استراتژی محتوا چیست؟ بررسی 23 عامل مهم در تدوین استراتژی محتوایی

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا قدمی کلیدی برای شروع بازاریابی محتوایی است. کسب و کارها با استراتژی محتوای درست به اهداف خود دست خواهند یافت

استراتژی محتوا چیست؟در دنیای امروز و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و روی کار آمدن شبکه های مجازی مانند توئیتر، فیس بوک و اینستاگرام، افزایش فروش همانقدر که با این پلتفرم ها آسان تر به نظر می رسد، همانقدر هم سخت تر است! مخاطبان شما امروزه علاوه بر شما احتمالاً خیلی از رقبایتان که شاید از شما جلوتر باشند را هم دنبال می کنند و اگر شما نتوانید نیازها و خواسته های مخاطبان تان را به صورت کامل برطرف کنید، به راحتی جای خود را به رقبایتان خواهید داد. اینجاست که محتوا نقش مهمی را برای نگه داشتن مشتری ها و همچنین تبدیل مخاطبان به مشتری را ایفا می کند.

تقریباً تمامی کسانی که با مبانی بازاریابی محتوایی آشنا هستند می دانند که هدف این کار خیلی پیچیده نیست؛ به مخاطبان هدفتان به صورت پیوسته ارزش هایی را ارائه کنید و امیدوار باشید که روزی لطف شما را با خرید از شما جبران کنند.

مسلماً برای هر شرکتی برآورده کردن نیازهای مخاطبان هدف با استفاده از محتوای ارزشمند و با کیفیت هدف بزرگی است. اما اگر تلاش های شما باعث برانگیخته شدن مخاطبان در جهت رساندن شما به اهداف بیزینسی تان نشود، کاملاً بیهوده است. و دقیقاً همینجاست که سختی کار به شما نمایش داده می شود.

برای این که بتوانید به برنامه محتوایی خودتان بالاترین شانس گرفتن نتیجه را بدهید، باید پاسخ این سوالات را بدانید:

 • محتوایی که می سازیم به چه کسی ( کسانی ) باید مرتبط باشد؟
 • استفاده از محتوای ما برای این افراد چه سود و منفعتی دربر خواهد داشت؟
 • چه مدل و انواعی از محتوا را می توانیم به صورت پیوسته منتشر کنیم؟

در ادامه این مطلب جواب این سوالات و همچنین احتمالاً جواب سوالات دیگری را نیز خواهید گرفت.

استراتژی محتوایی

چرا به استراتژی بازاریابی محتوایی نیاز دارید ؟

چرا به استراتژی بازاریابی محتوا نیاز دارید ؟
در مورد نحوه انتشار و موضوعات محتواهای تان، باید حتماً یک استراتژی محتوا داشته باشید

در حالی که کمپانی شما باید یک استراتژی محتوا داشته باشد؛ برنامه ای در مورد نحوه انتشار و موضوعات محتواهای تان، باید حتماً یک استراتژی بازاریابی محتوایی نیز داشته باشید. برنامه ای فقط مختص به این که محتوای شما چطور قرار است مخاطبانی که می خواهید را جذب کند، آن ها را نگه دارد و با آن ها برای رسیدن به اهداف تعامل ایجاد نماید.

چرا پیاده سازی یک استراتژی خوب حیاتی است؟ بگذارید به آمار زیر نگاهی بیاندازیم:

 • بیش از ۶۵ درصد از موفق ترین بازاریابان محتوای دنیا یک استراتژی محتوا مکتوب دارند.
 • ۷۳ درصد از بازاریابان محتوایی معتقدند که داشتن یک استراتژی محتوا باعث ایجاد تمرکز تیم محتوایشان برروی اولویت بندی محتوا می شود.
 • بیش از ۶۸ درصد بازاریابان محتوایی معتقدند که داشتن استرتژی صحیح به تیمشان کمک می کند که منابع مخصوص محتوایشان را تقسیم بندی کنند تا به بهترین نتایج برسند.

