این روزها همه در مورد تولید محتوای باکیفیت صحبت می کنند. ولی از چک لیست یا پلتفرمی برای آن کمتر توضیحی داده شده است. بدین منظور شما باید برای ساخت و انتشار محتوا از پلتفرم و چک لیست درست استفاده کنید.

چک لیست تولید محتوای با ارزش همانطور که می‌دانید در دنیای امروز دیجیتال مارکتینگ نقش بسیار پررنگی در پیشبرد اهداف بازاریابی کسب و کارها ایفا می‌کند. در این میان بازاریابی محتوا به دلیل خلق ارزش و محتوای ارزشمند برای کاربران می تواند نقش مهمی در دیجیتال مارکتینگ و جذب کاربران و تبدیل آنها به اعضای وب سایت و در نهایت مشتری، بازی کند.

آیا محتوای شما قابلیت‌های زیر را دارد؟

در صورتی که پاسخ شما به هر کدام از سوال ها منفی است لطفاً چک لیست تولید محتوای با ارزش را مطالعه نمائید تا در خلق محتوای بهینه به شما کمک کند.

 • آیا کاربر می تواند محتوا را پیدا کند؟

کاربر می بایست به راحتی بتواند محتوا مورد نظر خود را پیدا کند و جهت دسترسی به آن نیاز به صرف زمان زیادی نباید باشد. اگر محتوای شما دارای این ویژگی نیست متن زیر را مطالعه نمائید.

 • آیا کاربر می تواند محتوا را بخواند؟

متن شما می بایست به سادگی قابل خواندن باشد و استفاده از هرم ها و اشکالی که قرار است در متن به زیبائی کار بیافزاید نباید متن شما را ناخوانا کند.

 • آیا کاربر محتوا را درک می کند؟

کاربر می بایست به راحتی متنی که نوشته اید را بخواند و درک نماید، اگر مطالب شما دارای این خصوصیت نیست متن زیر را مطالعه نمائید.

 • آیا کاربر آن را به کار خواهد برد؟

محتوای نوشتاری شما می بایست کاربردی و قابل استفاده باشد. برای رفع این مشکل نیاز است به موارد زیر توجه کنید.

 • آیا کاربر محتوا را به اشتراک خواهد گذاشت؟

محتوای تهیه شده توسط شما باید به حدی جذابیت داشته باشد که کاربر پس از مطالعه آن را به اشتراک بگذارد. بدین منظور و به جهت ارائه راهکارهای مناسب از شما دعوت می کنیم که چک لیست گام به گام تولید محتوای با ارزش را مطالعه نمائید.

تولید محتوا در بازاریابی محتوا

چک لیست تولید محتوا

طی ۵-۶ سال گذشته تولید محتوا به یکی از ارکان اصلی موفقیت هر کسب و کاری تبدیل شده است. کوکاکولا تولید محتوا می کند، لوازم خانگی آیکیا سوئد تولید محتوا می کند، کسب و کارهای داخلی و خارجی زیادی چه بزرگ و چه کوچک این کار را انجام می دهند، پس چرا شما نکنید؟ اما همه ی این بیزینس ها چرا این کار را انجام می دهند؟

یکی از بهترین دلایل و تعریف هایی که می توانیم درباره بازاریابی محتوا ارائه بدهیم، این است که بازاریابی محتوا در واقع یعنی ایجاد راهی برای ارتباط با مشتریان احتمالی به صورتی که مخاطبان شما از توجه به صحبت های شما لذت ببرند و متقاعد بشوند که شما فرد درستی برای انجام بیزینس با آن ها هستید.

شاید به تعریف ساده به نظر برسد، اما در واقع پیاده سازی همین دو قدم ساده کمی مشکل تر از چیزی است که به نظر می آید. در این مقاله سعی داریم با ارائه چک لیست مختصری به شما نشان دهیم که چگونه می توانید محتوای باارزشی تولید کنید به صورتی که مخاطبانتان به شما اعتماد و از محصولات و خدمات شما استفاده کنند.

چک لیست تولید محتوا با ارزش
محتوای تاثیرگذار و کارامد نیاز به تلاش دارد
 • برروی زمین اجاره ای کار نکنید!

قبل از این که شروع به تولید محتوا کنید مطمئن شوید پلتفرمی که برای ساخت و انتشار محتوا استفاده می کنید را به طور کامل در اختیار دارید. به اصطلاح روی زمین اجاره ای کاری انجام ندهید، پلتفرم و دامینی که برای این کار انتخاب می کنید جایی است که به طور کامل برروی تمامی قسمت های آن کنترل دارید. محتوای تاثیرگذار و کارامد نیاز به تلاش دارد. شما به انرژی، فکر و زمان زیادی برای تولید محتوای خوب نیاز دارید، چه خودتان مسئولیت انجام این کار را بر عهده بگیرید چه به یک نویسنده حرفه ای بسپارید.

