آموزش تولید محتوا اینستاگرام (5 ایده + 5 نکته)

تولید محتوا اینستاگرام

اهمیت تولید محتوای با کیفیت در دیجیتال مارکتینگ بر هیچ کس پوشیده نیست. در مورد تولید محتوا اینستاگرام نیز این موضوع مستثنی نیست. در واقع محتوا یک ارزش به کاربر هدیه می دهد و سبب می شود که کاربر به کسب و کار شما علاقه نشان دهد محتوا گذاری در اینستاگرامامروزه افراد زیادی وقت خود را در اینستاگرام می گذارنند و شما به عنوان یک بیزینس می توانید از این فرصت به نفع خود استفاده کنید. خیلی مهم است مشتری هایی داشته باشید که در اینستاگرام شما را دنبال کنند و با شما ارتباط برقرار کنند، چرا که اگر در محتوا نویسی در صفحه کسب و کارتان خوب عمل کنید ،محیط صمیمی اینستاگرام می تواند محلی باشد که مشتری را به برند شما وفادار می سازد.

رشد بیزینس شما در اینستاگرام در گرو سه کلمه است : تولید محتوای باکیفیت

اگر وقت یا حتی ایده مناسب برای انتشار در صفحه خود ندارید اصلا ناامید نشوید. چرا که در این مقاله ایده برای تولید محتوا اینستاگرام  ( استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام ) شما در نظر گرفته ایم مثل ایده تولید محتوا برای اینستاگرام ، اینکه عکس های مرتبط را از کجا پیدا کنیم، چه مواردی را برای تبلیغ برند خود در عکسها در نظر بگیریم و اینکه عکس ها چگونه باشند تا جذابیت بصری برای مخاطب ایجاد کنند. پس در ادامه با ما همراه باشید و از آموزش تولید محتوا برای اینستاگرام رایگان بهره ببرید.

  ۵ ایده تولید محتوا در اینستاگرام

روش های تولید محتوا در اینستاگرام بسیار متفاوت و گسترده می باشد که در ادامه با ۵ نوع از مهم ترین و پرکاربردترین آنها آشنا می شویم

۱- از نرم افزار تولید محتوا اینستاگرام استفاده کنید

اگر حتی فتوشاپ هم بلد نیستید هیچ مشکلی وجود ندارد، چرا که ابزارهای زیادی موجود هستند که به مدیریت محتوا اینستاگرام شما کمک می کنند. نرم افزارهایی مانند Canva و  Venngage  وجود دارند که به راحتی جلوه های مختلفی به عکسهای شما می بخشند و آن را جذاب تر می کنند. می توانید عکس های مربوط به محصولتان را در این نرم افزارها پیدا کنید و به راحتی روی عکسها متن با انواع فونت ها و رنگ ها بنویسید، هم چنین انواع پس زمینه ها و الگوها در آن قابل دسترسی است. مثلا اگر در حوزه آشپزی و یا رستوران فعالیت دارید محتوای شما می تواند مشابه عکس زیر باشد:

نرم افزار تولید محتوا اینستاگرام
در نرم افزار canva به راحتی روی عکس ها متن با انواع فونت ها و رنگ ها بنویسید

2-  از قالب ها و فرمت های مختلف استفاده کنید

اینستاگرام فقط پلتفرمی برای انتشار عکس نیست. علاوه بر ویدیوهای ۶۰ ثانیه ای گزینه IG TV اینستاگرام مدت زمان طولانی تری برای انتشار ویدیو در اختیار شما می گذارد. برای تنوع از فایل هایی با قالب های دیگر مثل Gif و یا Boomerang (ویدیوهای کوتاهی که از آخر به اول پخش می شوند) استفاده کنید. مخاطب شما در طول روز عکسهای بسیاری میبیند پس سعی کنید محتوا را برای او جذاب تر و متنوع تر کنید.

(اینستاگرام فایل های GIF  را به عنوان قالب ویدیو شناسایی می کند.)

https://blog.iconosquare.com/wp-content/uploads/2017/08/Animated-GIF-source-3.gif

3- یک کمپین تبلیغاتی UGC (کاربرمحور) راه بیندازید

این کمپین ( user-generated campaign) نوعی از استراتژی تولید محتواست که توسط خود مخاطب ساخته می شود و از محبوبیت زیادی میان کاربران برخودار است. در واقع با این روش شما از فالوئرهای خود می خواهید به عنوان مثال عکسی از محصول شما را که استفاده کرده اند برای شما بفرستند و شما آن را به اشتراک بگذارید. به خصوص اگر برند شناخته شده ای باشید فالوئرهایتان برای انتشار محتوایشان در صفحه شما سر و دست می شکنند. حتی می توانید مسابقه ای به راه بیندازید و برای برنده جایزه ای در نظر بگیرید، از فالوئرها بخواهید با محصول شما عکس بگیرند آن را پست کنند، صفحه رسمی شما را تگ کنند و هشتگ مربوط به برندتان را نیز اضافه کنند.

قیمت تولید محتوا اینستاگرام
می توانید مسابقه ای به راه بیندازید و برای برنده جایزه ای در نظر بگیرید

پیشنهاد تخفیف و یا جایزه ، فالوئرهای بیشتری را جذب صفحه شما می کند و به همین شکل هشتگ های مربوط به برند شما بیشتر و بیشتر می شود. حتی بهتر است از طریق شبکه های اجتماعی دیگرتان مانند فیسبوک و یا توییتر مسابقه تان را اعلام کنید تا افراد بیشتری را درگیر مسابقه کنید. در نظر داشته باشید نوع محتوای مورد نظری که از مخاطب انتظار دارید را محدود نکنید تا افراد بیشتری مایل به تولید آن محتوا باشند. هم چنین حواستان باشد مخاطبتان را با انتشار پست های زیاد خسته نکنید.

۴- با اینفلوئنسرها همکاری کنید

چه برند کوچک و تازه کاری باشید چه بزرگ، همکاری با اینفلوئنسرها باید در پروسه استراتژی تولید محتوا اینستاگرام شما قرار بگیرید تا بیشتر دیده شوید. اینفلوئنسرها یا همان تاثیرگذاران در فضای مجازی افرادی هستند که سبکی از شیوه زندگی را ارائه می دهند و طرفداران و فالوئرهای چشم گیری دارند. با همکاری با اینفلوئنسرها موج جدیدی از فالوئر خواهید داشت که از صفحه اینفلوئنسر مورد نظر به شما می پیوندند.

محتوای مورد نظر شما یا می تواند توسط تیم خود شما ساخته شده باشد و یا اینفلوئنسر مورد نظر آن را تهیه کرده باشد. گرچه تعرفه تولید محتوا اینستاگرام توسط اینفلئونسرها متفاوت و بستگی به تعداد فالوئر و یا نرخ تعامل با کاربر (اینگیجمنت ریت) آن ها در اینستاگرام دارد.

اما اگر بیزینس کوچکی هستید و بودجه کمی دارید و قیمت تولید محتوا اینستاگرام برای شما مهم است، می توانید با میکرو اینفلوئنسرها همکاری کنید. میکرو اینفلوئنسرها بین ۱۰هزار تا ۵۰ هزار فالوئر دارند و قطعا با بودجه کمتری می توانید محتوانویسی اینستاگرام و یا تولید پست به خصوصی را به آنها بسپارید. اما فراموش نکنید انتخاب اینفلوئنسر از اهمیت بسیاری برخودار است. اینفلوئنسری را انتخاب کنید که مطمئن باشید در حوزه کاری شما فعالیت می کند و محصول تان بی ربط با محتوای صفحه مورد نظر نباشد.

۵- یک برنامه زمانی منظم برای انتشار پست های تان تنظیم کنید

مدیریت محتوا اینستاگرام: در هر ثانیه ای از شبانه روز شما می توانید در اینستاگرامتان پست منتشر کنید اما نکته مهم این است که به صورت مداوم و منظم حضور خود را نشان دهید. با حضور منظم و داشتن یک برنامه منظم پست گذاری، مخاطب به شما و برند شما بیشتر اطمینان خواهد کرد. هیچ چیز بدتر از این نیست که صفحه اینستاگرام تان پر از محتواهای خوب باشد اما آخرین پست شما مربوط به ماه ها پیش باشد، کاربران به دنبال صفحات فعال هستند. وقت هایی در هفته که با آن راحت‌تر هستید را در نظر بگیرید و همان روز مناسب را برای منتشر کردن پست برنامه ریزی کنید.سعی کنید از ساعات پر ترافیک برای انتشار پست استفاده کنید تا پست تان بیشتر دیده شود و به بالای صفحه فید هدایت شود.

تعرفه تولید محتوا اینستاگرام
با داشتن یک برنامه منظم پست گذاری، مخاطب به شما و برندتان بیشتر اطمینان خواهد کرد

۶- محتواهای مرتبط با برندتان را از صفحات مشابه بازنشر کنید

اگر برای انتشار پست سردرگم شده اید از یک روش میانبر، ساده و خوشبختانه قانونی استفاده کنید. به حتم صفحات دیگری در اینستاگرام وجود دارند که مشابه برند شما هستند و محتواهایی تولید (محتوا نویسی) در اینستاگراممی کنند که مورد پسند مخاطب است. هیچ اشکالی ندارد اگر محتواهای آنها را بازنشر کنید، البته به هیچ وجه منظور کپی کردن محتوا بدون ذکر منبع نیست، بلکه ای گزینه به نام Repost یا همان بازنشر در اینستاگرام است که به شما اجازه می دهد با ذکر منبع و اطلاع صاحب محتوا، محتوایی را از صفحه او بر صفحه خودتان بازنشر کنید. برای این منظور به نکات زیر دقت کنید:

۱.۶- هشتگ ها و صفحات مربوط را برای پیدا کردن محتوای مناسب دنبال کنید

برای پیدا کردن محتوای مناسب به منظور بازنشر نیاز است که پربازدیدترین هشتگ های اینستاگرام که مرتبط با برندتان است را دنبال کنید و دنبال صفحاتی بگردید که حدس بزنید مخاطب آنها مشابه مخاطب شماست. البته توجه کنید که صفحه مورد نظر رقیب مستقیم کسب وکار شما نباشد.

صفحات را بررسی کنید و لیستی از آنهایی که فکر می کنید محتوای با کیفیت و مناسب تولید می کنند درست کنید. آنها را فالو کنید تا از پست های آینده شان هم مطلع شوید. پست های مورد نظر را از قسمت سمت چپ پایین عکس ذخیره کنید. از سال ۲۰۱۷ اینستاگرام امکان فالو کردن هشتگ ها را نیز فراهم کرد. با فالو کردن هشتگ های مرتبط پست های مرتبط بسیاری به شما نمایش داده می شود و کار را آسان تر می کند.

فالو کردن هشتگ های مرتبط برای تولید محتوا اینستاگرام
با فالو کردن هشتگ های مرتبط پست های مرتبط بسیاری به شما نمایش داده می شود

6.2- از صاحب صفحه مورد نظر برای بازنشر محتوایش اجازه بگیرید

اگر پست دلخواه‌تان را پیدا کردید از صاحب صفحه مورد نظر برای بازنشر محتوای آنها  اجازه بگیرید. بگذارید مطلع شوند که محتوای آن ها جالب توجه بوده است. محتوای مورد نظر و پیامتان را به دایرکت آنها بفرستید.

۶.۳– محتوای عکس یا ویدیو مورد نظر را بازنشر کنید

زمانی که اجازه بازنشر را دریافت کردید آن را در صفحه تان منتشر کنید. برای این کار لازم است نرم افزار Repost for Instagram را از گوگل پلی یا اپ استور دانلود کنید و سپس مراحل زیر را پیش بگیرید:

  • اینستاگرام را باز کرده روی سه نقطه بالای عکس کلیک و گزینه Copy Link را انتخاب کنید
  • برنامه ریپست برای اینستاگرام را باز کنید پست مورد نظر به طور خودکار به شما نمایش داده می شود روی فلش سمت راست پست کلیک کنید
  • حال گزینه Repost را انتخاب کنید تا محتوای مورد نظر در فید شما منتشر شود

چند نکته حرفه ای برای جذابیت بصری محتوای اینستاگرام

(تامین محتوای اینستاگرام)

  1. در عکس، بر روی هدف تان تمرکز کنید

اینستاگرام پلتفرمی عکس محور است، همانطور که گفتیم روزانه تعداد زیادی عکس در صفحه فید هر مخاطب منتشر می شود. محتوای شما باید به گونه ای باشد که مخاطب به محض دیدن محتوای شما مکث کند و جذب آن شود. راه های زیادی برای خلق محتوای بصری گیرا وجود دارد. به عنوان مثال اگر در عکسی که منتشر می کنید نکته قابل توجه خاصی وجود داشته باشد مخاطب برای درک آن بر روی عکس مکث می کند. عکسهایی که خیلی شلوغ هستند و برای چشم مخاطب گیج کننده هستند تاثیر خوبی روی بیننده نخواهند داشت. مغز ما این محاسبات را طی میلی ثانیه ای انجام می دهد پس قبل از اینکه مخاطبتان بخواهد شما را ارزیابی کند شما ذهن او را ارزیابی کنید و محتوای مناسب بسازید.

به عکس زیر نگاهی بیندازید، کانون توجه این عکس دختری است که در حال دویدن است، تضاد رنگ پس زمینه (سفید در برابر سیاه) باعث می شود تمرکز چشم مخاطب شما سریعا به مرکز هدایت شود:

آموزش رایگان تولید محتوا
عکسهایی که خیلی شلوغ هستند تاثیر خوبی روی بیننده نخواهند داشت

2. از قانون “یک سوم” در عکاسی استفاده کنید

قانون “یک سوم” در عکاسی قانونی بدیهی است که از هر عکاسی بپرسید چیست بدون شک به شما پاسخ می دهد. این قانون توجه زیادی از چشم مخاطب را به سوژه شما جلب می کند. برای اجرا کردن این قانون روی عکسهای تان ۹ قسمت فرضی را روی عکس در نظر بگیرید. قسمتی از سوژه و یا محصولتان را که می خواهید توجه بیشتری را جلب کند روی تقاطع خطوط فرضیتان قرار دهید. در واقع برای جذابیت بیشتر عکس، نقطه تمرکز دلخواهتان را در قسمت یک سوم عکس قرار دهید. عکس زیر مثال خوبی از این قانون است.

قانون "یک سوم" در عکاسی برای تولید محتوا اینستاگرام
قانون “یک سوم” در عکاسی

3. از زمینه های سفید و کادربندی استفاده کنید

اجازه بدهید اجزای عکس تان فضایی برای نفس کشیدن داشته باشند! پس زمینه سفید و یا کادر بندی باعث می شود محتوای شما از محتواهای معمول در اینستاگرام جدا به نظر بیاید و همین باعث جلب نظر بیننده می شود. اگر از نکات قبل مثل کانون توجه عکس و قانون یک سوم هم همزمان استفاده کرده باشید به کار گرفتن این نکته نیز کمک وافری به جذابیت بصری محتوای شما خواهد کرد.

استفاده از زمینه مناسب برای کادربندی
از زمینه های سفید و کادربندی استفاده کنید

4. به تعادل و کنتراست رنگ ها توجه کنید

اگر می خواهید عکس‌تان مدت زمان بیشتری در صفحه فید اینستاگرام بماند و مورد توجه قرار بگیرد باید به کنتراست و تعادل رنگ ها توجه کنید. معنی کنتراست به میزان رنگ عکس، اشکال مختلف در عکس، فونت، نورسازی، فضاهای سفید و … بر می گردد. پیدا کردن کنتراست مورد نظر و آن چیزی که با عکس شما هم خوانی داشته باشد در ایجاد محتوای بصری مناسب بسیار تاثیر گذار است و می تواند مخاطب بیشتری را به عکس شما سوق دهد.

به کنتراست و تعادل رنگ ها توجه کنید
به کنتراست و تعادل رنگ ها توجه کنید

برای اعمال تغییر روی نور عکس ها و کنتراست آنها می توانید از ابزارهای ویرایش عکس و فیلترهای موجود در خود اپلیکیشن اینستاگرام استفاده کنید. استفاده از آنها اصلا پیچیده نیست گرچه اگر طرفدار فتوشاپ حرفه ای هستید این ابزارها کار زیادی برای شما نمی توانند انجام دهند. به هرحال از ویژگی های یک محتوای خوب در اینستاگرام می توان به تنظیم بودن نور آن عکس اشاره کرد.

جمع بندی

محتوای با کیفیت، شرط اصلی : در این مقاله انواع ایده ها و روش های تولید محتوا اینستاگرام و هم چنین نکاتی برای ایجاد جذابیت بصری عکس ها در آن با شما به اشتراک گذاشته شد. بعد از خواندن این متن توانایی آن را پیدا می کنید که برنامه استراتژی تولید محتوا اینستاگرام خود را تنظیم کنید. ممکن است از یک یا چند ایده بالا استفاده کنید. اما فراموش نکنید این تفاوت محتوای شما با دیگران است که باعث می شود مخاطب آن دکمه آبی محبوب فالو را بفشارد.

مطالب مرتبط
اینستاگرام
شبکه های اجتماعی ما

همچنین شاید دوست داشته باشید!

تقویم محتوا (Content Calender)
بازاریابی محتوایی

تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوا چیست؟ تا به حال اسم تقویم محتوا به گوش‌تان خورده است؟ اگر به هر نحوی با محتوا سر و کار دارید و در

تجربه کاربری
بازاریابی محتوایی

هر آنچه درباره تجربه کاربری باید بدانید

هر آن‌چه درباره تجربه کاربری (UX) باید بدانید تجربه کاربری (UX) مفهوم بسیار مهمی است که این روزها در دنیای تکنولوژی و کسب‌وکارهای آنلاین زیاد

الگوریتم مرغ مگس خوار
سئو

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل الگوریتم های گوگل آن همیشه در حال تغییر یا به‌روزرسانی هستند و هر مرحله یک یا چند هدف دنبال می‌شود.

هدیه آکادمی به شما

.