تبلیغات آنلاین و یا تبلیغات دیجیتال مزایای بیشماری برای کسب و کارها دارد که از مهمترین آنها می توان به کاملا هدفمند بودن و کم هزینه بودن آن اشاره کرد. تبلیغات آنلاین انواع مختلفی دارد که در این مقاله به تبلیغات بنری، متنی و کلیکی و تبلیغات در سایت های پر بازدید می پردازیم.

همه چیز درباره تبلیغات آنلاین

به گزارش اختصاصی آکادمی دیجیتال مارکتینگ؛ افزایش روزافزون کاربران اینترنت و پتانسیل موجود در این فضا سبب شده تا بسیاری از کسب‌و‌کارها به تبلیغات در فضای دیجیتال روی آورند. بی‌تردید شما نیز در اینترنت با نمونه‌های بسیاری از صفحات تبلیغاتی مواجه شده‌اید که هرکدام از این تبلیغات آنلاین ادبیات و شکل خاص خود را داشته‌اند. ممکن است برخی از آن‌ها بسیار جذاب و گیرا بوده و شما را به خود درگیر کرده یا بالعکس جنبه مزاحمت برای‌تان داشته باشد. تبلیغات آنلاین و یا تبلیغات دیجیتال هر ادبیاتی که داشته باشد یا در هر قالبی ریخته شود، یک هدف اصلی را دنبال می‌کند و آن هم جذب مخاطب بیشتر برای کالا یا خدماتی است که یک بیزینس ارائه می‌دهد.

شاید این سوال برای‌تان پیش آمده باشد که کدام نوع از تبلیغات در فضای دیجیتال اثرگذاری بیشتری داشته و شما را با بازدهی بالاتری به هدف می‌رساند. برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا با اجزای دیجیتال مارکتینگ آشنا شده و در ادامه بیشتر در مورد تبلیغات آنلاین، انواع آن و کاربرد هرکدام از آن‌ها بدانید. در مقاله ی “چگونه تبلیغات خود را هدفمند کنیم”  مقدمه‌ای درباره کانال‌های دیجیتال مارکتینگ ذکر کردیم. در این درس و درس‌های آتی به تفصیل در مورد این کانال‌ها صحبت خواهیم کرد.

تبلیغات آنلاین

اجزاء دیجیتال مارکتینگ

کانال‌های بازاریابی دیجیتال زیرساخت‌هایی هستند که در دیجیتال مارکتینگ با آن رو به رو هستیم و می‌بایست از آنها استفاده نماییم. این اجزا شامل دسته بندی های اصلی زیر است:

 • وب‌سایت
 • تبلیغات آنلاین ( تبلیغات دیجیتال )
 • بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)
 • ایمیل مارکتینگ 
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی 
 • بازاریابی محتوایی (Content Marketing)
 • تحلیل دیجیتال
 • روابط عمومی آنلاین 
 • بازاریابی موبایلی

وب‌سایت

وب‌سایت اولین کانالی است که به عنوان یک زیرساخت در دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدون داشتن وبسایت نمی‌توان فعالیت دیجیتال مارکتینگ را به‌صورت کامل انجام داد و عملا تبلیغات آنلاین خاصی داشت.

ممکن است بگویید که با یک پیج اینستاگرام هم می‌توان فروش داشت. بله فروش اتفاق می‌افتد اما بخشی از اقدامات دیجیتال مارکتینگ است. نمی‌توان بیزینس خود را صرفا به سمت فضای اینستاگرام یا تلگرام برد و انتظار داشت که این بیزینس به موفقیت برسد. به همین دلیل، زیرساخت فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ را وب‌سایت می‌دانیم. ممکن است شما به جای وب‌سایت، اپلیکیشن (APP) داشته باشید. اپلیکیشن و وب‌سایت داراییهایی (ASSET) هستند که متعلق به شماست اما در فضای رسانه‌های اجتماعی نمی‌توان این کار را انجام داد. همچنین تبلیغات در سایت های پر بازدید نیز از راه های پر بازده می باشد.

وب سایت پایه تبلیغات آنلاین
وب سایت به کسب و کار شما اعتبار زیادی می بخشد و پایه و اساس تبلیغات آنلاین و تبلیغات دیجیتال است.

در گذشته بسیاری از شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب وجود داشته‌اند که به دلیل محبوبیت بالا، توسعه اینترنت بین مخاطبین و حضور تعداد زیادی از آن‌ها در این شبکه‌های اجتماعی، فضای مناسبی جهت ایجاد کسب‌و‌کار آنلاین قشر‌های مختلفی از جامعه چه شرکت‌های بزرگ و سازمان‌ها و یا کسب‌و‌کارهای کوچک و خانگی شده بود. اما با فیلتر شدن هر یک از این رسانه‌ها افراد بی‌شماری بیزینس خود را از دست دادند یا از تعداد مخاطبین آن‌ها به شدت کاسته شد و به تبع همین اتفاق درآمد آن‌ها نیز از این فضا در بیشتر وارد به صفر رسید.

نمی‌توان با پریدن از شاخه‌ای به شاخه دیگر بیزینس خود را رشد داد و با صرف زمان در هر کدام از شبکه‌های اجتماعی بدون داشتن یک زیرساخت مناسب و دائم انتظار موفقیت داشت. با این کار فقط انرژی و زمان خود را به‌صورت پراکنده صرف فضاهایی کرده‌اید که ممکن است روزی اقبال عمومی خود را از دست داده و مجبور به ترک آن و در نهایت نظاره‌گر شکست خوردن بیزنس خود در آن حوزه شوید.

شبکه‌های اجتماعی زیرساخت مناسبی برای بنای کسب‌و‌کار نیست با این وجود هیچ کدام از این گفته ها دلیل بر این نخواهد بود که از پتانسیل بالای شبکه‌های اجتماعی غافل شوید. این گفته‌ها بدین معنیست که تا زمانی که شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام وجود دارد می‌توان از ظرفیت آن به خوبی استفاده کرد و تا زمانی که موج آن وجود دارد سوار بر موج آن شد. اما کسب‌و‌کار خود را روی این موج و بر مبنای اینستاگرام یا  هر شبکه اجتماعی دیگری نباید ساخت. زیرا با از بین رفتن این موج‌ها کل بیزینس نابود خواهد شد. پس زمانی که کنترل ابزاری دست ما نیست بنا کردن کسب‌و‌کار روی آن ابزار اشتباه بوده و ممکن است منجر به شکست شود.

تبلیغات آنلاین و انواع آن

کانال دومی که با آن مواجه هستیم تبلیغات آنلاین ( تبلیغات دیجیتال ) است که بخش‌های متعددی دارد از جمله:

 • تبلیغات بنری یا متنی
 • تبلیغات کلیکی یا ppc
 •  تبلیغات گوگل (نوعی از تبلیغات کلیکی است)
 • تبلیغات ایمیلی
 • تبلیغات ویدئویی
 • تبلیغات داخل app
 • تبلیغات پیامکی 

در این درس قصد داریم به تبلیغات بنری، تبلیغات کلیکی و تبلیغات در گوگل بپردازیم:

تبلیغات بنری یا متنی

اولین شکل تبلیغات آنلاین، تبلیغات بنری یا تبلیغات متنی می‌باشد که عموما در سایت‌های پر بازدید و سایت‌های خبری یا اطلاع‌رسانی مشاهده خواهید کرد. وقتی وارد سایتی می‌شوید که در آن تبلیغات بنری وجود دارد در بخش‌های مختلف سایت تبلیغات برند‌ها یا محصولات مختلفی را می‌بینید که طبیعتا هیچ ارتباطی با خبر یا مطلبی که به دنبال آن وارد سایت شده‌اید، ندارند. این دسته از آگهی‌ها همان تبلیغات بنری هستند.

در تصویر زیر نمونه ای از تبلیغات در سایت های پر بازدید را می‌بینید.

تابناک-تبلیغات بنری
این سبک از تبلیغات یکی از محبوب‌ترین و متداول‌ترین نوع تبلیغات بین برندهاست. تبلیغات در سایت های پر بازدید یکی از روش های موثر نامیده می شود ..

تبلیغات آنلاین را حرفه ای بیاموزید:

در دوره جامع مدیریت بازاریابی دیجیتال 

اصول بازاریابی + ۹ کارگاه تخصصی + استراتژی

تبلیغات بنری

در این نوع از تبلیغات آنلاین هر سایت پربازدید تعدادی جایگاه برای تبلیغات در نظر گرفته و آن‌ها را با ارقام ثابت برای مدت زمانی محدود به متقاضیان اجاره می‌دهد. هر برند بر حسب نیاز خود یا کمپین تبلیغاتی که در حال اجرا دارد می‌تواند هزینه‌ی جایگاهی را پرداخت کرده و آگهی خود را در معرض دید مخاطبین قرار دهد. این سبک از تبلیغات یکی ازمحبوب‌ترین و متداول‌ترین نوع تبلیغات بین برندهاست. 

نحوه کار در این نوع تبلیغات آنلاین (تبلیغات دیجیتال ) بدین صورت است که شرکت‎‌هایی وجود داشته که طرف قرارداد سایت‌های پربازدید و مطرح بوده و وظیفه اجاره این جایگاه‌ها را دارند. وقتی شما از یکی از این شرکت‌ها جایگاه یا پکیجی را خریداری کنید تبلیغات شما در تمام سایت‌های طرف قرارداد بر اساس نوع خرید شما نمایش داده می‌شود.

کیفیت خدمات ارائه شده و سایت‌های تحت پوشش موضوعات مهمی است که انتخاب ارائه دهنده سرویس تبلیغات بنری را سخت خواهد کرد. در حال حاضر یکی از پرمخاطب‌ترین شرکت‌ها یکتانت بوده و برند‌های بسیاری تبلیغات بنری خود را به این شرکت می‌سپارند. امروزه به دلیل حجم بالای تبلیغات بنری، این نوع از آگهی‌ها بیشتر جهت آگاهی از برند (Brand Awarness) یا آگاهی از محصولات جدید استفاده می‌شود و همین حجم از تبلیغات باعث آزار مخاطبین و کم شدن اثرگذاری این‌گونه از تبلیغات شده است.

عدم شناخت درست فضای دیجیتال توسط شرکت‌ها باعث شده تا تصور شود که تبلیغات بنری در سایت‌های پرمخاطب مشابه همان بیلبورد‌های موجود در بزرگراه‌ها است. همین تفکر اشتباه سبب حجوم برندها به داشتن این نوع از تبلیغات شده و این عامل خود باعث به‌وجود آمدن حجم زیادی از تبلیغات آنلاین در گوشه و کنار سایت‌ها بدون توجه به حقوق مخاطب و مسائل مرتبط با تجربه کاربری یا UX شده‌است. 

به همین دلیل مخاطب با تعداد زیادی از آگهی‌های غیرمرتبط رو‌به‌رو شده که علاقه‌ای به دیدن آن‌ها نداشته و فقط برای سفارش‌دهنده‌ی آن آگهی تحمیل هزینه مازاد است و بازدهی نخواهد داشت. هزینه ای که با صرف آن در بخش دیگری از دیجیتال مارکتینگ به‌راحتی می‌توان بازگشت سرمایه و اثربخشی بیشتری را انتظار داشت.

در زیر تعدادی از سایت‌هایی که تبلیغات بنری و تبلیغات دیجیتال در آن‌ها به نمایش داده می‌شود را مشاهده می‌کنید :

تبلیغات بنری ( تبلیغات در سایت های پر بازدید )
تبلیغات بنری عموما در سایت‌های پربازدید و سایت‌های خبری یا اطلاع‌رسانی مشاهده می شود

سایت‌های هدف نیز با این حجم از درخواست برای آگهی معمولا رقم ‌های بالایی جهت سرویس‌دهی دارند و تا مدت زیادی جایگاه‌های این سایت‌ها از پیش رزرو شده‌اند، به همین دلیل دیگر نیازی به تغییر UX سایت خود نمی‌بینند. درصورتی‌که این سایت‌ها UX و تجربه کاربری خود را بهبود بخشند از این تبلیغات می‌توان اثربخشی بهتری را انتظار داشت. موضوع مهمی که وجود دارد ایجاد فرهنگ استفاده از این نوع تبلیغات بوده، زیرا با این حجم از تبلیغات، این کانال بازاریابی دیجیتال، عملا کارایی واقعی خود را از دست می‌دهد. 

این‌‌که صرفا بر اساس رتبه الکسا (Alexa) در مورد یک سایت برای انجام تبلیغات آنلاین تصمیم‌گیری کنیم اشتباه است الکسا معیار مناسبی برای تعیین رتبه و کاربردی بودن یک سایت و انتشار تبلیغات دیجیتال هدفمند در یک سایت نیست اما می‌توان از آن برای Keyword Research  به خوبی استفاده کرد. ممکن است سایتی رتبه ۱ و ۲ نبوده اما در حوزه کاری تخصصی خود مخاطبین را به خوبی جذب کند.

نوعی از تبلیغات بنری را می‌توان به‌صورت هدفمند استفاده کرد. به طور مثال در سایت‌های تخصصی مانند سایت‌های انتشار رویداد می‌توان با انتشار بنر در اسلایدر به مانند سایت های تبلیغات بنری مخاطب مرتبط و هدفمند جذب کرد زیرا کسی که به این سایت‌ها مراجعه می‌کند در جستجوی رویدادی وارد شده و احتمال بیشتری برای جذب این دسته از افراد وجود دارد.

در واقع در یک سایت مرتبط با کسب‌و‌کار خود از تبلیغات بنری استفاده می‌کنیم. اینکه تبلیغات در چه سایت یا کانالی از دیجیتال مارکتینگ موثر است را می‌توان در گوگل آنالیتیکس بررسی کرد. در آن‌جا می‌توان دید که هزینه ما در سایت A و B چقدر بازگشت سرمایه داشته است، اگر در هر دو سایت به مقدار برابر هزینه کرده باشیم اما از سایت B درآمد بیشتری کسب کرده‌ایم بدین معنیست که این سایت بازدهی بالاتری داشته و می‌توان سرمایه بیشتری را برای این سایت هزینه کرد. با این حال خیلی مواقع در فضای دیجیتال هزینه تبلیغات یک کانال ورودی را صفر نمی‌کنیم. بلکه بودجه کانالی که بازدهی کمی دارد را کمتر کرده و سهم بودجه را به کانالی که بازگشت سرمایه بهتری دارد اختصاص می‌دهیم.

تبلیغات کلیکی

دومین مدل تبلیغات آنلاین را تبلیغات ppc می‌گوییم. تبلیغات ppc (مخفف کلمه pay per click یعنی پرداخت به ازای کلیک)، یک مدل تبلیغاتی است که توسط گوگل ایجاد شد و در حال حاضر در دنیا و در شرکت های ایرانی، بسیاری از تبلیغات از این طریق انجام می‌شود. این نوع خاص از تبلیغات می‌تواند اثربخشی به نسبت بالاتری نسبت به تبلیغات بنری ایجاد کند ولی باید بررسی و تحلیل شده تا میزان اثربخشی آن به نسبت تبلیغات بنری در یک کمپین خاص تعیین شود.

تبلیغات کلیکی
تبلیغات ppc توسط گوگل ایجاد شده و در حال حاضر در دنیا بسیاری از تبلیغات از این طریق است.

در این نوع تبلیغات آنلاین بودجه خاصی در نظر می گیرید و تا زمانی که آن بودجه وجود دارد تبلیغات شما نمایش داده می‌شود. تفاوت این نوع تبلیغات با تبلیغات بنری این است که در تبلیغات بنری شما به ازای تبلیغات با مدت زمان مشخص در سایتی خاص مبلغی را پرداخت می‌کنید. دیگر میزان ورودی شما و تعداد کلیکی که دریافت کرده‌اید اهمیت ندارد اما در تبلیغات کلیکی با هر کلیک مبلغی از بودجه مشخص شما کم می‌شود و تا زمانی که آن مبلغ تمام نشده آگهی شما در معرض نمایش قرار می‌گیرد. این نوع تبلیغات بهینه‌تر از‌ تبلیغات بنری است.

تبلیغات در گوگل

وقتی شما کلمه ای را در گوگل وارد کرده و منتظر نتیجه جستجو می‌شوید تعدادی سایت در صفحه نتایج به شما نمایش داده می‌شوند. ترتیب نمایش این سایت‌ها متاثر از سئو (SEO: Search Engine Optimization) هر سایت و جایگاه و رتبه آن سایت در گوگل است. در‌واقع سایتی که سئو بهتری دارد در صدر نتایج نمایش داده می‌شود و به همین ترتیب سایت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

ممکن از شما سایتی را به تازگی راه‌اندازی کرده باشید. پس قابلیت رقابت با سایت‌های قدیمی در حوزه‌ی خود که روی سئو به خوبی کار کرده و در صدر نتایج هستند برای شما وجود ندارد. اما با این حال می‌خواهید شما نیز در نتایج جستجو دیده شوید. در تبلیغات گوگل که یکی از پربازده ترین انواع تبلیغات آنلاین است، این امکان به وجود می‌آید که اگر کلمه خاصی جستجو شد سایت شما را هم در کنار نتایج نمایش بدهد.

در واقع با پرداخت هزینه حتی می‌توانید بالاتر از نتایج مربوط به سئو نمایش داده شوید. گوگل تبلیغ شما را نمایش می‌دهد و با این نمایش هزینه‌ای از شما کسر نمی‌گردد. به محض این‌که افراد روی آگهی شما در صفحه نتایج کلیک کنند مبلغ آن از بودجه شما کسر می‌شود. این نوع تبلیغات همان تبلیغات PPC است. در کنار هر آگهی در صفحه نتایج گوگل کلمه (Ad) به معنی تبلیغ نوشته می‌شود. گوگل تا ۴ جایگاه در بالا و ۴ جایگاه در پایین صفحه را به تبلیغات اختصاص می‌دهد. اما نمایش داده شدن تبلیغات نیز به فاکتورهای خاصی مرتبط است که در بخش مربود به گوگل ادز (Google Ads) به آن خواهیم پرداخت.

google ads - تبلیغات گوگل
گوگل تا ۴ جایگاه در بالا و ۴ جایگاه در پایین صفحه را به تبلیغات اختصاص می‌دهد

تفاوت PPC با CPM، CPC و CPA چیست؟

 PPC یک نوع تبلیغات آنلاین و به معنی پرداخت در ازای کلیک است در حالی‌که CPA، CPM، CPC روش‌های پرداخت هستند.

تبلیغات کلیکی در سایت‌های داخلی

تبلیغات کلیکی در سایت‌های ایرانی نیز می‌تواند وجود داشته باشد. شرکت‌هایی مانند یکتانت، ادنگاه، صبا ویژن، کلیک یاب، کاپریلا و … در این حوزه فعالیت می‌کنند. با گرفتن خدمات از هرکدام از این شرکت‌ها می‌توانید آگهی خود را در سایت‌های طرف قرارداد آن‌ها نمایش دهید. به گونه ای که مبلغی را به‌عنوان بودجه تبلیغات مشخص کرده و تبلیغات خود را مشخص کرده، دسته‌بندی خاصی که مایل به پخش آگهی در آن هستید را مشخص کرده و درنهایت تبلیغات شما در سایت‌های طرف قرارداد نمایش شده و به ازای هر کلیکی که روی آگهی خود دریافت می‌کنید هزینه آن از بودجه شما کسر خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله ابتدا به بیان اهمیت داشتن وب‌سایت برای ایجاد یک کسب‌و‌کار آنلاین پرداختیم.در ادامه از دو بخش مهم تبلیغات آنلاین صحبت کردیم. تبلیغات بنری یا ثابت که در ازای مبلغی خاص، برای مدت زمانی خاص، آگهی شما در سایت یا مجموعه‌ای از سایت‌ها نمایش داده می‌شود. تبلیغات کلیکی که در ازای هر کلیک روی آگهی شما مبلغی از بودجه شما کسر می‌شود. در ادامه به موضوع تبلیغات کلیکی در گوگل و سایت‌های داخلی و تفاوت نحوه پرداخت برای این نوع از تبلیغات را بیان کردیم.

در مقاله ی بعدی با پرداختن به بخش‌های دیگر تبلیغات آنلاین این بحث را ادامه خواهیم داد. با ما همراه باشید.