همانطور که گفتیم، تولید محتوا در زمین اجاره ای کاربرد زیادی نخواهد داشت و خودتان متوجه خواهید شد، اگر برای خودتان وب سایتی ندارید باید اولویت خود را بر اساس داشتن وبسایت با نام خودتان یا برندتان بگذارید. درست است، فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین و دیگر شبکه های اجتماعی محل خوبی برای تولید و انتشار محتوا هستند و رابطه شما با مشتریان تان را تقویت می کنند،‌ اما پایه و اساس بیزینس خود را برروی این پلتفورم ها گذاشتن اشتباه خطرناکی است که می تواند سال ها تلاش شما را نابود کند.

 • علایق مشتریانتان را شناسایی کنید

قدم بعدی برای تولید محتوا این است که باید علایق مخاطبانتان را بدانید. باید بدانید که مخاطبان شما به چه محتوایی واکنش و توجه نشان می دهند، برای شروع می توانید درباره مسائلی که شما را به وجد می آورند و به آنها علاقه دارید شروع کنید، و بعد از بررسی کردن بازخوردهای محتوایتان جهت بهینه سازی آنها به سمت مخاطبانتان پیش بروید. اگر مدتی است که در حال تولید محتوا هستید و فکر می کنید توجه لازم به شما نمی شود، به پست هایی که بیشترین توجه را دریافت کرده اند برگردید و سعی کنید پست های خود را با آن سبک ادامه دهید. نمونه تولید محتوا سایت های پرطرفدار را نیز بررسی کنید

چک لیست تولید محتوا : شناسایی علایق مخاطبانتان
تولید محتوا این است که باید علایق مخاطبانتان را بدانید
 • محتوایی بسازید که ارزش خواندن داشته باشد!

قدم بعدی این است که باید محتوای خود را به صورتی تولید کنید که ارزش خواندن داشته باشد. این یکی کمی کار را دشوار می کند. تولید کنندگان محتوای زیادی هستند که ادعا می کنند چون محتوای آنها تعداد مشخصی کلمه دارد، یا چون از نرم افزارهای مخصوص نوشتن استفاده نکرده اند و یا حتی چون درباره موضوعی که تولید محتوا می کنند مهارت دارند پس محتوایشان باکیفیت است.

اما واقعیت این است که اگر پست های شما به اندازه کافی لایک و شیر نمی گیرند، یا اگر گوگل از شما متنفر شده است، باید نگاه کاملی به کیفیت محتوای خود بیاندازید چرا که احتمالاً آنقدر که باید خوب نیست.

 • چطور باید بفهمید که محتوای شما ارزش خواندن دارد؟

محتوایی ارزش خواندن دارد که مردم آن را بخوانند! به زبان دیگر شما تعیین نمی کنید که محتوای شما ارزش خواندن دارد یا نه، بلکه مخاطبان شما تعیین می کنند. وظیفه شما این است که ببینید کدام محتوا بیشتر لایک می خورد، بیشتر به اشتراک گذاشته می شود،‌ بیشتر لینک می گیرد و در آخر، بیشتر اینگیجمنت انجام می دهد. محتوایی ارزش خواندن دارد که معمولاً عنوان خوب و قانع کننده ای برای جلب توجه مردم دارد، بیشتر برروی مشکلات مخاطبان تمرکز دارد و به آنها احساس مهم بودن می دهد و در عین حال با توجه به جالب بودن و خواندنی بودن آن باعث نگه داشتن مردم برروی مقاله شما می شود.

اگر به محتواهای تولید شده توسط خودتان نگاهی عمیق انداخته اید و متوجه شده اید که شاید آنطور که فکر می کردید با کیفیت نیستند، نگران نباشید، شما هنوز چیزی را از دست نداده اید. یکی از راه حل های خوب این است که با یک تولید کننده محتوای حرفه ای تشکیل تیم دهید، ممکن است شما در تولید محتوا به آن قدرت نباشید، اما ممکن است شما المان های بیزینسی دیگری داشته باشید که فرد گفته شده ندارد و می توانید در کنار هم کار کنید.

دوره بازاریابی محتوایی

کارگاه نقشه راه بازاریابی محتوایی با یوسف فراهانی

یادتان باشید که از این مبحث قسر در رفتنی وجود ندارد، شما یا تولید محتوا می کنید یا نمی کنید. اما و اگر و وضعیت بینابینی وجود ندارد، هر کسی که به شما می گوید راهی برای دور زدن این بخش وجود دارد فقط دارد حرکت بیزینس شما به سوی رشد را کم می کند.

 •  برای محتوایتان محیط امن ایجاد کنید

قدم بعدی این است که مطمئن شوید فضایی که برای تولید و انتشار محتوایتان استفاده می کنید از امنیت کاملی برخوردار باشند. هک شدن سایت تان قطعاً امر خوشایندی نیست، و متاسفانه باید بگوییم که این اتفاق زیاد پیش می آید. مطمئن شوید که هاستی که انتخاب می کنید اولویت بالایی برای امنیت خود قائل است. همیشه نرم افزار وبسایتتان (‌وردپرس یا هر پلتفرم دیگری که از آن استفاده می کنید) را آپدیت نگه دارید.

 •  محتوای باکیفیت شما نباید خانه ی زشتی داشته باشد!

حواستان باشد که هیچوقت نگذارید محتوایتان خانه ی نازیبایی داشته باشد. کلمات شما شاید جذاب و اغوا کننده باشد اما اگر آنها را در محیطی کلیشه ای و زشت منتشر کنید، مطمئن باشید که مخاطبانتان برای دفعه دوم به شما سر نخواهند زد.

چک لیست تولید محتوا : قالب مناسب
یک محتوای خوب برای تاثیر گذاری باید در یک قالب خوب نیز باشد

محتوای مورد علاقه مخاطبان باعث می شود که رابطه ای قوی با مشتریان تان بسازید. حالا که محتوای مناسب و جذاب برای مخاطبان تان تولید کردید، به یاد داشته باشید که محتواهای بعدی خود را به همین سبک ادامه دهید تا رابطه خودتان با آن ها را قوی و قوی تر کنید.

برای شروع می توانید از عناوین و محتواهای بحث برانگیز هم کمک بگیرید، چرا که نرخ تعامل شما را بالا می برند، اما حواستان باشد که بیش از حد از این حقه استفاده نکنید چرا که تاثیر عکس برروی روند شما می گذارد. پس حواستان باشد که محتوای شما باید ارزش خواندن داشته باشد، کارامد باشد، قابل توجه باشد، خوانا باشد و عنوان فوق العاده داشته باشد.

 •  لیست ایمیل خودتان را هرچه زودتر تهیه کنید

شاید امروزه ایمیل توجهی که قبلاً دریافت می کرد را نداشته باشد، اما هنوز هم یکی از بهترین راه ها برای تعامل با مشتریان است. محتوای منتشر شده در وبسایت یکی از بهترین راه ها برای قفل کردن توجه است، اما برای ایجاد عمق در این رابطه، ایمیل هنوز هم فوق العاده است.

ایمیل بهترین راه برای تعامل با مشتریان
ایمیل ها هنوز هم یکی از بهترین راه ها برای تعامل با مشتریان است

ایمیل ها توجه صمیمانه تری را برای مشتری به ارمغان می آورند، و به نظر توجه آنها را کاملتر جلب می کنند. اگر می خواهید خوانندگان شما عمل مشخصی را انجام دهند،‌ از ایمیل استفاده کنید.

 • وقت ورود به عرصه بزرگتر است!

اگر با کارهایی که تابحال برایتان توضیح دادیم احساس راحتی می کنید و موفق هستید، وقتش است که صحنه بزرگتری را انتخاب کنید. حالا وقتش رسیده که از تکنیک گست پستینگ یا همان پست گذاشتن مهمان استفاده کنید. این عمل شما را در مقابل مخاطبان بیشتر و بزرگتری قرار می دهد. می توانید مصاحبه ها، وبینارها،‌ سوال و جواب ها و دیگر اعمالی را انجام دهید که باعث می شود شما بیشتر در مقابل مخاطبان قرار بگیرید.

یادتان باشد که همیشه مخاطبان را به سمت محتواهای با کیفیتی که در وبسایت خود تولید می کنید بفرستید، یکی از مهمترین توصیه های انجام این کار این است که لندینگ پیج های با کیفیتی را برای این مشتریان جدیدی که به وبسایت خود هدایت می کنید درست کنید.

 • بین تولید محتوا تا ارائه اولین پیشنهاد به مخاطبان‌تان فاصله نیاندازید

پس از این که تولید محتوای خود را در جنبه های ذکر شده تقویت کردید، یادتان باشد که زمان زیادی را بدون این که محصول یا خدماتی را به مخاطب خود ارائه بدید، صرف نکنید. حواستان باشد که شما دارید بازاریابی محتوا انجام می دهید، نه فقط تولید محتوا. اگر با بیزینسی همکاری می کنید یا خودتان بیزینس دارید به مشتری بفهمانید که شما دقیقاً چه محصول یا خدماتی را به آنها ارائه می دهید.

لندینگ پیج حرفه ای

یکی از مهمترین ارکان این کار داشتن یک لندینگ پیج حرفه ای است که باعث می شود محصولات شما برای مشتریان ملموس تر باشند و خرید برای آنها آسان به نظر بیاید. قسمت فروش را همیشه جدا از محتواهای اصلی خود نگه دارید تا خریدار وقتی وارد این قسمت شود فقط توجه اش معطوف به خرید باشد. مطمئن شوید که محصولی که به خریداران ارائه می دهید همانی باشد که مخاطبان شما می خواهند، نه صرفاً محصولی که فقط از نگاه شما باحال به نظر می رسد.

لندینگ پیج های حرفه ای
لندینگ پیج های حرفه ای باعث دیده شدن محتوای باکیفیت می شود
 •  وقتی وارد شبکه مجازی شوید که حرفی برای گفتن داشته باشید

حالا که تمامی نکات گفته شده را انجام دادید، وقت آن است که در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید. شما وقتی در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنید که واقعاً حرفی برای گفتن داشته باشید.

حضور در شبکه های اجتماعی

مطئمنناً تابحال دیدید که خیلی از کسانی که می خواهند به دیگران برای شروع بیزینسشان در فضای مجازی توصیه هایی کنند، با گرفتن یا خریدن تعداد زیادی فالوور، لایک و غیره شروع می کنند. مطمئن باشید که اگر فکر کنید انجام این کارها میانبری برای پیشرفت کسب و کار شما خواهد بود، شما در حال کشتن بیزینس خودتان هستید.

همانطور که می دانید در کشور ما تقریباً تمامی فعالیت های تولید محتوا در اینستاگرام انجام می شود و دیگر شبکه های اجتماعی طرفداران آنچنانی در بین مردم ندارد. خوشبختانه، اینستاگرام را می توان تقریباً‌ به عنوان بهترین و کارامدترین شبکه مجازی برای تولید محتوا دانست، پس اگر می خواهید بیزینس خودتان را فراتر از ایران پیش ببرید این شبکه اجتماعی یکی از بهترین مکان ها برای تولید محتوا به انگلیسی خواهد بود. یادتان باشد که در شبکه های مجازی تنها اصلی که لازم است از آن پیروی کنید تولید محتوایی است که ارزش بحث کردن و صحبت کردن داشته باشید،‌ به محض این که به این مهم دست یافتید، خود مخاطبان شما بقیه کار را با به اشتراک گذاری و مباحثه در مورد محتوایتان انجام خواهند داد.

تحلیل محتوای تولید شده

حال که شروع به تولید محتوا کرده اید، در نظر داشته باشید که تولید محتوای باکیفیت تضمینی بر موفقیت شما نیست، حتی اگر تمامی نکات بالا را رعایت کرده باشید. شاید از لحاظ تئوری محتوای شما بی نقص باشد، اما در عمل به کارایی که فکر می کردید نیست.

 •  همیشه محتوایان را تحلیل کنید

پس یادتان باشد که در قدم بعدی باید همیشه و همیشه محتوایتان را تحلیل کنید. از آنالیتیکس استفاده کنید، شما باید قادر باشید بازدید کنندگان سایتتان را به مشتری واقعی تبدیل کنید و اگرنه تمامی این تلاش هایتان بیهوده است. اینجاست که به اهمیت آنالیتیکس پی می برید؛ به وسیله این ابزار می توانید مشاهده کنید، ردیابی کنید، نگهبانی دهید و اعداد و ارقام را گزارش گیری کنید،‌ تنها از این طریق است که می توانید بفهمید چه محتوایی برای شما کار می کند، چه محتوایی کار نمی کند و کدام محتواها پتانسیل بهتر شدن دارند.

