ویجت ها بخش هایی کاربردی هستند که بدون استفاده از کدنویسی می توانید آنها را به ساید بار سایتتان اضافه کنید تا دسترسی به بخش هایی از سایت را راحت تر کنید.

0 تا 100 ابزارک وردپرس (Widget)با اینکه استفاده از سایت های وردپرسی آسان است اما این پلتفرم ابزارهایی را برای شخصی سازی ارائه داده است که یک نمونه از آن ها ویجت یا ابزارک های وردپرس هستند که می توانید توسط آن ها سایتتان را از دیگران متفاوت کنید. احتمالا در فروشگاه های آنلاین ستونی را دیده اید که دسته بندی اجناس را از آن به راحتی می توانید پیدا کنید یا قیمت و نوع آن را فیلتر کنید. این دسته بندی ها را ابزارک یا ویجت می گویند. برای آشنایی بیشتر با نحوه نمایش ابزارک در وردپرس و انواع مختلف آن مقاله زیر را مطالعه کنید.

ابزارک وردپرس چیست؟

ویجت یا ابزارک وردپرس ماژول های کوچک و آماده ای هستند که کاربردهای مختلفی را ارائه می دهند و می توانید آن را در ساید بار سایتتان قرار دهید تا دسترسی به بخش های مختلفی از وب سایت شما را فراهم کند. مثلا ویژگی هایی مانند نوار جستجو، لیست پست های اخیر و در کل یک منوی شخصی سازی شده برای وب سایتتان می توانید از ابزارک ها استفاده کنید. البته نوع ابزارک هایی که می توانید استفاده کنید بستگی به کدنویسی قالب سایتتان دارد چرا که هر قالب از تعداد یا انواع ابزارک های خاصی پشتیبانی می کند و قالب وردپرس شما باید ناحیه لازم ابزارک را داشته باشد. بهر حال شما تعیین می کنید در ستون های سایتتان چه مواردی از ابزارک ها وجود داشته باشند.

دوره وردپرس با رویکرد دیجیتال مارکتینگ

هرآنچه که باید از محبوب ترین سایت ساز دنیا بدانید

اضافه کردن ابزارک وردپرس به سایت

بعد از اینکه با کاربرد ابزارک ها در وردپرس آشنا شدیم باید ببینیم اصلا چطور می توانیم آن ها را به سایتمان اضافه کنیم؟ قبل از هر چیز باید در داشبورد خود وارد بخش نمایش یا  Appearanceشوید و وارد بخش ابزارک شوید که در آنجا ابزارک های بسیاری را می توانید پیدا کنید.

اضافه کردن ابزارک وردپرس به سایتبرای اضافه کردن ویجت وردپرس دو روش وجود دارد:

 • ساده ترین راه این است که روی ابزارک مورد نظر کلیک کنید و آن را بکشید و در قسمت ساید بار رها کنید. به همین سادگی ابزارک به ستون شما اضافه می شود.
 • در روش دوم می توانید بر روی نام ابزارک کلیک کنید در آن صورت مشاهده می کنید لیستی از نواحی که می توانید ابزارک را در آن قرار دهید برای شما نمایان می شود و بعد از انتخاب ناحیه، گزینه add widget یا همان اضافه کردن ابزارک را انتخاب می کنید تا به ناحیه مورد نظر اضافه شود.

افزونه ساخت ابزارک وردپرس

افزونه و ابزارک های بسیاری به طور پیش فرض برای قالب شما وجود دارند و در حالت پایه جوابگوی نیاز سایت می باشد اما خیلی از کاربرهای حرفه ای تر دوست دارند ابزارک های خاص خودشان را داشته باشند. خوشبختانه افزونه هایی وجود دارند که با آن ها می توانید ابزارک های متنوع تری تولید کنید. از جمله:

 • افزونه SiteOrigin Widgets Bundle
 • افزونه Custom Sidebars
 • افزونه Widget CSS Classes

این افزونه ها کمک می کنند که در قالب وردپرس برای هر دسته یا صفحه ساید بار اختصاصی داشته باشید و ابزارک های مختلفی را برای صفحات یا نوشته هایتان تنظیم می کنند. مثلا برای ایجاد ابزارک فرم تماس با ما یا ابزارک های اسلاید گذاری می توانید از این افزونه ها استفاده کنید. البته برخی از این افزونه ها نسخه فارسی شده هم دارند که می توانید آن ها را دانلود کنید.

افزونه یواست سئو (yoast seo) چیست؟

آموزش جامع ابزار رایگان سئو

افزونه Advanced activity widget نیز یک افزونه ابزارک پیشرفته است که بسیاری از ابزارک های گسترده و حرفه ای به طور پیش فرض در آن وجود دارند و با دانلود این افزونه می توانید از ان استفاده کنید.

ویرایش ابزارک ها در وردپرس

ممکن است ابزارکی را به سایدبارتان اضافه کرده باشید اما پس از مدتی از اضافه کردن آن پشیمان شده باشید. به سادگی اضافه کردن می توانید آن را حذف کنید. برای این کار باید به قسمت نمایش یا همان Appearance مراجعه کنید و به ابزارک ها بروید و روی ابزارکی که می خواهید آن را پاک کنید کلیک کنید. گزینه ای به نام پاک کردن برای شما ظاهر می شود که اگر روی آن کلیک کنید ابزارک مورد نظر از لیستتان پاک می شود.

ویرایش ابزارک ها در وردپرسشاید بخواهید ابزارک مورد نظرتان را فقط غیر فعال کنید به طوری که بعدا باز هم بتوانید از آن استفاده کنید برای این کار باید ابزارک را به بخش ابزارک های غیر فعال منتقل کنید تا بتوانید بعدا دوباره از آن استفاده کنید.

تغییر مکان ابزارک ها در وردپرس

در وردپرس به صورت پیش فرض امکان اضافه کردن ابزارک ها فقط در نواحی مشخص شده ابزارک امکان پذیر است مثل سایدبار یا فوتر. اما گاهی پیش می آید که بخواهیم یک ابزارک را علاوه بر سایدبار در قسمت های دیگر مثلا میان مطالب یا در نقطه ای از وب سایت که ناحیه ابزارک نیست قرار دهیم. برای این کار نیاز به Shortcode داریم. برای استفاده از shortcode ها ابتدا باید افزونه Widget Shortcode را اضافه کنید که این افزونه کارش ایجاد شورتکد برای هر ابزارکی است که می خواهید مکانش را تغییر دهید. بعد از اینکه این افزونه را فعال کردید به بخش نمایش و بعد ابزارک ها بروید و می توانید ببینید که بخش جدیدی به اسم Arbitrary تشکیل شده است. حال شرتکد خود را به جایگاه Arbitrary اضافه کرده و ذخیره کنید و از طریق کد زیر مکان مورد نظرتان را در قالب وردپرس اجرا کنید.

<?php echo do_shortcode(“[shortcode]”); ?>

فقط کافیست به جای Shortcode در کد بالا شرتکد خودتان را قرار بدهید.

ساختن ناحیه ابزارک در وردپرس

زمانی که وردپرس شروع به کار کرد فقط یک ناحیه برای قرارگیری ابزارک ها داشت که آن هم سایدبار بود یعنی ستونی در گوشه وب سایت که از آن طریق می توانید به ابزارک ها دسترسی داشته باشید.

ساختن ناحیه ابزارک در وردپرس اما بعد از گذشت زمان و پیشرفت توسعه دهندگان وب سایت ابزارک ها نه تنها در ساید بار بلکه در قسمت های دیگری مثل هدر یا فوتر یا هر جای دیگری از وب سایت قابل استفاده هستند. بهر حال هر قسمتی که باشد ما آن را ناحیه ابزارک می نامیم.

در کل دو روش اصلی برای ساخت ناحیه ابزارک وجود دارد:

 1. در فایل php ناحیه ابزارک تان را ثبت کنید.
 2. از افزونه های سایدبار وردپرس استفاده کنید.

در مثالی که ما می زنیم می خواهیم ناحیه ابزارک را در هدر یا همان بالای صفحه مان اضافه کنیم.

ساخت ناحیه ابزارک وردپرسروش ۱ از طریق Functions.php

در این روش به بیان ساده به وردپرس اطلاع می دهید که ناحیه ابزارک جدیدی می خواهید. از زمانی که این درخواست را می دهید وردپرس به صورت اتوماتیک درخواستتان را به صورت یک گزینه تحت بخش نمایش یا همان appearance قسمت ابزارک ها قرار می دهد. حالا این سوال پیش می آید که چگونه ابزارک وردپرس را در پوسته فعال کنیم؟

این کار از طریق کد انجام میشود.برای ثبت درخواست ناحیه جدید ابزارک باید فایل Functions.php پوسته تان را تغییر دهید. برای این کار آدرس httpdocs/wp-content/themes/YOURTHEME/functions.phpرا وارد می کنید و فایل Function را باز می کنید و دنبال عبارت register_sidebar می گردید.

حالا اگر عبارت Register_sidebar را در فایل فانکشن پیدا کردید که به این معنی است که قالب وردپرس شما از قبل ناحیه های ابزارک را درخواست کرده و دارد. در این حالت کار راحت است فقط کافیست کد ناحیه جدید را درست بعد از آرایه Register_sidebar قبلی قرار دهید. بعد از آن فقطنام و مشخصات ابزارکی را که می خواهید اضافه کنید تغییر دهید.

کد زیر نمونه ای از یک ناحیه ابزارک در فایل فانکشن است:

register_sidebar( array(

‘name’          =< __( ‘Widget Area’, ‘twentyfifteen’ ),

‘id’            =< ‘sidebar-1’,

‘description’   =< __( ‘Add widgets here to appear in your sidebar.’, ‘twentyfifteen’ ),

‘before_widget’ =< ‘

‘, ‘after_widget’ =< ‘

‘, ‘before_title’ =< ‘ >h2 class=”widget-title”<‘, ‘after_title’ =< ‘>/h2< ‘, ) );

حال اگر یک ناحیه دیگر را بخواهیم به ناحیه قبلی اضافه کنیم کد به شکل زیر در می آید:

register_sidebar( array(

‘name’          =< __( ‘Widget Area’, ‘twentyfifteen’ ),

‘id’            =< ‘sidebar-1’,

‘description’   =< __( ‘Add widgets here to appear in your sidebar.’, ‘twentyfifteen’ ),

‘before_widget’ =< ‘

‘, ‘after_widget’ =< ‘

‘, ‘before_title’ =< ‘ >h2 class=”widget-title”<‘, ‘after_title’ =< ‘>/h2< ‘, ) ); register_sidebar( array( ‘name’ =< __( ‘Header Widget Area’, ‘twentyfifteen’ ), ‘id’ =<‘header-1’, ‘description’ =< __( ‘Add widgets here to appear in your header.’, ‘twentyfifteen’ ), ‘before_widget’ =< ‘

‘, ‘after_widget’ =< ‘

‘, ‘before_title’ =< ‘ >h2 class=”widget-title”<‘, ‘after_title’ =< ‘>/h2< ‘, ) );

اما اگر عبارت register_sidebar را در فایل فانکشن پیدا نکردید یعنی اولین بار است که می خواهید ناحیه درخواست کنید و باید آن را اضافه کنید که از کد زیر استفاده می کنیم:

* Register our widget areas. */function register_widget_areas() {       register_sidebar( array(              ‘name’          =< __( ‘ Header Widget Area’, ‘twentyfifteen’ ),              ‘id’            =<‘header-1’,              ‘description’   =< __( ‘Add widgets here to appear in your header.’, ‘twentyfifteen’ ),              ‘before_widget’ =< ”, ‘after_widget’ =< ‘ ‘, ‘before_title’ =< ‘ >h2 class=”widget-title”<‘, ‘after_title’ =< ‘>/h2< ‘, ) ); } add_action( ‘widgets_init’, ‘register_widget_areas’ ); ;

قدم بعدی مشخص کردن ناحیه ای است که می خواهید آن را اشغال کنید به طور مثال ما اینجا هدر را انتخاب کردیم که باید فایل Header.php را تغییر دهیم. اما شما بسته به ناحیه مورد نظرتان می توانید Footer.php یا index.php یا single.php و … را تغییر دهید.

پس فایل Header.php را باز می کنیم و در اینجا دو فانکشن را باید اضافه کنیم: is_active_sidebar و dynamic_sidebar که اولی وجود ابزارک در ناحیه مورد نظر را چک می کند و دومی به ابزارک هایی که می خواهید اختصاص دهید تعلق می گیرد. در مثال بالا ناحیه ابزارک را باید درست بعد از کد >div id=”content” class=”site-content”<قرار دهید که در واقع آخرین عبارت فایل هدر می شود مانند زیر:

>!–?php if ( is_active_sidebar( ‘header-1’ ) ) : ?–<>div class=”header-area”<>/div<

در آخر اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید باید در قسمت نمایش ناحیه تان را بتوانید مشاهده کنید.

ساخت ناحیه ابزارک وردپرس

 

روش ۲ از طریق افزونه های سایدبار وردپرس

روش دوم استفاده از افزونه های ساید بار است که یک نمونه از آن ها افزونه ابزارک Easy Custom Sidebars است. بعد از اینکه آن را دانلود کردید و آن را فعال کردید در قسمت Sidebar name اسم ساید بار مورد نظرتان را بنویسید و گزینه Create sidebar را بزنید. در قسمت زیر آن باید انتخاب کنید قصد جابجایی کدام نواحی ابزارک ها را دارید و بعد گزینه Add to sidebar را انتخاب کنید و حتما Save sidebar را کلیک کنید تا تنظیماتتان ذخیره شود. مانند شکل زیر:

ساخت ناحیه ابزارک وردپرسحالا اگر به قسمت نمایش-> ابزارک ها بروید یک ناحیه جدید تشکیل شده است.

۲۸ ویجت برتر وردپرس

 1. ابزارک پست های اخیر

این ابزارک وردپرس به صورت پیش فرض در وردپرس وجود دارد و آخرین پست هایی را که آپلود کرده اید به کاربر نمایش می دهد. در کنار آن عکس کوچکی هم از مطلب که مربوط به پست است نمایش داده می شود که می توانید از تنظیمات ابزارک سایز آن را تغییر دهید.

 1. ابزارک دسته بندی پست ها

این ابزارک دسته بندی پست ها را بر اساس موضوع یا زمان انتشار نمایش می دهد و می توانید نوع پست را از آن انتخاب کنید.

ابزارک دسته بندی پست ها

 1. ابزارک شبکه های اجتماعی

در این ابزارک وردپرس شبکه های اجتماعی که در آن ها فعال هستید را نمایش می دهید تا کاربر راحت تر با آن ها ارتباط برقرار کند و باعث افزایش دنبال کنندگان شما نیز خواهد شد.

 1. ابزارک گوگل مپ

این ابزارک وردپرس نقشه ای را به سایت اضافه می کند و در قالب یک پنجره باز خواهد شد. اگر مایل هستید آدرس دقیق محل کارتان را با کاربر ها به اشتراک بگذارید ابزارک گوگل مپ بهترین خواهد بود.

ابزارک گوگل مپ

 1. ابزارک آرشیو سایت

وردپرس به صورت پیش فرض ابزار های ماهانه را نمایش می دهد که بسیار زیاد است و ظاهر قشنگی برای سایت ایجاد نمی کند. در عوض آرشیو های سالیانه جمع و جور هستند و کاربر به راحتی می تواند از میان آن ها مطلب مورد نظرش را بر حسب زمان پیدا کند.

 1. ابزارک کانال یوتیوب

این ابزارک وردپرس آخرین ویدیو هایی را که در کانال یوتیوب خود منتشر کرده اید به صورت یک طرح با ویدیو های کوچک در سایت نمایش می دهد. این گزینه برای وی لاگرها که زیاد از یوتیوب استفاده می کنند و می خواهند کاربر از آپدیت های آن ها خبر داشته باشد بسیار مناسب است.

 1. ابزارک ورود به سایت

ابزارک ورود به سایت

این ابزارک وردپرس یکی از کاربردی ترین ابزارک هایی است که بسیاری از سایت ها به خصوص آن هایی که امکان عضویت دارند از آن استفاده می کنند. در این صورت کاربر به صورت سریع و مستقیم از ساید بار با وارد کردن یوزر و پسوردش وارد سایت می شود.

 1. ابزارک فرم تماس

با استفاده از این ابزارک وردپرس می توانید به راحتی اطلاعات تماستان را در سایدبار قرار دهید معمولا شرکت هایی که بر پایه خدمات به مشتری کار می کنند این ابزارک برای قرار دادن شماره تلفن پشتیبانی شان ضروری محسوب می شود.

 1. ابزارک قرار دادن عکس

با استفاده از این ابزارک وردپرس می توانید بدون کد نویسی عکسی را به ساید بارتان اضافه کنید.

ابزارک قرار دادن عکس

۱۰. ابزارک چت سریع

این ابزارک وردپرس یک سیستم چت با کاربر است که در هر جای سایت می توانید آن را فعال کنید. بسیاری از سایت ها معمولا آن را در پایین سمت چپ صفحه قرار می دهند تا کاربر راحت به گفتگوی اختصاصی با سایت بپردازد.

۱۱- ابزارک هواشناسی

توسط این ابزارک وردپرس دمای هوا و در مواردی پیش بینی یک روز بعد نمایش داده می شود.

۱۲- ابزارک تقویم

این ابزارک وردپرس تاریخ روز را بر حسب روز و ماه و سال نشان می دهد.

۱۳- ابزارک نویسندگان

ابزارک نویسندگان

این ابزارک وردپرس لیستی از نام نویسندگان محتوای وب سایت شما را نمایش می دهد که می توانید عکس کوچکی نیز برای هر نویسنده قرار بدهید و تعداد مطالبی که هر نویسنده نوشته است را نیز نمایش دهید.

۱۴- ابزارک کاربران تازه ثبت نام شده

این ابزارک وردپرس نام تعداد افرادی را که به تازگی در وب سایت ثبت نام کرده اند نشان می دهد. اگر به وب سایت متمم سر زده باشید می توانید این ابزارک را در سایدبار سمت راست صفحه مشاهده کنید.

۱۵- ابزارک تعداد افراد آنلاین سایت

این ابزارک وردپرس تعداد افرادی را که به طور همزمان در همان ساعت در سایت حضور دارند را مشخص می کند.

 1. ابزارک نظرات مشتریان

این ابزارک وردپرس نظرات مشتریان مختلف را به صورت رندوم نمایش می دهد و ابزار خوبی برای جلب توجه دیگر مشتریان می باشد و می توانند از نظرات دیگر کاربران راجع به محصول یا خدمت با خبر شوند.

وردپرس (WordPress) چیست؟

۲۸ مزایا و معایب وردپرس

17- ابزارک وارد کردن ایمیل

این ابزارک وردپرس برای وارد کردن ایمیل کاربران مثلا برای عضویت در خبرنامه است که در سایدبار قرار می گیرد. این ابزارک هم چنین برای تهیه لیست ایمیل بسیار برای استفاده در کمپین های ایمیلی  بسیار کاربردی می باشد.

۱۸- ابزارک فید اینستاگرام

این ابزارک وردپرس به فید اینستاگرام شما وصل می شود و می توانید با مشخص کردن تعداد عکس هایی که می خواهید نمایش داده شود در ساید بارتان عکس هایتان را نمایش دهید. این ابزارک از افزونه WP Instagram widget قابل دسترسی است.

۱۹- ابزارک تعداد دنبال کنندگان شبکه های اجتماعی

19- ابزارک تعداد دنبال کنندگان شبکه های اجتماعی

ابزارک وردپرس لیستی از شبکه های اجتماعی که دارید را در کنار هم به صورت آیکون های کوچک قرار می دهد و روی آیکون ها تعداد دنبال کنندگان هر شبکه اجتماعی را درج می کند. این کار باعث ایجاد اعتماد در میان کاربران سایت می شود و ترغیب می شوند به شبکه های اجتماعی شما سر بزنند.

۲۰- ابزارک جستجو در سایت

توسط ابزارک وردپرس سرچ باکس یا همان جستجو در سایت کاربر می تواند کلمات کلیدی اش را وارد آن کند و تمام مطالب مرتبطی که در سایت وجود دارد برای او نمایش داده می شود و سریع تر می تواند محتوای مورد نظرش را پیدا کند.

۲۱- ابزارک گواهینامه سایت

این ابزارک وردپرس که معمولا آن را در فوتر سایت قرار می دهند گواهینامه هایی که گرفتید را نمایش می دهد مثلا در وب سایت های فارسی ابزارک نشان اعتماد یکی از مهم ترین ابزارک ها است که سایت هایی که از اعتبار خوب برخودارند آن گواهینامه را می گیرند و اعتماد مشتری را برای خرید و هر گونه اقدام دیگر جلب می کنند.

۲۲- ابزارک پست ها و پیج های برتر

این ابزارک وردپرس پست های محبوب را که نرخ تعامل بیشتری گرفته است در سایدبارتان به صورت رندوم نمایش می دهد و کاربران می توانند از میان آن انتخاب کنند.

22- ابزارک پست ها و پیج های برتر

۲۳- ابزارک رتبه الکسا

این ابزارک وردپرس رتبه الکسا وب سایت شما را نشان می دهد و در واقع اعتباری برای وب سایت و جلب اعتماد مشتری است.

۲۴- ابزارک تقویم برنامه ها

این ابزارک وردپرس به صورت یک تقویم برنامه هایی که سازمانتان پیش رو دارد را نمایش می دهد. این ابزارک برای سازمان های آموزشی و کسانی که کلاس ها و همایش های منظم دارند بسیار کاربردی می باشد و کاربر به راحتی می تواند ایونت مورد نظرش را در تاریخ تعیین شده پیدا کند.

۲۵- ابزارک پرسشنامه

این ابزارک وردپرس که معمولا در سایدبار قرار می گیرد شامل سوال هایی است که دوست دارید کاربرهایتان به آن پاسخ دهند و از آن ها نظر سنجی کنید. کاربر می تواند پاسخش را در باکس کوچکی تایپ و برای شما بفرستد.

 1. ابزارک نظرسنجی

این ابزارک وردپرس معمولا به صورت تست های چند گزینه ای است که وقتی کاربر یکی از گزینه ها را انتخاب می کند نتایج برایش مشخص می شود. معمولا نظرسنجی کیفیت به صورت عالی، خوب، ضعیف با این ابزارک انجام می گیرد.

۲۷- ابزارک گالری

ابزارک گالری عکس هایی را که روی وب سایت موجود هستند به صورت رندوم در سایدبار یا در هدر نمایش می دهد.

۲۸- ابزارک نمایش ساعت

این ابزارک وردپرس  هم به صورت ساعت دیجیتال یا آنالوگ زمان را به کاربر نمایش می دهد.

جمع بندی

امروزه استفاده از ابزارک ها برای وب سایت یک عمل ضروری محسوب می شود و بدون آن وب سایت شما کاربر پسند نخواهد بود. نباید فراموش کرد که ظاهر سایت در نگه داشتن کاربر در سایت نقش پر رنگی را بازی می کند و وجود ابزارک ها با کاربرد های بسیار دسترسی و تجربه مشتری را خوشایند تر می کنند و هرچه کاربر راحت تر باشد نرخ تعامل او با وب سایت راحت تر خواهد بود و نرخ تعامل بالا قطعا به موفقیت بیشتر شما در کسب و کارتان منجر می شود.