اسپم (Spam) یا هرزنامه چیست؟ 8 راه مقابله + دلیل ارسال اسپم

اسپم چیست

ما ارسال هرزنامه و اسپم را بیشتر به شکل ایمیل و پیامک در ذهن خود تصور می‌کنیم، ولی انواع مختلف اسپم وجود دارد که در این مقاله با انواع آن و راه های مقابله با آن ها آشنا می پردازیم

8 دلیل ارسال اسپم / هرزنامه و راه مقابله با آنشاید بارها برای شما هم پیش آمده باشد که مورد هجوم سیلی از ایمیل های تبلیغاتی از فروش محصولات مختلف گرفته تا تبلیغ سرویس های خدماتی قرار گرفته باشید و این مسئله شما را کلافه کرده باشد خصوصا اگر کسی باشید که زیاد از ایمیل تان استفاده می کنید این موضوع می تواند بسیار آزار دهنده باشد.از طرف دیگر اگر صاحب کسب وکاری باشید و ایمیل هایتان جزو این دسته از پیام ها گزارش شود خطر بزرگی می تواند بیزینس شما را تهدید کند. اما این ایمیل های بدون توقف از کجا می آیند و چطور باید با آن مقابله کرد؟ در مقاله زیر پیرامون این مسئله بحث خواهیم کرد.

اسپم (Spam) چیست؟

ایمیل ها و در کل پیام هایی که به صورت اتوماتیک به تعداد افراد زیادی (بدون در نظر گرفتن هدف) فرستاده می شوند را اسپم یا هرزنامه می نامند. اسپم در واقع گونه ای از تبلیغات تجاری ناهنجار است که به یک چالش بزرگ دیجیتال تبدیل شده است. البته این موضوع فقط محدود به سرویس ایمیل نیست و در مورد شبکه های اجتماعی و پیامک نیز صدق می کند.

انواع اسپم

ایمیل اسپم

همانطور که در بالا اشاره شد ایمیل اسپم و یا Junk mail  به معنای هرزنامه را می توان اولین و معمول ترین نوع اسپم در نظر گرفت. حجم زیادی از ایمیل های تبلیغاتی و فروش محصولات که بی هدف و بدون شناخت مخاطب فقط بر اساس یک آدرس ایمیل به تعداد افراد زیادی هم زمان فرستاده می شوند. البته امروزه اسپم ها سریعا شناخته می شوند و از ایمیل های اصیل غربال می شوند مثلا اسپم یاهو اینگونه است که اگر ایمیلی به بیش از یک نفر فرستاده شد آن را به عنوان اسپم در نظر می گیرد و به فولدر مخصوص spam هدایت می کند. البته این حساسیت بالا گاهی ممکن است به ایمیل های اصیل هم ضربه بزند اما تا حدی قابل پیشگیری است.

اسپمرها آدرس ایمیل افراد هدف خود را از طریق ایمیل هایی که در اینترنت به طور عمومی قابل دسترسی هستند جمع آوری می کنند و به راحتی ایمیل مورد نظرشان را به صورت دسته جمعی به تمام آنها می فرستند. طبق آمار در حال حاضر ۹۰% ایمیل هایی که در کل جهان فرستاده می شوند اسپم هستند!

ایمیل های تبلیغاتی اسپم
اسپمرها حجم زیادی از ایمیل های تبلیغاتی را بی هدف و بدون شناخت مخاطب به تعداد افراد زیادی هم زمان ارسال می کنند

کامنت اسپم

کامنت اسپم در واقع اتفاقی است که ممکن است بلاگر ها و وبمستر ها را تحت تاثیر خود قرار دهد. ممکن است در وبلاگی مطلبی را بخوانید و بعد برای جزییات بیشتر به کامنت ها مراجعه کنید. اما در بین آنها تعداد زیادی کامنت غیر مرتبط تبلیغاتی و لینک های مخرب ببینید و از ادامه کامنت خواندن منصرف شوید. “فرار کاربر از سایت” این دقیقا بدترین اتفاقی است که می تواند بیفتد.

کامنت اسپم
کامنت اسپم می تواند به اعتبار وبلاگ شما ضربه بزند

کامنت اسپم باعث پایین آمدن سرعت وب سایتتان می شود و به عنوان محتوای بی کیفیت شناخته شود و رنک سایت را خدشه دار کند. بسیاری از این نظرات توسط ربات اسپم ها فرستاده می شوند. البته وردپرس افزونه ای به نام Akismet دارد که به وب سایت ها برای مدیریت کامنت اسپم ها کمک می کند. فعال کردن این افزونه با ایجاد یک حساب کاربری و کد Api اختصاصی امکان پذیر است.

پست اسپم

پست اسپم ها در سایت های وردپرسی، شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و اینستاگرام، انجمن های بحث و گفت و گو و فروم ها و در کل هر جا که قابلیت پست گذاری داشته باشد نمایان می شوند و کنترل صفحه تان را به دست می گیرند. به این ترتیب که ممکن است محتوایی غیر مرتبط بدون اجازه یا اطلاع شما توسط اسپمر بر روی صفحه و یا وب سایت شخصی تان منتشر شود. این محتوا می تواند شامل لینک ، نوشته و یا عکس باشد و بدون رضایت شما پست شود. البته این موضوع در فیسبوک نسبت به بقیه پلتفرم ها بیشتر دیده می شود.

اسپم یوزنت (Spam Usenet)

یوزنت را می توان قدیمی ترین و گسترده ترین سیستم اشتراک فایل به حساب آورد. با قدمتی حتی طولانی تر از اینترنت! در واقع سیستم یوزنت شبیه ایمیل امروزی است اما تفاوتش این است که عمومی است و یک فایل را در آن واحد به همه می تواند نمایش دهد و برای همه افراد قابلیت آپلود و دانلود فایل را مهیا می کند. موضوع فایل های یوزنت بیشتر پیرامون اخبار سیاسی، اجتماعی، علمی و بحث و گفت و گو است. اسپم ها حتی در این پلتفرم نیز اظهار وجود می کنند. به عنوان مثال فرض کنید عضو گروهی علمی در یوزنت هستید و فردی به طور مداوم بحث های غیر مرتبط و غیر علمی به اشتراک می گذارد. این فرد در یوزنت به عنوان اسپم در نظر گرفته می شود.

اسپم در تلگرام و واتساپ

اسپم در تلگرام و واتساپ
اسپم در رسانه های اجتماعی مانند تلگرام و واتساپ نیز ممکن است دردسر ساز باشد
 • اسپم در واتساپ چیست؟ هر پیامی که به دفعات زیاد در واتساپ پخش شده باشد ممکن است نوعی اسپم محسوب شود. اسپم های واتساپ گاها به شکل تبلیغاتی، شایعه و حتی کلاهبرداری هستند. برای مقابله با این گونه اسپم ها از بازنشر آن پیام باید جلوگیری شود و شماره فرستنده بلاک شود.

 

 • اسپم در تلگرام چیست؟ اسپم در تلگرام نیز ممکن است به شکل عضویت ناخواسته در گروه های تلگرامی مختلف و یا دریافت پیام های آزار دهنده نمود پیدا کند. به منظور ترفیع اینگونه مشکلات، تلگرام از گزینه ای تحت عنوان ” گزارش اسپم” استفاده می کند. کاربرد گزارش اسپم در تلگرام در مواقعی است که یک اکانت به عنوان مزاحم شناخته می شود و برای آن محدودیت هایی در نظر گرفته می شود به طوری که روندهای معمول در تلگرام را نمی تواند انجام دهد. البته مدت این تنبیه نسبتا کوتاه است (در حد چند روز) و اگر در این مدت گزارش اسپم دیگری نداشته باشد به حالت عادی باز می گردد.

اسپم پیامک

“عدد ۱ را ارسال کنید و جایزه تان را بگیرید” ، “شما برنده یک گوشی هوشمند شده اید نام و نام خانوادگی و آدرستان را پیامک کنید تا هدیه برای شما پست شود”. بسیار اتفاق افتاده بدون اینکه در مسابقه ای شرکت کرده باشید پیام های بالا برایتان ارسال شده باشد. غیر از آزار دهنده بودن هجمه ی این پیامک ها، خطر مهمی که شما را تهدید می کند ارسال اطلاعات شخصی تان برای افراد غریبه و سو استفاده از آن است. حتی ممکن است این پیام ها در ازای هر پیامک هزینه ای را بدون اطلاع از شما کم کنند.