علاوه بر تمامی این موارد نگرشی که استراتژی محتوایی به شما می دهد هم به شما کمک می کند تا بتوانید تصمیم های تاکتیکی موثری اتخاذ کنید، مثلاً چه نوع محتوایی بیشتر تولید شود و چگونه برنامه ریزی و مدیریت شوند.

چه عواملی شامل استراتژی محتوا می شوند؟

استراتژی محتوایی شما باید دربر گیرنده هدف بیزینس شما و نیاز مشتریانتان و نحوه ی رسیدن به این اهداف با استفاده از محتوا باشد. البته که هیچ کدام از استراتژی های مختلف کاملاً شبیه به هم نیستند، اما بسیاری از آنها در چند قسمت پایه با هم یکسان هستند:

 • مدل بیزینسی مورد علاقه شما: استراتژی های سرمایه گذاری که محتوای شما بر اساس آن تنظیم می شود، نقش محتوا در سازمان شما و نحوه ای که تیم خود را آماده می کنید تا با تولید این محتوا برنامه های شما را پیش ببرند همگی از عوامل مهم این مورد هستند.
 • اهداف شما: دلیل وجود محتوای شما، درخواست شما از مخاطبان در صورت استفاده آنها از محتوای شما و ارزشی که شما انتظار دارید محتوایتان به بیزینس شما بدهد همگی از موارد این گزینه می باشند.
چه عواملی شامل استراتژی محتوا می شوند؟
اهداف تولید محتوای خود را به کمک استراتژی محتوا مشخص کنید
 • پرسونای مخاطبان شما و مسیر خرید مشتریان: مشخص کردن شخصیت مخاطبانی که محتوای شما برایشان سودمند خواهد بود،‌ وضعیت فعلی آنها و پیش بینی وضعیت آینده مخاطبان و احتمال تغییر نیازها و اهداف آنها
 • مقاله های متفاوت: شیوه های متفاوت و خاص کمپانی شما برای تولید محتوا و تعیین نحوه ای که محتوای شما با رقبایتان متفاوت باشند.

استراتژی محتوا شما باید دربرگیرنده هدف بیزینس شما و نیاز مشتریانتان و نحوه ی رسیدن به این اهداف با استفاده از محتوا باشد.

از آنجایی که موارد بالا احتمالاً برای شما گیج کننده بنظر بیایند، در ادامه هر کدام را به طور کامل با هم بررسی خواهیم کرد.

انتخاب مدل محتوایی بیزینسی شما

براساس تحقیقات انجام شده، سازمان ها عمدتاً ساختار محتوای خود را براساس یکی از ۴ مدل اصلی محتوایی پیاده سازی می کنند. این که کدام یک از این مدل ها بیشتری کارایی را برای شما دارد به عوامل مختلفی مانند اهداف بیزینسی، منابع تیم شما و یا موارد دیگر بستگی دارد.

 • محتوای مشارکتی: در این مدل محتوایی که تولید می شود به عنوان یک عامل حمایتی و مشارکت کننده در زمینه بالا بردن اطلاعات مشتریان از خواسته های مخاطبان و بازاریابی محصول محسوب می شود.
 • محتوای مرکزی: در این مدل محتوا برای شما عامل مرکزی است یعنی استراتژی شما به طور کامل برروی خود محتوا تاکید و تمرکز دارد و با استفاده از ساخت روابط عمیق با مخاطبان هدف از طریق پلتفرم های مختلف شما را به هدف می رساند.
انتخاب مدل محتوایی
در مدل محتوای مرکزی محتوا برای شما عامل مرکزی در استراتژی محتوا است
 • محتوای خدماتی: در این مدل محتوای شما به عنوان یکی از مهمترین کارکردهای شما محسوب می شود. به این منظور که در این مدل محتوا توسط تیم یا افرادی تولید می شود اما یک تیم مستقیم برای انتخاب محتوا بر اساس کارایی آنها وجود خواهد داشت.
 • محتوای بیزینسی: در این مدل بازاریابی محتوایی به عنوان یک بیزینس رسانه ای کامل دیده می شود که در محدوده بیزینس اصلی فعالیت می کند. در این مدل محتوا خود به تنهایی به عنوان یک محصول در نظر گرفته می شود و به صورت جداگانه بازاریابی می شود.

مشخص کردن بهترین مدل محتوایی در ابتدای راه به شما کمک می کند تا بدانید که در ادامه ساختار و اهداف محتوای شما چه خواهد بود، می توانید منابع خود را بهتر بهینه سازی کنید و اقداماتی را که در آینده باید برای موفقیت طولانی مدت انجام دهید را بدانید.

مشخص کردن اهداف

شما هیچوقت به اهداف بازاریابی محتوایی خود نمی رسید اگر ندانید که چه اهدافی را می خواهید بدست بیاورید! از آنجایی که بعضی مدل های محتوایی در رسیدن به یک سری اهداف بهتر از مدل های دیگر عمل می کنند، مشخص کردن اهداف سازمانی تان مهم ترین کاری است که ابتدا باید انجام دهید. در این صورت وقت خود را صرف رسیدن به نتایجی که نمی خواهید بدست بیاورید، نمی کنید.

دیجیتال مارکتینگ چیست و چرا برای کسب و کارها مهم است؟

(به همراه مثال های ایرانی)

پیدا کردن هدف

یکی از ساده ترین و بهترین راه ها برای پیدا و مشخص کردن اهداف مناسب این است که ببینید سازمان شما در چه قسمت هایی همیشه دچار مشکل بوده است. به عنوان مثال:

 • آگاهی برند: شما ممکن است در ورود به یک بازار جدید، عرضه محصول جدید و یا رقابت با یک رقیب قدرتمند دچار مشکل باشید.
 • تعامل با مخاطبان: شما ممکن است در معرفی برندتان به عنوان یکی از بهترین منابع اطلاعات در حیطه کاری تان مشکل داشته باشید،‌ در این صورت ممکن است بخواهید که از اینفلوئنسرهای مطرح برای معرفی محصولاتتان استفاده کنید.
 • ترافیک وبسایت: آیا کمپین های تبلیغاتی شما برای رساندن مخاطبان به وبسایت شما موفق عمل نمی کنند؟ آیا بازدیدکنندگان وبسایت شما بلافاصله پس از وارد شدن به سایت از آن خارج می شوند؟ آیا آنها اطلاعاتی که لازم دارند تا تصمیم برای خرید بگیرند را در سایت شما پیدا نمی کنند‌؟
افزایش ترافیک سایت با تولید محتوا
به کمک استراتژی محتوا و تولید محتوای با کیفیت و ارزشمند ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید
 • رهبری افکار: آیا تیم فروش شما برای پیدا کردن مخاطبان هدف جدید دچار مشکل است؟ آیا هنگامی که تیم فروش شما سعی دارد مخاطبان را وارد قیف فروش کند موفق نیست؟‌
 • افزایش نرخ بازگشت سرمایه: آیا به دنبال راههایی هستید که با استفاده از آنها مخارج بازاریابی را کاهش دهید، فروش خود را افزایش دهید، یا راه های درآمدی جدید ایجاد کنید؟
 • نگه داری مشتریان و افزایش وفاداری: آیا بخش خدمات مشتریان شما در روز تماس های زیادی دریافت می کند؟ آیا در نگه داری مشتریان و فروش بسته های ارزش افزوده و محصولات فرعی به آنها مشکل دارید؟

وفاداری مشتری (Customer Loyalty) چیست؟

۱۵ راه افزایش وفاداری مشتریان

ایجاد اهداف کوچکتر در راستای هدف اصلی

بعد از اینکه هدف اصلی تان از تولید محتوا را مشخص کردید، اهداف کوچکتری را که به وسیله محتوا می توانید به آنها دست پیدا کنید را مشخص کنید.

معمولاً اهداف محتوایی به ۳ دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • اهداف فروش: محتواهایی که برای حمایت از کمپین های مشخص و یا محصولات عرضه شده مشخصی تولید می شوند.
 • اهداف کاهش مخارج: محتواهایی که جهت بهینه سازی مخارج تولید می شوند و همچنین به دیگر فعالیت های بازاریابی شما کمک می کنند.
 • اهداف رشد بیزینس: محتواهایی که به عنوان یک خط کارآفرینی یاد می شوند و هدف آنها ایجاد منابع درآمدی جدید از طریق خط تولید محصولات جدید است.

در حالی که هر کدام از دسته بندی های بالا منافع متفاوتی دارند، همه ی آنها در یک ارزش مشترک هستند و آن درگیر کردن مخاطبان است. چرا باید اهدافمان را در راستای مخاطبان هدف متمرکز کنیم؟ همانطور که مشخص است، هرچقدر روابط شما با مخاطبان عمیق تر باشد و میزان تعامل بیشتر باشد، احتمال این که این افراد رفتارهایی را که شما بخواهید انجام دهند بیشتر می شود، رفتارهایی مانند معرفی شما به دیگران،‌ تمایل به خرید محصولات فرعی و میزان وفاداری بیشتر به شما و برند شما.

رسیدن به اهداف محتوایی با استراتژی محتوا
اهداف محتوایی در یک ارزش مشترک هستند و آن درگیر کردن مخاطبان است به کمک استراتژی محتوا می باشد

بعد از این که اهداف اصلی و کوچکتر را مکتوب کردید، می توانید قدم بعدی در تعیین استراتژی محتوایی را بردارید، پیدا کردن مخاطبان هدفی که از محتوای شما استقبال کنند.

شناسایی و درک مخاطبان هدف

در حالی که بیشتر بیزینس ها به دنبال تایید جهانی هستند، بازاریابی محتوایی بهترین کارایی را زمانی دارد که برای یک گروه خاص از مخاطبان بهترین عملکرد را داشته باشد. اگر شما سعی کنید محتواهایتان را بدون موضوع خاص و در مورد مسائل بسیار گسترده و بی ربط تولید کنید، برای هیچ گروهی از مخاطبین ارزش چندانی نخواهند داشت و بنابراین اثرگذاری لازم را نخواهند داشت.

تمرکز خود را برروی گروهی خاص از مخاطبان معطوف کنید

برای پیدا کردن مخاطبان اصلی تان، ساده ترین کار این است که ببینید محتوایی که تولید می کنید بیشتر از همه به درد چه گروهی از مردم می خورد؟ شاید لازم باشد این سوالات را از خودتان بپرسید:‌

 • آیا مخاطبانی با علایق مرتبط به حوزه کاری شما وجود دارد که اطلاعات کافی را از سایر رقبای شما دریافت نمی کنند؟‌
 • بیزینس شما برای ایجاد تعامل با چه گروه از مخاطبان همیشه دچار چالش بوده است؟ آیا محتوا می تواند پلی برای ارتباط با این افراد باشد؟
 • آیا در صورتی که ما محتوا تولید نکنیم برای کسی اهمیت خواهد داشت؟‌ آیا می توانیم در این حوزه کاری به منبع اصلی اطلاعات برای مردم تبدیل شویم؟

پرسوناهای بازاریابی محتوایتان را بسازید

پس از این که مشخص کردید هسته اصلی مشتریان شما را چه گروهی تشکیل می دهند، وقتش است که تصویر واضحی از شخصیت این افراد را بسازید تا همه افراد تیم شما آنها را به عنوان اشخاص حقیقی به یاد بیاورند،‌ افرادی با علایق خاص، اهداف خاص و چالش های خاص. همیشه سعی کنید که هنگام تولید محتوا این فاکتورها را به یاد داشته باشید.

پرسونا چیست؟

آموزش قدم به قدم طراحی پرسونا مشتری

پرسوناها در واقع در همین موضوعات خلاصه می شوند؛ ترکیب شخصیت های افراد یک گروه مشتری هدف براساس علایق مشترک میان آنها. پرسوناها به شما کمک می کنند که بفهمید چطور یک سری ایده های مشخص و یا فرمت های محتوایی کمک می کند تا مخاطبان هدف شما محتوایتان را با آغوش باز بپذیرند.

علاوه بر موارد بالا شما همیشه باید در نظر داشته باشید که نیازها و رفتارهای مخاطبان هدف شما پس از استفاده از محتوای شما چگونه تغییر می کند. ایجاد نقشه مسیر خرید مشتری در این زمینه به شما کمک زیادی می کند تا بتوانید همانطور که مشتریان شما و نیازهایشان تغییر می کنند خود را با این تغییرات وفق دهید.

از مقاصد مخاطبان هدف به عنوان راهنما استفاده کنید

البته که مسیر خرید مشتری بیشتر شبیه به یک هزارتو است، تا یک خط صاف! با وجود پیامک های رقابتی، کانال های رسانه ای و سهامدارانی که برروی گرفتن تصمیم نهایی بیزینس ها تاثیرگذار هستند، معمولاً پیش بینی این که چه محتوایی دقیقاً آن تجربه برندی که مخاطبان شما به دنبالش هستند را برای آنها فراهم می کند، سخت است.

مقاله سفر مشتری (Customer Journey) چیست؟

نمونه عملی ترسیم نقشه سفر مشتری

در این مواقع انجام یک سری تحقیقات جزیی برروی اهداف و مقاصد مخاطبان به شما کمک بسیاری خواهد کرد. طبق تحقیقات انجام شده، مخاطبان هدف به ۲ دلیل اصلی محتوا را دنبال می کنند:

 • مقاصد اطلاعاتی: مخاطبان شما محتوا را برای انجام دادن یک تحقیق و یا صرفاً به دلیل علاقه ای که به این موضوع دارند دنبال می کنند.
 • مقاصد تراکنشی: مخاطبان در این شیوه با هدف انجام دادن یک تراکنش رفتار می کنند.

درک این که مخاطبان شما به چه دلیل با محتوای شما تعامل برقرار می کنند به شما کمک بسیاری در زمینه پیاده سازی استراتژی محتوا تصمیم گیری شما و همچنین ساخت تجربه محتوایی بی نظیری که مخاطبان شما نیاز دارند خواهد کرد.

شناسایی ماموریت شما

هنگامی که شما مخاطبان هدف تان را شناختید و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را تعیین کردید، وقتش است که آخرین قدم را بردارید و ماموریت بازاریابی محتوایی تان را مشخص کنید. این ماموریت به طور واضح نگاه محتوایی شما را تعیین می کند، ارزش هایی که محتوای شما به ارمغان می آورد را مشخص می کند،‌ مخاطبانی که از این ارزش ها بهره می برند را شناسایی می کند و اولویت ها را مرتب می سازد.

ماموریت بازاریابی محتوایی
در آخرین قدم ماموریت بازاریابی محتوایی تان را مشخص کنید و استراتژی محتوا داشته باشید

هنگامی که می خواهید ماموریت تان را مشخص کنید، بهتر است از خودتان بپرسید که ” در کدام بخش می توانید به عنوان بزرگترین منبع اطلاعاتی شناخته شوید؟” اگر احساس می کنید به طور کامل نمی توانید اطلاعات تمام و کمالی که مخاطبان هدفتان نیاز دارند را برای آنها فراهم کنید، تمرکز خود را برروی حوزه های محتوایی بگذارید که برروی آنها تخصص بیشتری دارید و با تولید آنها می توانید تاثیر بیشتری برروی مخاطبان بگذارید.

ماموریت محتوایی شما به تیم شما و در واقع کل سازمان شما کمک می کند تا متوجه شوند که چه عواملی در محتوای شما وجود دارد که برند شما را از دیگر رقبا جدا می کند. علاوه بر این مشخص کردن هسته اصلی داستان محتوایی مخصوص برندتان به تیم محتوای شما برای تولید محتوای اطلاعاتی و تصمیم در مورد تولید آنها کمک زیادی می کند. از این طریق تیم محتوای شما بهتر می تواند تصمیم بگیرد که کدام ایده ها در راستای داستان برند شما هستند و کدام یک از آنها ممکن است با اهداف شما هم راستا نباشند.

جمع بندی

برای تولید محتوا و بازاریابی محتوایی باید حتما استراتژی محتوا داشت. استراتژی محتوا مهمترین گام در بازاریابی محتوایی می باشد. با تعیین اهداف تولید محتوا، شناسایی مخاطب محتوا، پرسونای خود و … می توانید برنامه ای روشن برای تولید محتوای خود داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر