سه عامل مهم در طراحی یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق چیست؟

کمپین ایمیل مارکتینگ

عوامل بسیاری می‌توانند در طراحی کمپین ایمیل مارکتینگ موفق تاثیر گذار باشد که ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی مهمترین آنها بپردازیم.

طراحی کمپین ایمیل مارکتینگ موفق
طراحی کمپین ایمیل مارکتینگ موفق

قبل از اینکه بخواهیم در مورد عوامل مهم در موفقیت طراحی ایمیل مارکتینگ اشاره کنیم، اول باید بدانیم که هدف از ایمیل مارکتنیگ و دلیل اصلی جهت ارسال ایمیل چیست؟ هدف اصلی از ارسال ایمیل یا طراحی ایمیل مارکتینگ، هدایت مخاطبان به صفحه‌ای از سایت است. این بدان معناست که ایمیل ارسالی بتواند مخاطب را آنقدر ترغیب کند که آن را مشاهده کرده و بر روی لینک داخل ایمیل کلیک کند و نهایتاً وارد صفحه‌ای از سایت شود. در حقیقت کلیه این اقدامات جهت افزایش میزان فروش محصولات و یا خدمات می‌باشد.

برای طراحی یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق نیاز است تا عواملی را در نظر گرفت. ما در این مقاله قصد داریم به سه عامل مهم و اساسی که می‌تواند در موفقیت طراحی ایمیل مارکتنیگ نقش پررنگی داشته باشند، بپردازیم.

بنابراین برای اینکه بتوان به طراحی یک برنامه موفق ایمیل مارکتینگ پرداخت، نیاز است تا عواملی را در نظر گرفت.

نحوه انتخاب نام فرستنده ایمیل

نحوه انتخاب نام فرستنده ایمیل یکی از مهمترین عوامل موفقیت آمیز در طراحی ایمیل مارکتینگ است. هنگام بررسی ایمیل توسط افراد، اولین موضوعی که توجه آنها را جلب می‌کند نام فرستنده ایمیل است؛ پس در انتخاب نام فرستنده ایمیل دقت کنید زیرا این عامل در خواندن یا نخواندن ایمیل نقش مهمی دارد. پیشنهاد می‌شود که برای ارسال ایمیل از نام شخص استفاده شود. اما ممکن است در مواردی افراد تمایل نداشته باشند که از نام خود در هنگام ارسال ایمیل مارکتینگ استفاده کنند که در آن زمان بهتر است از نام سازمانی خود استفاده کنند؛ نکته دیگری که در که طراحی‌ ایمیل‌ مارکتینگ سازمانها باید دقت شود این است که حتما از نامی استفاده شود که توسط مخاطبان شناخته شده باشد تا هنگام مشاهده ایمیل توسط افراد، آنها متوجه شوند که از سمت کدام سازمان و یا شخص ارسال شده است.

فرض کنید آکادمی دیجیتال مارکتینگ بخواهد برای مخاطبان خود ایمیل ارسال کند و آنها با نام آکادمی آشنا هستند؛ در نتیجه برای ارسال بهتر ایمیل مارکتینگ استفاده از نام آکادمی توصیه می‌شود تا توجه مخاطبان در هنگام مشاهده آن به ایمیل جلب شود یا ممکن است با آکادمی آشنا نباشند که برای این ارسال ایمیل به این افراد بهتر است که  از نام شخصی استفاده شود. استفاده از نام شخص به آنها کمک می‌کند که نسبت به ایمیل ارسالی توجه بیشتری نشان دهند.

نام فرستنده ایمیل
هنگام بررسی ایمیل توسط افراد، اولین موضوعی که توجه آنها را جلب می‌کند نام فرستنده ایمیل است

نکته مهم دیگری که هنگام انتخاب آدرس ایمیل باید در نظر گرفت این است که نام ایمیل حتماً به زبان فارسی نوشته شود زیرا هنگام بررسی ایمیل‌ توسط مخاطبان، تعداد زیادی ایمیل که دارای نام فرستنده به زبان انگلیسی هستند را در اینباکس خود مشاهده می‌کنند.استفاده از نام ایمیل به زبان فارسی باعث جلب توجه مخاطب به ایمیل شما خواهد شد.

نکته دیگری که در طراحی کمپین ایمیل مارکتینگ مطرح است استفاده از آدرس ایمیلی است که سازمان از طریق آن می‌تواند ایمیل دریافت یا ارسال کند. به عنوان مثال info@dmacourse.com/blog ایمیلی است که آکادمی دیجیتال مارکتینگ برای ارسال ایمیل از آن استفاده می‌کند؛ این آدرس ایمیل همان آدرسی است که آکادمی از طریق آن می‌تواند علاوه بر ارسال ایمیل سایر ایمیل‌ها را نیز دریافت کند؛ در حقیقت یک آدرس ایمیل واقعی است.

با استفاده از این روش مخاطب ممکن است که ایمیل را از طریق Spam  دریافت کند اما یکبار اگر مخاطب ایمیل را وارد اینباکس خود کند از دفعات بعدی ایمیل‌ها از طریق اینباکس دریافت خواهد شد.

اجرای ایمیل مارکتینگ موفق را در دوره تخصصی E-CRM بیاموزید

۱۶ ساعت آموزش استفاده اثربخش از ایمیل، پیامک و پوش در ارتباط با مشتریان

نحوه انتخاب موضوع ایمیل (Subject Email)

نحوه انتخاب موضوع ایمیل (Subject Email) جهت ترغیب مخاطبان برای بررسی ایمیل ارسالی بسیار اهمیت دارد. موضوع انتخابی ایمیل مارکتینگ، آیا می‌تواند مخاطبان را تشویق کند که ایمیل خود را مشاهده کنند؟ مشاهده شدن ایمیل توسط مخاطبان در پیروزی یا شکست کمپین ایمیل مارکتینگ بسیار موثر است.  طراحی‌کمپین ایمیل مارکتینگ زمانی با شکست روبه‌روی می‌شود که مخاطبان ایمیل را مشاهده نکرده باشند. در نتیجه طراحی ایمیل مارکتینگ باید طوری انجام شود که مخاطبان تمایل پیدا کنند تا ایمیل را بررسی کرده و سپس بعد از بررسی با کلیک کردن وارد لینک صفحه سایت شوند.

بنابراین دو هدف اصلی طراحی ایمیل تبلیغاتی این است که، ابتدا مخاطب را ترغیب کند تا بعد از مشاهده ایمیل، آن را باز کند و سپس بعد از باز کردن ایمیل و مشاهده آن بر روی لینک داخل آن کلیک کند.

نحوه طراحی موضوع ایمیل
نحوه طراحی موضوع ایمیل

نحوه طراحی بدنه ایمیل

شاید فکر کنید که منظور از بدنه ایمیل همان متن ایمیل است اما اشتباه فکر می‌کنید؛ زیرا بدنه ایمیل دارای اجزایی است که در میزان تاثیرگذاری ایمیل بر روی مخاطب موثر است. این اجزا شامل موارد ذیل می‌باشد:

  • متن
  • المان‌های گرافیکی
  • تصاویر
  • و …

هدف از طراحی بدنه کمپین ایمیل مارکتینگ  و استفاده از تصاویر مناسب، المان‌های گرافیکی جذاب، متن ترغیب کننده و …باعث می‌شود تا مخاطبان تشویق شوند که محتوای ایمیل را کامل مطالعه کنند و سپس با کلیک کردن برروی لینک وارد صفحه سایت شوند. این نکته بسیار مهم است زیرا بسیاری از افراد ممکن است که ایمیل شما را باز کنند ولی بر روی لینک صفحه سایت شما کلیک نکنند زیرا ایمیل ارسالی آنها را ترغیب نکرده تا بخواهند  بر روی لینک کلیک کنند. ایمیل شما به نحوی باید طراحی شده باشد که افراد بعد از مشاهده آن ترغیب بشوند که در همان لحظه کلیک کند.

همانظورکه اشاره شد انتخاب نام ایمیل، موضوع و بدنه بسیار در ترغیب مخاطب برای اینکه بعد از مشاهده ایمیل بر روی لینک صفحه سایت کلیک کند بسیار مهم است و هدف اصلی بدنه ایمیل این است که بعد از مشاهده ایمیل بر روی لنیک کلیک کند؛ این امر باعث برندینگ و افزایش فروش سازمان می‌شود.

نکته بسیار مهم دیگری که در هنگام طراحی بدنه ایمیل باید توجه کرد این است که، هرگز محصولات و یا خدمات را در بدنه ایمیل به مخاطبان نفروشید. بسیاری از دیجتال‌مارکترها بعد از معرفی، قیمت را در بدنه ایمیل اعلام می‌کنند و این امر باعث می‌شود تا مخاطبان در همان لحظه تصمیم بگیرند که آیا میخواهند آن محصول را بخرند؟

بنابراین بدنه جایی نیست که در آن فروشی صورت گیرد، فقط باید طوری طراحی شود که جذاب و ترغیب کننده بوده تا مخاطب تمایل پیدا کند که بر روی لینک کلیک کند.

موضوع دیگری که بسیار مهم است و باید حتما در نظر گرفته شود این است که چگونه می‌توان میزان نرخ باز شدن ایمیل‌ها و نرخ کلیک را افزایش داد؟

فرض کنید شما لیستی شامل ۱۰ هزار نفر دارید و برای همه آنها ایمیل ارسال کرده‌اید و ۳۰ درصد افراد ایمیلی که دریافت کرده‌اند را باز کنند اما فقط درصد کمی از آنها تمایل پیدا کنند که وارد سایت شوند و از محصولات خریداری کنند، نتیجه می‌گیریم که کمپین ایمیل مارکتینگ با شکست مواجه شده است زیرا نتوانسته مخاطبان بیشتری را ترغیب کند تا ایمیل را باز کنند و وارد سایت شوند.

اگر شما بتوانید که کیفیت ایمیل‌های طراحی شده را بهتر کنید آن‌ وقت نتیجه بهتری را دریافت می‌کنید. فرض کنید از ۱۰ هزار نفری که ایمیل را دریافت کرده‌اند ۲ هزار نفر آنها ایمیل را باز کنند و ۴۰ درصد که یعنی ۸۰۰ نفر آنها بعد از بازکردن ایمیل ترغیب شوند تا وارد سایت شده و از محصولات خریداری کنند، در آن زمان می‌توان گفت که کمپین با موفقیت روبه‌رو بوده است.

نتیجه گیری

در این مقاله متوجه شدید که هدف اصلی از ایمیل مارکتینگ برندینگ و افزایش فروش است و مهمترین عامل موجود در طراحی یک ایمیل مارکتینگ موفق بستگی به آدرس ایمیل، انتخاب موضوع ، نحوه طراحی بدنه آن دارد که باعث ترغیب مخاطب شده تا ایمیل را مطالعه کند و سپس بعد از مطالعه از طریق لینک وارد صفحه سایت شود و از محصولات و یا خدمات اطلاعات بیشتری کسب کرده و سپس به خرید محصولات و یا خدمات بپردازد که این امر باعث افزایش میزان فروش و سود سازمان خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر