یکی از مهمترین فاکتورها در جایگاه نمایش تبلیغ گوگل ادز، امتیاز کیفی (quality score) است. امتیاز کیفی (quality score) می تواند تاثیر زیادی بر نتایج کمپین های شما داشته باشد

از 0 تا 100 امتیاز کیفیامتیاز کیفی یا همان کوالیتی اسکور در دیجیتال مارکتینگ از مباحث تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز می باشد. شما به عنوان صاحب یک کسب‌وکار آنلاین و اینترنتی برای معرفی محصولات و خدمات تان، نیاز به ایجاد ترافیک و بازدیدکننده دارید. همانطور که در مقاله قبلی مطرح کردیم شما برای جذب ترافیک و ایجاد بازدید کننده برای سایت تان راه‌های گوناگونی دارید. جذب ترافیک می‌تواند از طریق موتورهای جست‌وجو (google و ….)، تبلیغات بنری، شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و…. صورت بگیرد. برای ایجاد بازدیدکننده و ترافیک از طریق موتورهای جست‌وجو نیز باید تلاش نمایید تا در رتبه‌های بالای موتورهای جست‌وجو قرار بگیرید چون همانطور که می‌دانید اغلب کاربران بعد از جست‌وجوی کلید واژه مورد نظر خود، به چند رتبه بالایی صفحه جست‌وجو توجه کرده و در نهایت بر روی یکی از آن ها کلیک کرده و وارد سایت می‌شوند. برای قرارگیری در رتبه‌های بالای موتورهای جست‌وجو نیز ما دو راه پیشرو داریم:

راه اول و مرسوم که همان سئو یا بهینه‌سازی صفحات سایت مان برای موتورهای جست‌وجو است که همان مدل طبیعی یا ارگانیک قرارگیری در رتبه‌های گوگل و راه دوم انجام گوگل ادوردز است که در واقع با پرداخت هزینه، موتور جست‌وجوی گوگل وب‌سایت کسب‌وکار شما را در رتبه‌های بالای صفحات جست‌وجوی خود قرار می‌دهد.

تبلیغات گوگل یا گوگل ادز

در شیوه گوگل ادز مکانیزم کار به این صورت است که شما با پرداخت هزینه و شارژ اکانت پولی خود، تعدادی کلید واژه را برای موتور جست‌وجوی گوگل مشخص می‌کنید تا در آن واژه‌ها در رتبه‌های بالای گوگل قرار بگیرید. سپس با کلیک روی لینک وب‌سایت شما به وسیله کاربران در ازای هر کلیک، مبلغی از اکانت پولی شما کم می شود. اینکه هزینه این کلیک‌ها چگونه محاسبه می‌شود و مبنای قیمت گذاری آنها چگونه است به عوامل متعددی وابسته است که در ادامه به آن می پردازیم. در مدل تبلیغات گوگل با عواملی مواجه هستیم که دیده شدن و قیمت گذاری تبلیغ ما تابعی از این عوامل می‌باشد. یکی از آنها  CPC یا cost per click است و به معنا و مفهوم قیمت هر کلیک می باشد. CPC را ما خود برای ادوردز تعریف و قیمت گذاری می‌کنیم به این مفهوم که می‌گوییم مثلا به ازای هر کلیک بر روی کلید واژه مورد نظرمان حاضریم ایکس سنت یا تومان بپردازیم. در واقع CPC، ماکزیمم و حداکثر پرداختی ما برای واژه مورد نظر است. قاعدتا ما خواستار آن هستیم تا هزینه کمتری برای هر کلیک بپردازیم و با CPC پایین تری کار تبلیغات و مارکتینگ خود را انجام و ادامه دهیم. برای کاهش CPC در تبلیغات ادوردز ما با شاخصی بنام امتیاز کیفی مواجه ایم که باید سعی نماییم تا Quality score تبلیغ خود را افزایش دهیم.

دوره گوگل ادز (ادوردز)

صفر تا صد تبلیغات کلیکی گوگل

گوگل ادوردز یکی از بهترین مکان های موجود برای تبلیغات و گرفتن سهمتان از بازی پرداخت به ازای کلیک است. به عنوان میانگین یک فرد تبلیغ کننده،‌ تقریباً می تواند مطمئن باشد که با این پلتفرم حداقل دو برابر هزینه هایش به وی برمی گردد. اما برای عده ای موضوع فقط این نیست. شما چگونه می توانید مطمئن باشید کمپینی که در ادوردز استارت کرده اید از لحاظ هزینه ها مناسب است؟‌ چطور می توانید کیفیت تبلیغات، کیوردها و لندینگ پیج هایتان را اندازه گیری کنید؟ چطور می توانید هزینه کلیک ها را کمتر کنید و رتبه بهتری در صفحه اول گوگل بدست آورید؟

جواب شما کوالیتی اسکور Quality score است.

امتیاز کیفی Quality score چیست؟

امتیاز کیفی در تبلیغات ادوردز عددی است بین ۱ تا ۱۰ که هرچقدر بالاتر باشد نشان می‌دهد که کیفیت تبلیغ ما خوب بوده و در نتیجه با جلب رضایت کاربران و کلیک بیشتر آنها ما هزینه کمتری برای هر کلیک پرداخت می‌نماییم. امتیاز کیفی مطلوب باید حداقل روی عدد ۵ باشد. عدد ۴ متوسط بوده و به همین ترتیب هر عدد کیفیت مخصوص بخود را نشان می‌دهد. برای بالا بردن نرخ امتیاز کیفی و در نتیجه کاهش CPC ما باید نرخ کلیک یا CTR خوبی داشته باشیم. CTR مخفف click through rate است و برابر تعداد کلیک‌ها تقسیم بر تعداد نمایش یا Impression است.

امتیاز کیفی Quality score چیست؟در این مکانیزم، میزان افزایش CTR نیز به عوامل زیر وابسته است:

  • متن تبلیغ خوب و کاربرپسند یا Eye Catching
  • ارتباط متن تبلیغ با کلید واژه‌ی مورد نظر یا  Ad relevance
  • صفحه فرود یا لندینگ پیج یا Landing page Experience

منظور از متن تبلیغ خوب و کاربرپسند، متنی است که باعث جلب توجه و علاقه کاربر به وب‌سایت ما شده و سبب ترغیب و تشویق او به کلیک بر روی آن متن تبلیغاتی و ورود به وب‌سایت ما شود. ارتباط متن تبلیغ با کلید واژه‌ی مورد نظر نیز یعنی اینکه متن تبلیغ باید بگونه‌ای نوشته شود که دربرگیرنده‌ی کلید واژه مورد نظر ما باشد و درج آن در آن متن تبلیغاتی رعایت شده باشد. صفحه فرود و یا لندینگ پیج نیز صفحه‌ای است که کاربر بعد از کلیک بر روی لینک وب‌سایت ما وارد آن می‌شود و در معرض کالاها و خدمات ما قرار می‌گیرد و اصطلاحا در آن صفحه فرود می‌آید. قاعدتا این صفحه باید به گونه‌ای طراحی شده باشد تا پاسخگو و دربرگیرنده‌ی نیاز و عبارت سرچ شده توسط کاربر باشد و خیلی سریع به خواسته و نیاز کاربر پاسخ داده و اطلاعات لازم را در اختیار او قرار دهد. اگر این صفحه شامل موارد و نکات فوق نباشد، کاربر و مراجعه کننده خیلی سریع صفحه را بسته و از سایت ما خارج می‌شود که در نتیجه اینکار تاثیر منفی در امتیاز کیفی ما داشته و سبب کاهش CTR ما شده و در نهایت CPC ما افزایش می‌یابد. در واقع ما با بهینه کردن موارد فوق باعث افزایش تعداد کلیک‌هایمان از جانب مخاطبان و کاربرانمان شده و در نتیجه‌ی این افزایش تعداد کلیک و ایجاد درآمد بیشتر برای سیستم تبلیغات گوگل، این سیستم نرخ هر کلیک یا CPC ما را کاهش می دهد و نرخ کلیک کمتری از حساب کاربری و اکانت ما کم می کند و فضایی را ایجاد می کند تا ما با نرخ کلیک کمتری نسبت به رقبا تعداد کلیک بیشتری دریافت نماییم.

شما می توانید کیوردهای درستی را هدفگیری کنید، می توانید ادهای با کیفیت بسازید و کال تو اکشن های بی نظیری را رونمایی کنید،‌ اما اگر شما Quality score کوالیتی اسکور لازم را نداشته باشید هزینه هایی را برای کلیک پرداخت خواهید کرد که سرتان سوت می کشد! هزینه هایی که قاعدتاً نباید انقدر باشند. کوالیتی اسکور پایین به شما،‌کمپین شما و سرمایه شما آسیب جدی و گاهاً جبران ناپذیری وارد خواهد کرد، همانطور که کوالیتی اسکور بالا نرخ بازگشت سرمایه شگفت انگیزی را برای شما به ارمغان می آورد.

مقاله آموزش کار با کیورد پلنر(keyword planner)

تحقیق کلمات کلیدی

Quality Score معمولاً به عنوان یکی از مهمترین ارکانی که باید برای اکانت ادوردز خود به آن توجه کنید شناخته می شود. برای این که بتوانید Quality Score خود را افزایش دهید اول باید بدانید که چیست و بر اساس چه فاکتورهایی نمره های بالا یا پایین می گیرد. کوالیتی اسکور مقیاسی است که میزان ارتباط ادها، کیوردها و لندینگ پیج های شما را برای کسی که دارد تبلیغ شما را می بیند می سنجد. همانطور که ذکر کردبم و از تعریف استنباط کرده اید،‌ کوالیتی اسکور به ۳ فاکتور اساسی پایبند است؛ ادها، کیوردها و لندینگ پیج. میزان ارتباط و همگون بودن این ۳ مورد با هم دیگر از دید مخاطب سنجیده می شود و امتیازی به شما تعلق می گیرد. البته در نظر داشته باشید که اخیراً با توجه به تحقیقات انجام شده برروی الگوریتم های گوگل گفته می شود که ۲ فاکتور لندینگ پیج و نرخ کلیک مهمترین فاکتورهای کسب امتیازهای بالا هستند، به این معنی که اگر شما لندینگ پیج استاندارد و مناسب داشته باشید و نرخ کلیک شما در حال بالا رفتن باشد قطعاً Quality Score شما نیز به سرعت افزایش پیدا می کند.

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که امتیاز کیفی بالا چه دردی را از ما دوا می کند؟ چه فرقی بین داشتن کوالیتی اسکور ۸ با کوالیتی اسکور ۶ است؟

همان طور که بیان کردیم امتیاز کیفی یک رکن مهم برای رتبه بندی تبلیغات شماست یعنی همان رتبه شما در صفحه اول گوگل. یادتان باشد صرفاً بالا بردن بیدتان (bid) برای هر کلیک در کیوردهای مختلف نسبت به رقبایتان باعث نمی شود که تبلیغ رتبه اول گوگل باشید،‌ اگر رقبایتان کوالیتی اسکور بالاتری نسبت به شما داشته باشند احتمالاً با هزینه ای نصف هزینه ی شما رتبه بالاتری از شما خواهند داشت.

کیفیت نمره
جایگاه نمایش تبلیغ = حداکثر هزینه کلیک * نمره کیفیت

جالب است بدانید که فیس بوک نیز درست مانند گوگل دقیقاً همین مدل رتبه بندی تبلیغات را دارد که حتی فاکتورهای محاسبه امتیاز تبلیغاتش نیز درست مانند فاکتورهایی که به شما گفتیم است!

شاید تا اینجا در مورد رابطه ی میان نرخ کلیک، کوالیتی اسکور و هزینه های کلیک و فاکتورهای دیگر گیج شده باشید. بگذارید به صورت خلاصه برایتان بگویم، هر چقدر که شما امتیاز کیفی بالاتری داشته باشید، نرخ کلیک بالاتری خواهید داشت و هزینه های شما بسیار کمتر خواهد شد، یعنی این که در کمال تعجب با این که شما ترافیک بیشتری می گیرید و کلیک های بیشتری برروی آگهی های شما می شود، اما شما هزینه کمتری پرداخت می کنید چون کوالیتی اسکور بالاتری دارید.

اگر از دید مالی به موضوع نگاه نکنید هم متوجه می شوید که شما باید کوالیتی اسکور بالایی داشته باشید، چون داشتن امتیاز بالا به خاطر رعایت کردن استانداردهای گوگل و ساختن یک تجربه کاربری عالی است. در واقع امتیاز بالا به شما می گوید که شما در زمینه ساخت تجربه کاربری موفق عمل کرده اید و در واقع کاربرانی که وارد سایت شما می شوند شانس بسیار بالایی برای تبدیل شدن به مشتری دارند. البته فراموش نکنید که این موضوع به این معنی نیست که شما بهترین سایت دنیا را در حوزه کاری خود دارید و دیگر نباید به چیزی دست بزنید، بلکه همانطور که گفتیم شما فقط استانداردها را رعایت کرده اید و همیشه راهی برای پیشرفت وجود دارد.

افزایش امتیاز کیفی (quality score)

افزایشامتیاز کیفی راه های زیادی دارد و ما در مورد یکی از آن ها یعنی افزایش نرخ کلیک تا الآن صحبت کرده ایم، وقت آن رسیده که با هم فاکتورهای دیگر برای بالا بردن امتیاز کیفی را بررسی کنیم.

افزایش امتیاز کیفی (quality score)
افزایش امتیاز کیفی به عواملی نظیر ارتباط کیووردها، لندینگ پیج، ارتباط ادها و …. بستگی دارد
ارتباط ادهای خود را بهبود بخشید

شاید با شنیدن این مفهوم کمی گیج شده باشید، ارتباط ادها مفهومی است که به میزان مرتبط بودن کیوردهایی که استفاده می کنید با پیامی است که در ادهای خود قرار می دهید، اطلاق می شود. در واقع هر چه کیوردها با پیغام ادهای شما بیشتر مرتبط باشند بهتر است. برای این بخش گوگل سه مقیاس ” زیر میانگین، روی میانگین و بالای میانگین ” را در نظر گرفته است.

بهبود لندینگ پیج ها

هنگامی که شما می خواهید امتیاز کیفی خود را بالا ببرید باید کیوردهای خودتان را با کلمات موجود در لندینگ پیج ها تطابق دهید، البته علاوه بر این که کارایی کلی لندینگ پیج ها را نیز بررسی کردید. باید ببینید که آیا لندینگ پیج شما برای کسانی که برروی آگهی شما کلیک می کند جذاب است؟ کارایی دارد؟ آیا این پیج کلماتی دارد که مطابق با کیوردی باشد که شخص سرچ کننده به دنبالش بوده است؟

بگذارید برای تان مثالی بزنیم، فرض کنید شما در سایتتان خرید و فروش خودرو انجام می دهید و فردی کیوورد ” خرید پژو پارس ” را سرچ می کند و گوگل آگهی شما را که پیام آن ” خرید و فروش پژو ” یا ” خرید و فروش محصولات ایران خودرو ” و یا هر پیام مشابهی است، نشان می دهد. کاربر برروی آگهی شما کلیک می کند اما لندینگ پیجی که شما برای این آگهی در نظر گرفته اید کاربر را به صفحه ی خرید و فروش محصولات سایپا می برد! خب، قطعاً این موضوع خیلی خوشایند نیست و شما به احتمال زیاد مخاطب را از دست داده اید.

بهبود لندینگ پیج
از بهینه سازی لندینگ پیج خود به هیچ وجه غافل نشوید

در عین حال ممکن است کاربر وارد لندینگ پیج درستی هم بشود، اما محصول یا خدماتی را که می خواهد نتواند پیدا کند، یا وقتی وارد لندینگ پیج می شود با پاپ آپ های وبسایت شما بمباران شود، یا لندینگ پیج شما زمان زیادی را برای بالا آمدن بگیرد. همه این موارد باعث می شود که مخاطب تجربه بدی از کار با شما و وبسایت تان در ذهنش ثبت شود و احتمالاً دیگر به سمت شما برنخواهد گشت. پس یادتان باشد که از بهینه سازی لندینگ پیج خود به هیچ وجه غافل نشوید.

کیوردهایتان را گروه سازی کنید

همانطور که می دانید در گوگل ادوردز، هنگامی که شما ادها و کیوردها را می سازید، باید اد گروپ هایی را بوجود بیاورید تا کیوردها درون آن ها قرار بگیرند، سعی کنید با ساخت اد گروپ های متعدد و دسته بندی کردن کیوردها ارتباط بهتری بدست بیاورید. به عنوان مثال، فرض کنیم شما همچنان سایت خرید و فروش خودرو را دارید، سعی کنید هنگام تعریف کردن اد ها و کیوردها ادگروپ های مشخص و متعددی بسازید و دسته بندی کنید، مثلا برای محصولات ایران خودرو، محصولات پژو، محصولات سایپا، خودروهای خارجی کره ای، آلمانی و … اد گروپ های جدا داشته باشید و حتی الامکان سعی کنید بر اساس برند نیز خودرو ها را تفکیک کنید، اگر تابحال این کار را نکرده اید امتحان کنید و مطمئن باشید نتیجه خوبی می گیرید.

در واقع وقتی شما کیوردهای خود را در اد گروپ های مشخص و معین و دسته بندی شده مانند مثال بالا قرار می دهید، می توانید متن تبلیغ بهتری بنویسید که کاملاً در راستای لندینگ پیج های شما باشد و مخاطب پس از ورود به لندینگ پیج دچار آشفتگی نمی شود.

کیوردها مایه حیات شما هستند!

کیوردها بنیان گذار فعالیت های کلیکی شما هستند، اگر تحقیقات کیورد شما ضعیف باشد، کل اکانت ادوردز شما نابود خواهد شد. بیشتر سرچ مارکترها برای تحقیق و تحلیل کیوردها و ساخت لیست کیوردهایشان از ابزارهای رایگان موجود استفاده می کنند. بدانید که این شیوه به ارتباط کیوردهای شما ضربه جدی خواهد زد، چون شما هیچوقت نمی دانید که کیوردهایی که این ابزارها به شما نشان می دهند واقعاً برای شما و بیزینس شما کارایی دارند یا خیر.

دوره گوگل آنالیتیکس

هر آنچه درباره تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت با ابزار گوگل آنالیتیکس باید بدانید

استفاده از ابزارهای وب آنالیتیکس خودتان راه خیلی بهتری برای آنالیز داده های کیووردهاست. چرا که این ابزار اختصاصی به صورت خصوصی به شما نشان می دهند که مردم و اشخاص حقیقی چگونه و با استفاده از چه کیوردهایی برای خرید محصولات و خدمات شما قدم پیش گذاشته اند. همچنین به شما تصویری واضح از این که چه کیوردهایی ترافیک بیشتری را به سمت سایت شما روانه کرده اند و چه کیووردهایی نرخ خرید شما را بالاتر برده اند را نشان می دهند، بنابراین شما به راحتی می تواند در ابتدا تمرکز خود را برروی کیووردهای مذکور و بهبود آن ها بگذارید بدون این که نیاز باشد از روی حدس و گمان و آمارهای جهانی کار خود را کورکورانه جلو ببرید.

از متن تبلیغ بلند و ۵ اد برای هر اد گروپ استفاده کنید

نوشتن متن تبلیغ برای ادوردز محدودیت های زیادی دارد و به محض این که بخواهید این کار را انجام دهید سردرد های شما شروع خواهد شد! مخصوصاً زمانی که بخواهید با توجه به ارتباط تبلیغ و کیورد که قبلاً‌ گفته شد امتیاز کیفی خود را بالا ببرید. حالا تصور کنید که می خواهید کیورد را هم درون این متن قرار بدهید، چه شود!

در حال حاضر برای تبلیغات ادوردز شما محدودیت های گوگل به این صورت است:

  • Headline1: محدودیت تا سقف ۳۰ کارکتر.
  • Headline2 : محدودیت تا سقف ۳۰ کارکتر.
  • Description (توضیحات): محدودیت تا سقف ۸۰ کارکتر.

البته باید بدانید که این محدودیت ها مربوط به فرمت ارائه شده جدید گوگل است و در واقع اگر شما قبلاً با ادز کار کرده اید و کمپین داشته اید باید خوشحال باشید چون محدودیت ها کمی بهتر شده اند.

بررسی اد گروپ ها
اد گروپ ها، ادها و کمپین خودتان را به صورت کلی بررسی کنید

خب، حالا وقتش است که اد گروپ ها و ادها و کمپین خودتان را به صورت کلی بررسی کنید،‌ در هر اد گروپ چه تعداد اد دارید؟‌ آیا ادهای شما با فرمت جدید هستند؟ اگر برای هر اد گروپ ۳ اد یا کمتر دارید بهتر است که تعدادشان را به ۵ برسانید و همه را به صورت مساوی ران کنید. در نظر داشته باشید که داشتن چند اد با کیفیت تقریبا به صورت میانگین می تواند کلیک ها و نرخ خرید شما را ۱۵ درصد نسبت به وقتی که فقط یک اد دارید افزایش دهد.

بعد از چند هفته،‌ می توانید متوجه شوید که استفاده از متن های گسترش یافته فرمت جدید گوگل ادوردز به شما کمک کرده است. از اینجا به بعد پیشنهاد می کنیم که فقط امتحان کنید. سعی کنید به صورت هفتگی ادهای جدید بنویسید و ببینید که با کدام ادها می توانید نرخ کلیک تان را افزایش بدهید. Quality Score برای موفقیت کمپین های تبلیغاتی حیاتی هستند. آنها در عین حال که شما را به رتبه اول گوگل می رسانند، هزینه هایتان را هم بسیار پایین می آورند. زیبا نیست؟! اما به خاطر داشته باشید که بدست آوردن امتیاز کیفی بالا اصلاً و ابداً کار آسانی نیست، و درواقع بسیاری از مردم هیچوقت به Quality Score مد نظرشان نمی رسند و رتبه های بدردنخور و دلارهای هدر رفته تنها دستاورد آن ها می شود

البته بهینه‌سازی این عوامل و پارامترها باید توسط افراد متخصص و کارشناس در این حوزه صورت بگیرید. خود شرکت گوگل افراد و سازمان‌هایی را در کشورهای مختلف تحت عنوان گوگل پارتنر برای انجام این امور برای مراجعه کنندگان و علاقه‌مندان این حوزه قرار داده است تا کاربران با مراجعه به آنها به تبلیغات و مارکتینگ برای وب‌سایت و کسب‌وکار خود بپردازند.

جمع بندی

برای بهبود امتیاز کیفی، برای شروع، پیام متن تبلیغ خود را با کیوردهای مربوط به آن و لندینگ پیج مخصوص آن کیورد تطبیق دهید. از اد گروپ ها و دسته بندی های متنوع و هدفمند استفاده کنید و برای اد گروپ های مختلف لندینگ پیج های متفاوت و ادهای متفاوت تعبیه کنید. و در آخر،‌ از متن های گسترش یافته جدید ادز برای رساندن بهتر مفهوم خوتان در متن تبلیغ استفاده کنید. این نکات را با هم استفاده کنید و به شما قول می دهیم که کمپین های گوگل ادوردز شما مطمئناً در آینده دارای Quality Score عالی خواهند بود.