای خریدار صرفا عاملی برای افزایش ROI و یا TARGET MARKETING نیست بلکه استعاره ای برای درک مشتریان و نحوه ارائه محصولات یا خدمات به آنها است. آنها ذات متنوعی دارند، با ایجاد همدلی و داستان سرایی می توان خلاقانه پیام خود را رساند. افراد را با تیم های فروش خود ادغام کنید. اجازه دهید همه افراد نه تنها برای ردیابی اطلاعات پرسونا خریدار همکاری کنند بلکه از آنها استفاده هم کنند. در پایان روز، هدف از توسعه پرسونای خریدار، توانایی محاسبه محتوای فروش و پیام های بازاریابی است. روش خاصی که برای انجام این کار در نظر میگیرید بستگی به ساختار و طرح های منحصر به فرد کسب و کار شما دارد.

جمع بندی

با خواندن این مقاله متوجه اهمیت شناسایی و شناخت کامل پرسونای خرید شدید در واقع با شناخت آن نصف بیشتر راه در کسب و کارتان را طی کردید. باید مرحله به مرحله جزییات دقیق پرسونا را دربیاورید و این تحقیقات را بارها و بارها انجام دهید تا تصویر شفاف از پرسونای خرید کسب و کارتان را بیابید.

۱۰ دیدگاه دربارهٔ «پرسونا چیست؟ آموزش قدم به قدم طراحی پرسونا مشتری»

 1. نرگس منصوری

  من بعد از خوندن این مقاله تونستم دو پرسونا برای کسب و کارم طراحی کنم
  البته هنوز باید روش کار کنم، ولی الان خیلی بهتر میتونم برای مشتری هام محتوا تولید کنم
  ممنون از تیم خوب آکادمی

 2. نازنین بهرامی

  من چند وقتی هست که در مورد نوشتن محتوا دارم مطالعه میکنم و میخوام که بتونم تو این زمینه مهارت بالایی بدست بسارم
  این مقالتون خیلی خوب بودش
  لطفا باز هم در مورد محتوا نویسی و استراتژی اون برامون بنویسید

  1. درورد بر شما من خودم هم به مقوله ی بازاریابی محتوایی و کپی رایتینگ علاقه من هستم. حتما در مورد تولید محتوا مقالات جدید نیز در بلاگ قرار خواهیم داد

 3. چقدر خوب بود برای اولین بار راجع به پرسونای مخاطب هدف و پرسونای مشتریان فکر کردم و آن ها را مکتوب کردم

 4. سلام ممنون از مطلب خوبتون.
  دوتا سوال داشتم:
  ۱- تفاوت پرسونا با دسته بندی مشتری(segmentation) در چیست؟
  ۲- اگر ما دسته بندی دقیق از مشتریانمون داشته باشیم چرا باید از پرسونا استفاده کنیم؟

  1. مرجان جنتی

   سلام و درود
   دسته بندی مشتریان در بازار ابتدا انجام می شود و بعد برای هر دسته یک پرسونا نوشته می شود تا ویژگی های مشترک افراد داخل آن دسته را به سادگی توصیف کند.
   شما پرسونا رو در اختیار واحدهای مختلف مارکتینگ و پشتیبانی مشتریان می گذارید تا بفهمند با چه کسی با چه ویژگی هایی در ارتباط هستند. کیفیت ارتباط با مخاطب و ارائه خدمات به اون افزایش چشمگیری پیدا می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر