یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید دارای درک قوی از ابزارهای موجود در فضای دیجیتال برای بازاریابی و همچنین یک استراتژی قوی باشد. او باید بتواند با در نظر گرفتن بودجه های اختصاصی برای هدف معین از ابتدای شروع کار تا زمانی که کار به انجام برسد گروه را هدایت کند.

مدیر دیجیتال مارکتینگ

مفاهیم بازاریابی طی چند سال گذشته دارای تغییرات زیادی بوده است. دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال به عنوان یک پدیده نوظهور توانسته­ است مرزهای جغرافیایی را در رساندن خدمات و محصولات به­ دست مشتریان، از بین ببرد. شغل ­های تحلیلگر داده (Data  Analyst)، توسعه­ دهنده (Developer) و مدیر دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Manager) جزو مشاغل پرطرفداری هستند که بیشترین تقاضا برای آنها وجود دارد و بالطبع، حقوق دریافتی خیلی بالایی دارند. بر طبق گزارشات جهانی، میزان حقوق مدیر مارکتینگ، کمی پایین ­تر از پزشک و دندان­پزشک، در رده سوم لیست حقوق مشاغل قرار دارد. جالب است بدانید که حدود ۹۰ درصد مدیران بازاریابی دیجیتال، در توانایی ­های کلیدی این شغل، کمبود دارند.

تحقیقات نشان داده است که تنها ۸ درصد از شرکت­ ها در زمینه‌ی دیجیتال مارکتینگ قوی هستند. افرادی که خواهان این هستند تا مدیر دیجیتال مارکتینگ شوند، باید توانایی ­های زیادی در این زمینه داشته باشند تا بتوانند موفق شوند. اکنون می­خواهیم بدانیم این توانایی­ ها و وظایف چیست و مدیر دیجیتال مارکتینگ تا چه حد باید با این مفاهیم آشنا باشد.

 یک مدیر مارکتینگ، به­ مانند رهبر ارکستری است که با نوازندگان چیره ­دست، سازهایشان و تعداد زیادی مخاطب برای اجرای یک سمفونی باشکوه سر و کار دارد.

مدیر دیجیتال مارکتینگ باید پتانسیل های موجود در فضای دیجیتال را شناخته و نحوه به کارگیری آن ها را بداند.همچنین مسئول نظارت بر تیم دیجیتال مارکتینگ خود و رهبری آنهاست.   

وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی در طی دو دهه گذشته به ­طور چشمگیری پیشرفت کرده و پیچیده ­تر شده است. در حال حاضر راه های مختلفی برای فروش محصولات و خدمات وجود دارد. یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید استراتژی های بازاریابی سازمان را تدوین کرده و بر اجرای آن نظارت داشته باشد تا به وسیله آن به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت سازمان دست یابد.

اگر در سازمان شما به غیر از دپارتمان بازاریابی دیجیتال، واحدهای دیگری هم نظیر بازاریابی آفلاین و روابط عمومی وجود دارد، مدیر مارکتینگ باید با مدیران آن واحدها هماهنگ شود تا مطمئن شود که اهداف بازاریابی سازمان، در یک راستا و متمرکز می­ باشد.

مدیر دیجیتال مارکتینگ
یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید استراتژی های بازاریابی سازمان را تدوین کرده و بر اجرای آن نظارت داشته باشد

دنیای دیجیتال، دنیایی با تغییرات سریع

بزرگترین چالشی که یک مدیر دیجیتال مارکتینگ با آن رو به ­رو می­ شود، سرعت بسیار زیاد تغییرات است. به­ عنوان مثال برای تبلیغات در اینستاگرام چه مقدار بودجه باید در نظر گرفته شود؟ در حالی که گزینه ­های تبلیغات در این شبکه همواره و به ­سرعت در حال تغییر هستند.

موبایل مارکتینگ (Mobile Marketing) نیز توانست خیلی سریع به یک نیاز تبدیل شود زیرا در دنیای دیجیتال کنونی، مردم بیشتر از هر زمانی از گوشی های هوشمند خود جهت تعامل و ارتباط با برندها و سایر مردم استفاده می ­کنند. امروزه یک استراتژی جامع دیجیتال مارکتینگ نمی­ تواند، موبایل مارکتینگ و شبکه های اجتماعی را در نظر نگیرد.

یک مدیر دیجیتال مارکتینگ مهارت های تخصصی بسیاری نیاز دارد چارت سازمانی دیجیتال مارکتینگ 

طراحی یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ

استراتژی دیجیتال مارکتینگ یک نظم پیچیده است که نیاز به مهارت­ های زیادی برای موفقیت دارد. شرکت ­های بزرگ معمولا” دپارتمان­ های مجزایی برای سئو، شبکه­ های اجتماعی و روابط­ عمومی آنلاین دارند که دیجیتال مارکتینگ را به تلفیقی از استراتژی­ ها­ و تاکتیک ­­ها تبدیل کرده است. برای تبدیل شدن به یک مدیر دیجیتال مارکتینگ موفق، شما باید با انواع کانال های بازاریابی آنلاین آشنایی داشته باشید. اما بسیاری از بخش­ های بازاریابی همپوشانی دارند، برای مثال، بخش روابط عمومی با بخش سئو همپوشانی دارد. برای تبدیل شدن به یک مدیر دیجیتال مارکتینگ موفق، شما باید یک استراتژی موثر برای تعیین تک ­تک تاکتیک­ها در جهت دستیابی به اهداف شرکت خود داشته باشید.

در زیر، لیست مهارت­هایی که باید مدیر دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Manager) داشته باشد را آورده­ ایم و به تفصیل، در مورد هر کدام بحث خواهیم کرد.

 • تحلیل داده
 • ایمیل مارکتینگ
 • بازاریابی موتور جستجو
 • توسعه مهارتها با ابزارهای فناوری
 • بازاریابی شبکه­ های اجتماعی
 • تولید محتوا
 • بازاریابی محتوایی
 • موبایل مارکتینگ
 • بازاریابی ویروسی
 • بازاریابی ویدئویی

  ۱- تحلیل داده

این روزها اصطلاح “بیگ دیتا” (big data) اغلب به صورت تصادفی مورد بحث قرار می­ گیرد؛ اما این کافی نیست. یکی از مزیت های دیجیتال مارکتینگ امکان اندازه گیری پارامترهای مختلف از جمله تعداد کاربران، مدت زمان حضور آنها در سایت، صفحات پر بازدید و نرخ تبدیل برای اهداف کسب و کار می باشد. با وجود این امکانات و گزارش ها نیاز به علم تحلیل داده برای تصمیم گیری استراتژیک بیش از پیش احساس می شود. اگر مدیر دیجیتال مارکتینگ بتواند تحلیل درستی از داده های جمع آوری شده داشته باشد، می تواند اقدامات استراتژیک موثری را پیاده سازی کند. با تحلیل داده­ های برگرفته شده از فضای دیجیتال، به­ راحتی می­ توان نیازهای مخاطب و رفتار آن را شناسایی کرد و در جهت جذب ترافیک جدید سایت اقدامات موثرتری انجام داد.

تحلیل داده
تحلیل داده یکی از مزیت های کلیدی در بحث دیجیتال مارکتینگ می باشد

بسیاری از مدیران دیجیتال مارکتینگ توانایی تحلیل و تصمیم گیری استراتژیک را ندارند. تحلیل داده کاری بسیار دشوار است و این دقیقا” همان چیزی است که دنیای دیجیتال مارکتینگ امروزی به آن نیاز دارد. تحلیل ­گر داده می تواند حلقه گمشده ی موفقیت یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باشد.

2- ایمیل مارکتینگ

زمانی ایمیل مارکتینگ به­ عنوان سریعترین روش ارتباطی شناخته می شد، امروزه از آن به عنوان وسیله ­ای جهت ارتباط با مشتریان بالقوه یا سرنخ (lead) و ترغیب آن ها برای تبدیل  شدن به مشتری استفاده می شود.

ایمیل مارکتینگ-email marketing
ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یکی از انواع بازاریابی است که گاه به عنوان ابزاری برای بازاریابی مستقیم و گاه برای بازاریابی انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر خلاف باور عموم، ایمیل مارکتینگ موثرترین کانال بازاریابی دیجیتال بر اساس نرخ بازگشت سرمایه (ROI) می باشد(به نمودار بالا توجه کنید). اکثر کمپین ­های بازاریابی دیجیتال که موفق بوده ­اند و در نتیجه فروش بیشتری را به­ همراه داشته­ اند، موفقیت خود را مدیون همین آدرس های ایمیل هستند. مدیر دیجیتال مارکتینگ باید بتواند استراتژی ایمیل مارکتینگ را در راستای استراتژی­ های کلان کسب و کار سازمان، طراحی نماید.

3-بازاریابی موتور جستجو یا SEM

موتورهای جستجو، راحت ­ترین راه دسترسی مردم به نیازها و آنچه که می ­خواهند، است. قطعا اگر نام برند ما بالاتر از همه در لیست جستجو قرار گیرد، در آگاهی برند و همچنین جذب بیشتر مخاطب و مشتری، تاثیر بسزایی دارد. برای این که بتوانید در جایگاه خوبی از لیست جستجو باشید، دو روش وجود دارد. یا اینکه با استفاده از بهینه سازی وبسایت و محتوای آن تلاش کنید که به ­صورت طبیعی در لیست موتورهای جستجو در رتبه های بالاتر دیده شوید و یا اینکه با کمک ابزار  Google Ads (که پیش تر به آن Google AdWords می گفتند) و با پرداخت هزینه، سایت خود را میان برترین های لیست جستجو ببینید.

بازاریابی موتورهای جستجو
بازاریابی موتورهای جستجو یا sem به‌منظور ایجاد تبلیغات و دیده شدن سریع در موتورهای جستجو است

بهینه سازی سایت برای رسیدن به صفحه اول گوگل نیاز به زمان دارد و هیچ راه میانبری برای این کار وجود ندارد. اما مهم است که بدانید با این روش، در طول زمان سهم ترافیک با کیفیت و زیادی به سمت سایت شما جذب می­ شود. با استفاده از تولید محتوای منظم، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید تا سایت شما  بالای لیست جستجو بماند.

برای بهینه سازی سایت می بایست موارد زیر را رعایت نمایید:

 1. عنوان (title) مقاله خود را با کلمات کلیدی شروع کنید.
 2.  از URLهای Seo friendly استفاده کنید. به این معنی که کلمه کلیدی شما در داخل URL وجود داشته باشد.
 3. از ترندهای به روز در عنوان (title) استفاده کنید. برای مثال : بررسی آپدیت اینستاگرام در خرداد ۹۷ / با ایموجی ها استوری خود را جذاب کنید!
 4. از تگ های HTML نظیر <h1>، <h2> و … استفاده کنید.
 5. قدرت استفاده از مالتی مدیا (ویدئو، عکس، اینفوگرافیک و … ) را دست کم نگیرید.
 6. از کلمات کلیدی در بین ۱۰۰ کلمه اول مقاله خود استفاده نمایید.
 7. سایت خود را به گونه ای طراحی نمایید که برای استفاده در موبایل و تبلت مناسب باشد. (Responsive طراحی کنید)
 8. از لینک های خروجی در مطلب خود استفاده کنید. (به منابع مقاله خود لینک دهید)
 9.  از لینک های داخلی به صفحات دیگر سایت خود استفاده نمایید.
 10.  سرعت سایت خود را افزایش دهید.
 11.  تصاویر خود را بهینه کنید. از کلمات کلیدی در نام فایل های تصویری و Alt (متن جایگزین) استفاده کنید.
 12.  امکان به اشتراک گذاری مقاله خود را در شبکه های اجتماعی مختلف نظیر لینکدین، فیس بوک و … فراهم کنید.
 13. محتوای طولانی تولید کنید.
 14.  DWell تایم (زمان ماندگاری مخاطب در سایت) خود را افزایش دهید.

 درباره بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) بدانید

هر آن چیز که نیاز است درباره بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) بدانید

 ۴-توسعه مهارت ­ها با ابزارهای دیجیتال

در گذشته مدیر بازاریابی وظیفه داشت تا برای تبلیغات با شرکت­ ها و آژانس­ ها در ارتباط باشد و سعی در تولید استراتژی برند برای مجموعه ی خود را داشته باشد. اما امروزه تعداد بسیار زیادی ابزار وجود دارد که مدیر دیجیتال مارکتینگ می­ تواند از آنها برای رسیدن به این امر مهم، استفاده کند. ابزارهایی مانند: freepik (سایتی برای عکس های گرافیکی و اینفوگرافیک های منحصر به فرد با کیفیت بالا و رایگان)، google trende (میزان محبوبیت در جستجوی کلمات و عبارات کلیدی در موتور جستجوی گوگل را به نمایش می‌گذارد.

امروزه تعداد بسیار زیادی ابزار وجود دارد که مدیر دیجیتال مارکتینگ می­ تواند از آنها استفاده کند

گوگل ترندز این قابلیت را به کاربران می‌دهد تا نتایج را بر اساس یک موقعیت جغرافیایی یا یک زبان خاص فیلترگذاری کنند)، google alerts (یک سرویس هشدار است که بر اساس serach term هایی که شما مشخص می کنید مطالب جدید بر روی وب را برای شما ایمیل می کند)، buffer (ابزاری برای ارسال زمان بندی شده پست ها در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توئیتر، لینکدین و غیره)، IFTTT (به شما کمک می کند چند برنامه به صورت همزمان با هم کار کنند مثلا برایش شرط می گذارید اگر فردا بارانی بود برای من یک ایمیل ارسال کن) canva (سایتی برای طراحی لوگو، اینفوگرافیک و …) iransocial ( ربات افزایش فالوور اینستاگرام که قابلیت ارسال پست زمان بندی شده را هم دارد) اکثر این ابزارها با قابلیت ­ها و کارکردهای پیشرفته، به شما خدمت می­ دهند و می ­توانید با استفاده از این ابزارها، با قدرت بیشتری، گام در میدان نبرد با رقبا بگذارید.

 

۵-بازاریابی شبکه ­های اجتماعی

مدیر دیجیتال مارکتینگ شبکه های اجتماعی social media
افراد می توانند بر اساس نیازهای خود گروه هایی در شبکه های مختلف اجتماعی تشکیل دهند

بازاریابی شبکه ­های اجتماعی شامل بخش­ های پیچیده و پویای زیادی است. مدیر دیجیتال مارکتینگ باید با تمام ابزارها و پلتفرم‌های شبکه­ های اجتماعی آشنایی داشته باشد و نحوه استفاده از آنها را بداند. امروزه تعداد این شبکه ­ها در دنیای مجازی کم نیست، اما مهمترین آنها اینستاگرام، تلگرام، لینکدین، فیسبوک و غیره هستند. لازم به ذکر است که می ­توان از پیام ­رسان­ ها نیز مانند شبکه ­های اجتماعی جهت بازاریابی دیجیتال سود برد.

هر کس در شبکه های اجتماعی دارای یک پروفایل شخصی می باشد و افراد می توانند بر اساس نیازهای خود گروه هایی در شبکه های مختلف اجتماعی تشکیل دهند. این ویژگی به ما اجازه می‌دهد تا در فرآیند بازاریابی گروه‌های مورد نظرمان را به‌ راحتی پیدا کنیم. مثلاً گروه‌هایی که به کتاب علاقه دارند محل مناسبی برای بازاریابی و فروش کتاب هستند. البته گروه‌ها به اشکال مختلفی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارند مثلاً در تلگرام یا برنامه‌های نظیر آن کانال یا گروه وجود دارد یا در اینستاگرام پیچ‌ها یا صفحات افراد را دورهم جمع می‌کند.

هشتگ گذاری
ویژگی های گروه ها بر اساس شبکه های اجتماعی مختلف، متفاوت می باشند

هشتگ‌ها یکی از ابزارهای شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند و جایگزینی برای گروه‌ها در برخی از شبکه‌های اجتماعی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند تا مطالب خود را طبق موضوعات مختلف دسته‌بندی و منتشر کنند. در این حالت از علامت (#)  یا هشتگ در مطلب استفاده می‌شود مثلاً وقتی مطلبی با موضوع بازاریابی شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید می‌توانید از هشتگ #بازاریابی_شبکه_های_اجتماعی استفاده کنید، علاقه‌مندان در صورت جستجوی این هشتگ مطلب شما را پیدا می‌کنند، از طرفی این هشتگ ها کلیک پذیر هستند و هر جا منتشر شوند، با کلیک بر روی آن ها کاربر به صفحه موردنظر هدایت می‌شود و جز پربازدیدترین هشتگ های فارسی اینستاگرام بحساب می آیند .

 جنبه سرگرمی و تفریح باعث شده که شبکه‌های اجتماعی طرفداران خیلی زیادی داشته باشند و این ویژگی موجب شده تا به‌عنوان ابزاری مناسب و قدرتمند برای بازاریابی استفاده شوند. افراد در شبکه‌های اجتماعی فقط بیننده نیستند بلکه می‌توانند نظرات و عقاید خود را بیان کنند، موضوعی که در رسانه‌های دیگر کمتر یافت می‌شود.

رشد نجومی کاربران شبکه‌های اجتماعی و حضور فعال کاربران، آن‌ها را تبدیل به بستری کم ‌نظیر برای بازاریابی کرده است. برای مثال کاربران در اینستاگرام هر روز ۲۵۰ میلیون استوری به اشتراک می‌گذارند. استوری در کنار سایر ابزارهای شبکه‌های اجتماعی مثل پخش زنده (لایو) بسترهای مناسبی برای بازاریابی و فروش در شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند. موضوع درگیر بودن و تعامل کاربر ویژگی منحصربه‌فردی است که شبکه‌های اجتماعی دارا می‌باشند، که برای بازاریابی و تبلیغات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شبکه‌های اجتماعی یک ‌شکل خوب سرگرمی هستند، و کاربران از کار با آن‌ها لذت می‌برند! کاربران شبکه‌های اجتماعی غالباً به‌ صورت مداوم حضور دارند، و آن‌ها را چک می‌کنند، امکانی که در سایر رسانه‌های اینترنتی وجود ندارد. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی حتی با هزینه صفر امکان ‌پذیر است!

از طرفی شبکه‌های اجتماعی به افراد امکان می‌دهند که نظرات خود را بیان کنند و با افراد همفکر خود در گروه‌های مشترک به تبادل‌ نظر بپردازند. این آزادی در بیان عقاید به ‌ندرت در سایت‌ها و وبلاگ‌ها وجود دارد و موجب ایجاد وابستگی عمیق مخاطب می‌شود و اثربخشی تبلیغات شما را به ‌شدت افزایش می‌دهد. مثلاً ایمیل را افراد دیربه‌دیر چک می‌کنند یا وبلاگ‌ها و سایت‌ها به‌ ندرت و تنها در مواقعی که لازم است چک می‌شوند. این موضوع سبب شده که ظرفیت عظیمی برای ارتباط با مخاطب و بازاریابی و فروش محصولات و خدمات ایجاد گردد. بنابراین لازم است با این دانش جدید آشنا باشیم، ابزارهای شبکه‌های اجتماعی را بشناسیم و از مزایا و امکانات آن‌ها در جهت بهبود کسب‌وکارمان استفاده کنیم. موضوع مهم این است که بسیاری از رقبای ما در این رسانه‌ها حضور فعال دارند و عدم حضور ما موجب از دست دادن بخش بزرگی از مخاطبان خواهد شد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی
با حضور در شبکه های اجتماعی بازار هدفتان را گسترش دهید

علاوه بر موارد فوق چند ویژگی دیگر باعث می‌شود که حتماً از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم:

 • رایگان هستند: اکثر شبکه‌های اجتماعی دارای ویژگی‌ها و امکانات زیادی هستند و تقریباً تمام آنها رایگان هستند.
 • ایجاد تعامل با مخاطبان: مردم‌ دوست دارند از کسانی خرید کنند که با آن‌ها در تعامل باشند، این موضوع فرآیند فروش در شبکه‌های اجتماعی را بسیار راحت‌تر از سایر رسانه‌ها می کند، چرا که قادر خواهید بود به‌صورت مستقیم با مخاطبان خود در ارتباط باشید.
 • پاسخگویی بیشتر به نیاز مخاطبان: وقتی با مخاطبان خود در ارتباط باشید نظرات و نیازهای آن‌ها را دریافت می‌کنید و می‌توانید آن‌ها را پوشش دهید. این قابلیت در رسانه‌های دیگر به این سادگی میسر نیست.
 • ایجاد روابط کاری: شبکه‌های اجتماعی نه‌ تنها باعث ایجاد ارتباط با مشتریان می‌شود بلکه روابط کاری با سایر شرکت‌ها و کسب‌وکارها ایجاد می‌کند که باعث موقعیت‌های ارزشمندی خواهد شد.

به همه دلایل ذکر شده مدیر دیجیتال مارکتینگ باید کار کردن با شبکه های اجتماعی را بلد باشد و همه ی فوت و فن های آن را بداند تا بتواند از آن ها به صحیح ترین شکل ممکن در راستای اهداف سازمان در زمینه دیجیتال مارکتینگ استفاده کند.

6-تولید محتوا

محتوا، هسته اصلی تمام تلاش ­های مدیر دیجیتال مارکتینگ برای رسیدن به  جذب و نگهداری مشتری در دنیای دیجیتال مارکتینگ است. مدیر دیجیتال مارکتینگ برای به نتیجه رسیدن کمپین­ ها، نیاز دارد که از عکس، ویدئو، اینفوگرافیک، کتاب­های الکترونیکی و محتواهای متنی استفاده کند. بنابراین می بایست با ابزارها و نرم افزارهای مربوط به این فعالیت ها آشنایی داشته باشد که در زیر به بررسی تعدادی از آن ها می پردازیم:

 • مهارت­ های نوشتاری: همانطور که گفته شد، محتوا در دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است و اصلی ­ترین محتوایی که در دنیای دیجیتال وجود دارد، متن است. مدیر دیجیتال مارکتینگ باید نیازهای مخاطبان را به­ خوبی درک کند تا بتواند با تکنیک­ های بهینه ­سازی به تولید محتوای متنی مورد نظر برسد.

 • مهارت ­های ویرایش فیلم: بازاریابی تصویری به ­عنوان بزرگترین روند در بازاریابی دیجیتال در چند سال اخیر شناخته شده است. بیش از ۷۶ درصد از مدیران بازاریابی به بازاریابی تصویری اعتقاد ویژه­ ای دارند و از آن به­ عنوان بالاترین حیطه برای برندینگ نام می­ برند. جای تعجب نیست که شرکت­ ها در این حوزه بیشتر از قبل سرمایه گذاری کنند. با این اوصاف در صورتی که تیم مارکتینگ در حوزه ویدیو مارکتینگ فعال است، مدیر دیجیتال مارکتینگ باید آشنایی نسبی با این موضوع داشته باشد تا بتواند بر فرایند تولید ویدیوها به درستی نظارت کند.

 • سیستم مدیریت محتوا  (CMS): در صورتی که مدیر دیجیتال مارکتینگ مسئولیت ایجاد محتوای وبلاگ شرکت را بر عهده بگیرد، شناختن سیستم  ­های مدیریت محتوا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. حتی اگر این شرکت به­ عنوان بخشی از بازاریابی درونی یا  Inbound Marketing خود به دنبال وبلاگ­ نویس مهمان باشد، می تواند بیشتر هم موثر باشد.

درباره افزایش اثربخشی بازاریابی محتوا در اینستاگرام

افزایش اثربخشی بازاریابی محتوا به روش اینستاگرام

7-بازاریابی محتوایی

به عنوان یک مدیر دیجیتال مارکتینگ محتوای ارزشمند و مفید باید به عنوان هسته مرکزی بازاریابی شما قرار گیرد. بازاریابی محتوایی یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر روی ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار برای جذب و نگهداری یک مخاطب به طور مشخص تعریف شده و در نهایت به هدایت مشتری سودآور تمرکز می کند. به جای تبلیغ مداوم محصول و یا سرویس های شما باید در ابتدا با ایجاد محتوا و مقاله های سودمند و واقعی در حوزه کسب و کار خود به مخاطبان تان اطلاعات کافی بدهید و در حل مسایل به آن ها کمک کنید.

مثلاً اگر محصولی مانند عینک دارید لازم است محتوای ارزشمند و کاربردی در خصوص خرید عینک، تشخیص عینک‌های اصل، انتخاب عینک مناسب و سایر اطلاعاتی که مشتری در مرحله پیش از خرید به دنبال آن‌هاست تهیه کنید. این محتواها می‌تواند در قالب ویدئو، صوت، متن، عکس، اینفوگرافیک و هر چیزی که به مخاطب کمک کند تا راحت‌تر و آسوده‌تر خرید کند باشد. برای انتخاب محتوا و موضوع آن می‌توانید از مخاطبان نظرسنجی کنید یا از آمار بازدید محتواهای قبلی نتایج ارزشمندی استخراج‌ کنید.

در حقیقت سه دلیل اصلی برای شرکت هایی که از بازاریابی محتوا استفاده می کنند، وجود دارد:

 • افزایش فروش
 • صرفه جویی در هزینه
 • افزایش مشتری هایی که وفاداری بیشتری دارند
content marketing
به عنوان یک مدیر دیجیتال مارکتینگ محتوای ارزشمند و مفید باید به عنوان هسته مرکزی بازاریابی شما قرار گیرد 

 

8-موبایل مارکتینگ

بازاریابی تلفن همراه یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی چند کاناله است که هدف آن دستیابی به یک مخاطب هدف در گوشی های هوشمند، تبلت و  یا سایر دستگاه های تلفن همراه از طریق وب سایت ها، ایمیل، SMS ،MMS و سایر رسانه های اجتماعی و برنامه های کاربردی می باشد. همه کارها از چک کردن ایمیل تا بازدید از یک وبسایت جهت خواندن محتوای جدید که یک کاربر می تواند با کامپیوتر شخصی انجام دهد در حال حاضر با تلفن همراه نیز قابل انجام است.

افزایش ناگهانی استفاده از تلفن ­های همراه هوشمند، بسیاری از مدیران دیجیتال مارکتینگ را غافلگیر کرد. بسیاری از شرکت­ها سایت­ هایی داشتند که برای گوشی­های همراه بهینه ­سازی نشده بود. همچنین شرکت­ها اپلیکیشنی برای ارتباط راحت­ تر با مشتری را نداشتند. اکنون عصر تعاملات آنی است؛ هرچه بیشتر در دسترس باشید، بیشتر می­توانید برند و شرکت خود را به موفقیت نزدیک­تر کنید. برای راه اندازی یک استراتژی موبایل مارکتینگ در ابتدا مخاطبان هدف خود را مشخص کنید. مخاطبان هدف شما نماینده انواع مختلفی از مشتریان شما هستند؛ هنگامی که شما یک تصویر واضح از مخاطبان خود داشته باشید تعیین کانال پیام رسانی برای شما بسیار ساده تر خواهد بود. تحقیقات نشان میدهد:

 • ۶۵% از همه ایمیل ها برای اولین بار در دستگاه موبایل باز می شود.
 • ۴۸% کاربران از طریق تلفن های همراه اطلاعات مورد نیاز خود را در یک موتور جست و جو وارد می کنند.
 • ۹۵% از بزرگسالان از تلفن های هوشمند خود برای دسترسی به اطلاعات و محتوا استفاده  می کنند.
 • ۵۶% از خریداران B2B اغلب از گوشی های هوشمند برای دسترسی به محتوای فروشندگان استفاده می کنند.

آمار فوق نشان می دهد که تعداد بسیار زیادی از افراد از موبایل های هوشمند خود برای بسیاری از کارهای روزمره استفاده  می کنند بنابراین برای اینکه احتمال ماندگاری مخاطب را در سایت خود بالا ببرید، سایت خود را برای استفاده موبایل و تبلت بهینه کنید یعنی به فکر Responsive کردن آن باشید.

موبایل مارکتینگ
ضریب نفوذ اینترنت موبایل بالا در زندگی‌های امروزی فرصتی برای شرکت‌ها شده تا جامعه را به سوی کالا و خدمات خود سوق دهند 

9- بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی یا Viral Marketing از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛  و به این معنا است که بتوان پیام شرکت و یا برند خود را به ­صورت ویروسی در کل دنیا برای خیل عظیمی از مشتریان و مخاطبان پخش کرد.  بازاریابی ویروسی استراتژی تجاری است که از شبکه های اجتماعی موجود برای ترویج محصول استفاده می کند. نام آن اشاره به این دارد که چگونه مصرف کنندگان اطلاعات محصول ما را با دیگران در شبکه های اجتماعی خود منتشر می کنند، و این بسیار مشابه همان شیوع ویروس از یک فرد به فرد دیگر است. درجه اهمیت این کار از دید آگاهی و شناساندن برند، بسیار بالا است.

۱۰- بازاریابی ویدئویی

ویدئو مارکتینگ - video marketing
ویدئو مارکتینگ باعث سهولت در تفهیم، برندسازی موفق، افزایش تأثیرگذاری بر مخاطب و افزایش بازگشت سرمایه می‌شود

اکثر بازاریابان این واقعیت را باور دارند که با استفاده از تصاویر گرافیکی بیشتر دیده می­شوند. این را به ­وضوح می ­توان از طریق پست­ هایی که در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می­ شود فهمید. تحقیقات نشان داده است که پست­های گرافیکی، می توانند ترافیکی نزدیک به دو برابر پست­های متنی ایجاد کنند. در واقع ویدئو بین چیزی که شما می گویید و چیزی که واقعا هستید، ارتباط برقرار می کند. ویدئو یک منبع سئو است! که به شما در ساخت بک لینک های سایت تان کمک می کند، سرعت like ها و share های شما را بالا می برد ( که می تواند برای بالا بردن رتبه شما در جست و جو موثر باشد) و ترافیک زیادی را به سمت سایت شما هدایت می کند.

فراموش نکنید که YouTube برای شرکت گوگل است بنابراین ویدئوهای خود را در YouTube به اشتراک بگذارید و کلمات کلیدی خود را تگ کنید.

جمع بندی

در این مقاله در رابطه با وظایف یک مدیر دیجیتال مارکتینگ صحبت کردیم. لیستی از مهارت هایی در حوزه فضای دیجیتال که یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید به آن ها تسلط داشته باشد از جمله تحلیل داده،  ایمیل مارکتینگ، بازاریابی موتور جستجو، توسعه مهارتها با ابزارهای فناوری، بازاریابی شبکه­ های اجتماعی، تولید محتوا، بازاریابی محتوایی، موبایل مارکتینگ، بازاریابی ویروسی و بازاریابی ویدئویی به صورت جامع توضیح داده شد. در مقالات بعدی بررسی کامل تر در هر یک از حوزه های بالا خواهیم داشت.

چرا این مقاله را برای خود ذخیره نمی کنید؟