معروف ترین شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۲۰

معروف ترین شبکه های اجتماعی در سال2020

شبکه های اجتماعی منبع اصلی تجارت های بزرگ و کوچکی هستند که برنامه دیجیتال مارکتینگ منظم و استراتژیکی دارند.

معروف ترین شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۲۰ 1استفاده از شبکه های اجتماعی بسیار آسان است و بعضی از آن ها گزینه هایی برای تبلیغ تجارت های مختلف دارند. نیاز به تبلیغ برندتان در دیجیتال مارکتینگ نباید باعث شود تا در هر رسانه ی اجتماعی حضور داشته باشید. برای ارزیابی قدرت رسانه های اجتماعی باید معروفترین شبکه های اجتماعی را بشناسید و در آخر بهترین گزینه را برای کسب و کارتان انتخاب کنید.امروزه با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و استقبال بی حد و اندازه افراد از آن ها، این شبکه ها به جزیی جدایی ناپذیر از روتین زندگی انسان ها تبدیل شده اند. اما چرا برخی شبکه های اجتماعی از برخی دیگر محبوب ترند؟ آیا کاربری تمام آن ها یکی است؟ قطعا خیر. در این مقاله ما محبوب ترین شبکه های اجتماعی بر اساس نوع استفاده آن ها را در سال جدید بررسی می کنیم.

لیست ۲۲ تا از معروف ترین شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۲۰

۱-اسنپ چت(Snappchat)

 

اسنپ چت اپلیکیشن پیام رسانی با عکس (MMS) است که توسط دانشجویان دانشگاه استنفورد به نام های راگی برون (Reggie Brown) ، اوان اسپیگل (Evan Speigel) و بابی مورفی (Bobby Murphy) ساخته شد. اپلیکیشن در سپتامبر ۲۰۱۱ رسما به بازار عرضه شد و در زمان کوتاه، رشد زیادی کرد و در مه ۲۰۱۵، ۱۰۰ میلیون کاربر فعال روزانه داشت. بیش از ۱۸ درصد از کاربران رسانه های اجتماعی از اسنپ چت استفاده می کنند.

اسنپ چت یک اپلیکیشن تبادل تصاویر شبکه های اجتماعی است
اسنپ چت یک اپلیکیشن تبادل تصاویر شبکه های اجتماعی است

در واقع اسنپ چت یک اپلیکیشن تبادل تصاویر، ویدیو و چت است که در آن می توانید از فیلترهای متنوع استفاده کنید، استیکرهای مختلف به آن اضافه کنید و عکس ها را برای دوستانتان بفرستید. این تصاویر و ویدیوها اصطلاحا اسنپ نامیده می شوند و کاربران می توانند یک محدوده زمانی خاص را مشخص کنند که بعد از آن عکس ها از دید دریافت کننده ناپدید شوند که این زمان بین ۱ تا ۱۰ ثانیه می باشد. دانلود اسنپ چت ساده است اگر از سیستم عامل ios استفاده می کنید در اپ استور و اگر از سیستم عامل اندروید استفاده می کنید دانلود اسنپ چت از گوگل پلی امکان پذیر می باشد. البته برای اندرویدی ها دانلود اسنپ چت از بازار (نسخه رسمی) امکان پذیر نیست اما برنامه های تکمیلی بسیاری برای آن در کافه بازار یافت می شود.

۲- اینستاگرام (Instagram)

اینستاگرام پلت فرم بصری رسانه ی اجتماعی است. این سایت در ۶ اکتبر  ۲۰۱۰ به بازار عرضه شد و بیش از ۴۰۰ کاربر فعال دارد و صاحب فعلی آن فیسبوک است. بیشتر کاربران اینستاگرام پست هایی راجع به مسافرت،فشن، غذا، هنر و موضوعات مشابه می گذارند. اینستاگرام فیلترهای خاصی برای ادیت عکس و ویدئو دارد. تقریبا ۹۵ درصد کاربران اینستاگرام از فیسبوک استفاده می کنند.

اینستاگرام از ترکیب دو واژه telegram و Instant camera تشکیل شده است که به معنی رساندن پیام فوری از طریق تصویر است. این شبکه اجتماعی محبوب در سال ۲۰۱۰ توسط کوین سیستروم و مایک کریگر راه اندازی شد. تنها دو ماه بعد از تاسیس این شبکه اجتماعی بود که کاربرانش از مرز یک میلیون عبور کردند و این شبکه به یکی از قدرتمندترین شبکه ها تا کنون تبدیل شد. این شبکه اکنون به ۱ میلیارد کاربر دست پیدا کرده است و روزانه حدود ۴۰۰ میلیون استوری در آن پست می شود.