استراتژی های بازاریابی محتوای به کمک آنالیتیکس
آنالیتیکس به شما کمک می کند که استراتژی های بازاریابی محتوای خود را در آینده بهینه سازی کنید

درست است،‌ ترافیک شرط مهمی است، اما همه چیز نیست. شما باید تمرکز بیشتری را برروی نرخ فروش بگذارید. به عنوان مثال،‌ فرض کنید شما صفحه ای در اینستاگرام با ۱۰۰۰ فالوور دارید،‌ در عین حال، بلاگ های شما حداقل ۷۰۰۰ خواننده دارند. با این وجود، پیج اینستاگرام شما نرخ فروش ۷ درصدی دارد اما بلاگ های شما ممکن است از نرخ فروش ۰.۰۱ درصدی هم عبور نکنند. مسلماً این موضوع به شما یادآور می شود که اگرچه بلاگ شما به خاطر بازدید کنندگان بالایی که دارد ممکن است نقش مهمی در معرفی بیزینس شما به مردم داشته باشد، اما اینستاگرام برای فروش شما حیاتی است و نباید از آن غافل بشوید.

 •  استراتژی های بازاریابی محتوای خود را در آینده بهینه سازی کنید

در کنار همه این موارد،‌ آنالیتیکس به شما کمک می کند که استراتژی های بازاریابی محتوای خود را در آینده بهینه سازی کنید. بگذارید مثالی برایتان بزنیم؛ فرض کنید که متوجه می شوید اکثریت خوانندگان بلاگ های شما از مباحثی که ای کامرس مربوط می شوند بیشتر استقبال می کنند،‌ خب مسلماً این امر به تغییر در استراتژی های آینده شما می انجامد، شما قطعاً‌ تمرکز بیشتری را به سمت ای کامرس معطوف می کنید، که باعث افزایش ترافیک می شود (‌نه بخاطر بحث ای کامرس، بلکه بخاطر این که مخاطبان می فهمند که برایشان ارزش قائل هستید)‌ و باعث می شود که شما وقت،‌ انرژی و هزینه خود را صرف مواردی می کنید که برای مردم اهمیت بیشتری دارد.

گوگل آنالیتیکس چیست؟ آموزش فارسی کار با ابزار حرفه ای

مقاله ی جامع کار با گوگل آنالیتیکس

قدم بعدی این است که مطمئن شوید محتوایتان همیشه به روز باشد. اگر خودتان تولید محتوا می کنید و یا با صرف هزینه تولید محتوا را توسط شرکت های خدمات تولید محتوا انجام می دهید،‌ بدانید که همیشه یک استراتژیست محتوا باید سعی کند با استفاده از چند تکنیک ساده سئو با به روز کردن محتواها آنها را با موتورهای جستجو وفق دهد.

شما در طی این پروسه می توانید هدلاین ها،‌ سال های ثبت شده در تولید محتوا و یا حتی خود محتوا را بهینه سازی و آپدیت کنید اما یادتان باشد که به لینکی که برای آن در نظر گرفته اید دست نزنید چرا که در این صورت باید دوباره به دنبال به دست آوردن بک لینک باشید. علاوه بر این، هیچکس از پاسکاری شدن بی مورد بین لینک های جدید و قدیم خوشش نمی آید!

در سال ۲۰۱۹ میلادی، تقریباً ۴ بیلیون انسان از اینترنت استفاده می کنند،‌ بیش از ۳ بیلیون نفر از شبکه های مجازی استفاده می کنند، از این اعداد چه برداشتی می کنید؟ درسته، بی نهایت موقعیت شغلی برای برند و بیزینس شما وجود دارد که می توانید از آنها برای آشنا شدن با مخاطبان جدید در سرتاسر دنیا، معرفی خودتان به آنها و تبدیلشان به مشتریانتان استفاده کنید و هرروز رشد بیشتری داشته باشید. در حال حاضر همانطور که قبلاً‌ گفتیم راه فراری از بازاریابی محتوا وجود ندارد، یا شما این کار را انجام می دهید و می برید، یا انجام نمی دهید و می بازید!

جمع بندی 

مهم نیست که از چه طریقی تولید محتوا می کنید، تا زمانی که طبق چک لیست ما پیش بروید، مشکلی نخواهید داشت. اگر در هر نقطه ای از چک لیست دچار مشکل شدید، یادتان باشد که نمی توانید به مورد بعدی بروید، باید ابتدا مشکل را حل کنید و سپس ادامه دهید،‌ سعی کنید از حرفه ای ها کمک بگیرید. می توانید سفارش تولید محتوا را به شرکت هایی که این کار را انجام می دهند بدهید، اما تولید محتوای با کیفیت و طبق استراتژی قطعا برای شما هزینه بر خواهد بود، سعی کنید خودتان تا زمانی که می توانید طبق چک لیست محتوای خودتان را تولید کنید و مطمئن باشید که موفق خواهید شد.