تماس اسپم: اگر شماره تلفنتان را هر جای نامطئنی وارد کرده اید باید منتظر تماس های اسپم باشید. البته بسیاری از کمپانی ها ممکن است اطلاعات تماس شما را به دیگران بفروشند و شما را با دردسر مواجه کنند تماس های اسپم تماس های اتوماتیک تبلیغاتی و یا حتی کلاهبرداری هستند که توسط ربات ها انجام می شوند وآزار دهنده ترین نوع اسپم به شمار می روند.

آنتی اسپم چیست؟

آنتی اسپم Anti-Spam چیست
آنتی اسپم Anti-Spam به هرگونه نرم افزار، سخت افزار و یا پروسه ای که از ورود اسپم به سیستم جلوگیری می کند اطلاق می شود

در کل آنتی اسپم Anti-Spam به هر گونه نرم افزار، سخت افزار و یا پروسه ای که از ورود اسپم به سیستم جلوگیری می کند اطلاق می شود. نرم افزارهای آنتی اسپم از محبوب ترین نوع آنتی اسپم ها به شمار می روند. این نرم افزار ها از مجموعه ای از پروتکل ها استفاده می کنند که می توانند پیام های ناخواسته و جانک را تشخیص دهند و از ورود آن ها به اینباکس کاربر جلوگیری کنند. بیشتر آنتی اسپم هایی که امروزه وجود دارند قادر هستند که بر اساس نیازهای کاربر برای هر فرد آن را شخصی سازی کنند. مثلا خودتان انتخاب کنید چه ایمیل هایی وارد اینباکس تان شود چرا که اینطور نرم افزار ها معمولا تمام ایمیل های ورودی را به جز آنها که می شناسیدشان اسپم فرض می کنند.

آنتی اسپم ها مزایای بسیاری دارند از جمله:

 • بلاک کردن اسپم ها: آنتی اسپم ها نه تنها ایمیل آدرس های خاص را بلاک می کنند بلکه میان عناوین ایمیل و تکست ایمیل جست و جو انجام می دهند. می تواند ایمیل هایی را بر اساس فرستنده بلاک کنید، حتی اگر آدرس ایمیل شما مرتبط با ایمیل گرفته شده باشد.(مثلا در زمینه کاری مشابه باشد)
 • قرنطینه کردن اسپم ها: فیلتر های آنتی اسپم به طور اتوماتیک ایمیل های اسپم را قرنطینه می کنند تا اینباکس کاربر عاری از اسپم باشد. معمولا ایمیل های قرنطینه شده به مدت ۳۰ روز یا بیشتر نگهداری می شوند و بعد حذف می شوند. در این مدت زمان مشخص می توانید چک کنید و ایمیل آدرس های معتبر را غربال کنید.
 • آپدیت اتوماتیک فیلتر ها: آپدیت اتوماتیک نه تنها به آنتی اسپم کمک می کند که به روز بماند بلکه از سیستم شما در برابر لینک های مخرب و ویروس ها محافظت می کند.
 • نظارت هم زمان بر چندین اکانت:توسط این ویژگی می توانید هم زمان چندین ایمیل مانند ایمیل شخصی ، کاری و … را مدیریت کنید.
 • تهیه لیست سفید و شخصی:توسط این ویژگی می توانید لیستی از دوستانتان و یا ایمیل هایی که می خواهید دریافت کنید تهیه کنید. این کار باعث می شود هیچ وقت حتی به اشتباه این گونه ایمیل ها در اسپم قرار نگیرند. این لیست قابلیت ادیت شدن را نیز دارد.
 • گزارش اسپم:توسط این ویژگی می توانید از ایمیل آدرسی خاص شکایت کنید و در واقع آن را ریپورت کنید تا فعالیت آن توسط سرویس میزبان ایمیل بررسی شود.

  دلایل اسپم شدن و جلوگیری از آن

جلوگیری از اسپم شدن
جلوگیری از اسپم شدن ایمیل های ارسالی خصوصا برای کسانی که از کمپین های ایمیل مارکتینگ بهره می برند ضروری است.

همانطور که گفتیم مسئله اسپم مخصوصا برای بیزینس ها ممکن است دردسر ساز باشد، اما چرا ایمیل های ارسالی ما ممکن است اسپم در نظر گرفته شوند؟ امروزه نظارت بر اسپمرها بسیار سخت گیرانه تر شده است هرچند این فیلتر ها ۱۰۰ درصد هم دقیق نیستند و ممکن است ایمیل سالم شما را نیز اسپم به حساب بیاورند. جلوگیری از اسپم شدن ایمیل های ارسالی خصوصا برای کسب و کارهای دیجیتال و کسانی که از کمپین های ایمیل مارکتینگ بهره می برند ضروری است. در زیر برخی دلایل مهم هدایت شدن به اسپم و جلوگیری از آن را توضیح خواهیم داد.

 1. برای ایمیل زدن اجازه نگرفته اید

قانون اول ایمیل مارکتینگ، گرفتن اجازه از کاربرتان برای فرستادن ایمیل است. خرید لیستی از ایمیل آدرس ها نه تنها به شما کمک نمی کند بلکه باعث می شود با دست خودتان به اسپم هدایت شوید. اما گرفتن اجازه به چه معناست؟ به این معنا که فرمی روی وب سایتتان قرار داشته باشد که به طور واضح مشخص کند که کاربر با وارد کردن ایمیلش قرار است مشترک شما بشود. سعی کنید حتی اگر نیاز به ایمیل مارکتینگ دارید از طریق کمپین های طراحی شده مناسب و یا ایمیل های شخصی سازی شده برای عضویت در خبرنامه تان دعوت به عمل آورید.

 1. آدرس IP تان قبلا به منظور اسپم استفاده می شده

گاهی ممکن است بدون هیچ فعالیت اسپمی ایمیل هایتان به عنوان اسپم نشانه گذاری شوند و این موضوع برای شما عجیب باشد. یکی از احتمالات ممکن که باید بررسی کنید آن است که شاید آدرس IP شما قبلا در کنترل یک اسپمر بوده و فعالیت های اسپمی انجام می داده است.

بیایید با یک مثال موضوع را روشن تر کنیم. فرض کنید کمپین ایمیل مارکتینگی را از طریق یک سرویس خارجی راه اندازی کرده اید. طبیعتا ایمیل های شما از طریق سرور های این سرویس ارسال می شوند. حال اگر این سرویس خارجی مشتری های دیگری هم داشته باشد و آنها ایمیل اسپم ارسال کنند ممکن است این مسئله بر فعالیت شما نیز تاثیرگذار باشد. استفاده از سرویس های معتبر ایمیل مارکتینگ این مشکل را ترفیع می سازد.

دوره تخصصی E-CRM

استفاده اثربخش از ایمیل، پیامک و پوش در ارتباط با مشتریان

 1. نرخ اینگیجمنت پایینی دارید

نرخ اینگیجمنت در ایمیل به این معناست که چه میزان کاربر شما ایمیل را باز می کند و می خواند. اگر کاربران تان به محض دیدن ایمیل شما آن را پاک می کنند و حتی آن را باز هم نمی کنند احتمال اینکه اسپم شناخته شوید زیاد می شود. حتی اگر یک نفر زمان زیادی را صرف خواندن ایمیلتان کند می تواند میانگین اینگیجمنت شما را بالا ببرد. نرخ اینگیجمنت تا سال ۲۰۱۸ ، ۲۴% بوده است.

برای افزایش نرخ اینگیجمنت ایمیل راه های بسیاری هست به عنوان مثال ایمیل را در زمان مناسب و زمان ترافیک بالا ارسال کنید، عنوان هایتان را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید و لیست ایمیل هایتان را دسته بندی کنید و ایمیل های بی مصرف را کنار بگذارید.

 1. نرخ ریپورت بالایی دارید

یکی از دلایل بسیار مهمی که ایمیل شما وارد اینباکس مخاطب نمی شود شکایت و ریپورت ایمیل شماست. در سال ۲۰۱۸ میانگین نرخ ریپورت بین ۰.۲ تا ۰.۳۹% بود. یعنی نرخ ریپورت شما باید کمتر از این میزان باشد تا ایمیل تان به عنوان اسپم در نظر گرفته نشود. هر زمان که کاربر یک ایمیل را به عنوان اسپم گزارش کند، چه ایمیل در واقعیت اصیل باشد چه اسپم باشد، این گزارش در رکوردهای سرویس دهنده ایمیل ( یاهو، Gmail و …) ثبت می شود. وقتی این گزارش ها از یک حدی بالاتر رفت ( این نرخ بسته به هر سال متفاوت است) تمامی کمپین هایی که پس از آن ارسال می کنید مستقیما وارد فولدر اسپم می شوند.

نرخ ریپورت
نرخ ریپورت شما باید کمتر از ۰.۳۹% باشد تا ایمیل تان به عنوان اسپم در نظر گرفته نشود

اما دلیل اینکه یک کاربر ایمیل شما را اسپم فرض می کند، در حالی که واقعا اسپم نیست، چیست؟ بعضی وقت ها کاربران حتی با اختیار خودشان ایمیل شان را وارد کرده اند اما بعد ها وب سایت مورد نظر را فراموش می کنند و یادشان نمی آید خودشان عضویت را انتخاب کرده اند و فکر می کنند ایمیل مورد نظر اسپم است. برای جلوگیری از این اتفاق باید برندسازی خوبی انجام دهید. از رنگ ها و لوگو به یاد ماندنی استفاده کنید و کاری کنید یادشان بماند فرستنده دقیقا کیست.

 1. عنوان ایمیل تان غیر مرتبط است

عنوان های غیر مرتبط با متن و هدف ایمیل به قصد فریب کاربر برای باز کردن ایمیل، جدا از اینکه کاری غیر اخلاقی به شمار می رود از نظر نظارت کنندگان بر اسپم غیر قانونی هم هست. بر حسب یک نظر سنجی انجام شده بیشتر از ۵۰% افراد اذعان کرده اند که توسط باز کردن ایمیل هایی که عنوان بی ربط داشته اند و آنها را به خرید محصولی ترغیب کرده اند، نه تنها ترغیب نشده اند بلکه احساس سو استفاده شدن و فریب خوردگی به آنها دست داده است.

نمونه ای از برخی از این عنوان ها را در زیر بررسی می کنیم:

 • لباسم را خانه شما جا گذاشتم؟این نوع ایمیل قصد آن را دارد که در ظاهر این فکر را در شما بیافریند که ایمیلی از یک آشنا دارید و به این ترتیب با فریفتن شما باعث شود ایمیل را باز کنید و تبلیغات محصولشان را ببینید.
 • شرکت RE: ایمیل هایی که اولشان با RE: شروع شده است در واقع ریپلای و جواب ایمیل هایی است که شما زده اید. توسط این روش اسپمر قصد دارد شما را با فکر اینکه جواب ایمیلی از کسی در شرکت یا جای دیگری دارید بفریبد تا ایمیلش را باز کنید.
 • *فوری* برچسب فوری زدن به ایمیلی قطعا کنجکاوی هر کسی را برای باز کردن ایمیل بر می انگیزاند.
 • از خرید شما متشکریم در این روش در حالی که حتی کاربر اقدام به خرید محصولی نکرده کنجکاو می شود که ایمیل را باز کند.

قطعا بدترین و ناشیانه ترین روش استفاده از عناوین غیر مرتبط در ایمیل است. البته بعضی مواقع ممکن است فکر کنید عنوان تان مرتبط است در حالی که یک تغییر کوچک و گمراه کننده هم شاید بتواند خشم خواننده را برانگیزاند.

 1. لینک لغو اشتراک (Unsubscribe) را در ایمیل قرار نداده اید

عدم قرار دادن لینک لغو اشتراک در ایمیل مثل آن است که خانه ای ساخته باشید ولی برای آن در خروجی قرار نداده باشید. هر چقدر هم که خودتان فکر کنید کمپین ایمیلی تان ارزشمند است ممکن است مورد پسند کاربر نباشد و دنبال راه خروجی بگردد. اگر کاربر نتواند لینک لغو اشتراک را پیدا کند احتمال آنکه شما را اسپم گزارش کند بالا می رود و در بدترین حالت ممکن است جریمه شوید.

لغو اشتراک در ایمیل برای جلوگیری از اسپم
عدم قرار دادن لینک لغو اشتراک در ایمیل مثل آن است که خانه ای ساخته باشید ولی برای آن در خروجی قرار نداده باشید

بهترین محل قرار دادن لینک لغو اشتراک در انتهای ایمیل است. هم چنین در نظر داشته باشید اگر کسی تقاضای لغو اشتراک داد موظف هستید نهایتا تا ۱۰ روز کاری به تقاضایش پاسخ دهید. به منظور لغو اشتراک هیچ بیزینسی حق ندارد از کاربرش تقاضای اطلاعاتی به جز ایمیل آدرسش کند و یا هزینه ای بابت این کار بگیرد. تنها کاری که کاربر باید انجام دهد نهایتا ریپلای کردن یک ایمیل از طرف میزبان و یا از طریق یکی از صفحات وب سایت است و بس.

به عنوان مثال نمی توانید کاربر را در ازای لغو اشتراک مجبور به پر کردن پرسش نامه ای بکنید. حتی اگر هدفتان نظر سنجی است فرم نظر سنجی را درست بعد از اینکه عملیات لغو انجام شد در ایمیل لغو اشتراک بگنجانید نه قبل از آن و نکته آخر اینکه هیچ وقت آدرس ایمیل هایی که از شما لغو اشتراک کرده اند را به بیزینس های دیگر نفروشید!

 1. ایمیل حاوی HTML تان دارای مشکل است

اگر فقط ایمیل های حاوی متن می فرستید که جای نگرانی وجود ندارد. البته واقعیت این است که افراد جذب رنگ ها لوگوها و تصاویر می شوند و بدون آن ایمیل شما جذابیتی ندارد. طبق آمار نیز ایمیل های حاوی تصاویر نرخ تعامل بالاتری دارد پس هدایت آنها به اسپم نیز کمتر محتمل است.

در زیر نکاتی را برای بهبود کیفیت ایمیل های HTML  آورده ایم:

سرعت لود شدن نمایش ایمیل
از نحوه نمایش ایمیل و سرعت لود شدن آن اطمینان حاصل کنید
 • از ماکسیمم رزولوشن ۸۰۰-۶۰۰ استفاده کنید تا عکستان بیشتر به چشم بیاید.
 • کد HTML خود را تا حد امکان ساده نگه دارید.
 • نسبت عکس به متن را زیاد نکنید. درست است که عکس ها جذابیت بیشتری دارند اما عکس بدون متن هم می تواند مبهم باشد.
 • عکس هایتان را فشرده کنید تا حجم کمتری را اشغال کنند و زودتر لود شوند.
 • از فونت های غیر مرسوم استفاده نکنید.
 • از نحوه نمایش ایمیل و سرعت لود شدن در موبایل نیز اطمینان حاصل کنید.
 1. از کلمات حساس اسپمی استفاده کرده اید

بعضی فیلتر ها به کلماتی خاص در هدلاین ها و یا متن ایمیل حساس شده اند.

سرویس میزبان ایمیل شما ممکن است به اینگونه فیلتر ها مجهز باشد و قبل از فرستادن آن ها را چک کند.

نتیجه گیری

در مقاله بالا با مفهوم و انواع اسپم آشنا شدیم و از دید کسب و کارها به موانعی که به اسپم ختم می شود پرداختیم. البته دلایل مختلف دیگری ممکن است به اسپم ختم شود و این موضوع دلایل ثابتی ندارد. بنابراین توصیه می شود هر کسب و کار بر حسب شرایط موجود خود به بررسی این موضوع بپردازد و از کارشناسان خبره این حوزه کمک بگیرد. اما مسئله ای که می تواند قطعا از اسپم شدن ایمیل هایتان جلوگیری کند توانایی شما در درگیر کردن کاربر و افزایش نرخ تعامل ایمیل است که این هم محصولی جز تلاش برای پروداکتیو بودن برندتان نخواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر