همه چیز در مورد تبدیل ویزیتور وبسایت به سرنخ

تبدیل ویزیتور وب سایت به سرنخ و راهکارهای جذب سرنخ در دیجیتال مارکتینگ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، با خواندن این مقاله با این راهکارها آشنا خواهید شد

تبدیل ویزیتور به سرنخآیا می‌خواهید لیست ایمیل و سرنخ (مشتریان بالقوه) بیش تری داشته باشید؟ تنها راه آن ارائه یک ارزش (value) یا سرنخ ‌ربا (به عنوان مثال، ارائه یک مشوق رایگان برای پیوستن بازدیدکنندگان سایت به لیست ایمیل شما) است. ارزش ها معمولا تحت عناوین مختلفی از قبیل “مشوق های ثبت نام”، “پیشنهاد کننده ثبت نام”، “رشوه‌های اخلاقی”، “بهسازی محتوا” و خیلی از اصطلاحات دیگر مطرح می شوند. ارزش ها می توانند یک گزارش با فرمت pdf، دوره آموزشی ایمیلی (یا پاسخگوی خودکار)، کوپن تخفیف یا حتی ۳۰ دقیقه مشاوره رایگان باشند. در ادامه توضیحات بیشتری در این باره ارائه خواهیم داد اما در حال حاضر فقط بدانید که:

 • ارزش ها می توانند در قالب‌ها و اشکال مختلفی ارائه شوند.
 • ایجاد ارزش، وقت زیادی را نمی‌گیرد.
 • ارزش‌ها می‌توانند نرخ ثبت نام بازاریابی ایمیلی شما (ثبت ایمیل مشتری در سایت) را چند برابر کنند.

هر چه بیشتر ارزش ایجاد، بهتر است

برای ایجاد ارزش آماده اید؟ خواندن این مطلب را از دست ندهید! برای شما که در حال حاضر یک ارزش در وب سایت تان دارید، بهترین راه برای افزایش لیست ایمیل‌تان، ارائه یک ارزش تکمیلی است. شما می‌توانید از ارزش تکمیلی برای ارزیابی ارزش فعلی تان استفاده کنید. همچنین می توانید متناسب با هر مطلب از سایت تان ارزش مرتبط با آن محتوا را قرار دهید.

ایجاد ارزش برای مخاطب
ایجاد ارزش برای بازدید کننده وب سایتتان از اهمیت فراوان برخوردار است

به عنوان مثال ارائه یک ارزش درباره بهترین ابزارها، در کنار پست وبلاگی که موضوعش ابزار است و یا ارائه یک ارزش درباره بهترین استراتژی‌ها، در کنار پست وبلاگی که موضوعش استراتژی است، جزو بهترین راهکارهای افزایش لیست ایمیل می باشد. یکپارچگی و مرتبط بودن، عنصر اصلی بازاریابی است به خصوص بازاریابی آنلاین. بنابراین اضافه کردن این ارزش‌های مرتبط با موضوع پست وبلاگ، می تواند لیست ایمیل شما را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

چطور برای ارزش پیشنهادی موضوع انتخاب کنیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید، انتخاب یک موضوع مناسب برای ارزش است. با انتخاب موضوع مناسب، نیمی از مسیر موفقیت را طی خواهید کرد. برای انتخاب موضوع ارزش باید به سه سوال اساسی پاسخ دهید که عبارتند از:

 • چه موضوعی، مورد علاقه مشتریان و بازدیدکنندگان شما است؟
 • ساده ترین موضوعات برای ایجاد یک ارزش چه هستند؟
 • چه نوع محتوایی برای ارائه اطلاعات مناسب تر است؟

و در ادامه:

 • رفتار بازدیدکنندگان در رسانه های اجتماعی را در نظر بگیرید( بررسی لایک و یا دیس لایک محتواهای مختلف با ابزارهایی مانند BuzzSumo).
 • فروم‌ها، گروه‌های لینکداین و دیگر مکان‌هایی که مخاطبان شما در آن جا حضور دارند را بررسی کنید. حتی یک یا دو ساعت از وقت خود را برای خواندن نظرات مخاطبان اختصاص دهید؛ زیرا این کار به شما برای انتخاب عناوین و موضوعات ارزش ایده می‌دهد.
 • به سوالات متداول، موضوعات جدید مورد علاقه و بحث برانگیز و مشکلاتی که مخاطبان با آن مواجه هستند، توجه کنید.

بهترین سرنخ ربا، آن است که ارزش ارائه دهد

به دنبال ارائه ارزش باشید. یکی از ویژگی های بهترین سرنخ ‌رباها، ارزش افزایی است. بررسی کنید که چه چیزی را می توانید به نمایش بگذارید؟ به مخاطبانتان چیزی را ارائه و یا آموزش دهید که برایشان دارای ارزشی باور نکردنی باشد؛ مانند ارائه اطلاعات بسیار مفید یا هر چیز دیگری که باعث شود، سریعا آدرس ایمیل خود را در سایت، ثبت کنند. اگر این اتفاق بیفتد، یعنی این ارزش پیشنهادی، برنده است.

خاص باشید

عناوین نخ نما شده و کلی مانند اینکه “چگونه پولدار شوید” را ارائه ندهید. این گونه عناوین برای برانگیختن مخاطب، آنقدر خاص نیستند. اما عناوینی از قبیل “۵ راه برای کسب ۵۰۰ دلار در آخر هفته کاملا رایگان”، برای جذب مخاطب، بسیار خاص هستند. توجه داشته باشید که عنوان ارزش پیشنهادی باید خاص باشد. برای نوشتن عنوان، عجله نکنید و ۱۵ یا ۲۰ دقیقه برای نوشتن چندین عنوان مختلف اختصاص دهید.

با دکمه CTA یا فراخوان عمل خود را بهینه کنید

CTA
CTA مخفف واژه Call To Action است

کاربرد دکمه فراخوان عمل باید چیزی بیشتر از مشترک شدن مخاطب باشد. متنی که بر روی دکمه CTA نوشته می شود بسیار مهم است. اگر از کلمه اشتراک (Subscribe) استفاده نمایید، شاید تنها دو مخاطب را بتوانید جذب نمایید. عملکرد دکمه ثبت ایمیل را مدام بررسی نمایید. این بررسی به تعداد بازدیدکنندگان بستگی دارد. به عنوان مثال تعداد کمتر از ۲۰۰۰ نفر در ماه، برای بررسی عملکرد دکمه ثبت ایمیل، کافی و مناسب نیست. نکته دیگر این است که متن دکمه، بهترین جلوه و نما را داشته باشد. این متن می تواند به صورت کلاسیک نوشته شود که ترفند بسیار خوبی است. یا اینکه کوتاه و مخصر باشد مانند “دانلود گزارش”، “مشاهده ویدئو”، “دریافت”. از ترکیب افعالی از قبیل مشاهده، دانلود، دریافت “view”, “download”, get”, و… و کلمات کوتاهی از قبیل گزارش، ویدئو و یا آموزش استفاده نمایید. این کار را به عنوان گام اول انجام دهید تا تعداد بازدیدکنندگان تان برای انتخاب گزینه برتر (A/B Test) به اندازه مورد نیاز برسد.

مخاطبان به چه نوع فرمت و قالبی علاقه دارند؟

۱۹ نوع مختلف از ارزش پیشنهادی وجود دارد. شما می توانید چند نوع را همزمان انتخاب نمایید. چند نوع ارزش پیشنهادی بهتر از یک نوع آن است. نوعی را انتخاب کنید که مخاطبانتان بیشتر به آن علاقه دارند. برخی از افراد به متن و برخی دیگر به ویدئو و برخی به قالب های قابل چاپ و چک لیست و ترفند علاقه دارند.

۱۹ نوع مختلف از سرنخ رباها

سرنخ رباها
با کمک سرنخ رباها لیست ایمیل/شماره تماس و مشتریان بالقوه بیش تری داشته باشید
 1. ویدئوی آموزشی که می تواند در دسترس همه قرار گیرد (یک بار).
 2. ارسال ویدئوی آموزشی توسط پاسخگوی خودکار (Marketing Automation) به مدت ۱۰ روز
 3. اینفوگرافیک ‌ها یا گرافیک‌های اطلاع رسان که بتوان آن را به یخچال و فریزر و دیوار چسباند
 4. لیست ابزارهای مورد نیاز: این مورد برای همکاری در فروش (Affiliate Marketing) بسیار عالی است. اگر خدمات آنلاین ارائه می دهید (مانند سئو) لیست ابزارهای مورد نیاز می تواند فهرست “ابزارهای ضروری” شامل افزونه ها(پلاگین) و دیگر ابزارهای آنلاین باشد.
 5. چک لیست برای چگونه انجام دادن کاری که باید بیش از یک بار انجام می شود و یا اینکه پیچیده به نظر می رسد. ترفندها، فلوچارت و نمودارهای فرایندی از انواع رایج این ارزش پیشنهادی هستند.
 6. یک کتاب الکترونیکی (e-book) با فرمت pdf (این یک ارزش پیشنهادی کلاسیک است که حتما تاکنون آن را دیده اید) چیزی شبیه به این، از یک پست وبلاگ با ارزش تر است. چیزهایی را ارائه دهید که در مخاطب، یک باور خوب ایجاد نماید مانند اینکه “چگونه هر کاری که می خواهد را در وب سایت شما انجام دهد” اما اینکه “چگونه آن را با هزینه کمتر و زمان کمتر انجام دهد” موجب می شود که فرد فکر کند باید هزینه ای بپردازد.
 7. مشاوره نیم ساعته. این مورد برای مربیان بسیار عالی است.
 8. کوپن تخفیف (این مورد مختص افرادی است که خرده فروشی و یا کسب و کار محلی دارند). برای مثال کوپن تخفیف ۱۰ درصدی برای خرید، حمل و نقل و یا رستوران، ایده بسیار خوبی است.
 9. بلیط رایگان برای یک رویداد خاص(بهترین گزینه برای کسب و کارهای محلی).
 10. نمونه رایگان. این مورد برای همه نیست اما اگر از لحاظ هزینه برایتان مقرون به صرفه است می توانید آن را به همه ارائه دهید. مانند یک بسته صابون، یک بسته بذر گیاه یا توپ گلف. این می تواند راه بسیار خوبی برای گرفتن آدرس ایمیل افراد باشد.
 11. عضویت رایگان در سایت یا گروه های خاص در فیسبوک
 12. ارائه نظرسنجی در سایت که لازمه پاسخگویی به آن و مطلع شدن از نتایج آن، ثبت ایمیل در سایت باشد.
 13. خدمات رایگان (مختص افرادی که خدمات مردمی ارائه می دهند)
 14. فراهم کردن امکان ورود به یک مسابقه یا قرعه کشی برای مخاطبان
 15. ارائه دسترسی به یک وبینار آنلاین یا ضبط شده و یا یک کارگاه (ورک شاپ) یا هر نوع فایل صوتی دیگر
 16. ایجاد یک ابزار آنلاین که استفاده از آن مستلزم ثبت ایمیل در سایت باشد. به عنوان مثال، ارزیابی آنلاین می تواند به عنوان یک ابزار رایگان ارائه شود.
 17. ابزار معروف تحقیقات کلید واژه (MajesticSEO) که استفاده از آن نیاز به ثبت ایمیل دارد.
 18. ایجاد یک افزونه (پلاگین) و یا درخواست ثبت ایمیل برای دانلود و یا نصب نرم افزار
 19. ارائه فایل الگو (swipe file)این فایل، حاوی مجموعه الگوهایی است که افراد با توجه به نیازشان می توانند از آن استفاده کنند. به عنوان مثال، یک فایل الگوی بازاریابی ایمیلی، یک فایل الگوی پرسش نامه و یا یک فایل الگوی تبلیغات و فروش. این فایل ها توسط کپی رایترها تهیه و نگهداری می شوند و حاوی آنچه که رقبا انجام می دهند و نمونه ای از ایده های بزرگ برای استفاده مجدد، هستند.

جلب اعتماد بیشتر

 اعتماد بیشتر ویزیتور
زمانی که ارزش پیشنهادی منحصر بفردی را ارائه می دهید اعتماد بیشتر ویزیتور را جلب خواهید کرد

برخی از بازاریابان، روشی را برای استفاده از ارزش پیشنهادی به عنوان بخشی از قیف فروش پیدا کرده اند. این روش بدین شرح است که آن ها ارزش پیشنهادی منحصر بفرد و نابی را ارائه می دهند که موجب جلب اعتماد افرادی می شود که آن را دانلود می کنند. سپس بعد از جلب اعتماد و تحت تاثیر قرار دادن مشتریان بالقوه، یک محصول کم قیمت (۷ دلار) را به آن ها پیشنهاد می دهند که مشکل ارزش پیشنهادی که مهجور مانده و مورد توجه قرار نمی گیرد را حل می کند.

آگهی فروش ۷ دلاری در انتهای ارزش پیشنهادی درج می شود. سپس خرید محصول ۷ دلاری منجر به خرید محصول با قیمت بیشتر و ارتقای مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل در طی قیف فروش می شود. برخی از افراد از این محصولات ۷ دلاری برای افزایش لیستشان استفاده می کنند. شما هم می توانید.

۶۰ دیدگاه دربارهٔ «همه چیز در مورد تبدیل ویزیتور وبسایت به سرنخ»

 1. علیرضا امیری

  مقاله ی خیلی عالی ای هست..!
  تقریبا هربار کار مارکتینگ و lead generation میخوام بکنم، اول یه نگاهی به این مقاله میکنم.

  با تشکر از استاد محترم، دکتر دهبان عزیز.

  1. سلام و درود
   بسیار خوشحالیم که مطالب بلاگ آکادمی دیجیتال مارکتینگ دهبان برای شما مفید واقع شده است
   موفق باشید

 2. با عرض سلام و خسته نباشید
  کاملاً در مورد اهمیت ارزشمندی پیشنهاد با شما موافق هستم. اما فکر می‌کنم که کلمه ارزش معادل خوبی برای این قضیه نیست و می تونه خواننده رو تا حدی گیج کنه و متن رو پیچیده نشون بده.
  با تشکر

  1. همونطوری که نوشتیم منظور از ارزش همون value هست.
   داخل مقاله سعی شده تا جای ممکن از زبان فارسی استفاده بشه

  1. سلام سلام و ممنون از شما که مقالات وبلاگ آکادمی دیجیتال مارکتینگ را دنبال می کنید و برای شما راه گشا بوده است

 3. ارائه ارزش برای کاربران در هر مرحله ای از Funnel می تونه اون ها را یک مرحله به جلو ببره.

  حالا این که چه ارزشی ایجاد کنیم بستگی به این دارد که پرسونای ما:

  ۱) چه کسانی هستند
  ۲) در چه مرحله ای قرار دارند (visitor-lead-member-customer)

  با این تفاسیر ممکنه مشاوره رایگان جایی در بیزینس ما نداشته باشد.

 4. بسیار عالی و تکمیل بود . تمام نکاتی که میشه یه یوزرو به سرنخ تبدیل کنه واسه همه کسب و کار ها تو این مقاله نوشته شده بود. ممنون

 5. توی این مرحله از بین کسانی که ایمیل و شماره تلفن آنها را گرفتید کسانی هستند که با شما در ارتباط‌اند، در خصوص کالا از شما می‌پرسند و شما بخشی از فرآیند اطلاعاتی آنها را دارید. و احتمال اینکه به کالاها و خدماتی که در سایت خود گذاشتید تمایل نشان دهند خیلی بیشتر هست. واضحتر بگویم احتمال دارد از شما خرید کنند.

  1. سلام و سپاس از شما که مقالات وبلاگ آکادمی دیجیتال مارکتینگ را دنبال می کنید در مقالات دیگر نیز راجع به سرنخ و نرخ تبدیل صحبت کرده ایم که می توانید آن ها را نیز مطالعه نمایید

 6. بسیار عالی. توضیحات خوب به همراه ۱۹ مورد کلیدی که برای تمام مشاغل و کارها برای تبدیل ویزیتور به سرنخ یا مشتری بالقوه مفید است.

 7. مریم اردکانی اردکانی

  چه قدر مطالب خوب نوشته شده بود.
  متشکرم.
  به راحتی میشه از این ۱۹ روش برای کسب و کاری که توش هستیم ایده بگیریم.

  1. ممنون از شما که وقت گذاشتید و مطالعه کردید
   خوشحالیم که مقاله تبدیل ویزیتور به سرنخ برای شما ایده های نو را به همراه داشته

 8. شبنم رحماني

  سپاس بابت مقاله مفید و کارآمد
  خواندن این مقاله مثل یک محرک ذهن ،برای ایده پردازی در زمینه marketing ، درهر حیطه کاری میتواند عمل کند

  1. سپاس از شما که مقالات وبلاگ آکادمی دیجیتال مارکتینگ را دنبال می کنید
   و خوشحالیم که این مقاله برای شما نیز مفید واقع شده است

 9. فرهاد افشار

  با هر بار خوندن این مقاله، ایده های جدید تر و مفیدتری به ذهنم میاد. بسیار عالی و بی نقص👌🏼

  1. سپاس از شما که مقالات وبلاگ آکادمی دیجیتال مارکتینگ را دنبال می کنید
   چقدر عالی که ایده های مفیدی به ذهن تان رسیده

 10. ممنون از مقاله ی خوب و مفیدتون . چند مورد برای کار ما مورد استفاده داشت که حتما لحاظ میکنم .‌

  1. ممنون از این که مطالعه کردید و نکاتی که برای کسب و کارتان کارایی داشته رو به کار بستید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

موضوعات دیگر