دوره بازاریابی و فروش در اینستاگرام

هرآنچه باید برای افزایش چشمگیر فروش خود در اینستاگرام بدانید

ابتدا شبکه اجتماعی اینستاگرام فقط محلی برای نمایش عکس ها و ویدیو بود اما با رونق آن کسب و کارها و اینفلوئنسر مارکتنیگ در آن شکل پیدا کرد به طوری که اینستاگرام نوعی خاص از حساب کاربری را مخصوص بیزینس ها ایجاد کرد تا از طریق آن شکل تجاری تری به پلتفرمش بدهد. ویدیو های روی اینستاگرام ابتدا فقط با مدت زمان ۱ دقیقه موجود بود که بعد از مدتی با ظهور IG TV و امکان آپلود تصاویر و ویدیوها به صورت آلبوم نیز این محدودیت هم از بین رفت و حالا یکی از قدرتمند ترین شبکه های اجتماعی سال ۲۰۲۰ است.

۳– واتس آپ (Whatsapp)

مسنجر واتس آپ برای پیام رسانی در گوشی های هوشمند، کامپیوترهای شخصی و تبلت استفاده می شود. با استفاده از این اپلیکیشن می توانید عکس، متن، مدارک، پیام های صوتی و ویدئو را برای دیگر کاربران بفرستید. واتس آپ در ژانویه ۲۰۱۰ به بازار عرضه شد.

این مسنجر در ۱۹ فوریه ۲۰۰۴ توسط شرکت فیسبوک با قیمت ۱۹.۳ بیلیون دلار خریداری شد. امروزه بیش از ۱ بیلیون نفر از این سرویس برای ارتباط با دوستان و حتی مشتریان شان استفاده می کنند.

۴- فیسبوک (Facebook)

فیسبوک بزرگترین شبکه ی رسانه اجتماعی در اینترنت است و کلی کاربر دارد. فیسبوک در ۴ فوریه ۲۰۰۴ تاسیس شد. فیسبوک در مدت ۱۲ سال توانست ماهانه بیش از ۱.۵۹ بیلیون کاربر فعال داشته باشد و بهترین شبکه برای برقراری ارتباط با افراد در سرتاسر دنیا باشد. بیش از ۱ میلیون برند از فیسبوک در برنامه دیجیتال مارکتینگ خود استفاده می کنند.

فیس بوک یکی از بهترین شبکه های اجتماعی برای برقراری ارتباط با افراد در سرتاسر دنیا می باشد
فیس بوک یکی ازبهترین شبکه های اجتماعی برای برقراری ارتباط با افراد در سرتاسر دنیا می باشد

فیسبوک در سال ۲۰۰۴ توسط یک دانشجوی برنامه نویسی به نام مارک زاکربرگ خلق شد که در ابتدا عضویت آن فقط مخصوص افراد چند دانشگاه و مدرسه خاص بود اما کم کم با محبوبیتی که پیدا کرد به تدریج در دسترس عموم قرار گرفت. فیسبوک را می توان جزو اولین شبکه های اجتماعی به حساب اورد که بسیار همه گیر و محبوب شد و به زبان دیگر باعث انقلابی عظیم در صنعت شبکه های اجتماعی به وجود آورد. تعداد کاربران این شبکه اجتماعی در سال ۲۰۱۲ از مرز یک میلیارد گذشت که رکورد زبانزدی در عرصه شبکه های اجتماعی بود. این وب سایت در حال حاضر با بیش از دو میلیارد کاربر فعالیتش را ادامه می دهد.

البته بعد از ظهور شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام فعالیت در شبکه اجتماعی فیسبوک تا حدی کاهش یافت اما هنوز هم امروزه فیسبوک قدرتمند در حال حرکت به جلو است و افراد بسیاری در آن فعالیت می کنند.

۵- توییتر (Tweeter)

شاید فکر کنید که محدود کردن پست ها به ۱۴۰ کاراکتر، مانع تبلیغ کسب و کارتان در دنیای دیجیتال می شود ولی این پلت فرم رسانه اجتماعی توانست بیش از ۳۲۰ میلیون کاربر فعال ماهانه داشته باشد که برای تبادل اطلاعات از ۱۴۰ کاراکتر استفاده می کنند. از توئیتر می توان برای ارتباط با مشتریان هدفمند، سوال و جواب، پست آخرین خبرها و ارائه ی تبلیغات هدفمند به مخاطبان خاص استفاده کرد. توئیتر در ۲۱ مارچ ۲۰۰۶ تاسیس شد و اداره ی مرکزی آن در سن فرانسیسکوی کالیفرنیا قرار دارد.

توئیتر یکی دیگر از شبکه های اجتماعی است که در سال ۲۰۰۶ توسط جکی دورسی و همکارانش خلق شد و محبوبیت بسیار زیادی میان کاربران دارد. این شبکه اجتماعی اجازه نوشتن پیام متنی تا ۲۸۰ کرکتر را به کاربر می دهد و می توان از آن با عنوان میکروبلاگینگ یاد کرد. توئیتر به غیر از زبان انگلیسی به چند زبان زنده دیگر دنیا نیز مجهز است. کاربرانی که در توئیتر عضویت دارند می توانند توئیت ها را به اشتراک بگذارند و یا لایک کنند و کامنت برای آن بگذارند در حالی که کاربرانی که ثبت نام نشده اند فقط قادر به دیدن توئیت هستند. این شبکه اجتماعی ماهانه بیش از ۳۵۰ میلیون کاربر فعال دارد.

این شبکه اجتماعی در سال های اخیر بیشتر به عنوان پلتفرمی اعتراضی به کار می رود. کاربران این شبکه وقتی که بخواهند صدایشان را به گوش کسی برسانند معمولا پیام هایشان را با هشتگ های خاص منتشر می کنند و در برخی مواقع این هشتگ ها می تواند به کمپینی بزرگ تبدیل شود که حتی منجر به تغییر قوانین شوند. کاربرد هشتگ در توئیتر نسبت به شبکه های اجتماعی دیگر بسیار بیشتر است و مبتکر آن یکی از کارمندان همین شبکه بود که برای اولین بار استفاده اصولی از هشتگ در سطح شبکه های اجتماعی را جا انداخت.

البته نباید فراموش کنید که علاوه بر محدودیت ۲۸۰ حرفی برای هر توئیت تنها می توانید ۲۰۰۰ نفر را دنبال کنید و در طول روز بیش از ۱۰۰۰ توئیت نمی توانید پست کنید.

۶- لینکدین(Linkedin)

لینکدین در ۱۴ دسامبر  ۲۰۰۲ تاسیس و در ۵ مه ۲۰۰۳ به بازار عرضه شد. لینکداین معروفترین سایت رسانه اجتماعی برای روابط کاری حرفه ای است. لینکداین ۲۴ زبان دارد. بالای ۴۰۰ میلیون کاربر در این سایت ثبت نام کرده اند. لینکداین برای افرادی که حرفه ی مشترک دارند و همچنین برای نمایش اطلاعات و آمار مربوط به تجارت گزینه ی خوبیست. پیشنهاد می کنیم در برنامه دیجیتال مارکتینگ خود از این ابزار قدرتمند استفاده نمایید.

لینکدین یکی از شبکه های اجتماعی برای روابط کاری حرفه ای است.
لینکدین یکی از شبکه های اجتماعی برای روابط کاری حرفه ای است.

می توان گفت شبکه اجتماعی لینکدین بیشتر مخصوص حرفه ای ها و در حوزه شغلی است. این شبکه اجتماعی محبوب نسخه اولش را در سال ۲۰۰۲ ارائه کرد و در سال ۲۰۰۳ به طور رسمی افتتاح شد. تعداد بازدید کنندگان این شبکه اجتماعی در سال ۲۰۰۶ از مرز ۲۰ میلیون نفر گذشت و بنا به گزارش بخش تحقیقات بازار لینکدین، در ژوئن سال ۲۰۱۳ تعداد کاربران این شبکه اجتماعی در بیشتر از ۲۰۰ کشور جهان به مرز ۲۵۹ میلیون نفر رسید و در نهایت در سال ۲۰۱۹ میلادی لینکدین ۶۳۰ عضو ثبت نام شده از سراسر جهان داشت.

این شبکه اجتماعی به بیش از ۲۰ زبان زنده دنیا در دسترس کاربران است و مالکیت کنونی آن بر عهده مایکروسافت است و مدیر عامل آن در حال حاضر داندولف است که قبلا مدیر اجرایی یاهو بوده است.

لینکدین در سال های اخیر به خصوص در میان کارفرما ها و کارجو ها محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و به طوری که صاحبان کسب و کار می توانند در آن پروفایل های افراد مختلف را بررسی کنند و در این میان اگر سوابق کارجویی را مناسب دیدند به آن ها پیشنهاد مصاحبه می دهند. البته این شبکه اجتماعی تنها برای جستجوی کار نیست و افراد از تجربیات شغلی شان نیز در آن می نویسند و محتوا تولید می کنند.

لینکدین (linkedin)

 آمار، ۲۰ نکته کاربردی برای کاربران ایرانی

۷- گوگل پلاس

گوگل پلاس بعد از توئیتر، فیسبوک و لینکدین، یکی از سایت های معروف رسانه اجتماعی است. بهینه سازی موتورهای جستجوی آن رتبه ی بالایی در بین سایر رسانه های اجتماعی دارد. گوگل پلاس در ۱۵ دسامبر  ۲۰۱۱ به بازار عرضه شد. گوگل پلاس از تاریخ دسامبر ۲۰۱۵ بیش از ۴۱۸ میلیون کاربر فعال داشت

گوگل پلاس در فروردین سال ۱۳۹۸ فرایند حذف کاربران گوگل پلاس را شروع کرد ، در سال ۲۰۱۸، گوگل اعتراف کرد باگ‌های موجود در گوگل‌پلاس باعث شده‌اند اطلاعات شخصی حداکثر ۵۲ میلیون نفر برای توسعه‌دهندگان شخص ثالث دردسترس باشد. دقیقا همین‌جا بود که گوگل «با خوشحالی» از حقایق اصلی درباره‌ی تعداد کاربران پرده برداشت. در اطلاعیه‌ی گوگل آمده است:

هم‌اکنون کاربران کمی از گوگل‌پلاس استفاده می‌کنند و با آن تعامل دارند؛ ۹۰ درصد از دوره‌های زمانی صرف‌شده‌ی کاربران در گوگل‌پلاس، به کمتر ۵ ثانیه می‌رسد.

۸- یوتیوب (Youtube)

یوتیوب بزرگترین و معروفترین وب سایت رسانه اجتماعی است که روزانه ویدئوهای زیادی در آن به اشتراک گذاشته می شود. یوتیوب در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ توسط سه کارمند تاسیس شد. یوتیوب در نوامبر ۲۰۰۶ توسط شرکت گوگل و با قیمت ۱.۶۵ بیلیون دلار خریداری شد. این اپلیکیشن ماهانه بالای ۱ بیلیون بازدیدکننده دارد و دومین موتور جستجوی معروف بعد از گوگل است.

یوتیوب وب‏ سایت یا سرویسی رایگان برای به اشتراک گذاری ویدیوها و تماشای آنلاین است. یوتیوب در ۲۰۰۵ پا به عرصه‏ گذاشت و اکنون یکی از پربازدیدترین سایت‏ ها با شش میلیارد ساعت ویدیو در هر ماه است. به عبارت دیگر، یوتیوب مکانی جدید برای کشف و یادگیری و سرگرمی است. اکنون، در یوتیوب یک میلیارد کاربر عضوند و فیلم‏هایی با موضوعاتی نظیر فیلم ‏های هالیوود و موسیقیِ فیلم‏، تبلیغات، فیلم‏های آماتور، فیلم ‏های مستند و آموزشی،… در آن بارگذاری می ‏شود.

یوتیوب وب‏ سایتی برای به اشتراک گذاری ویدیوها در شبکه های اجتماعی است.
یوتیوب وب‏ سایتی برای به اشتراک گذاری ویدیوها در شبکه های اجتماعی است.

در این سرویس امکان لایک‏، بارگذاری، پیام‏گذاری، همرسانی و تماشا کردن ویدیوها، دنبال‏کردن دیگر کانال‏ها و کاربران، امکان ساخت فهرستی برای دسته‏بندی ویدیوها فراهم شده است.  یوتیوب یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی به خصوص در میان اینفلوئنسر ها است و از زمانی که تبلیغات پیش درآمدی قبل از ویدیو های پر بازدید در این شبکه اجتماعی جا افتاد بسیاری از افراد وارد این شبکه اجتماعی شدند تا به عنوان کسب درآمد از این پلتفرم استفاده کنند. البته هجوم بیزینس ها به این پلتفرم نیز تا به امروز بسیار گسترده بوده است چرا که به راحتی با پرداخت هر نوع بودجه ای می توانند محصولشان را به مخاطب ارائه کنند که این رابطه ای برد برد برای همه است. هم برای گوگل هم برای اینفلوئنسر و هم برای بیزینس.

۹- پینترست (Pinterest)

پینترست در مارچ ۲۰۱۰ به بازار عرضه شد. پینترست در بین رسانه های اجتماعی دیگر، نسبتا تازه وارد است. پینترست تابلو اعلانات دیجیتال دارد و بازاریابان می توانند محتوایشان را در آن تبلیغ کنند. پینترست در سپتامبر ۲۰۱۵ متوجه شد که ۱۰۰ میلیون کاربر دارد. تجارت های کوچکی که مخاطب هدفمندشان را زنان تشکیل می دهند باید در پینترست سرمایه گذاری کنند، چون بیشتر از نصف بازدیدکنندگان آن، زنها هستند.

پینترست یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی تصویری بصری است که در آن می توانید عکس، ویدیو، اینفوگرافیک و در کل هر نوع محتوایی که بصری باشد را به اشتراک بگذارید. علاوه بر این جالب است بدانید که این شبکه اجتماعی بسیار محبوب دانشجو ها و دانش آموزان است چرا که می توانند برای کارهای پروژه ایشان از این شبکه اجتماعی ایده بگیرند و در پاورپوینت هایشان از آن استفاده کنند.

پینترست یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی تصویری بصری است
پینترست یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی تصویری بصری است

در پینترست عکس هایتان را می توانید اصطلاحا Pin کنید (عکس هایی که در صفحه تان منتشر می کنید) و یا ببینید دیگر کاربران چه تصاویری Pin کرده اند. در کل هدف پینترست این است که افراد با ایده های مختلف همدیگر را از سرتاسر جهان پیدا کنند.

نام Pinterest از ترکیب Pin به معنی سنجاق و Interest به معنی علاقه ایجاد شده است. به این معنا که کاربران تصاویری را که دوست دارند با سنجاق می توانند به صفحه کاربری شان بچسبانند.

۱۰- تلگرام (Telegram)

لینکدین در سال ۲۰۰۲ توسط مایکروسافت بنا نهاده شد و یک شبکه اجتماعی برای کسب و کار است که قدرتمندترین جمعیت آنلاین از متخصصین را دور هم جمع کرده است. این شبکه در واقع ابزاری است که می توانید در آن پروفایل مربوط به خودتان را بسازید و این پروفایل به منزله رزومه شما به حساب می آید یعنی افراد دیگر می توانند از رزومه شما بازدید کنند و اگر مطابق با خواسته شان بود با شما همکاری کنند. البته لینکدین فقط برای استخدام نیست و پلتفرمی است که در آن می توانید انواع مقالات از افراد مختلف را مطالعه کنید با آنها ارتباط ایجاد کنید و در حوزه های تخصصی یادگیری بیشتر به دست آوردید. هم چنین خودتان در مورد تجربیات تخصصی تان در آن مطلب منتشر کنید. یا اگر برند و بیزینسی دارید محصولتان را برای فروش در لینکدین معرفی کنید.

فرقی نمی کند چکاره هستید. مدیر عامل یک شرکت معروف هستید یا یک کارمند ساده هستید و یا حتی یک دانشجوی سال اولی هستید که دنبال اولین کارش می گردد. لینکدین برای همه افراد ساخته شده و به نوع خاصی از افراد تعلق ندارد. در واقع هر کسی که دنبال یادگیری بیشتر در حرفه تخصصی اش است یا دنبال نیروی کار است یا خود نیروی کار است می تواند از آن استفاده کند.

بازاریابی از طریق تلگرام

برای رشد کسب و کارهای آنلاین

۱۱- تامبلر tumblr

تامبلر یکی از سخت ترین پلت فرم های ارتباطات اجتماعی است ولی یکی از جذابترین سایت ها محسوب می شود. تامبلر چندین فرمت متفاوت برای گذاشتن پست دارد که شامل پست های نقل و قول، پست های چت، ویدئو، پست های عکس دار و پست های صوتی می شود. تامبلر نوع محتوایی که می خواهید به اشتراک بگذارید را محدود نمی کند. تامبلر مانند توئیتر، ویژگی بلاگ دوباره (که بیشتر شبیه توئیت دوباره است) را دارد که بسیار آسان وسریع است. این وبسایت اجتماعی توسط دیوید کارپ (David Karp) در فوریه ۲۰۰۷ تاسیس شد و بیش از ۲۰۰ میلیون وبلاگ دارد.

تامبلر یک پلتفرم میکروبلاگینگ و ارائه دهنده خدمات شبکه اجتماعی است که توسط شرکت تامبلر در سال ۲۰۰۷ خلق و راه اندازی شد. ویژگی اصلی تامبلر استفاده بسیار راحت و آسان آن است به طوری که کاربران در قالب پست های کوتاه، عکس یا ویدیو می توانند پیام های خود را منتشر کنند و این پست ها اصطلاحا تامبلاگ نامیده می شود. این شبکه اجتماعی در حال حاضر در اختیار شرکت بزرگ وردپرس قرار دارد و بیش از ۶۴۲ میلیون کاربر ثبت شده دارد.

۱۲- تیک تاک (Tik Tok)

تیک تاک یکی از شبکه های اجتماعی محبوب به خصوص در میان نوجوانان است که بر پایه موزیک ویدیو کار می کند. در نیمه اول سال ۲۰۱۸ تعداد دانلود های این اپلیکیشن رکورد فیسبوک، اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی محبوب را شکست.

تیک تاک یکی از شبکه های اجتماعی محبوب است که بر پایه موزیک ویدیو کار می کند
تیک تاک یکی از شبکه های اجتماعی محبوب است که بر پایه موزیک ویدیو کار می کند

کاربران در این شبکه اجتماعی می توانند ویدیوهایی تا ۶۰ ثانیه رکورد کنند و آن ها را ادیت کنند و بعد هم افکت ها و موزیک های مختلف روی ویدیو ها اعمال کنند. اگرچه در سال های اولیه این شبکه اجتماعی بیشتر در آسیا رواج داشت بعد از مدتی محبوبیت آن به غرب رسید و تا کنون بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فعال از آن استفاده می کنند.

۱۳– کورا (Quora)

کورا در ژوئن ۲۰۰۹ به بازار عرضه شد. این وبسایت توسط دو کارمند سابق فیسبوک به نام های چارلی چیور (Charlie Cheever) و آدم دی آنجلو (Adam D’Angelo) تاسیس شد. کورا ادعا می کند که در ماه بیش از ۸۰ میلیون بازدیدکننده ی خاص دارد که نصف آنها آمریکایی هستند. این وبسایت ۱۴۱ دلار سرمایه دارد.

این شبکه اجتماعی با وجود اینکه در میان ایرانیان زیاد شناخته شده و همه گیر نیست یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی برای یافتن پاسخ سوالات است. کاربران در این پلتفرم می توانند سوالات خود را مطرح و جواب هایشان را دریافت کنند. استفاده از شبکه Qoura کاملا رایگان است و می توانید با ایجاد یک حساب کاربری به راحتی سوالتان را ثبت کنید و منتظر پاسخ بقیه بمانید و یا حتی به دیگران سوال هایشان را پاسخ بدهید. البته این شبکه اجتماعی از طریق حساب کاربری فیسبوک یا گوگل هم قابل دسترسی است.

۱۴- فلیکر Flickr

فلیکر سایت آپلود عکس و ویدئوی آنلاین است که توسط شرکت لودی کرپ (Ludicorp) در ۱۰ فوریه ۲۰۰۴ ساخته شد و در سال ۲۰۰۵ شرکت یاهو آن را خرید.

فلیکر یکی از شبکه های اجتماعی است که عکس در آن به اشتراک گذاشته می شود.
فلیکر یکی از شبکه های اجتماعی است که عکس در آن به اشتراک گذاشته می شود.

در فلیکر، کاربران می توانند عکسهایشان را به اشتراک بگذارند. در اکتبر سال گذشته، فلیکر بیش از ۱۱۲ میلیون کاربر داشت و در بیشتر از ۶۳ کشور دنیا شناخته شده بود. روزانه میلیون ها عکس در فلیکر به اشتراک گذاشته می شود.

۱۵- ردیت Reddit

ردیت وبسایتی برای سرگرمی و به اشتراک گذاشتن اخبار اجتماعی است و کاربران می توانند محتواهایشان را در قالب لینک های مستقیم و پست های متن دار به اشتراک بگذارند. کاربران قادر به سازماندهی و مشخص کردن جایگاهشان در صفحات سایت هستند. مطالبی که افراد بیشتری به آنها رای داده باشند، در بالای صفحه ی اصلی قرار داده می شوند. ردیت توسط دانشجویان دانشگاه ویرجینیا به نام های الکسیس اهانیان (Alexis Ohanian) و استیو هافمن (Steve Huffman) در ۲۳ ژوئن  ۲۰۰۵ تاسیس شد. یک دهه بعد، ردیت گفت که بیش از ۳۶ میلیون اکانت در این سایت ثبت نام کرده اند و ماهانه ۲۳۱ میلیون بازدیدکننده دارد.

۱۶– واین(Vine)

واین بیش از ۴۰ میلیون کاربر دارد و اپلیکیشنی است که در آن ویدئوی ۶ ثانیه ای به اشتراک گذاشته می شود. این زمان برای اشتراک ویدئو بسیار کم است ولی نتایج خوبی به همراه داشته است. واین در ژوئن ۲۰۱۲ تاسیس شد و قبل از عرضه ی رسمی آن به بازار، در اکتبر ۲۰۱۲ توسط شرکت توئیتر خریداری شد.

۱۷– پریسکوپ (PRiscope)

پریسکوپ قابلیت به اشتراک گذاشتن ویدئوی زنده را دارد. پریسکوپ توسط جو برنتسیتین (Joe Bernstein) و کیون بیکپور (Kayvon Beykpour) توسعه یافت. این دو نفر شرکت پریسکوپ را در فوریه  ۲۰۱۴ تاسیس کردند و در مارچ ۲۰۱۵ آن را به قیمت ۱۰۰ میلیون دلار به شرکت توئیتر فروختند. ۴ ماه بعد از عرضه ی دوباره ی پریسکوپ، بیش از ۱۰ میلیون اکانت در پریسکوپ ساخته شد و در دسامبر همان سال شرکت اپل فهمید که پریسکوپ، اپلیکیشن سال است.

پریسکوپ یکی از شبکه های اجتماعی است که در آن میتوان ویدئو زنده گذاشت.
پریسکوپ یکی از شبکه های اجتماعی است که در آن میتوان ویدئو زنده گذاشت.

با این برنامه می توانید به راحتی تمام ویدیو هایی که در همان زمان به صورت لایو و زنده در حال پخش هستند را مشاهده کنید. این برنامه که هنوز هم در مالکیت و اختیار توئیتر به سر می برد برای استریم آنلاین ویدیو به کار می رود و کاربران می توانند به صورت هم زمان در همان ویدیوی لایو به چت و گفتگو بپردازند. البته با توجه به گسترش ویدیو های زنده در انواع شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام قابلیت کاربردی این برنامه کمی نسبت به قبل کمتر شده است.

۱۸– بیزشوگر(Bizsugar)

بیزشوگر رسانه اجتماعی مفیدی برای صاحبان تجارت کوچک، موسسان شرکت و مدیران است. بیزشوگر در سال ۲۰۰۷ توسط شرکت DBH ساخته شد و در سال ۲۰۰۹ توسط شرکت های کوچک LLC خریداری شد. این پلت فرم به کاربران اجازه می دهد تا ویدئوها، مقالات، پست های وبلاگ، پادکست (صدا یا ویدئوی ضبط شده) محتواهای دیگر را به اشتراک بگذارند وهمچنین به کاربران اجازه ی دیدن و دادن رای به پست های کاربران دیگر را می دهد.

۱۹– استامبل آپن (StumbleUpon)

استامبل آپن محتواهای متفاوتی را به کاربران معرفی می کند. بیش از ۲۵ میلیون نفر از استامبل آپن برای سرگرمی و به دست آوردن اطلاعات استفاده می کنند. علاوه بر آن، بیش از ۸۰۰۰۰ ناشر، برند و بازاریاب از استامبل آپن برای ارتقای تجارتشان استفاده می کنند. استامبل آپن از مه ۲۰۰۷ تا آپریل ۲۰۰۹ توسط شرکت eBay خریداری شد و بعد گارت کمپ (Garret Camp) جیاف اسمیت (Geoff Smith) و چند سرمایه گذار دیگر آن را دوباره خریدند. اکنون استامبل آپن، استارتاپ مستقلی است.

۲۰– دلیشز (Delicious)

دلیشز یک سرویس بوکمارک (Bookmark) اجتماعی است که بوکمارک های وب را کشف، ذخیره وبه اشتراک می گذارد. این سایت توسط پیتر گارجوکو (Peter Gadjokov) و جوشوآ اسکاچتر (Joshua Schachter) در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد و در سال ۲۰۰۸  توسط شرکت یاهو خریداری شد.

دلیشز یکی شبکه های اجتماعی است که بوکمارک های وب را کشف و ذخیره میکند.
دلیشز یکی شبکه های اجتماعی است که بوکمارک های وب را کشف و ذخیره میکند.

در آخر سال ۲۰۰۸ دلیشس ادعا کرد که ۱۸۰ میلیون آدرس اینترنتی را بوکمارک کرده است و بیش از ۵.۳ میلیون کاربر دارد. این سرویس در آپریل ۲۰۱۱ به سیستم های AVOS فروخته شد و بعد از آن به شرکت علم (Science) فروخته شد.

۲۱– دیگ (Digg)

دیگ بیش از یک دهه پیش (در نوامبر ۲۰۰۴) تاسیس شد. دیگ رسانه ی اخبار اجتماعی است که مطالبی مخصوص مخاطبان اینترنت را به اشتراک می گذارد. تاپیک های دیگ بسیار متفاوت است از مسائل سیاسی تا ویروسی شدن کامپیوتر. دیگ از اشتراک گذاشتن محتوا در رسانه های اجتماعی دیگر مانند فیسبوک و توئیتر حمایت می کند. در سال ۲۰۱۵ این شرکت ادعا کرد که ماهانه حدود ۱۱ میلیون کاربر فعال دارد.

۲۲– وایبر(Viber)

وایبر اپلیکیشن تماس و پیام رسانی است. وایبر در ۲ دسامبر ۲۰۱۰ به بازار عرضه شد. این اپلیکیشن امکان تبادل صوتی، ویدئو و تصیری را بین کاربران فراهم می کند. وایبر در آپریل ۲۰۱۴ بالای  ۶۰۰ میلیون کاربر و ۲۳۰ کاربر فعال ماهانه داشت.

جمع بندی

در این مقاله در مورد معروف ترین شبکه های اجتماعی در دنیا صحبت کردیم و لیست ۲۲ تا از معروف ترین آن ها را ذکر نمودیم. آن چیزی که در ان میان واضح است این شبکه ها در حال بزرگ شده هستند و طرفداران آن ها در حال افزایش روزافزون است.

۵ دیدگاه دربارهٔ «معروف ترین شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۲۰»

  1. سلام و درود بله کاملا درست هست
   گوگل پلاس در فروردین سال ۱۳۹۸ فرایند حذف کاربران گوگل پلاس را شروع کرد ، در سال ۲۰۱۸، گوگل اعتراف کرد باگ‌های موجود در گوگل‌پلاس باعث شده‌اند اطلاعات شخصی حداکثر ۵۲ میلیون نفر برای توسعه‌دهندگان شخص ثالث دردسترس باشد. دقیقا همین‌جا بود که گوگل «با خوشحالی» از حقایق اصلی درباره‌ی تعداد کاربران پرده برداشت. در اطلاعیه‌ی گوگل آمده است:
   هم‌اکنون کاربران کمی از گوگل‌پلاس استفاده می‌کنند و با آن تعامل دارند؛ ۹۰ درصد از دوره‌های زمانی صرف‌شده‌ی کاربران در گوگل‌پلاس، به کمتر ۵ ثانیه می‌رسد.

  1. سلام و درود
   تفاوت پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی در میزان دسترسی به مخاطبان محدود و نا محدود است.
   در پیامرسان ها شما می توانید با یک گروه از مخاطبین خودتان، چه مخاطبین گوشی، یک گروه و کانال تبادل اطلاعات داشته بشید
   در پیامرسان ها با گروه محدودی از مخاطبین در ارتباط هستید.
   اما در شبکه های اجتماعی شما با مخاطبین محدود سرکار ندارید. بلکه مخاطب شما عام است و شما می توانید به وسیله آن با تمام کاربران دنیا در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر